David Perlmutter

David Perlmutter

Yazar
8.6/10
178 Kişi
·
538
Okunma
·
22
Beğeni
·
1.583
Gösterim
Adı:
David Perlmutter
Unvan:
Amerikan Doktor, Yazar ve Bilim Adamı
Doğum:
Coral Gables, Florida, ABD, 31 Aralık 1954
"Kolesterolümüzü düşürerek daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürme şansımızı artırabileceğimiz masalı tamamen gerçek dışıdır."
David Perlmutter
Sayfa 90 - Pegasus
"Ve eğer kronik baş ağrıları, depresyon, epilepsi ya da şiddetli duygu dalgalanmaları gibi beyinle ilgili farklı bir sorundan muzdaripseniz bunun da suçlusu DNA'nız değil. Suçlu, tükettiğiniz besinler."
David Perlmutter
Sayfa 12 - Pegasus
"Eğer bir simit, çörek, donut ya da kruvasan yedikten sonra kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissediyorsanız hayal görmüyorsunuz ve yalnız değilsiniz. Glutenin midede çözülerek kan-beyin bariyerini aşabilen bir polipeptit karışımına dönüştüğünü 1970'lerin sonundan beri biliyoruz. Bu polipeptitler beyine girdikten sonra morfin reseptörlerine bağlanarak algısal bir sarhoşluk yaratırlar. Afyon içeren uyuşturucu maddeler de keyif verici ve bağımlık yaratan etkiyi göstermek için aynı reseptöre bağlanmaktadır."
David Perlmutter
Sayfa 72 - Pegasus
"Doktor Cahill ve diğer araştırmacılar, günlük beslenmeye eklenen bir miktar hindistan cevizi yağıyla kolayca alınabilecek Beta-HBA sayesinde vücuttaki antioksidan fonksiyonlarının düzenlenebileceğini ve yeni beyin hücrelerinin oluşumunun hızlandırılabileceğini belirtmektedirler."
David Perlmutter
Sayfa 205 - Pegasus
352 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
Yaşam kalitesini arttırmanın beslenmeden geçtiğini,beslenmenin; uyku düzeni ve hayatımızın bütün evrelerindeki önemini anlatan Canan Karatay hocayı da tastik eden güzel bir kitap.iyi okumalar.
352 syf.
·10 günde·9/10
Öncelikle bu tarz kitapları tercih edenlerin yine bu konuya; sağlık, tıp, beslenme alanına ilgili olduklarını düşünüyorum. Yani bu kitabı okuyacaksanız şayet; insülin direnci, glisemik indeks, glikoz şurubunun zararları vs. konularında büyük ihtimalle çoğu insandan çok şey biliyorsunuz demektir. Hal böyle olunca bildiğiniz şeyleri tekrar okuyacaksınız bu bir gerçek. Ve kitabın ilk yarısında doktorumuz hayli tekrara düşmüş bu da bi gerçek. Ancak ve ancak bu tekrar, konunun öneminden ve yazarın anlatmak istediği şeyleri önemle vurgulamak istemesinden ötürü kasıtlı bir tekrar olabilir. Ancak bu tekrar olayı kitabın bana kattıkları düşünülürse önemsiz bir eksi.
Çok şey öğrendim. Yağlara karşı bakışım değişti. Glutene karşı bakışım değişti. Şeker hastası olmamak zaten hedefimdi. Hedefimi bana tekrar hatırlattı.
Peki biz şimdi ne yiyeceğiz sorusuna karşın kitabın sonunda verdiği yemek tarifleri çok hoşuma gitti. Bu yazarın/doktorun iyi niyetini gösteriyor. Yalnız tarifler doğal olarak Amerika halkına hitap ediyor. Uygulamamız biraz zor :) Niyet olarak çok hoş yalnız. Tavsiye eder, sağlıklı günler dilerim. İyi okumalar
352 syf.
Öncelikle bu alanda yazılmış en iyi kitaplardan biri. Bu alanda yazılmış kitapları okumaktan imtina edenlere, ön yargılarından sıyrılmalarını diliyorum. Anlaşılması için öyle çok teknik bilgiye sahip olunması da gerekli değil. Yazarın dili gayet açık ve anlaşılır.
Bu kitaba bir diyet ya da zayıflama kitabı olarak bakılması yanlış olur, kitabın asıl hedefi, insanda sağlıklı yaşam için gerekli beslenme ve yaşama şeklini, bir yaşam tarzı haline sokmak.
Okudukça, beslenmenin yalnızca vücutta kütle ve hacim azaltıp arttırılmasına neden olmadığı, bunun yanında duygu durumunuzu da ne derece etkilediği ve nasıl kaliteli bir yaşam sürdürmeyi sağladığını da göreceksiniz.
Hastalıkları yakalandıktan sonra değil de yakalanmadan önce, sağlıklı yaşayarak ve beslenerek önlemenin yollarının kitapta, kaynakları ve bilimsel açıklamalarıyla en iyi şekilde anlatıldığını düşünüyorum.
352 syf.
·8 günde·9/10
Kitabı henüz birkaç sayfa okudum ama Canan Karatay’ın dediklerini birebir aynısı. Ekmek,şeker hatta meyve.. Beynimizi nasıl bitirdigini çok iyi anlatmış.
352 syf.
Eğer aşağıdaki şikâyetlere sahip iseniz BU KİTABI MUTLAKA OKUYUN!
- DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)
- Anksiyete ve kronik stres
- Kronik baş ağrıları ve migren
- Depresyon
- Şeker hastalığı
- Epilepsi
- Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
- Arterit gibi enflamatuvar sorunlar ve hastalıklar
- Uykusuzluk
- Çölyak, gluten alerjisi ve irritabl bağırsak sendromu gibi bağırsak rahatsızlıkları
- Alzheimer başlangıcı olarak kabul edilen hafıza problemleri ve hafif bilişsel sıkıntılar
- Duygudurum bozuklukları
- Aşırı kilo problemi ve obezite
- Tourette sendromu ve daha fazlası

