Christina Lamb

Christina Lamb

Yazar
8.7/10
561 Kişi
·
1.695
Okunma
·
5
Beğeni
·
706
Gösterim
Adı:
Christina Lamb
Unvan:
Gazeteci-Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 15 Mayıs 1966
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·10/10 puan
Kız çocuğu doğurduğu için halk tarafından acıyarak bakılan bir anne düşünün ...
Kadın olmanın , yalnızca yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklar düşünün ...
Kız çocuğunun doğduğu günü ''kasvetli bir gün'' diye dile getiren bir halk düşünün...
Kadınların bir erkeğin izni olmadan banka hesabı bile açamadığını ...
Erkeklerin özgürce dolaşıp , kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün , (Ki bu erkek 5 yaşında bir oğlan çocuğu bile olabilir.)
Eşi , kız çocuğu doğurduğu için tebrik edilmeyen bir baba düşünün...
Erkeklerin , dertlerini ve sorunlarını eşleri ile paylaşmasının acizlik göstergesi olarak kabul edildiğini ,
Dahası , erkek evladın doğumunun silahlar atılarak kutlandığını , kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığını düşünün...
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken , kızların bundan mahrum bırakıldığını , yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün. ...
Bir gün tecavüze uğradığınızı ve hamile kaldığınızı düşünün , mahkemeye çıktığınızda ise sizden bunu kanıtlamanızı ve bunun içinde 4 erkek tanık bulmanızı istediklerini , bulamadığınız taktirde ise ( ki bulmanız imkansızdır) 13 yaşında zina yapmaktan mahkum edildiğinizi düşünün ...

Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için , hem onların ve hem de kendisinin eğitimin hakkını savunup , ''Evde barış , sokakta barış , ülkede barış... Bu benim hayalim. Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum'' diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala Yusufzay , Taliban tarafından başından vurulur !
Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında , Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti ve düşüncelerini dile getirdi.
9 Ekim 2012 Salı günü , 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vuruldu.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlara adanmış bir kitap ...
Mutlaka okuyup , kitaplığınızda yer vermelisiniz.

Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay ' a selam olsun.
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Ben, Malala Yusufzay
Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız"
•Kitabın kapağını görünce bile insan mutlaka okumalıyım diyor. Yani en azından bana öyle olmuştu.

Kitaptan bir kaç alıntıyla başlamak istiyorum:
"Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...Sesimizi birlikte duyuracağız..."

"Erkek evladın doğumunun silahlar atarak kutlandığı, kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişrmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız..."

"Karanlığın silahları! Neden size lanet okumayayım? Sevgi dolu yuvaları kırık dökük enkazlara çevirdiniz."
(Kitabin her sayfası alıntıya değer! Yazsam haksızlık yapmış olacağim.)

********
•Kız çocukları, yüzünü örtmeden ve yanında 5 yaşında da olsa erkek çocuk olmadan sokağa çıkmayacak mı?
•Kız çocukları, okumayacaklar mı?
•Kız çocuğu oldu diye babalar utanç mi duyacak?
•Kız çocuğu doğurdu diye anneler saklanmak zorunda mi kalcak?
•Kız çocuğu, sırf erkeğe bir şey danıştığında namusu kirlendi diye öldürülecek mi..?
Ve daha yazamadığım nice akla mantığa sığmayan neden..?

Bu kadar baskıya rağmen eğitim hakkını savunan, bunca baskiya rağmen (evinin taşlanması yakılması mı desem, vurulması mı desem, babasının defalarca tehdit edilip dövülmesi...mi desem bilemedim!) yüzünü örtmeden sokağa çıkan ve kız çocuklarına yasak olan ne varsa KENDİSİ istiyor diye ona YANLIŞ gelmiyor diye uygulayan bir kız çocuğu Malala Yusufzay'ın ve babasının tüm kız çocuklarının haklarının müthiş (hangi kelimeyle anlatacağımı bulamadım. Çünkü müthiş demek karşılamıyor) bir şekilde savunmasını anlatıyor ve bizzat Malala'nın kaleminden.

