Adı:
Beyin ve Bağırsak
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994078
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Otizm, demans, multipl skleroz, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklar çağımızın “salgını” haline geldi. Bunların görülme oranının hızla artıyor olması, kesin bir tedavi yöntemi bulunamaması sebebiyle ciddi bir tedirginlik yarattı. Ancak artık bu sorunları çözebilecek bir tıp devriminin eşiğindeyiz: Bu devrime liderlik eden Dr. David Perlmutter, Beyin ve Bağırsak’ta mikrobiyomunuzun (vücudunuzdaki bakteri topluluğunun) beyninizin sağlık durumunu ciddi anlamda etkilediğini ortaya koyuyor. Doğum anından itibaren bağırsaklarınızda olup bitenler herhangi bir beyin rahatsızlığı konusunda risk altında olup olmayacağınızı belirleyebiliyor!Bu konuda daha çok yol katedilmesi gerekiyor olsa da bu ciddi tabloya iyimser ve çözüm odaklı bakan Dr. David Perlmutter, bu hastalıkların sebebini bağırsak-beyin bağlantısı üzerinden açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda bağırsak bakterilerinizi yeniden dengelemenizi ve beyninizi daha sağlıklı kılmanızı sağlayacak probiyotik ve prebiyotik odaklı bir beslenme programı öneriyor.

Beyin ve Bağırsak’la bedeninizi daha iyi tanıyın, sağlığınızın rotasını kendiniz çizin ve böylece yeni bir devir başlasın…“Bütünsel sağlık anlayışına sahip olan Dr. David Perlmutter, devrim niteliğindeki bu yeni kitabında bağırsağınızı iyileştirmenize ve beyninizi ideal formuna kavuşturmanıza yardımcı olmak için güçlü bir program sunuyor. Bu kitabı bütün hastalarıma ve arkadaşlarıma tavsiye edeceğim.”

-DR. DANIEL G. AMEN, BEYNİNİZİ DEĞİŞTİRİN HAYATINIZ DEĞİŞSİN’İN YAZARI -

“Beyin ve Bağırsak nadir görülen, heyecan verici istisnalardan biri: Kolay anlaşılır, kısa ve öz hale getirilmiş öyle derin ve aydınlatıcı bilgilerle dolu ki okura bir okuma deneyiminden çok daha fazlasını yaşatıyor. Beyin ve Bağırsak mutlaka sağlık ve beslenmeyle ilgili okuyacağınız kitaplar arasında yer almalı.”

-DR. WILLIAM DAVIS, BUĞDAY GÖBEĞİ’NİN YAZARI-“Yirmi birinci yüzyıldaki en önemli tıbbi buluş, bağırsaktaki bakteriler ile otizmden depresyona, astımdan otoimmün hastalıklara, diyabetten demansa kadar neredeyse bütün kronik hastalıklar arasındaki bağlantıyı kurmak oldu. Beyin ve Bağırsak ise bütün ezberleri bozuyor. Aradaki bu bağlantıyı ilk defa bu dâhi doktor ve bilim insanı çözüyor ve bize neden içimizdeki bahçeye (mikrobiyomumuza) iyi bakmamız gerektiğini açıklıyor, radikal ama bir o kadar da basit bir programla mikrobiyomumuzu sıfırlama, yeniden başlatma ve yenileme imkânı sağlıyor.”

-DR. MARK HYMAN, KAN ŞEKERİ DİYETİ’NİN YAZARI-“İnsanlarda sindirimi bağırsak bakterileri yapıyor. Dr. Perlmutter de bizi bu bakterilerin beynimizi iyi ya da kötü yönde nasıl etkilediğini anlamamızı sağlayacak bir yolculuğa çıkarıyor.”

