Ben, Malala Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız

8,6/10  (57 Oy) · 
127 okunma  · 
57 beğeni  · 
3.570 gösterim
"Malala kim?" diye sordu silahlı adam.

Malala benim, bu da benim hikâyem.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar...
Sesimizi birlikte duyuracağız!

Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.

9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.

Malala'nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan'daki ücra bir vadiden New York'taki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen en genç isim oldu.

BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789944828284
 • Orijinal Adı:
  I Am Malala
 • Çeviri:
  Doğan Yılmaz
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sevda ALTUNTAŞ 
 12 Haz 22:12 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Kız çocuğu doğurduğu için halk tarafından acıyarak bakılan bir anne düşünün ...
Kadın olmanın , yalnızca yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklar düşünün ...
Kız çocuğunun doğduğu günü ''kasvetli bir gün'' diye dile getiren bir halk düşünün...
Kadınların bir erkeğin izni olmadan banka hesabı bile açamadığını ...
Erkeklerin özgürce dolaşıp , kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün , (Ki bu erkek 5 yaşında bir oğlan çocuğu bile olabilir.)
Eşi , kız çocuğu doğurduğu için tebrik edilmeyen bir baba düşünün...
Erkeklerin , dertlerini ve sorunlarını eşleri ile paylaşmasının acizlik göstergesi olarak kabul edildiğini ,
Dahası , erkek evladın doğumunun silahlar atılarak kutlandığını , kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığını düşünün...
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken , kızların bundan mahrum bırakıldığını , yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün. ...
Bir gün tecavüze uğradığınızı ve hamile kaldığınızı düşünün , mahkemeye çıktığınızda ise sizden bunu kanıtlamanızı ve bunun içinde 4 erkek tanık bulmanızı istediklerini , bulamadığınız taktirde ise ( ki bulmanız imkansızdır) 13 yaşında zina yapmaktan mahkum edildiğinizi düşünün ...

Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için , hem onların ve hem de kendisinin eğitimin hakkını savunup , ''Evde barış , sokakta barış , ülkede barış... Bu benim hayalim. Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum'' diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala Yusufzay , Taliban tarafından başından vurulur !
Taliban kuvvetleri Pakistan'ın Svat Vadisi'ni kontrol altına aldığında , Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti ve düşüncelerini dile getirdi.
9 Ekim 2012 Salı günü , 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vuruldu.

Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlara adanmış bir kitap ...
Mutlaka okuyup , kitaplığınızda yer vermelisiniz.

Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay ' a selam olsun.

ozge 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Ben Malala belgeselini izledikten sonra kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplar arasında yer aldığını görünce öncelik verdiğim bir kitap oldu. 15 yaşında kızların eğitim hakkını savunan bir aktivist olduğu, görüşlerini dile getirdiği için örümcek beyinli zihniyetler tarafından öldürülmeye çalışılan kocaman yürekli bir genç kızın yaşam öyküsünü anlatıyor. Malala'nın ailesi siyaset ile ilgili olduğu için Pakistan sosyal ve siyasal yaşamı ve yaşamın içinde kadının yerini de birlikte öğreniyorsunuz. Kızları için babalarının ve annelerinin desteğinin önemini de vurguluyor. Kültür ve yaşam bakış açıları bize pek yabancı değil. Kitabı okuyunca kız çocuklarının okumasının önemini , eğitim özgürlüğüne sahip olduğumuz için ne kadar şanslı olduğunuzu anlıyorsunuz. Atatürk'ün bize sunduğu özgürlüklerin, toplumda bize verdiği değerin yeterince farkında değiliz. Umarım kıymetini Malala ve arkadaşları gibi kaybedince öğrenmeyiz. EĞİTİM ŞART .

