Ben, Malala (Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.610
Gösterim
Adı:
Ben, Malala
Alt başlık:
Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944828284
Orijinal adı:
I Am Malala
Çeviri:
Doğan Yılmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
"Malala kim?" diye sordu silahlı adam.

Malala benim, bu da benim hikâyem.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...
Sesimizi birlikte duyuracağız!

Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.

9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.

Malala'nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan'daki ücra bir vadiden New York'taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen en genç isim oldu.

BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Kız çocuğu doğurduğu için halk tarafından acıyarak bakılan bir anne düşünün ...
Kadın olmanın , yalnızca yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklar düşünün ...
Kız çocuğunun doğduğu günü ''kasvetli bir gün'' diye dile getiren bir halk düşünün...
Kadınların bir erkeğin izni olmadan banka hesabı bile açamadığını ...
Erkeklerin özgürce dolaşıp , kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün , (Ki bu erkek 5 yaşında bir oğlan çocuğu bile olabilir.)
Eşi , kız çocuğu doğurduğu için tebrik edilmeyen bir baba düşünün...
Erkeklerin , dertlerini ve sorunlarını eşleri ile paylaşmasının acizlik göstergesi olarak kabul edildiğini ,
Dahası , erkek evladın doğumunun silahlar atılarak kutlandığını , kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığını düşünün...
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken , kızların bundan mahrum bırakıldığını , yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün. ...
Bir gün tecavüze uğradığınızı ve hamile kaldığınızı düşünün , mahkemeye çıktığınızda ise sizden bunu kanıtlamanızı ve bunun içinde 4 erkek tanık bulmanızı istediklerini , bulamadığınız taktirde ise ( ki bulmanız imkansızdır) 13 yaşında zina yapmaktan mahkum edildiğinizi düşünün ...

Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için , hem onların ve hem de kendisinin eğitimin hakkını savunup , ''Evde barış , sokakta barış , ülkede barış... Bu benim hayalim. Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum'' diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala Yusufzay , Taliban tarafından başından vurulur !
Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında , Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti ve düşüncelerini dile getirdi.
9 Ekim 2012 Salı günü , 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vuruldu.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlara adanmış bir kitap ...
Mutlaka okuyup , kitaplığınızda yer vermelisiniz.

Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay ' a selam olsun.
bombaların içinde bir kız çocuğu .. 70 80 yaşındaki adamların .. bize bulaşmayan yılan bin yaşasın dediği bir zamanda .. savaş yanlılarına öfkesini kusan küçücük beden .. karşınızda malala .. beni etkileyen kitaplardan biri olmuştur .. hani derler ya savaş görmemiş çocuklara savaşı anlatamazsınız .. kitabı okurken vicdan muhakemesi yapın .. o devrin ne kadar berbat olduğunu anlayın .. özgürlük denen kavramın , düşünce denen duygunun sadece elit tabakaya ait bir duyguymuş gibi insanlara aşılanması ve geri kalan tabakaya sadece susmayı öğretmeleri hiç hoş karşılanmayacak türden bir davranış .. ve kitabı okurken şu da dikkatimi çekti .. İSLAMı savunan kesmin hurafelerle dolu bir inanışı varmış .. sorgulanmalı .. islam dini olsa dai müslüman sorgulamalı .. teşekkür ederim .. okumaklı kalın
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.921 Oy)19.843 beğeni45.424 okunma3.473 alıntı192.015 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.983 Oy)11.772 beğeni29.529 okunma1.681 alıntı154.534 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.910 beğeni36.034 okunma3.751 alıntı153.119 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.016 Oy)5.578 beğeni16.771 okunma977 alıntı79.463 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.885 Oy)9.423 beğeni26.522 okunma1.791 alıntı135.361 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.911 Oy)9.185 beğeni30.108 okunma922 alıntı146.185 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.221 Oy)9.211 beğeni27.495 okunma2.925 alıntı121.183 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.706 Oy)9.657 beğeni27.119 okunma1.996 alıntı125.569 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.443 Oy)6.123 beğeni16.214 okunma1.956 alıntı70.100 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.753 Oy)8.367 beğeni23.923 okunma948 alıntı95.304 gösterim
Yaşanmış bir hayat olduğunu bilerek okumak insana çok farklı hissettiriyor. Sesini duyurmayan kaç Malala var kim bilir. Kitabı okudukça ne kadar şanslı olduğuma sevinip herkesin benim kadar şanslı olmadığına üzüldüm
Ben Malala belgeselini izledikten sonra kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplar arasında yer aldığını görünce öncelik verdiğim bir kitap oldu. 15 yaşında kızların eğitim hakkını savunan bir aktivist olduğu, görüşlerini dile getirdiği için örümcek beyinli zihniyetler tarafından öldürülmeye çalışılan kocaman yürekli bir genç kızın yaşam öyküsünü anlatıyor. Malala'nın ailesi siyaset ile ilgili olduğu için Pakistan sosyal ve siyasal yaşamı ve yaşamın içinde kadının yerini de birlikte öğreniyorsunuz. Kızları için babalarının ve annelerinin desteğinin önemini de vurguluyor. Kültür ve yaşam bakış açıları bize pek yabancı değil. Kitabı okuyunca kız çocuklarının okumasının önemini , eğitim özgürlüğüne sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlıyorsunuz. Atatürk'ün bize sunduğu özgürlüklerin, toplumda bize verdiği değerin yeterince farkında değiliz. Umarım kıymetini Malala ve arkadaşları gibi kaybedince öğrenmeyiz. EĞİTİM ŞART .
Ülkemizde yaşayan başta kadın bireyler olmak üzere herkesin okuması gereken bir kitap.kadın hakları konusundaki kazanımların her geçen gün azaldığı ülkemde kadın bireylerimizin mutlaka okuyup ders çıkarması gereken bir yapıt.
Telaffuzu insana gülünç gelse dahi içerisinde acı ve başarıyı aynı anda barındıran bir gün. Malala Yusufzay, Pakistan'lı sıradan bir ailenin kızı. Bugün çok satanlardan düşmeyen bir kitap ve Nobel dahil pek çok ödül sahibi olmasının sebebi ise yaşamak, okumak ve özgür olmak isteyen bir kadın oluşu.
Aslına bakarsanız kitaba ön yargılı başlamıştım. Böylesine haklı ve desteğe değer bir hikayenin magazinleştirilmesi ihtimali bu ön yargımı oluşturmuştu. Fakat okudukça değişti her şey. Aslında hikaye Orta Doğu'da sıkça rastlayabileceğimiz kadının üzerindeki baskı ve psikolojik işkenceyi temel alan bir hayat hikayesi. İnsanı etkileyen yanı ise reşit dahi olmamış bir kız çocuğunun kadına yönelik bu zulüm karşısında canı pahasına verdiği haklı mücadele. Bu küçük kız çocuğu verdiği mücadele ile Pakistanlı kadınların eğitim hakkını geri almasına ve bir nevi özgürlüğe giden yolda büyük bir adım atmalarına vesile oldu. Kadın mücadelesinin canlı örneklerinden hoşlanan herkesin okuması gereken bir eser.
Erkek evladının doğumunu silahlar atılarak kutlandığı kız çocuklarının ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişirme ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız Malala
Kadınların bir erkeğin izni olmadan Banka hesabı bile açamadığını, erkeklerin özgürce dolaşıp kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün.Bu erkek 5 yaşındaki bir oğlan çocuğu bile olabilir
Erkeklerin dertlerini, sorunlarını kadınlarıyla paylaşmadığını düşünün. [Bir çok Peştu erkeği bunu asla yapmazdı. Sorunları kadınlarla paylaşmak acizlik göstergesi olarak kabul edilir Karısına bile akıl danışıyor (34uncu sayfa) ]denildiğini düşünün.
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken kızların bundan mahrum bırakıldığı, yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün ve tüm bunlara başkaldıran, eğitim sistemine, barışa ve ülkesine daha iyi şeyler getirmeye çalışan bir Malala ve koca yürekli babası.
Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için hem onların ve hem de kendisinin eğitimini savunan bir kız çocuğu
Kız çocuklarının eğitim hakkını savunmak Ataerkil ve özellikle Taliban tehdidi altında olan bir toplumda hiç de kolay olmayan cesaret gerektiren bir harekettir. Nitekim gelenek ve göreneklerine bağlı kesimler ve Taliban tarafından da gerek Ziyaüddin Beyin gerekse Malala'nın haklı mücadeleleri hoş karşılanmamış ve Malala bu durumu neredeyse canı ile ödemek zorunda bırakılmış.
Fakat bir an olsun haklı mücadelelerinden tereddüt etmeyen, vazgeçmeyen bu iki kıymetli insanın yaptıkları takdire şayandır.
"Evde barış, sokakta barış, ülkede barış... Bu benim hayalim.Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum" diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala, 9 Ekim 2012 Salı günü 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle Taliban tarafından başından vurulur.!
Haksızlığa maruz kalan ve sonrada susturulan bütün kızlara adanmış realist bir kitap. Olaylar kitabın bazı sayfalarında resimlenmiş olması okuyucu daha da cezbediyor.
Mutlaka okuyup, kitaplığınızda yer vermelisiniz.
Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay'a selam olsun.
Tek isteği okumak olan Malala’nın Taliban’a karşı verdiği içler acısı savaşı .

