Ben, Malala Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız

8,7/10  (39 Oy) · 
88 okunma  · 
43 beğeni  · 
3.155 gösterim
"Malala kim?" diye sordu silahlı adam.

Malala benim, bu da benim hikâyem.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...
Sesimizi birlikte duyuracağız!

Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.

9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.

Malala'nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan'daki ücra bir vadiden New York'taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen en genç isim oldu.

BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789944828284
 • Orijinal Adı:
  I Am Malala
 • Çeviri:
  Doğan Yılmaz
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
ozge 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Ben Malala belgeselini izledikten sonra kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplar arasında yer aldığını görünce öncelik verdiğim bir kitap oldu. 15 yaşında kızların eğitim hakkını savunan bir aktivist olduğu, görüşlerini dile getirdiği için örümcek beyinli zihniyetler tarafından öldürülmeye çalışılan kocaman yürekli bir genç kızın yaşam öyküsünü anlatıyor. Malala'nın ailesi siyaset ile ilgili olduğu için Pakistan sosyal ve siyasal yaşamı ve yaşamın içinde kadının yerini de birlikte öğreniyorsunuz. Kızları için babalarının ve annelerinin desteğinin önemini de vurguluyor. Kültür ve yaşam bakış açıları bize pek yabancı değil. Kitabı okuyunca kız çocuklarının okumasının önemini , eğitim özgürlüğüne sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlıyorsunuz. Atatürk'ün bize sunduğu özgürlüklerin, toplumda bize verdiği değerin yeterince farkında değiliz. Umarım kıymetini Malala ve arkadaşları gibi kaybedince öğrenmeyiz. EĞİTİM ŞART .

Nazlıhan 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendi deyimiyle ''Eğitim için mücadele eden kız''ın hikayesini gözlerim dolarak okudum. O kadar güzel bir babası var ki keşke dünyadaki tüm kızların böyle bir babası olsa... Kızına mücadele etmeyi, kendine güvenmeyi öğreten bir baba. Ve Malala'nın öğrenmeye olan tutkusu beni çok etkiledi.

Adem ŞEN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben,Malala.Sade bir dille kaleme alınmış, film tadında akıcılığı olan gerçek bir yaşam öyküsü ve Taliban'ın gölesinde geçen bir hayat.

Kitap içerik olarak eğitime önem veren Svatlı bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş Malala'nın öyküsünü anlatıyor.Kendinizi kızlara karşı baskının olduğu zor bir hayatın içinde buluyorsunuz.Önce maddi olarak sıkıntılı bir süreç karşılıyor sizi.Daha sonra Taliban'ın doğuşuna,bölgede egemen güç olmasına ve sonrasında bölgede terör estirmesine şahit oluyorsunuz.Bölgede otorite haline gelen Taliban'ın kadını eve hapseden düzeni ve okumak isteyen kız çocuklarına uyguladığı baskı,ölüm tehditleri hatta okullara yapılan bombalamaları okudukça hem üzülüyorsunuz hemde Pakistan'da yaşamadığınız için kendinizi şanslı hissediyorsunuz. Bütün bu olumsuzlukar karşısında dimdik duran Malala ve babasını ise taktir ediyorsunuz.Malala'nın vurulma anı, tedavi sürecinde yaşadıkları ise gözlerinizin dolmasına neden oluyor.Sonunda Malala'nın hak ettiği eğitim hakkını, farklı ülkede de olsa kazanması ise insanı mutlu ediyor.

Kitapta Malala'nın yaşam öyküsünün yanında Svat'ın tarihini,bölgenin kültürünü,aile yapısını ve deyimlerini de öğreniyorsunuz.Pakistan'ın kuruluşu,sonrasında yaşadığı darbeler, bunun ülke içindeki yansımaları gibi siyasi olaylar hakkında da bolca bilgi sahibi oluyosunuz.Ama her şeyden önemlisi eğitimin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

Not:Özellikle kız çocuklarına okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Onların kendine olan güvenlerinin artmasına fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Keyifli okumalar.

Ayşen 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Malala...
Kitabın gelirinin kız çocuklarının eğitimi için harcandığı, kız çocuklarının eğitimi için mücadele veren ve Taliban tarafından vurulan küçücük bir kızın zafer dolu hikayesi.
Gerçek yaşam öyküsü...
Etkileyici bir dik duruş.
Kitabın ilk sayfaları oldukça sıkıcı. Çünkü Pakistan, yaşadıkları şehir Svat ve Malala'nın ailesi ile ilgili detaylar içeriyor. Ve bu detaylar arasında çok fazla konudan konuya atlamalar insanın okuma akışını bozuyor. Ama neticede karşımızda yazarlıkta değil politikada başarılı bir kız var. Onun için, eleştirmek ya da yarım bırakmak zihninizden geçmiyor.
Pakistanda yaşanan acı olayların, toplumsal yaşam kalitesinin kötüye gitmesinin, siyasi ve dini suistimallerin, toplu ölümlerin benzerlerinin şuan ve geçtiğimiz dönemlerde Türkiye ile benzerliği insana acı ve endişe veriyor.
Talibanın bırakın sivil olmasını çocukları öldürmeleri tam bir acizlik ve üstüne devletin kayıtsızlığı insanı kahrediyor.
Kitabı okuduğum şu günlerde Nat Geo da "Benim adım Malala" belgeseline denk gelmek çok güzel bir tesadüftü.