Bizimmahalleninkitapcisi 
10 May 11:53 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Zordur kadın olmak, kadın olmanın suç olduğu toplumlarda. Kadının adı vardır kim bilir sayısız kaç çirkin kalıpta da kadının yeri yoktur, kimliği yoktur ataerkil toplumun her katmanında. Daha mini minik bir kız çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtığında aslında kaybeder kadın; hani daha her şeyin en başında. Oysa kadın emek kokar ve emek en çok kadında somut bir benliğe kavuşur. Çünkü kadın tarlada emekçidir, fabrikada emekçidir, evde emekçidir. İlmek ilmek sabırla işler emeğini; hor görülür, dövülür, değer verilmez, bir mal gibi satılır ama yine de dik durur.
Katledilir kadın, hakları daha doğarken elinden alınır. Çünkü kadın olmanın suç sayıldığı toplumlarda cehaletin gölgesinde yeşeren bir filizdir kadın...

Malala Yusufzay'da kadın olmanın suç sayıldığı ataerkil topraklarda dünyaya gelmiş, eğitim hakkını savunduğu için Taliban tarafından vurulmuş yürekli bir genç kız. Dünya Malala'yı bundan 4-5 yıl önce cesareti ve güzel yüreğiyle tanıdı. Kaleme almış olduğu Ben, Malala isimli bu çarpıcı fakat bir o kadar da etkileyici eserde ise aslında sonuna tanık olduğumuz cesaret öyküsünün geri planındaki hayat öyküsüne tanık olma olanağı buluyoruz.

Ben., Malala, Malala Yusufzay'ın doğduğu günden vurulduğu güne, tedavi sürecinde yaşadıklarından mucizevi bir şekilde hayatta kalışına ve daha sonra ise Birmingham'daki yeni yaşantısını kaleme aldığı anı /anlatı türünde bir eser olmasının yanı sıra, o coğrafyaya dair tarihi, siyasal ve kültürel bilgiler içermesiyle de oldukça doyurucu bir eser diyebilirim. Her sayfasında Pakistan'da bir kız çocuğu olmanın nasıl bir duygu olduğunu derinden hissedeceğiniz bu güzel eserdeki baba-kız ilişkisine hayran kalacaksınız. Ziyaüddin Yusufzay, ataerkil bir toplumda kız bir evlada sahip olmanın gururunu yaşayan, duruşuyla, karakteriyle, düşüncesiyle nadide insanlardan biri. Kitapta beni en çok etkileyen noktalardan biri, Ziyaüddin Yusufzay'ın 'Biz büyüklerimizden böyle gördük' düşüncesinden ziyade 'Biz büyüklerimizden böyle gördük ancak, bu doğru bir şey değildir ve ben çocuklarım için, özellikle kızım için aynı şeyleri tekrar eden bir baba olmayacağım' duruşudur. Öyle ki eğitimli, bilinçli bu baba karşılaştığı bin bir zorluğa rağmen pes etmeyip ülkesinin genç nesillerine yetiştirmek adına okullar açmış ve en büyük yatırımını ise kız çocuklarının topluma kazandırılması ve eğitimi üzerine yapmıştır. Kız çocuklarının eğitim hakkını savunmak ataerkil ve özellikle Taliban tehdidi altında olan bir toplumda hiç de kolay olmayan, cesaret gerektiren bir harekettir. Nitekim gelenek ve göreneklerine bağlı kesimler ve Taliban tarafından da gerek Ziyaüddin Bey'in gerekse Malala'nın haklı mücadeleleri hoş karşılanmamış ve Malala bu durumu neredeyse canıyla ödemek zorunda bırakılmıştır. Fakat bir an olsun haklı mücadelelerinden tereddüt etmeyen, vazgeçmeyen bu iki kıymetli insanın yaptıkları taktire şayandır.

Bu güzel eserin mutlaka ama mutlaka okunması ve her kitaplıkta bulunması gereken bir eser olduğunu düşünüyor ve kitabın büyüsünü bozmamak adına daha fazla bir şey söylemiyor ve kitabı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Nazlıhan 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendi deyimiyle ''Eğitim için mücadele eden kız''ın hikayesini gözlerim dolarak okudum. O kadar güzel bir babası var ki keşke dünyadaki tüm kızların böyle bir babası olsa... Kızına mücadele etmeyi, kendine güvenmeyi öğreten bir baba. Ve Malala'nın öğrenmeye olan tutkusu beni çok etkiledi.

