1000Kitap Logosu
Cathy O'Neil
Cathy O'Neil
Cathy O'Neil

Cathy O'Neil

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
2 Kişi
5
Okunma
1
Beğeni
53
Gösterim
Tam adı
Catherine Helen O'Neil
Unvan
Yazar ve Matematikçi
Doğum
Amerika Birleşik Devletleri, 1972
Yaşamı
O'Neil UC Berkeley'e lisans olarak katıldı , doktora derecesini aldı . Harvard Üniversitesi (1999) ve matematik bölümlerinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Aritmetik cebirsel geometri hakkında MIT ve Barnard Kolejinde araştırma yaptı. 2007 yılında akademiyi bıraktı ve finans sektöründe dört yıl boyunca çalıştı. O'Neil, finans dünyasından hayal kırıklığına uğradıktan sonra Occupy Wall Street hareketi ile uğraştı. Alternatif Bankacılık Grubuna katıldı. 2016 yılında Matematik Silahları Yıkımı kitabı yayınlandı ve Kurgu Dışı Ulusal Kitap Ödülü için aday gösterildi. O'Neil Risk Danışmanlığı ve Algoritmik Denetim'i kurdu ve bu da "şirketlerin ve kuruluşların algoritmik risklerini yönetmelerine ve denetlemelerine yardımcı oldu."

İncelemeler

Deniz Dalyan
Matematiksel İmha Silahları'ı inceledi.
256 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yazar büyük verinin Abd'de insanların yaşamını mahvettiği somut örnekler üzerinden nasıl yalnız sömürü ve denetim için kullanıldığını anlatmış. Tekrarlar dışında konuya yabancı biri için ufuk açıcı bir kitap. Veri toplamadaki kalıplaşmış, ırkçı, elitist yaklaşımları vurguluyor. Suç ve yargı; eğitim gibi alanlarda, para piyasalarında, bankacılıkta kredi puanımız hesaplanırken, iş başvurularında, sporda bile bu nasıl puanlandığı bilinmeyen, kalıplaştığı için zamana ve demokratik yaklaşımlara uymayan karanlık bir veri ağı içinde, işimizden olabileceğimiz, sürekli şekilde elendiğimiz bir korku filmi içinde yaşıyoruz. Rakamlara döküldüğü için doğru kabul edilen bu veriler kimi zaman isim benzerliğinden ötürü iş kaybetmemize yol açıyor (s.164) yani hata yapabiliyorken biz onları hatasız kabul etmek zorunda kalıyoruz. Yazarın cezaevleri ile ilgili kısımdaki liberal tavrı, sistemin düzeltilirliğine inancı rahatsız edici olsa da okuduğuma pişman olmadığım bir kitap.
Matematiksel İmha Silahları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Arda ÖS
Matematiksel İmha Silahları'ı inceledi.
256 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
MATEMATİKSEL KANDIRMA - CATHY O’NEIL SUNAR!
İlk olumsuz nokta, fazla “Amerikanvari” olması. Beyzbol maçları istatistikleri, oy verme sistemi eleştirileri vb. örnekleri fazlaca karşınıza çıkıyor. Tabii ki Harvard Mezunu ve Amerikalı olan bir yazar olduğunu unutmayalım. Eleştirim şu ki, öne sürdükleri hepimizi ilgilendiriyor ve daha kapsamlı olmayı hak eden bir kitap aslında. Çözüm önerisi, getirdiği eleştirilere göre çok az. Fakat ortaya konan tespitler yeterince tatmin edici hatta endişe verici. Bu rolüyle yazar amacına ulaşmış. İnternet evreninin, reklam vericilerin ve reklam gösterme platformu yaratıcılarının, kar odaklı eğitime ön ayak olanların riyakar yüzlerini açığa vurmuş. Ve anlaşılacağı gibi; önünün alınıp alınamayacağı hakkındaki görüşleri ile sonlandırmış. Eğer yukarıdaki bir son dört beş satır ilginizi çektiyse mutlaka okumalısınız.
Matematiksel İmha Silahları
OKUYACAKLARIMA EKLE
4