huzurun peşinde.. 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bombaların içinde bir kız çocuğu .. 70 80 yaşındaki adamların .. bize bulaşmayan yılan bin yaşasın dediği bir zamanda .. savaş yanlılarına öfkesini kusan küçücük beden .. karşınızda malala .. beni etkileyen kitaplardan biri olmuştur .. hani derler ya savaş görmemiş çocuklara savaşı anlatamazsınız .. kitabı okurken vicdan muhakemesi yapın .. o devrin ne kadar berbat olduğunu anlayın .. özgürlük denen kavramın , düşünce denen duygunun sadece elit tabakaya ait bir duyguymuş gibi insanlara aşılanması ve geri kalan tabakaya sadece susmayı öğretmeleri hiç hoş karşılanmayacak türden bir davranış .. ve kitabı okurken şu da dikkatimi çekti .. İSLAMı savunan kesmin hurafelerle dolu bir inanışı varmış .. sorgulanmalı .. islam dini olsa dai müslüman sorgulamalı .. teşekkür ederim .. okumaklı kalın

Burcu Yenidoğan 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 131 günde · Beğendi · Puan vermedi

Korkusuz , idealist Malala'yı çok sevdim. Onun hep barış istediği ve eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından vurdurulduğu yaşta muhtemelen bizim başımızda kavak yelleri esiyordu. O yaşlarımızda bu tür sorunların farkında olmadığımız bir ülkede yaşadığımız için okurken insan kendini şükrederken bulabiliyor. Kitap sadece Malala'yı değil aynı zamanda Pakistan'ı da anlatmakta. Okunmalı ...

Murat Doğan 
31 Oca 17:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Malala'nın hikayesini az çok bildiğim için başlangıçta kitabı okumakta tereddüt ettim. Ama olayların gerçekliği ve yakın zamanda yaşanmış (ve hala yaşanıyor) olması beni kitaba bağladı.

Kitap kızların eğitim hakkının ipotek altına alınmasına karşı bir direniş öyküsü olarak tanımalanabileceği gibi inanç ve tutku ile neler yapılabileceğine dair çok önemli mesajlar içeriyor.

İyi okumalar.

ecicekk 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Pakistan da yaşanan dramlara tanık olmak istiyorsanız buyurun okuyun, terörizmin iğrenç yüzünü bir kez daha anlayacaksınız. Hayatta herkesin okuması gereken kitaplardan şükrediyor insan sonunda, o zor şartlar altında herkesin kolay kolay direneceği bit hayat değildi Malala ' nın ki.

Gülay 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okumaya karar verdiğimde konunun sadece Malala'nın eğitim için verdiği mücadele ile ilgili olduğunu sanıyordum. Kitabı okuduktan sonra çok farklı konular ile karşılaştım.Özellikle Pakistan'da yaşanan dramlara yakından tanık olmak istiyorsanız mutlaka okuyun.

Gül yalçın 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

kurtarıcı beklenmez,kurtarıcı olunur..ben kimim ki diye düşünmeden esaretten ve cehaletten kurtulma yolunda en beğendiğim kitaplardan..küçücük bir kız çocuğunun dünyayı ayağa kaldıran mücadelesini anlatan enfesss ötesi bir kitap..

2 /

Kitaptan 108 Alıntı

Bazı insanlar hayaletlerden, bazıları örümceklerden ya da yılanlardan korkar; o günlerde biz insanlardan korkuyorduk

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
ecicekk 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Önce komünistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü komünist değildim.
Sonra sosyalistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
Sonra Katolikleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Katolik değildim.
Sonra beni götürmeye geldiler,
Benim için sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı.

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
Ayşen 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlarla erkekler yan yana olmadığı sürece hiçbir mücadele başarılı olamaz. Dünyada iki güç vardır; biri kılıç, diğeri kalem. İkisinden daha kuvvetli olan üçüncü güç ise kadınların gücüdür.

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 44)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 44)
Ayşe Başak Gürel 
04 Şub 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir insana gözlerini ve ciğerlerini verebilirsin ama gülümsemesini veremezsin.

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 359)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 359)
Nazlıhan 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama üç ya da dört kez kazanmış olsan da, eğer çaba harcamazsan, bir sonraki zaferin de senin olacağının garantisi yoktur.

Ben, Malala, Malala YusufzayBen, Malala, Malala Yusufzay
Nazlıhan 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Hani, Yarım doktor insanı canından eder, deriz ya... Mollanın cahili de insanı imanından eder,'' dedi.

Ben, Malala, Malala YusufzayBen, Malala, Malala Yusufzay
Nazlıhan 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Neden kızların okula gitmesini istemiyorlar?'' diye sordum babama. ''Kalemden korkuyorlar,'' diye cevap verdi.

Ben, Malala, Malala YusufzayBen, Malala, Malala Yusufzay
Ayşe Başak Gürel 
31 Oca 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiği memleketinden koparılmak... bu, hiç kimse için dilenebilecek bir şey değil.

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 13)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 13)
Ayşe Başak Gürel 
01 Şub 21:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Ona başarısız olmanın kopya çekmekten daha onurlu olduğunu öğretin''

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 99)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 99)
Ayşe Başak Gürel 
04 Şub 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Babam, ''insan kızları olmadan nasıl yaşar, anlat bana'' diyerek hıçkırmış.

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 322)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 322)

Kitapla ilgili 2 Haber
Burası çok ıssız