İSLAM dininin yanlış yorumlayanların koskoca bir toplumu nasıl bir bataklığa sürükleyebileceğini gösteren ibretlik yaşanmış gerçek bir hikaye .

Nasıl ki yarım doktor insanı Canından ederse , dini yanlış yorumlayanlarda insanı imandan eder ...Ders alınacak bir kitap.

OKUYUN kendinizi geliştirin (Kuran’da Bile ilk emir OKU’dur), çünkü eğitimsizliğin olduğu
yere silahlar girer (en basit örneği dünya coğrafyasına bakın ,nereleri yangın yeri göreceksiniz ) .

“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, sanlı, yüksek bir topluluk halinde yasatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)
Ben, Malala. Sade ve kolay bir dille Türkçeye tercüme edilmiş gerçek bir yaşam öyküsü.
Taliban'ın gölgesinde geçen bir hayat, zor bir hayat. Eğitim’e önem veren bir Babanın zorluklarla inşa ettiği bir okul Taliban’nın gözüne batıyor. Kadınlarla/kızlara okuma/eğitim görme yasağı veriliyor. Bu kurala karşı gelenler tehdit altında. Bütün bu olumsuzluklara rağmen eğitim için mücadele baba ve kızı Malala’nin öykülerini okumanızı tavsiye ederim. Pakistan ve Peştu halkı hakkında kısa tarihi, kültürel ve siyasi bilgilerde alıyorsunuz.
Özellikle kız çocuklarına okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Onların kendine olan güvenlerinin artmasına fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Keyifli okumalar.
Zordur kadın olmak, kadın olmanın suç olduğu toplumlarda. Kadının adı vardır kim bilir sayısız kaç çirkin kalıpta da kadının yeri yoktur, kimliği yoktur ataerkil toplumun her katmanında. Daha mini minik bir kız çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtığında aslında kaybeder kadın; hani daha her şeyin en başında. Oysa kadın emek kokar ve emek en çok kadında somut bir benliğe kavuşur. Çünkü kadın tarlada emekçidir, fabrikada emekçidir, evde emekçidir. İlmek ilmek sabırla işler emeğini; hor görülür, dövülür, değer verilmez, bir mal gibi satılır ama yine de dik durur.
Katledilir kadın, hakları daha doğarken elinden alınır. Çünkü kadın olmanın suç sayıldığı toplumlarda cehaletin gölgesinde yeşeren bir filizdir kadın...

Malala Yusufzay'da kadın olmanın suç sayıldığı ataerkil topraklarda dünyaya gelmiş, eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından vurulmuş yürekli bir genç kız. Dünya Malala'yı bundan 4-5 yıl önce cesareti ve güzel yüreğiyle tanıdı. Kaleme almış olduğu Ben, Malala isimli bu çarpıcı fakat bir o kadar da etkileyici eserde ise aslında sonuna tanık olduğumuz cesaret öyküsünün geri planındaki hayat öyküsüne tanık olma olanağı buluyoruz.

Ben., Malala, Malala Yusufzay'ın doğduğu günden vurulduğu güne, tedavi sürecinde yaşadıklarından mucizevi bir şekilde hayatta kalışına ve daha sonra ise Birmingham'daki yeni yaşantısını kaleme aldığı anı /anlatı türünde bir eser olmasının yanı sıra, o coğrafyaya dair tarihi, siyasal ve kültürel bilgiler içermesiyle de oldukça doyurucu bir eser diyebilirim. Her sayfasında Pakistan'da bir kız çocuğu olmanın nasıl bir duygu olduğunu derinden hissedeceğiniz bu güzel eserdeki baba-kız ilişkisine hayran kalacaksınız. Ziyaüddin Yusufzay, ataerkil bir toplumda kız bir evlada sahip olmanın gururunu yaşayan, duruşuyla, karakteriyle, düşüncesiyle nadide insanlardan biri. Kitapta beni en çok etkileyen noktalardan biri, Ziyaüddin Yusufzay'ın 'Biz büyüklerimizden böyle gördük' düşüncesinden ziyade 'Biz büyüklerimizden böyle gördük ancak, bu doğru bir şey değildir ve ben çocuklarım için, özellikle kızım için aynı şeyleri tekrar eden bir baba olmayacağım' duruşudur. Öyle ki eğitimli, bilinçli bu baba karşılaştığı bin bir zorluğa rağmen pes etmeyip ülkesinin genç nesillerine yetiştirmek adına okullar açmış ve en büyük yatırımını ise kız çocuklarının topluma kazandırılması ve eğitimi üzerine yapmıştır. Kız çocuklarının eğitim hakkını savunmak ataerkil ve özellikle Taliban tehdidi altında olan bir toplumda hiç de kolay olmayan, cesaret gerektiren bir harekettir. Nitekim gelenek ve göreneklerine bağlı kesimler ve Taliban tarafından da gerek Ziyaüddin Bey'in gerekse Malala'nın haklı mücadeleleri hoş karşılanmamış ve Malala bu durumu neredeyse canıyla ödemek zorunda bırakılmıştır. Fakat bir an olsun haklı mücadelelerinden tereddüt etmeyen, vazgeçmeyen bu iki kıymetli insanın yaptıkları taktire şayandır.

