Celal Nuri İleri

Celal Nuri İleri

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
3
Beğeni
·
108
Gösterim
Adı:
Celal Nuri İleri
İslam hukukunda kadın bir ergenleşmeyecek bir varlık değildir. Erkek ile eşit hakları vardır. Yükümlülük taşır. Kadın, islamlıkta, alınıp satılmaz, mal değildir, mülk değildir, hayvan değildir, erkek ne ise o da odur, hepsi bu.
Celal Nuri İleri
Sayfa 34 - T.C Bakanlığı yayınları
Erkek kadına göre ne ise Kadın da erkeğe göre odur. Eğer bunlar birbirine eşit olmasaydı, birleşmelerinden bir sonuç çıkmazdı .
Celal Nuri İleri
Sayfa 2 - T.C Bakanlığı yayınları
Çocukluk önemli bir yaştır. O dönemde kafaya, beyne, huylara, sinirlere yerleşen şeyler kolay kolay çıkmaz.
Celal Nuri İleri
Sayfa 77 - T.C Bakanlığı yayınları
Eğer erkekler kadınları kimi çalışmalar alanında özgür bırakmıyor ve onların yarışmasından korkuyorlarsa, bu kadınların yeteneğini onaylamak değilse de nedir ?
Celal Nuri İleri
Sayfa 36 - T.C Bakanlığı yayınları
Bir çok kuşlar güzel sezgilerle, ince ince gönül-alıcı seslerle dişilerini etkilemek isterler. Bülbül bunun en yüksek örneğidir .
Celal Nuri İleri
Sayfa 66 - T.C Bakanlığı yayınları
Bu din Kadını her bakımdan “ pis” sayarak, onu Hazret-i Hava öyküsüne dayanarak hep bir “ aldatıcı “ ve erkek için bir kötülük kaynağı görmüştür .
Celal Nuri İleri
Sayfa 25 - T.C Bakanlığı yayınları
184 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Celal Nuri/ Hâtemu'l-Enbiyâ
Sad: Feyza Betül Köse
"Hz. Muhammed, hem fikir hem eylem adamıydı. İrade ile hikmetin bir şahısta birleşmesi nadiren gerçekleşmektedir. İşte ahir zaman Peygamberi bu fıtrattaydı. Azim ve irade Peygamberi hiçbir yeis ve ümitsizlikle bozulmamıştı."
Endülüs Yayınları Siyer Kitaplığının birinci kitabı, Feyza Betül Köse'nin de sadeleştirmesini yaptığı" Hâtemu'l-Enbiyâ" yani "Peygamberlerin sonuncusu".
Öncelikle sadeleştirenin önsözünde belirttiği bir hususu alıntılamak istiyorum "Metin içerisinde şahsımız adına son derece kabul edilemez bulduğumuz ifadeler olmasına rağmen bu yönde hiçbir surette müdahalede bulunmadık"
Aynı şekilde benim de kitapta çok beğendiğim ve hemfikir olduğum tespitler olmasıyla birlikte, kesinlikle katılmadığım kısımlar da olduğunu belirtmek isterim.
Kitabın muhtevasına gelecek olursak; İlk bölümde "Nübüvvet Meselesi", ikinci bölümde "Genel Tarihte Hz. Muhammed'in Konumu" üçüncü bölümde "Peygamber'in En Büyük Düşüncesi İnsanın Son Dini" ve son olarak "Tarihi Ve Dini Mukayeseler" konu alınıyor. Pozitivist bir yazar olan Celâl Nuri'ye göre 'Avrupa' nın geleneksel düşmanlığı, İslam aleminin makul olmayan sevgisi, genel tarihte büyük bir boşluk oluşturmakta ve bu nedenle değerlendirmelerde silsile ve devamlılık görülememektedir. Dolayısıyla Resulullah'a ifrat ve tefrit içinde tarihteki hakkını kaybettirilmiştir. "

Yazarın fikirleri ve tespitleri açısından Siyer alanında okuduğum en enteresan kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çeviriyi yapan Feyza hocamın emeğine sağlık diyor, bilhassa İslam tarihi/Siyerle alakadar olan okurlara fikir edinmeleri adına tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Celal Nuri İleri

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.