-DR. MEHMET ÖZ-“Bravo! Ezber bozan son kitabıyla Dr. Perlmutter bize sağlığımızın, özellikle de beynimizin kontrolünü elimize nasıl alacağımızı bilimin yeni mikrobiyom cephesi üzerinden anlatıyor. Beynimiz ile bağırsağımız arasındaki bağlantıyı çözerek hastalıklardan nasıl kaçınacağımızı, nasıl sağlıklı yaşlanacağımızı, stresle nasıl baş edeceğimizi ve ruh halimizi nasıl kontrol edeceğimizi açıklıyor. Devrim niteliğindeki fikirler ve pratik önerilerle Dr. Perlmutter, bize beyin rahatsızlıklarına karşı savaşma fırsatı veriyor. Bayıldım bu kitaba!”

-DR. JOHN RATEY-

DR. DAVID PERLMUTTER Florida’daki Perlmutter Sağlık Merkezi’nin başkanı, aynı zamanda Perlmutter Beyin Vakfı’nın yöneticisi ve kurucu ortağıdır. Aralarında Amerikan Beslenme Koleji tarafından verilen Yılın Yardımseveri Ödülü’nün ve Linus Pauling Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödüle layık görülen Perlmutter, Dr. Oz Show’da Tıbbi Danışma Kurulu üyelerindendir. Sık sık konferanslar vermekte ve Huffington Post’a yazılarıyla katkıda bulunmaktadır. Tahıl Beyin ve Tahıl Beyin Yaşam Planı gibi çoksatan kitapların yazarıdır.
352 syf.
·32 günde·Puan vermedi
Kitabı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumaya başladım. "Bağırsak ikinci beyindir" sözünü çoğu kez duymuştum ama şuan havada kalan bir sözden ziyade kitabi okuduktan sonra benim için ayakları yere basan bir söz haline geldi. Kitabı öneren arkadaşım kitaba başlamadan bana ön izleme niteliğinde bilgiler verdiği için öncelikle kitaba başladığım ilk günden itibaren ekmek yemeyi bıraktım ve glüten içeren ve ambalajlı ürünler noktasında (abur cuburu çok seven ben ) oldukça seçici davranmaya başladım ve sayfalar ilerledikçe vay be bu hastalığın sebebi de bağırsakla,yediklerimizle mi ilgili demekten kendimi alamadım.Yazar hastalarından, yaşadıklarından,bilimsel gelişmelerden örnekler vererek beyin ve bağırsak ilişkisini sohbet havasında ve tabii ki tıbbi terimler ile (zamanla terimlere yabancı iseniz hakim olmaya başlıyorsunuz. ) anlatmış.Ben şahsım adıma ikna oldum :). Kitap 3 kısımdan oluşuyor ilk iki kısımda beyin bağırsak ilişkisini genişçe açıklıyor ve son kısımda neler yapmamiz gerektiğini uymamizi istediği programı ve tarifleri eklemiş. Hayatınızın birazcık da olsa değişmesini istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim :) sağlıcakla kalın :)
352 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
1.Tahıl beyin 2. Beyin ve bağırsak kitaplarını okuduktan sonra tamamen beslenmemi de değiştirmem gerektiğini hiç düşünmemiştim. Tahıl Beyinde ekmeği kesmek, Beyin ve Bağırsak kitabında da fermente yiyecekleri hergün yemeği öğrendim. Bağırsaklarımız hakkında ikinci beynimiz denmesini, birçok hastalıkların kaynağının aslında bağırsak florasındaki bakterilerin zarara uğramasından kaynaklanmasını, içtiğimiz antibiyotiklerin ne kadar zararlı olmasını ve sağlığımızın farkına varmamızıda öğretti.Hatta yüzyılın en tehlikeli hastalığı alzheimer , otizm, demans hastalıklarınında bağırsağımızın "iyi" olmamasından kaynaklandığınıda inanılmaz makalelerle ve istatistiklerle açıklamış. Kesinlikle tavsiyedir!
184 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Her yenilikçi ruh, geleceğe giden yoldaki her kavşakta, geçmişi korumakla görevli binlerce kişinin muhalefetiyle karşılaşır. Bağırsak mikrobiyomları pasif değillerdir. İnsan vücudunun tüm fizyolojik süreçlerini etkileyen önemli yapılardır.