Evet tüm bunların yaşandığı bir dönemden bahsediyoruz.
Ne kadar da acınası bir durum değil mi?
O dönemin zihniyetinden bahsediyoruz.
O dönemde ki insanların yaşam şeklinden. Kiminiz geçiriyordur aklından şimdi öyle değil kızlar her istedigini yapıyor. Okula gidiyorlar. Sokağa istedikleri gibi giyinip çıkıyorlar vs.
Ama öyle değil İnanamıycaksınız belki günümüzde hâlâ yanında bi erkek çocuğu(5) olmadan ve yüzünü örtmeden sokağa çıkamayan insanlar tanıyorum ve çok sevdiğim bizzat çıkamadığına şahit olduğum insanlar. Hâlâ o dönemin zihniyetini sürdüren insanlar... ne yazık ki acınası bir durum ama böyle.!
"Malala(tüm kız çocukları diye eklemek istiyorum.) her zaman kuş gibi özgür kalacak!"
"İnsan kızları olmadan nasıl yaşar, anlat bana!?
Bu düzen elbet değişecek!
Bu zihniyet elbet yıkılacak!
Ama geç olmadan daha fazla geriye doğru gitmeden bi an önce değişsin.
Bunu bizler yapacağız.
Ataerkil bir toplum olmayacağız.!!
•Bir kız çocuğu ne kadar özgür olabilir ki.!?
Merak ediyorum... Anlat...

(Not: Tereddüt ederek yazıyorum çok hassas bi kitap ve bi o kadar hassas konu.)
392 syf.
·4 günde
‘Taliban tarafından vurulan kız.’ Okumak için başladığı mücadele ne yazık ki neredeyse canıyla son bulacaktı. Umutları elinden alınmaya çalışılmış fakat canı pahasına mücadele etmiş yaşı küçük ama yüreği kocaman cesur bir kızın hikayesi...
464 syf.
·11 günde·Beğendi
Malala Yusufzay, bence, kelimenin tam anlamıyla “ezber bozan” bir kız. Çünkü doğduğu ve büyüdüğü ülkeye, yetiştirildiği geleneklere göre, düşünce ve davranışlarıyla fark yaratan bir insan.
.
.
.
Pakistan Peşaver’de yaşayan bir Peştu kızı. Pakistan’daki diğer insanların düşündüğü gibi düşünmeyen; yani, kız-erkek bütün öğrencilerin eğitilmesi ve okutulması gerektiğine inanan, okumuş bir baba tarafından büyütülen bir kız. Küçüklüğünden beri, okuması için babası tarafından teşvik edilen; babasının kendisini, “kızından dolayı tanınan şanslı bir baba” olarak gören, bilge bir adam olan Ziyaüddin Yusufzay tarafından büyütülen bir kız çocuğu. Kendisini bu yüzden hep şanslı görmüştür zaten Malala. Yaşadığı zorluklara rağmen, “ailem arkamda çok şükür” diyebilmiştir. Pakistan’da kaç kız böyle imkanlara sahip olabilir ki?
.
.
.
.
Bütün bu güzelliklere rağmen, Taliban diye bir çıban da var elbet. Taliban’ın halkın üzerindeki baskıcı otoritesi birçok insanı sindirmiştir. Eğitim kurumlarıyla alakalı, dini kullanarak “burada İslam’a aykırı şeyler dönüyor. Haram şeyler yapılıyor. Kızların eğitim görmesi haram ve günahtır.” safsatalarıyla insanları korkuturlar.

Kendilerinin sözde İslam’ın doğru uygulanabilmesi için koydukları kurallara uymayanları öldürürler. Ayrıca, örtünmeyi reddeden, sakalını yeterince uzatmayan ya da doğru şalvar-kamizi giymeyen insanları da öldürürlerdi.
.
.
İşte bu zulme sessiz kalmak istemeyen Malala Yusufzay’da babası ile birlikte, vatanlarının cahil kalmaması, eğitilmesi ve okutulması için birlikte mücadeleye girişmişlerdir. En başta babası aracılığıyla tanınan Malala daha sonra; hitabet gücüyle olsun, cesaretiyle ve bilgisiyle olsun tek başına öne çıkmıştır.

