Charles Darwin

Charles DarwinTürlerin Kökeni yazarı
Yazar
8.1/10
1.241 Kişi
5,4bin
Okunma
859
Beğeni
27,1bin
Gösterim

Charles Darwin Kimdir?

İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Darwin'in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir. Evrimin gerçekleştiği olgusu Darwin hayattayken, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olması ise 1930'lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Darwin'in orijinal teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, hayatın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır. Darwin'in doğa tarihine duyduğu ilgi, önce Edinburgh Üniversitesi'nde tıp, sonra Cambridge Üniversitesi'nde teoloji okurken gelişti. Beagle gemisinde yaptığı beş senelik yolculuk sırasında, zamanın meşhur jeoloğu Charles Lyell'ın ortaya attığı, geçmişteki jeolojik süreçlerin bugünkülerle aynı olduğunu savunan teoriyi destekleyecek pek çok gözlem yaptı ve iyi bir jeolog olarak ünlendi. Aynı yolculukta, canlıların coğrafi dağılımı ve fosiller üzerine yaptığı dikkatli gözlemler sonucunda, türlerin birbirine dönüşümüyle ilgilenmeye başladı ve 1838'de doğal seçilim fikrini geliştirdi.Daha önce benzer fikirlerin "sapkınlık" olarak nitelendirildiğini ve bastırıldığını görmüş olduğundan, uzun süre fikirlerini en yakın arkadaşları dışında kimseye açmadı.Olası itirazlara en iyi şekilde cevap verebilmek için araştırma yapmaya ve kanıt toplamaya başladı.1858'de Alfred Russell Wallace'dan aldığı bir mektubu okuyunca, Wallace'ın da kendisininkine benzer bir teori geliştirdiğini anladı, ve nihayet teorisini yayımlamaya karar verdi. 1859'da yayımladığı On the Origin of Species (Türlerin Kökeni Üzerine) adlı kitabı, canlıların ortak atalardan evrilerek çeşitlendiği fikrinin geniş kabul görmesini sağladı. Daha sonra yayımladığı The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex (İnsanın Türeyişi, ve Cinsiyete Mahsus Seçilim) kitabında insan evrimini ve cinsel seçilim fikrini inceledi. The Expression of the Emotions in Man and Animals (İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi) adlı kitabında ise insanların ve hayvanların duygularını ifade ediş şekilleri arasındaki benzerlikleri ortaya koydu. Darwin bugün, John Herschel ve Isaac Newton gibi isimlerle beraber Westminster Kilisesi'nde gömülüdür.
Tam adı:
Charles Robert Darwin
Unvan:
İngiliz Biyolog, Doğa Tarihçisi ve Yazar
Doğum:
Shrewsbury, Shropshire,Birleşik Krallık, 12 Şubat 1809
Ölüm:
Downe, Kent, Birleşik Krallık, 19 Nisan 1882

Okurlar

859 okur beğendi.
5,4bin okur okudu.
340 okur okuyor.
5,9bin okur okuyacak.
361 okur yarım bıraktı.

Charles Darwin Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
İnsanı neşelendiren duyguların hepsinde kaşlar, göz kapakları, burun delikleri ve ağız köşeleri yukarı kalkar. Can sıkıcı duygulardaysa tam tersi olur.
Sayfa 206 - Alfa BasımKitabı okudu
Bugün kullandığımız antibiyotiklerden kanser ilaçlarına, kök hücre tedavilerinden genetik mühendisliğine kadar pek çok uygulamanın temelinde evrimci yaklaşım vardır. Evrim gerçeğini reddetmek bilimi, bilimsel düşünceyi ve bilimin dayanak aldığı kanıtları hiçe saymak anlamına gelir.
Konu kuşlar
Öte yandan yavrular dişileri elde etmeyi hiç başaramıyor olsaydı, erken üreme alışkanlığı gereksiz olduğu ve güç kaybına yol açtığı için eninde sonunda ortadan kaldırılırdı.
Başka bir köpeğe veya insana saldırmaya hazırlanan bir köpeği bir de sahibine sevgi gösterirken izleyen veya bakıcısından kötü muamele gören bir maymunun çehresini bir de bakıcısı tarafından okşanırken inceleyen biri, bu hayvanların yüz ve vücut hatlarında meydana gelen hareketlerin neredeyse insandaki kadar ifadeli olduğu gerçeğini yadsıyamaz.
Sayfa 145 - Alfa BasımKitabı okudu
Köpekler bir halının veya sert bir yüzeyin üstünde uyumak istediklerinde, tıpkı yabani atalarının çayırlık ovalarda veya ormanlık alanlarda yapmış olduğu gibi daireler çizerek döner, otları ezip toprakta bir çukur açmak ister gibi ön-patileriyle anlamsızca eşelenirler.
Sayfa 52 - Alfa basımKitabı okudu

Charles Darwin İletileri

Tümünü gör
“Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan... Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan...”
Charles Darwin
Charles Darwin
Görmezden gelin, ses etmeyin, cevap vermeyin. Sessizlik herkesi mahveder.
Charles Darwin
Charles Darwin
Kitaplarla 2022
Bu sene hem nitelik bakımından iyi kitaplar okudum hem de farklı alanlardan beslendim. Benim için verimli bir seneydi. Bende iz bırakan kitapları hem bütün olarak burada kaydetmek hem de ilgili okurlar ile paylaşmak istedim. Eserleri beğeni sırasına göre değil okunma sırasına göre listeledim.

Charles Darwin Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
59 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 saatte okudu
Darwin’in Gemi Günlüğü’nden Bir Kesit: Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu
“Türlerin birbirini izlediği yasası, bazı önemli istisnalarla birlikte, aklı felsefeye yatkın her doğabilimcinin ilgisini çekmelidir.” - Charles Darwin 1858’de ön çalışmalarını tamamlamayıp 1859’da yayımladığı “
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
” adlı kitabıyla bilim dünyasında âdeta bir devrime imza atan
Charles Darwin
Charles Darwin
, 1809’da
Lapa Lapa Kelebek Yağıyordu
Lapa Lapa Kelebek YağıyorduCharles Darwin · Can Yayınları · 20201.096 okunma
360 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
~153° | İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade Edilmesi
Merhaba.
Charles Darwin
Charles Darwin
1859 yılında
Türlerin Kökeni
Türlerin Kökeni
adlı kitabında evrim teorisinin temelini attıktan sonra 1872 yılında
İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade Edilmesi
İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade Edilmesi
adlı kitabında hem sadece insanlarda görülen hem de diğer hayvanlarla da ortak olarak görülen duyguları ve bu duyguların fiziksel olarak ifade edilmesini ele alıyor. Türlerin
İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade Edilmesi
İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade EdilmesiCharles Darwin · Alfa Yayınları · 202196 okunma
504 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
~145° | Türlerin Kökeni
Merhaba. Bu kitaba yazılmış incelemelerin neredeyse tamamı yanlışlarla ve yalanlarla dolu. Bu kitabı kimler okumalı ve kimler okumamalı? 1. Evrim hakkında hiçbir şey bilmiyorsan bu kitabın yanına yaklaşmamalısın. Görebileceğin üzere pek çok kişi bu kitabı evrime giriş niteliğinde sanmış. Bu
Türlerin Kökeni
Türlerin KökeniCharles Darwin · Alfa Yayınları · 20202.308 okunma