Claudia Herbert

Claudia Herbert

Yazar
8.0/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
215
Gösterim
Adı:
Claudia Herbert
Unvan:
EMDR Danışmanı, Klinik Psikolog, Psikoterapist
Chartered Consultant Klinik Psikolog Dr Claudia Herbert, kapsamlı uzmanlığı ve akıllı psikolojik anlayışıyla Uluslararası profesyonel bir üne sahiptir. Doğal sezgi, derin uyum, anlayış, açıklık ve sıcaklık yaklaşımının merkezinde yer alır.
Travmayı tanımlamanın çeşitli yolları vardır.Fakat genellikle bireyin "gerçek ya da algılanan bir ölüm ya da yaralanma içeren,ya da kendisinin veya başkalarının fiziksel bütünlüğüne tehdit oluşturan olay veya olaylar yaşaması,tanık olmasıdır.Bireyler verdiği tepkiler yoğun korku,çaresizlik veya dehşet içerir.*

*Bu tanım Amerikan Psikiyatrik Birliğinin 1994'te yayımladığı Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistik El Kitabı DSM-IV'te kullanılan travma tanısı temel alınarak yapılmış bir tanımlamadır.
Çözümlenmemiş yas,kaygı ve panik sorunları,depresyon,beslenme sorunları ve kalp krizi,enfeksiyonlara direncin azalması,alerji gibi fiziksel sorunlar yol açabilir.Bu nedenle,kendinize yasla yüzleşmeye izin vermeyi öğretmek çok önemlidir.
Unutmayın,bu sizin hatanız değil ve travmanın etkisinden kurtulmak için atabileceğiniz adımlar var.
Travmanın varlığı yeni bir durum değildir.Tüm büyük savaşların,doğal ya da insan kaynaklı bütün felaketlerin ardından toplumların dikkatini çekmiştir.Travma ile yüzleşmekte ve onu kabullenmekte karşılanan zorluklar travmanın genellikle görmezden gelmemize veya reddetmemize neden olmaktadır.
Eğer depresyonunuz travma ile ilişkiyse,travmanız üzerinde çalışıp iyileşmeye başladıkça depresyon da ortadan kalkacaktır.Öte yandan,depresyonunuz çok şiddetliyse ve sizi travmanız üzerinde çalışmaktan alıkoyuyorsa,ilaç kullanmanız yararlı olabilir.
İyileşmenin amacı o acının içinde sıkışıp kalmak değil;üzerinde çalışıp,özgür kalıp tüm sistemimizi terk etmesi için salı vermektir.Yaşamımız asla travma öncesi gibi olmayacaktır.Travma,yaşamımızın bir parçası olacaktır ama artık asla hayatınızı kontrol ediyormuş gibi hissettirmeyecektir.
Travma sonrası stres bozukluğu(TSSB),travma sonrası gösterilen tepkilerin türüne veya karışımına verilen bir addır.Sağlık uzmanlarının size ne tür tepkileri deneyimleyebileceğinizi anlamayı ve size en iyi şekilde nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda bir çerçevedir.
Travmanın tanımı dsm-ıv e göre verilmiş. Hasta isimleri değiştirilerek vakalara yer verilmiş. Travma sonrası stres bozukluğunun değerlendirilmesine yer verilmiş. İlk bölümü genel olarak bunları kapsarken ikinci bölümde başa çıkma yollarıyla ilgili bilgiler verilmiş. TSSB ile ilgili okuduğum diğer kaynaklardan sonra çerez gibi gelen bir kitap oldu. Birinci bölümde üç derece travma sınıflandırılması yapılmış, en çok dikkatimi çeken ise travmayla karşılaştığımızda zamanımızın olması aniden ve şok etkisi yaratan olayların güveni, kişiliği parçalayarak dış dünya ile olan iletimin kopması ve çaresizlik duygusunun insanda nasıl bir hasara yol açtığı oldu. Flasback ve halüsinasyona bağlı bir durum var ise kitabı okumayı bırakmamız gerektiğini bilmemiz. Travmaya dair bulgular bir ay gibi uzun bir süre devam ediyorsa ve sekiz aya kadar çıkabiliyorsa yardım alınması gerektiğini yazar net bir dille belirtmiş. Bu kitabı okumak için alanında uzman olmanıza gerek yok. Çok kısa ve öğretici bilgilerle gerekli açıklamalara isabetli şekilde değinilmiş.
Spoi içerir.İki bölümden oluşuyor.İlk bölümde travmanın tanımı ve türlerini anlatıyor.İkinci bölümde ise tedavi süreci ve neler yapılması gerektiği anlatıyor.Bu yayınevinin yazılma amacını anlatıyor.Bu serinin yazılma amacı bilgi vermek olduğunu anlatıyor,yayınevi.Keyifli okumalar.
Çok detaylı uzun bir kitap değil, ama yeterince bilgi veriyor Travmalar hakkında bilgi edinmek isteyen, psikolojik kitapları okumayı sevenler için tavsiye edebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Claudia Herbert
Unvan:
EMDR Danışmanı, Klinik Psikolog, Psikoterapist
Chartered Consultant Klinik Psikolog Dr Claudia Herbert, kapsamlı uzmanlığı ve akıllı psikolojik anlayışıyla Uluslararası profesyonel bir üne sahiptir. Doğal sezgi, derin uyum, anlayış, açıklık ve sıcaklık yaklaşımının merkezinde yer alır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.