Tabi Taliban’ın onu öldürmek istemesi kadar doğal bir şey yoktur bu durumda. Çünkü karşılarında, kendilerinin istemediği eğitimi savunan bir kız çocuğu vardır. Hem de KIZ ÇOCUĞUU! (Ya bırakın ya)Ve tabi, Malala vurulur.

https://hizliresim.com/VQd5Vj

https://hizliresim.com/9Yy858

Ama bu onu durdurmaz aksine daha da ateşler..
.
.
.
Kitabı okudukça, kitabın neden “okunması gerekenler listesinde” olduğunu anladım. Malala, bütün insanlara cesaret veriyor. Bir insanın, hedefleri uğruna ölümü bile göze aldığını ve başarısına ulaştığını gösteriyor. “Her zaman bilginin ve doğrunun peşinden gidin ve hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin” diyor bize kitap ve Malala.
.
.
.
Bütün bu girişimlerine daha on bir yaşında başladığını da hesaba katarsak; cesaretimiz ve isteğimiz olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını anlarız.

Verdiği genel kültür bilgilerini de hesaba katarsak; okuyun ve okutun derim.
.
.
.
Herkese barış, adalet, özgürlük, mutluluk, huzur, sevgi ve saygı dolu nice güzel yıllar dilerim.
256 syf.
·Puan vermedi
Bu hikaye, çocukluğu çalınan çocukların hikayesi...
Bu hikaye, eğitim hakları ellerinden alınan çocukların hikayesi...
Bu hikaye, kız çocuklarının hikayesi...

Bu hikaye ile nasıl tanıştığımı söylemeden geçemem)

Burda bir arkadaşımla beraber kitap araştırması yaptığım esnada (Ondan gizli sipariş vermiştim hemen:D Ona da çok selam olsun burdan:) ) tesadüfen denk geldiğim, kitabın kapağında bulunan ‘’BİR GENÇ KIZIN EĞİTİM HAKKINI SAVUNARAK DÜNYAYI DEĞİŞTİRME ÖYKÜSÜ’’ yazısının dikkatimi hemen çektiği, biraz inceledikten sonra konusu itibariyle de ilgimi çektiği bir kitap olması dolayısıyla hiç düşünmeden sipariş listesine eklediğim, elime ulaşınca da ertelemeden okumaya başladığım, her sayfasında İbni Haldun’un ‘’ Coğrafya Kaderdir’’ sözünün sık sık aklıma geldiği, gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan, her sayfasını beğeni ile okuduğum bir kitap oldu benim için…

Malala kimdir?
Malala ; Kızların zayıf olduğuna, temizlik ve yemek yapmak dışında bir işe yaramadıklarına, okumak ve eğitim gibi haklarının olmadığına inanılan, okuma yazma oranının çok düşük ve geleneklerine bağlı bir toplumda yaşayan, her şeye rağmen, ‘’EĞİTİM, EĞİTİMİM’’ diye bağıran binlerce kız çocuğundan sadece biri.
Bunu anlamak için Pakistan’a, Afganistan’a veya herhangi bir yere gitmeye gerek yok. Kendi çevremizde de zaman zaman böyle düşüncelere sahip kesimlerin olduğunu bilmiyor muyuz? Bunu birebir yaşayan, onlarla mücadele etmiş biri olarak yazıyorum… Ortaokulu çok başarılı bir şekilde bitirmiş, büyük umutları ve hayalleri olan ama okula devam etmesine izin verilmeyen bir kız öğrenci düşünün. Bu kız öğrenci hayali değil, gerçek... Geçmişte karşılaştığım, NE YAZIK Kİ okuması için yapılan girişimlerin hiçbirinden sonuç alamadığımız pırlanta gibi bir kız öğrenciydi. Babasının bize söylediği ifadeyi aynen aktarıyorum: ‘’ Bir değil bin kızım da olsa yine de okutmayacağım!’’ Görüldüğü gibi maalesef bütün yollar babası tarafından açılmamak üzere kapanmıştı… Asla unutamayacağım bir durumdu bu benim için.(Bunu da eklemek istedim)
‘’Beni durduramazlar, eğitimimi alacağım’’ diye haykırması onun gibi olan herkese ilham kaynağı olmuştur umarım.
Malala, yaşadığı bölge itibariyle ve taliban rejimi baskısı altında olmasına rağmen yine de umutla mücadelesini sürdürmeye, savaşın ortasında bile okula gitmeye çalıştığından Taliban rejimi tarafından tehditler görmüş ama hiçbirinden geri adım atmamıştır. Büyük bir zaferle tüm dünyaya sesini duyurabilmeyi başarmış ancak kurşunların hedefi olmaktan kendini kurtaramamıştır.
Hepimizin gerek ekran başından, gerekse sosyal medyalardan takip ettiği, milyonlarca insanı öldüren, yuvalarını yıkan, yerlerinden eden şu kahrolası savaşlara gelin bir de Malala’nın penceresinden bakalım.
Malala’nın ailesinin özellikle babasının(babası okul yöneticisi) kendisine olan desteği ve inancı Malala için her zaman büyük bir umut ve moral kaynağı olduğunu da vurgulamış olalım, bu belki de onun için en büyük şanstı. (Benim yukarıda verdiğim örnekte baba en büyük engeldi dikkat edilirse.)
Ayrıca Malala, Nobel Barış Ödülüne layık görülen en genç insan olma özelliğini taşımaktadır.
Oldukça basit ve sade bir dille yazılmış bu eseri herkesin okuması dileğiyle…
Keyifli okumalar olsun…
392 syf.
·7 günde
Kitabı oxumağı əvvəldən hədəfləmişdim. Universitetin kitab satışı üçün açılan kiçik bir yerdə gördüm. Rəfdə kitabların içində o qədər gözəl göründü ki gözümə amma imtahan, dərs falan ala bilmədim. Bir anda qarşıma çıxdı karantində oxuyacam dedim! “Yaxşı ki oxumuşam” dediyim kitablardan biri oldu:))