Adem ŞEN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ben,Malala.Sade bir dille kaleme alınmış, film tadında akıcılığı olan gerçek bir yaşam öyküsü ve Taliban'ın gölesinde geçen bir hayat.

Kitap içerik olarak eğitime önem veren Svatlı bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş Malala'nın öyküsünü anlatıyor.Kendinizi kızlara karşı baskının olduğu zor bir hayatın içinde buluyorsunuz.Önce maddi olarak sıkıntılı bir süreç karşılıyor sizi.Daha sonra Taliban'ın doğuşuna,bölgede egemen güç olmasına ve sonrasında bölgede terör estirmesine şahit oluyorsunuz.Bölgede otorite haline gelen Taliban'ın kadını eve hapseden düzeni ve okumak isteyen kız çocuklarına uyguladığı baskı,ölüm tehditleri hatta okullara yapılan bombalamaları okudukça hem üzülüyorsunuz hemde Pakistan'da yaşamadığınız için kendinizi şanslı hissediyorsunuz. Bütün bu olumsuzlukar karşısında dimdik duran Malala ve babasını ise taktir ediyorsunuz.Malala'nın vurulma anı, tedavi sürecinde yaşadıkları ise gözlerinizin dolmasına neden oluyor.Sonunda Malala'nın hak ettiği eğitim hakkını, farklı ülkede de olsa kazanması ise insanı mutlu ediyor.

Kitapta Malala'nın yaşam öyküsünün yanında Svat'ın tarihini,bölgenin kültürünü,aile yapısını ve deyimlerini de öğreniyorsunuz.Pakistan'ın kuruluşu,sonrasında yaşadığı darbeler, bunun ülke içindeki yansımaları gibi siyasi olaylar hakkında da bolca bilgi sahibi oluyosunuz.Ama her şeyden önemlisi eğitimin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

Not:Özellikle kız çocuklarına okutulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Onların kendine olan güvenlerinin artmasına fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

Keyifli okumalar.

Ayşen 
 17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Malala...
Kitabın gelirinin kız çocuklarının eğitimi için harcandığı, kız çocuklarının eğitimi için mücadele veren ve Taliban tarafından vurulan küçücük bir kızın zafer dolu hikayesi.
Gerçek yaşam öyküsü...
Etkileyici bir dik duruş.
Kitabın ilk sayfaları oldukça sıkıcı. Çünkü Pakistan, yaşadıkları şehir Svat ve Malala'nın ailesi ile ilgili detaylar içeriyor. Ve bu detaylar arasında çok fazla konudan konuya atlamalar insanın okuma akışını bozuyor. Ama neticede karşımızda yazarlıkta değil politikada başarılı bir kız var. Onun için, eleştirmek ya da yarım bırakmak zihninizden geçmiyor.
Pakistanda yaşanan acı olayların, toplumsal yaşam kalitesinin kötüye gitmesinin, siyasi ve dini suistimallerin, toplu ölümlerin benzerlerinin şuan ve geçtiğimiz dönemlerde Türkiye ile benzerliği insana acı ve endişe veriyor.
Talibanın bırakın sivil olmasını çocukları öldürmeleri tam bir acizlik ve üstüne devletin kayıtsızlığı insanı kahrediyor.
Kitabı okuduğum şu günlerde Nat Geo da "Benim adım Malala" belgeseline denk gelmek çok güzel bir tesadüftü.

Azam 
30 Ağu 09:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir toplum düşünün kadının ötelendiği, ikinci sınıf bile kabul edilmediği, dövüldüğü... Bu toplum içinde de bir baba düşünün kızının eğitimi için herşeyi göze almış. Yaşadığı topluma karşı gelerek kızının eğitim hakkını korumak adına tüm zorbalıklara boyun eğmeyen bir babanın kızı Malala. Bu kitapta Taliban tarafından eğitim hakkını savunduğu için vurulan Malala'nın hayatının bir bölümünü ve yaşadığı toplumu anlatıyor. Keyifle okuyun.

