D. Piranlı

D. Piranlı

Tasarımcı
6.8/10
23 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
·2/10 puan
Yazarın 1829 Osmanlı Rus Savaşı sırasında Erzurum dolaylarındaki yolculuğu ele alınmış bir kitap. Yer yer Türkleri kötüleyen, islami açıdan zedeleyen söylemleri mevcut maalesef. En önemlisi de kuran ayetleri olarak gösterilen aslında matta inciline ait olan o cümle.:
Bağlamak ve çözmek sana yaraşır.(matta 16: 18-19)

Kısacası Misyonerlik kokan bir kitap diyebilirim size. Erzurum Yolculuğu
96 syf.
·8/10 puan
Eser edebi ve mini ansiklopedik bir yapıya sahip. Bu kısacık kitapta ki anlatımlar osmanlı, gürcü tatar ,kazak ve ruslar hakkında az da olsa son derece faydalı bilgiler vermektedir Erzurum Yolculuğu Aleksandr Puşkin
151 syf.
·2 günde·8/10 puan
İtalya edebiyatının önemli romancılarından olan Alberto Moravia’nın yazdığı maskeliler romanı, 1947 yılında yayınlamıştır. Sanırım ülkemizde pek dikkat çekmemiş bir kitap.
Roman da, diktatörlükle yöneltilen bir ülkenin kokuşmuşluğu, dönen entrikaları, kendi hırsları için gözünü kırpmadan başka insanların hiç sayıldığı ve çıkmazları konu edilmiş. Polisiye tarzı, merakla okunan bir eser.
İlk sayfasından itibaren ilgiyle okudum ve tavsiye edebileceğim güzel bir öykü. Okumakla kalın.
96 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Okurken elimde gören her arkadaşımın bu adamın yolu buralara nasıl düşmüş dediği bir kitap. Puşkin'in Osmanlı - Rus savaşı zamanında yazdığı bir kitap. Onun gözünden Türkleri, doğuyu anlamak için güzel bir kitap. Üstelik çok da kısa. Bazı bölümlerde uzun betimlemeler olduğu için sessiz sakin bir ortamda okunmasını tavsiye ederim.
151 syf.
·2 günde·6/10 puan
Bir çok kitabı faşist yönetim tarafından yasaklanan yazarın yine yasaklanan bir kitabı Maskeliler.
Baskıcı bir rejimde yaşanan entrikaların sonu ne zaman gelecek diye hasretle bekledim kitabı okurken, bir pembe dizide olabilecek kadar entrikaya sahip bir roman ve okurken maalesef çok fazla yazım hatasından dolayı sıkılmamak imkansız olacak. (1.basım 1998)
96 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (türkçe okunuşu ile) oldukça ünlü rus yazarlarından biri olmasına rağmen bir çoğumuz onu sadece ''Yüzbaşının Kızı'' adlı eseri ile tanırız daha çok ; Oysa yazarımız bir çok harika öykü ve şiir de yazarak edebiyat dünyasında klasikler arasında yer almıştır. Geçenlerde sesli kitap ararken okumaya (dinleyerek okuduğum) başladığım ''Erzurum Yolculuğu'' o kadar ilgimi çekti ve bilmediğim ne kadar çok şey olduğunun bir daha farkına vardım.....
https://serserikuslar.blogspot.com/...eserleri-puskin.html
96 syf.
·9 günde·7/10 puan
Bu kitap Puşkin'in savaş sırasında Rus ordularıyla birlikte Erzurum'a gelişini anlatıyor ama gelirken geçtiği yerlerden Tiflis'ten Gürcistan'dan daha fazla bahsediyor, Erzurum'la ilgili çok fazla detaylara inmemiş...Kitabin son kisimlari sadece erzurumla ilgili.Dili ve anlatimi guzeldi.
96 syf.
·8/10 puan
Puşkin’in yalın anlatımıyla Moskova’dan Erzurum’a uzanan savaş sırasındaki gözlemlerini paylaştığı kitap. İlk yurtdışı tecrübesini ülkemize pek de hoş olmayan bir ziyaretle yapıyor Puşkin.

Erzurum’da ordumuzun teslim olması sonrası komutanın bağdaş kurup nargile içiyor olması ne kadar doğrudur bilmem ama yazarın İstanbul eleştirisi gayet yerinde olmuş.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.