Eğer erkekler savaşı kazanamazsa, sevgili ülkem,
Kadınlar devreye girer ve sana şeref kazandırır.


Kitabı ilk oxumağa başlıyanda özümün yaşadığım həyat, şərait və mənə nəsib olan ömür ( içindəki insanlar belə ) üçün şükür etdim. Həqiqətən qəlbi böyük, özü balaca olan bir QIZIN başına gələcəklər çox duyğulandırdı məni... hər kəsin oxumasını istədiyim bir kitab oldu :))
392 syf.
BU BİR SVAT VADİSİ DİRENİŞİDİR!

pakistan'da taliban'ın kız çocukların okumasını yasaklaması, kadınların pazara gitmesini engellemesi, kadınların sosyal hayattan elinin çekilmesi karşısında henüz 15 yaşındaki Malala bir direniş başlatacaktır canı pahasına.

Malala Yusafzay okul çıkışı evine dönerken yakın mesafeden açılan ateş sonucu başından ağır yaralanır...

kitabı anlatmayayım.

okuyun, ama ülkeyi pakistan olarak değil.
392 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Taliban tarafından vurulan Pakistanlı Malala’nın otobiyografisini anlatan güzel bir kitap. Ülkenin siyasi ve demografik yapısını tüm çıplaklığıyla anlatan Malala, Ortadoğu’da kadın olmanın nasıl zor bir şey olduğunu kendi hayatıyla güzel bir şekilde anlatmış.
392 syf.
·9 günde
Okurken zaman zaman öfkelendim zaman zaman ağladım okuma hakkının elinden alınmaması için boyundan büyük mücadele veren bir kız çocuğun gerçek yaşam öyküsü. İslam dinini yanlış yorumlayanların ve onlara hoşgörü gösterenlerin eliyle toplumların nerelere sürüklenebileceğini gösteren ibretlik bir kitap. Pakistan halkının verdiği tepkilerle, Türk halkının benzer olaylara verdiği tepkilerin bile zaman zaman aynı olduğunu göreceksiniz. Depremin bile Amerika''ya bağlanması gibi. Bunun nedeni islamiyetin kıyısından, köşesinden geçen bütün ülkelerin ne yazık ki cehalet içinde yaşanmasıyla ve yaşadıkları her şeyi bilimle açıklayabilecek bilgiye sahip olmadıkları için komplo teorileriyle açıklama eğilimden kaynaklı. Halkın nasıl zamanla ve yavaş yavaş bataklığa sürüklendiğini kendi yaşamından örneklerle anlatmış. Kitapta ki tek kusur usluptur. Mışlı-muşlu geçmiş zamanda yazılan kitap 8. sınıf kompozisyon izlenimi veriyor yer yer. İlk başta irite etse de okudukça alışıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christina Lamb
Unvan:
Gazeteci-Yazar
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 15 Mayıs 1966

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 1.695 okur okudu.
  • 64 okur okuyor.
  • 1.061 okur okuyacak.
  • 64 okur yarım bıraktı.