Murat Doğan 
31 Oca 17:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Malala'nın hikayesini az çok bildiğim için başlangıçta kitabı okumakta tereddüt ettim. Ama olayların gerçekliği ve yakın zamanda yaşanmış (ve hala yaşanıyor) olması beni kitaba bağladı.

Kitap kızların eğitim hakkının ipotek altına alınmasına karşı bir direniş öyküsü olarak tanımalanabileceği gibi inanç ve tutku ile neler yapılabileceğine dair çok önemli mesajlar içeriyor.

İyi okumalar.

ecicekk 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Pakistan da yaşanan dramlara tanık olmak istiyorsanız buyurun okuyun, terörizmin iğrenç yüzünü bir kez daha anlayacaksınız. Hayatta herkesin okuması gereken kitaplardan şükrediyor insan sonunda, o zor şartlar altında herkesin kolay kolay direneceği bit hayat değildi Malala ' nın ki.

Gülay 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okumaya karar verdiğimde konunun sadece Malala'nın eğitim için verdiği mücadele ile ilgili olduğunu sanıyordum. Kitabı okuduktan sonra çok farklı konular ile karşılaştım.Özellikle Pakistan'da yaşanan dramlara yakından tanık olmak istiyorsanız mutlaka okuyun.

2 /

Kitaptan 114 Alıntı

Bazı insanlar hayaletlerden, bazıları örümceklerden ya da yılanlardan korkar; o günlerde biz insanlardan korkuyorduk

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
Hestia. 
 08 Haz 02:58 · Puan vermedi

"Onca kötü şey olup biterken, gülmek için küçük, çok küçük bahanelere ihtiyacımız vardı. "

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
Hestia. 
 18 Haz 03:19 · Puan vermedi

"Neden kızların okula gitmesini istemiyorlar? diye sordum babama.Kalemden korkuyorlar, diye cevap verdi. "

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
ecicekk 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Önce komünistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü komünist değildim.
Sonra sosyalistleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sosyalist değildim.
Sonra sendikacıları götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü sendikacı değildim.
Sonra Yahudileri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Yahudi değildim.
Sonra Katolikleri götürdüler,
Sesimi çıkarmadım, çünkü Katolik değildim.
Sonra beni götürmeye geldiler,
Benim için sesini çıkaracak hiç kimse kalmamıştı.

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
Ayşen 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlarla erkekler yan yana olmadığı sürece hiçbir mücadele başarılı olamaz. Dünyada iki güç vardır; biri kılıç, diğeri kalem. İkisinden daha kuvvetli olan üçüncü güç ise kadınların gücüdür.

Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 44)Ben, Malala, Malala Yusufzay (Sayfa 44)
Hestia. 
20 Haz 03:17 · Puan vermedi

Doğruyu söylemek zorundasın
"Eğer bir anlaşmazlığı çözmek ya da bir çatışmadan kurtulmak istiyorsan, yapman gereken ilk şey doğruları söylemektir.Eğer başın ağrırken doktora dişinin ağrıdığını söylersen, o doktor sana nasıl yardımcı olabilir ki?Doğruyu söylemek zorundasın.Doğru, korkuyu yok eder "

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb
_bayanhiçkimse_ 
21 May 21:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hani yarım doktor insanı canından eder deriz ya, mollanın cahili de insanı imanından eder."

Ben, Malala, Chiristina Lamb (Sayfa 121)Ben, Malala, Chiristina Lamb (Sayfa 121)
Hestia. 
18 Haz 23:53 · Puan vermedi

Öğretin!
"Yapabilirseniz ona kitapların ne kadar harika olduğunu öğretin... Ama aynı zamanda ona gökyüzündeki kuşların, güneşteki arıların, yemyeşil tepelerdeki çiçeklerin ölümsüz gizemini düşünmesini sağlayacak sessiz zamanı da tanıyın, diyordu. Ona başarısız olmanın kopya çekmekten çok daha onurlu olduğunu öğretin. "

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb

Neden kızların okula girmesini istemiyorlar? diye sordum babama. Kalemden korkuyorlar, diye cevap verdi.

Ben, Malala, Chiristina LambBen, Malala, Chiristina Lamb