Christopher Dell

Christopher Dell

Yazar
8.6/10
13 Kişi
·
27
Okunma
·
4
Beğeni
·
523
Gösterim
Adı:
Christopher Dell
Unvan:
Yazar
Doğum:
Darmstadt, Almanya, 17 Eylül 1965
Christopher Dell Londra, Courtauld Sanat Enstitüsü’nde sanat tarihi (on yedinci yüzyıl Roma mimarisi) eğitimi alırken ezoterik ve okült temalara merak sardı. Yaratıklar, mitoloji ve dünya sanatının başyapıtları üzerine bir dizi çoksatar kitap kaleme aldı. Ukiyo-e sanatı, dub reggae, Katalan dili ve resmiyle ilgileniyor.
"Bütün mitlerin özünde daha yüce bir bilgiyi, belki de dünyaya nasıl ve niçin geldiğimiz gerçeğini saklayan bir doğaüstü anlayış yatar."
İster büyülü sözler söyleme şeklinde olsun, ister kullanılan araçlar ya da uygulamanın yeri ve zamanı açısından, ritüeller büyünün en temel unsurudur. Bununla birlikte, din egzoteriktir (yani çok sayıda insana seslenir) büyü ise ezoteriktir (az sayıda belirli kişiye hitap eder).
Büyüyle din arasında ayrım yapmak için başvurulan kavranlardan biri, "yapılan işten dolayı" anlamına gelen ex opere operato'dur. Burada esas önemli olan, ritüel uygulayan kişinin elde edilecek sonucu müdahale eden bir güce mi yoksa ritüelin gücüne mi atfedeceği sorusudur. Eğer sonuncusu geçerliyse, bu büyüdür.
On sekizinci yüzyılın sonlarında Aydınlanma'nın getirdiği akılcılık ve sanayileşme dönemi, batıl inançları, büyüyü ve belki de dini bir kenara itmeliydi.
Hermetik gelenek, günümüzde farklı düşünce okullarının toplamından oluşan " Batılı ezoterik geleneği" doğrudan beslemiştir. Batı ezoterizmi araştırmacısı Fransız Antonie Faivre'ye göre bu geleneğin altı belirleyici niteliği vardır:
- Uyuşum: Genelde makrokozmos ve mikrokozmos kavrayışında ya da Hermetiklerin "aşağıda olan yukarıda olan gibidir" sözünde karşımıza çıkan, evrende paylaşılan bağlar olduğu inancı
- Canlı Doğa: Doğanın bütünüyle bilinçli bir düzenin bir parçası olduğu, her şeyin bir yaşam gücünü paylaştığı düşüncesi
- İmgeleme ve Aracılık: Ritüellerin, simgesel şekillerin ve aracı cinlerin farklı dünyalar ve gerçeklik düzeyleri arasında bağlantı kurabileceği düşüncesi
- Dönüşüm Deneyimi: Ezoterik pratiklerin bireyi dönüştüreceği, onda aslen ruhsal bir dönüşüme yol açacağı düşüncesi
- Uyuşturma Pratiği: Bütün dinlerin, inançların, vs. tek bir esas ilkeden kaynaklandığı, bu ilkeyi anlamanın farklı inanç sistemlerini birbirine daha yakınlaştıracağı düşüncesi
- İletim: Okült bilgilerin üstattan ehil olanlara, genelde bir inisiyasyon süreci yoluyla öğretilmesi
Cadılık suçlamaları, başkasını cadılıkla suçlayan kişinin de cadılıkla suçlanma olasılığı olduğundan nadiren yapılıyordu. Birinin cadı olup olmadığını anlamak için Babilliler şüpheliyi suya atıyor, suda boğulanların cadı olduğuna hükmediliyordu.
Hürmasonluk'un kesin kökeni bilinmez. Efsaneye göre örgütün kökenleri Süleyman Tapınağı'nın inşasına kadar uzanır: Bu gizemli yapının Hiram Abiff gözetiminde tamamlanan inşasını Hürmasonların tamamladığı iddia edilir. Aslında Hürmasonluk, bildiğimiz "spekülatif" (felsefi) biçimini on yedinci yüzyılda almış, Gülhaççılık'ın ortaya çıkmasına neden olan okült merakının bir başka tezahürüdür.
Din ile mitoloji arasındaki ayrımı özetlemenin belki de en iyi yolu, bugünün dinini yarının mitolojisi olarak nitelendirmektir.
Şiromansi ya da el falı, kişinin geleceğini veya kişiliğini avucundaki çizgileri okumak suretiyle tahmin etme sanatıdır. Hindistan kökenli olduğu düşünülen uygulama Asya'ya yayıldı, eski Yunanlar tarafından da biliniyordu(Büyük İskender'in generallerinin el falına bakmaya çok meraklı olduğu söylenir). Şiromansi mikrokozmos-makrokozmos ilkesini temel almakla birlikte her insanın elinin benzersizliğinin bir nedeni olması gerektiği inancına dayanır.
400 syf.
·16 günde·10/10
Bu zamana kadar bolca fantastik kurgu kitap okudum, film izledim. Hep de bu kurguların yazilabilmesi için bir yerde bir gerçeklik payı olmalı diye düşünerek o fantastik dünyalara inandım... Ve artık biliyorum ki gerçek. Bir yalanın bir gerçeği temel alması gerek; kurgu da bir yalansa gerçeği de burada...

Büyünün en baştan günümüze kadar; ne olduğu, hangi aşamalardan geçtiği, hepsi açık seçik burada. Ve insanlığın derdi hep aynı... Tarih boyu elde etmeye çalıştığımız şeyler hep aynı; güç, para ve aşk... Tarih boyu üzerinde hüküm sürmeye çalıştığımız kavramlar da hep aynı; güç, para ve aşk... Ve belli ki büyünün kaynağı da burada; güç, para ve aşk! Biraz açık fikirli olmadan okunması zor bir kitap. Ancak yasak olduğu söylenen bir şeyin neden yasak olduğunu anlamak için de o şeyi anlamak gerek... Büyünün tarihi sizi çağırıyor!
400 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Son derece renkli ve keyifli bir kitaptı. Ansiklopedi cinsinden bir tarzı vardı. Her sayfası merak veren aynı zamanda eğlendirebilen gizemli, gotik, büyülü bir dünyaya girmenize yarayan, her türlü kültürden ögeleri barındıran, sizi bu alanda bilgi sahibi yapabilecek ender kitaplardan biridir. Anlaşılması diğer bu tarzlara göre daha indirgenmiş düzeydedir. Kaliteli yaprakları oku beni oku beni diyor. Biraz tuzlu olsa da bu alanın meraklılarına tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Dell
Unvan:
Yazar
Doğum:
Darmstadt, Almanya, 17 Eylül 1965
Christopher Dell Londra, Courtauld Sanat Enstitüsü’nde sanat tarihi (on yedinci yüzyıl Roma mimarisi) eğitimi alırken ezoterik ve okült temalara merak sardı. Yaratıklar, mitoloji ve dünya sanatının başyapıtları üzerine bir dizi çoksatar kitap kaleme aldı. Ukiyo-e sanatı, dub reggae, Katalan dili ve resmiyle ilgileniyor.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.