Sayılan bu şikâyetlere sahip olmasanız da beyninize, sağlığına ve doğru işleyişine değer verirseniz BU KİTAP OKUYUN!

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenmiş bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Dr. Perlmutter, beynin her gün yediğimiz ekmekte ve meyvelerde bulunan maddelerin beyninize nelere yol açtığını, beynin neden yağ ve kolesterolle geliştiğini, yeni beyin hücrelerinin büyüdüğünü herhangi bir yaşta nasıl teşvik edeceğinizi açıklıyor. Akıllı genlerimizi özel diyet seçimleri ve hayat tarzı alışkanlıklarıyla nasıl kontrol edebileceğimizi enine boyuna tartışıyor. O çok korktuğumuz hastalıklardan "ilaçsız" nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor.

Bu kitap beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini ortaya koymakta.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eser, tükettiğimiz gıdaların yaşamımız üzerindeki etkisini bir çok araştırmaya yer vererek ortaya koymaktadır. Tıp literatürüne hakim olmaksızın anlayabileceğiniz bir dille doğru bildiğiniz yanlışları öğreneceksiniz. Alzheimer, diyabet, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi hastalıkları tetikleyen temel faktörün kendi irademizle tükettiğimiz gıdalar olduğu ortaya konulurken bunlardan arınma yolları da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Çölyak hastası olmamasına karşın bir çok insanda gluten hassasiyeti olabileceği farkındalığı yaratılıyor. Glutenin zararları öylesine çarpıcı anlatılıyor ki bir an durup “Bu kendime nasıl yapabildim?” diyebiliyorsunuz. Yaşam standartlarınızı en azından gıda bakımından yükseltmek istiyorsanız bence göz atmanız gereken bir kitap.
352 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tahıl beyin ne zamandır okumaya niyetlenip sırf ekmek dahil yediğim glutenli ürünleri feda edemediğim için sürekli ertelediğim bir kitaptı. Meselenin yemekten çok başka olduğunu, sağlık için nelerin gerçekten şart olup nasıl bir beslenme düzeni oluşturabilirimi herkes için ulaşılabilir yemek listeleriyle çok güzel bir şekilde izah eden bir kitap olmuş. Özellikle kaynakçası benim gibi sürekli sorgulayan insanlar için çok güzel bir detay olmuş, kafamın takıldığı çoğu noktayı açıp okuma fırsatı buldum. Okuyup bilgilenerek sağlığa gereken değeri vermek isteyen herkese tavsiye ederim. Çünkü kendi vücudunuz dışında başka bir vücutta yaşamak şu an için mümkün değil. Kendinize iyi bakın.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bizim çok değerli Canan Karatay Hocamızın her yerde anlatmaya çalışıp kimseyi inandıramadığı bilimsel çalışmaların yabancı bir yazar yazınca nasıl daha inandırıcı olduğunun kanıtı gibi olan kitapta şeker ve glutenin insan vücudundaki tahmin edilemez tahribatları çok güzel anlatılmış. Karamsar bir tablo çizse de anlatım dili insanı ümitsizliğe düşürmüyor aksine çözüm önerileri gayet uygulanabilir yöntemler hatta hemen sağlıklı beslenmeye başlayasınız geliyor. Beslenmenizden karbonhidratları çıkartıp yerine kaliteli yağları koyup protein ve sebzeyle desteklediğiniz bir beslenme şeklini öneriyor malum. Ayrıca kitapta orucun faydalarından da çokça bahsediyor. İster aralıklı ister normal oruç olsun vücuda olan faydalarını güzelce anlatmış. Müslüman bir toplum olarak aslında sünnet-i seniyyeye uyarak haftada iki gün olan Pazartesi ve Perşembe oruçlarını düzenli tutup doymadan sofradan kalksak muhakkak daha sağlıklı bir toplum olurduk ama geldiğimiz durum maalesef ortada. Artık yaşamak için yemiyoruz ,yemek için yaşıyoruz. Her neyse sonuç olarak bu beslenme işi hem çok kolay hem çok zor. Önemli olan okudum bitti demek değil tabi ki hayatımıza tatbik etmek. Amacımız tabi ki kaliteli yaşam ve hastalıkların en az olduğu bir yaşlılık dönemi geçirmek.
Herkese sadece bedenimizin değil ruhumuzun da doyduğu sağlıklı ve keyifli okumalar dilerim. Bakın bakalım karnınız mı aç ruhunuz mu?
352 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Spor ve sağlıklı yaşamı amaç edinmiş herkesin okuması gereken bir kitap. Öyle tıp literatüründe yer alan kelimeleri bilmenize gerek yok kitap çok anlaşılır bir dilde yazılmış. Benim bu bağlamda okuduğum ilk kitap olduğu için çok verimli geçti, birçok not aldım... Fakat kitap içerisinde tekrara düşüldüğüde bir gerçek ama bu kitabın keyifli bir şekilde okunmasını önleyebilecek birşey değil. Kitap içerisinde aktarılan bilgiler birçok araştırma sonucu örnekleri ile daha anlaşılır, daha keyifli ve daha etkileyici olmuş. Okurken meğer ne çok doğru bildiğimiz yanlışlar varmış dedim.
352 syf.
·8 günde·7/10
Kitab karbohidratın beynimizə vurduğu ziyanları biokimyəvi cəhətədn sadə bir dillə izah edir. Karbohidrat və şəkərin hormonlara təsiri və əlaqədar olaraq beynimizə, ruhsal durumumuza təsirləri inanılmazdır. Bununla yanaşı məni ən çox təəccübləndirən kolestrolun insanlar arasında yanlış olaraq pis olması düşüncəsidir. Əslində koestrol beynimiz və dolaysıyla orqanizmamız üçün çox xeyirliymiş. Kitabda öyrəndiklərimizi tətbiq edə biləcəyimiz 4 həftəlik plan və 1 həftəlik nümunə menyu, reseptlər yer alır. Maraqlı və öyrədici bir oxuma oldu. Düzdü bəzi təjrarlamalar var idi. Bir məsələni hər bölümdə qeyd edir və onun haqqında yenə danışırdı. Buna rəğmən nə yaxşı oxudum deyirəm. David Perlmutter Tahıl Beyin

Yazarın biyografisi

Adı:
David Perlmutter
Unvan:
Amerikan Doktor, Yazar ve Bilim Adamı
Doğum:
Coral Gables, Florida, ABD, 31 Aralık 1954

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 538 okur okudu.
  • 100 okur okuyor.
  • 785 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.