C. J. Sansom

C. J. Sansom

Yazar
8.3/10
8 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
685
Gösterim
Adı:
C. J. Sansom
Tam adı:
Christopher John "CJ" Sansom
Unvan:
İngiliz yazar
Doğum:
Edinburgh, İskoçya, 1952
Kıdemli keşişler düzgün ve akıllı tipler ama maskelerinin altında hepsi eski sapkınlıklarla dolu. Bunu belli etmiyorlar.
Yarın yine uzun bir yolculuk yapacaktım ve bu yolculuklar her geçen sene daha zor ve acı verici olmaya başlamışlardı.
"Evet, bütün köy arafta kalan ölülerinin huzur bulması için dua etmeye gidecek."
Belki hepimiz biraz deliyizdir. İncil'de Tanrı'nın insanı kendi suretinde yarattığı yazıyor ama bana kalırsa biz değişen ihtiyaçlarımız neyi gerektirirse onu yeniden yaratıp duruyoruz.
"Kilisedeki insanların rahiplerin Latince saçmalıklarını anlamadan karşılık verdikleri doğru."
C. J. Sansom
Sayfa 16 - Epsilon
İngiliz yazar C.J.Sanson Birmingham Üniversitesi'de Tarih alanında lisans ve doktora almış bir yazardır. Bu da eserini tarihi gerçekleri araştırarak yazmasına sebep olmuştur...

Yazar, 1536-40 yılları arasında İngiliz manastırlarının tasfiyesini ve Kral'ın yardımcısı aynı zaman da başvekili olan Thomas Cromwell tarafından yürütülüşünü tarafsız bir şekilde kaleme almış, bununla birlikte Kral yandaşlarının manastırlara ait toprakları fakir halka vermek yerine kendi aralarında paylaşımlarının reform adı altında gerçekleşmesini açık ve anlaşılır bir dil ile bizlere aktarmış...

Scarnsea'nin Hakimi olan St. Donatus Manastırı'nda bulunan keşişlere Kral'ın buyruklarını ve reformlarını anlatmak için giden elçinin bu manastırda katledilmesinin yanında, manastırda bulunan sapkın din adamlarını ve papa yanlılarını araştırma görevini kabul eden temsilci avukat Shardlake ve yardımcısı Mark, keşişlerin dünyasına adım atar atmaz olayların sandıklarından daha kötü olduğuna şahit olurlar. Öldürülen temsilcinin katili hiç ipucu bırakmamıştır. Bütün keşişler kendi zengin dünyalarının Kral tarafından revize edileceği endişesi ile temsilcinin ölümü ile ilgilenmemektedirler...

Üstat Shardlake, Kral'a bağlılığı ile görevini yerine getirirken bir dedektif gibi iz sürüp katile ulaşmaya çalışırken, beklemediği yeni cinayetler ile karşılaşacağından habersiz olarak görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır. İnandığı değerleri tekrar sorgulamasına sebep olacak ihanetler çok geçmeden kapısını çalmaya başlayacaktır...

Kral'a ihanet ister sözlü olsun ister reformlarına karşı çıkılsın vatan hainliği ile yargılanıp idam edilmeyi göze almak demekti. İngiliz halkı ve manastırdaki keşişler Kral'ın buyruklarına ses çıkarmamayı, her şeyi kabul etmeyi acı bir şekilde öğrenmişlerdi. Üstat Sharlake bu soruşturma sonunda katili bulabilmek için kambur vücudundaki ağrıları hiçe sayarak başarıya ulaşabilecek miydi?

Okuduğum en iyi tarihi polisiye roman olarak kütüphaneme eklediğim kitabın yazarının bir sonraki eserini büyük bir merak ile bekliyor olacağım...

Tarih ve polisiye seven kitap dostlarına tavsiye ederim...
1530 ların İngiltere'sinde geçen manastır, kilise, din, mezhep, kral ve daha nicelerini bulacağınız bir kitap Günah. Her ne kadar bugün bile İngiltere konudan bi haber bile görünse de İngiltere reformunun başladığı yıllarda ülkenin en büyük manastırlarından biri sayılan St. Donatus' daki cinayetleri araştırmak üzere Kral VII.Henry vekili Thomas Cromwell tarafından manastıra gönderilen Matthew Shardlake 'nin maceralarını okuyoruz. Oldukça heyecanlı başlayan kitap yine heyecan ile devam edip , heyecan ile son buluyor.
Spolier içerir.
Manastırda vekil tarafından görevlendirilen başka bir temsilcinin öldürülmesi nedeniyle bunu araştırmaya giden Shardlake gittiğinde bir değil üç cinayet ile karşılaşır. Tipik cinayet romanlarında olduğu gibi bu hikayede de katil olabilecek potansiyel insanlar vardır. Bu insanların hangisi cinayeti işlemiştir? V e amaç nedir? Bunların cevaplarını ararken bir katil beklersiniz değil mi? Yok işte orda yanıldınız. Katili tahmin etmiştim, ama ya diğerleri?
Kitabın arkasında Gülün Adı romanına güçlü bir rakip olduğu söylenmiş. Bence öyle mi? Hayır . Gülün Adı 'nı okuyalı çok oldu , ama bende ki izleri halen çok sağlamdır. Umberto Eco kalemini beğendiğim bir yazardır. Kurguları bu kitaba göre daha güçlüdür.
Şimdi bu kitabı okuyunca durduk yere İngiltere reformlarının başladığı dönemi merak ettim. İşte bir kitap bana yine kapılar açıyor, hadi bakalım araştır araştırabilirsen.
Okurken sayfaları hızlıca çevirmek istediğiniz bir kitap olduğu için keyifli okumalar dilerim...
İlk 100 sayfa baya ağır ilerliyor ama gerçekten çok iyi bir polisiye roman. Kitap bittiğinde “e bu bitti” düşüncesine kapılıp biraz boşluğa düşürdü beni.
Hem tarihi hem polisiye türünde olan bu kitap ilk elime geçtiğinde kapağı ve adı çok ilgimi çekmişti. Okumaya başladıktan sonra sıkılıcağımı düşünmüştüm fakat kitap öyle kendine kaptırıyordu ki sizi, elinizden bırakamıyorsunuz. 16. yy. Londra'sı kilise ve krala bağlı olarak ikiye ayrılmış halk, tarihi ve dini gerçekler oldukça etkileyici anlatılmış. Kesinlikle ve şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
C. J. Sansom
Tam adı:
Christopher John "CJ" Sansom
Unvan:
İngiliz yazar
Doğum:
Edinburgh, İskoçya, 1952

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.