Bu güzel eserin mutlaka ama mutlaka okunması ve her kitaplıkta bulunması gereken bir eser olduğunu düşünüyor ve kitabın büyüsünü bozmamak adına daha fazla bir şey söylemiyor ve kitabı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)
okurken çizdiklerimden bazıları ....

“Kadınlarla erkekler yan yana olmadığı sürece hiçbir müdahele başarılı olamaz. Dünyada iki güç vardır; biri kılıç, diğeri kalem. İkisinden de kuvvetli olan üçüncü güç ise kadınların gücüdür.” S- 44
○●□○●■○●■
Malala, BM’de dünya liderlerine seslenirken şöyle der:    
‘Kitaplarımızı ve kalemlerimizi elimize alalım. Onlar bizim en güçlü silahlarımız. Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir..’
○●○●○●○
önce sosyalistler için geldiler, ben sosyalist olmadığım için sesimi çıkarmadım.
sonra sendikacılar için geldiler, sendikacı olmadığım için sesimi çıkarmadım.
sonra yahudiler için geldiler, yahudi olmadığım için sesimi çıkarmadım.
sonra benim için geldiklerinde, benim için sesini yükseltecek kimse kalmamıştı!
Bir toplum düşünün kadının ötelendiği, ikinci sınıf bile kabul edilmediği, dövüldüğü... Bu toplum içinde de bir baba düşünün kızının eğitimi için herşeyi göze almış. Yaşadığı topluma karşı gelerek kızının eğitim hakkını korumak adına tüm zorbalıklara boyun eğmeyen bir babanın kızı Malala. Bu kitapta Taliban tarafından eğitim hakkını savunduğu için vurulan Malala'nın hayatının bir bölümünü ve yaşadığı toplumu anlatıyor. Keyifle okuyun.
Bazı insanlar hayaletlerden, bazıları örümceklerden ya da yılanlardan korkar; o günlerde biz insanlardan korkuyorduk
Önce komünistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü komünist değildim.
Sonra sosyalistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
Sonra Katolikleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Katolik değildim.
Sonra beni götürmeye geldiler,
Benim için sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı.
Kadınlarla erkekler yan yana olmadığı sürece hiçbir mücadele başarılı olamaz. Dünyada iki güç vardır; biri kılıç, diğeri kalem. İkisinden daha kuvvetli olan üçüncü güç ise kadınların gücüdür.
"Neden kızların okula gitmesini istemiyorlar? diye sordum babama.Kalemden korkuyorlar, diye cevap verdi. "
"Bir elması küçük bir mücevhere dönüştürmek için pek çok kez yontmak gerekir,"
Malala Yusufzay
Sayfa 228 - Epsilon

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben, Malala
Alt başlık:
Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944828284
Orijinal adı:
I Am Malala
Çeviri:
Doğan Yılmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
"Malala kim?" diye sordu silahlı adam.

Malala benim, bu da benim hikâyem.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...
Sesimizi birlikte duyuracağız!

Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.

9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.

Malala'nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan'daki ücra bir vadiden New York'taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen en genç isim oldu.

BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 313 okur

 • Abidin Kılınç
 • Necla
 • Uğur Yıldız
 • Fatmagül Erçelebi
 • Parvana Maharramli
 • Zahra
 • F E R H A N
 • Zeynep Akpolat
 • Filiz Kaynak
 • Funda Hira

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%11.7
25-34 Yaş
%41.7
35-44 Yaş
%23.3
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.8
Erkek
%14.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (56)
9
%22 (27)
8
%9.8 (12)
7
%14.6 (18)
6
%2.4 (3)
5
%1.6 (2)
4
%3.3 (4)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları