1000Kitap Logosu
Celaleddin Devvani
Celaleddin Devvani
Celaleddin Devvani

Celaleddin Devvani

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
7 Kişi
47
Okunma
2
Beğeni
112
Gösterim
Zeytin meytin
Ahlâk-ı Celâlî'i inceledi.
263 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Kitapta çeviriden kaynaklanan birçok yanlış vardı.Kelimeler tercüme edilirken tam karşılığının bulunamadığını düşünüyorum ki bu da bir çok cümlenin yanlış anlaşılmasına sebebiyet verebilir.Genel olarak anlatılmak istenen meseleler,konular güzeldi ve hayatın her alanında insanı doğru yola ileten merhaleler mevcut. En doğrusunu Allah bilir.
Ahlâk-ı Celâlî
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
fikir mahkumu
Ahlâk-ı Celâlî'i inceledi.
263 syf.
·
37 günde
·
8/10 puan
Ahlak’a İlk Adımım - Ahlak-ı Celali
Ahlak alanında derin ve kapsamlı olarak okumuş olduğun ilk eser olması sebebiyle bende geniş bir etki alanına sahip oldu. Bunu başta belirtmekte fayda olarak görüyorum. Kitap Allah’a hamd ve Rasule salat ile başlayan ve ardından dönemin sultanına yapılan uzunca bir övgüyle başlıyor. Eski kitapların birçoğunda yer alan bu bölümler kitaplara ilk girişte tedirginlik ve çekingenlik oluşturuyor. Edebi metinler olması hasebiyle çevirisinde de bazı sorunlar ve yetersizlikler çıkabiliyor bu kitaba duyulan ilk hevesi zedeleyebiliyor. Bu durumda bölümü atlamak veyahut çok zorlamadan okumak yeterli olacaktır. Daha sonra giriş kısmında kitabın özü olabilecek ayetleri belirtip Ahlakın felsefi ve kelami tanımlamalarına, tartışmalarına ve belirli alimlerin görüşlerine değiniyor. Bu bölümde de kelama ve felsefeye olan mesafeden kaynaklı motivasyon kayıpları olabiliyor fakat bilgiler önemli olup çeviri ve üzerine biraz tefekkür ile keyifli hale gelebiliyor. Daha sonra kitap 3 ana bölüme ayrılıyor. Ferdi ahlak temelleri üzerine uzunca konuşulup Ahlak temel ilkelere ve alt başlıklara ayrılıyor. Güzel ahlak ve kötü ahlak tanımlarına uygun olarak hal ve davranışlar yerleştiriliyor ve hastalıklı, kötü hallerin tespiti, kaynağı ve tedavisi üzerine konuşuluyor. Kişinin bu bölümü defalarca okuması üzerine düşünmesi ve bu konuda çeşitli kaynaklara da başvurması kitabın verimini ve hayata etki oranını arttıracaktır. Aylar yıllar sonra kitabın kapağı açıldığında bu bölümde altını çizdiğiniz cümleleri tekrar tekrar okumak ahlakın güzelleşmesine ciddi katkı sağlayacaktır. İkinci bölümde aile ve ev ahlakından bahsediliyor. Birçok meseleye detaylı ve isabetli teşhislerde bulunmuş olsa da yaşanmış olan çağ ve kültür itibariyle okununca sizi rahatsız eden ve tartışmaya açık birçok bölüm içeriyor. Eski yüzyıllara ait ve kültür farkının da içersinde olduğunu ve yazarın da beşer olup tenkit edilebilir olduğunu hatırınızda tutmanızda fayda var. Üçüncü bölüm ise yönetim ve idare ahlakından bahsetiyor. Hayatımızın bir bölümünde muhtemelen küçük veya büyük gruplara amirlik ve yöneticilik yapacağımız bir gerçektir bu konuda yararlı olabilir fakat benim o bölümden esas aldığım yarar devleti ayakta tutacak ve devleti yıkıma götürecek olan toplumsal ahlak normları ve düzenleri oldu kitabın son bölümünü toplumsal çözümleler için okumakta kesinlikle fayda sağlayacağını düşünüyorum. Kitabın son kısmında ise Eflatun ve Aristotales’in nasihatları yer alıyor ve oldukça okunması zevkli ve özet ahlak ilkeleri şeklinde hatırda kalması kolay ve önemli bir bölümü oluşturuyor. Hülasa, kitap ahlakı inceliyor size tedavi ve öneri sunuyor. Ahlak alanında okunabilecek orta-ileri bir eser. Okunmasında kesinlikle fayda var fakat belirli bir bilgi birikiminden sonra yeniden okumak da büyük yarar sağlayacaktır.
Ahlâk-ı Celâlî
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Serkan Aygün
Ahlâk-ı Celâlî'i inceledi.
263 syf.
·
6 günde
·
6/10 puan
Öncelikle inceleme değil de eserle ilgili aklımda kalan birkaç şeyden bahsetmek isterim. Kitabı Siyer Vakfı etkinliği kapsamında müzakere ederek okuma şeklinde takip edilen eserler arasında olması vesilesiyle okudum açıkçası kendim karar verip okur muydum bilemiyorum çünkü benim için biraz ağır bir eser diyebilirim dil ve anlatım açısından. Kitap üç bölümden oluşmakta; kısaca özetlemek gerekirse ilk bölüm genel olarak şahsi ahlak ile ilgili, ikinci bölüm aile ve ev ahlakı, son bölüm de siyaset ahlakı üzerine. Müzakerede de aynı şekilde son bölüm çok irdelenmediği ve ben de acizane kendim için çok gerek duymadığımdan bu siyaset ahlakı üzerine olan kısmı üstünkörü okudum. Eserdeki bazı kıssalar ve ifadeler ise açıkçası biraz şaşırttı beni, örneğin Türkler de dahil olmak üzere birçok millet için yazar eserinde su-i zan beslemiş nedense; Türkler için vefasız, Rumlar için cimri, Acemler için hilebaz vs. gibi genelleme yapılmış. Bir de kızların okutulmaması gerektiği konusu, akıl noksanlığına sahip olmaları gibi ifadeleri var. Tabii ki böyle bir eseri okumak çok faydalı oldu ancak aklımda daha çok bu kısımlar kaldı. Sanırım her eseri kendi devrinde değerlendirmek gerek.
Ahlâk-ı Celâlî
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Uğur dursun
Ahlâk-ı Celâlî'i inceledi.
263 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Farsçanın dil Zenginliğini hissettiren yazarın dönem ve şartlarına dair bilgiler verdiği bir eser. Ahlak kavramını 3 başlık ile inceleyip her başlığın altında ayrıntılı alt başlıklar vererek okuyucuya gerekli bilgiyi yetecek seviyede sunmuştur. İlk okuduğunuzda dilin kavramsal zenginlikleri gözünüzü korkutsada kitaba devam ettikçe okumaktan lezzet alacağınız biz eser oldugunu fark edeceksiniz. Bazı yerlerde tercüme hataları olsa da böyle bir dilden çevirinin zor oldugununu unutmamak gerektiğini düşünüp sorun olmayacağını söylemek isteriz. Ahlak konusunu; felsefe, sosyoloji matematik ve siyaset ilimleri ile ele alan bu kitap okundugunda pişmanlık sunmayacaktır. Okumaya doyamadım tekrar okuyacağım kitaplar içerisinde dir
Ahlâk-ı Celâlî
OKUYACAKLARIMA EKLE
6