184 syf.
·1 günde·10/10
Birçok şey öğrendiğim bir kitap oldu.Demans,otizm,Dehb,Alzheimer hastalıklarının bağırsak ile ilgisi,bağırsak enzimleri,yediklerimizin önemi,yitecek seçimlerinin önemi ve daha birçok şey anlatılmakta.Keyifli okumalar. :)
%15 (27/184)
·Beğendi·Puan vermedi
3 kardeşiz 2 kardeşim de beyin problemleri yaşayıp ameliyat oldu. Neden onlarda oldu ben de olmadı? Ameliyat sonrası yaşam kalitelerini nasıl yükseltiriz? Çocuklarımızı ve kendimizi beyin sorunlarından nasıl koruruz?Sanırım bu soruların yanıtını bu kitapta bulacağım. Başladım akıcılık ve anlaşılırlık seviyesi yüksek. Ve kitabın başında yer alan istatiksel bilgiler insanı dehşete düşürüyor.
352 syf.
·Puan vermedi
İkinci beyin olan bağırsak floranın bozulmasına neden olan etmenler ve daha sağlıklı bir bağırsak florası için neler yapılması gerektiğini anlatan bir kitap bu üç şeritlide okumanızı tavsiye ederim
184 syf.
·9/10
Ülkemize Pegasus yayınları ile birlikte giren ve #TahılBeyin #GrainBrain kitabının ikincisi olarak çıkan bu kitabın yazarı Dr. David Pearlmutter daha önce hiç duymadığımız onca bilgiyi paylaşırken bağırsakları iç pusula olarak gösterirken sağlığın anahtarı olduğunu vurguluyor. Kitapta Dr Perlmutter Dikkat eksikliği, Hiperaktivite, DEHB, Otizm, Depresyon, Duygudurum ve anksiyete bozuklukları, MS, Parkinsons ve Alzheimer gibi bazı hastalıkların artışından bahsederken diyabet gibi bazı hastalıkların yediğimiz yemekler sayesinde iyileşebileceğinden bolca bahsediyor. Beyin sağlığının bağırsakta başlıyacağını vurgulayan bu kitapta uygulamaya geçerken öncelikle sağlık uzmanına görünmemiz gerektiğinin altı önemle çiziliyor ve sayfa sayısı 184 olarak gösterilse de sona doğru tarifler ve teşekkür kaynakları ele alındığında sayfa sayısını 150-160 demek daha uygun düşüyor.
310 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10
Mikrobiyota ve beyin ilişkisi üzerine birçok anlatım var. Yazar; Düşük karbonhitrat beslenmesinin önemi, prebiyotikler ve probiyotikler, normal doğumla çocuk yapmanın önemi, demans, otizm gibi birçok nörolojik hastalıkların nedeni ve denenmiş tedavi yöntemler gibi birçok konuya deyinmiş. Bağırsak bakterilerimizi düzene koymak için 1 haftalık diyet programı ve çeşitli yemek tariflerine de yer vermiş yazar konuyu kapsamlı bir şekilde anlatmış. Okuması kolay.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap bilimsel temellere oturtulmuş durumda. Tavsiyeleri gayet güzel. Örnekleri de davranışlara yön verecek nitelikte. Okumanız için tavsiye ederim.
Anksiyete ; korku, vesvese, karamsar düşünceler ve geleceğe ilişkin abartılı endişelerle karakterize edilirken Depresyonda böyle korkuların olması şart değildir ve depresyon genelde umutsuzluk duygusu etrafında döner. Dolayısıyla," Dünyam başıma yıkılacak, " diye düşünmek yerine depresyondaki insanlar dünyalarının zaten başlarına yıkıldığını, yaşamın kötü olduğunu ve hiçbir şeyin yoluna girmeyeceğini düşünürler
“Her yenilikci ruh, gelecege giden yoldaki her kavsakta, gecmisi korumakla gorevli binlerce kisinin muhalefetiyle karsilasir.”
Fruktoz meyvede doğal olarak bulunur ancak biz fruktozu meyvelerden almıyoruz,tükettiğimiz fruktozun çoğu işlenmiş gıdalardan elde ediliyor.
Alerji,bağırsak bakterilerinde dengesizliğin belirgin bir belirtisi olup daha yüksek bir sızıntı bağırsak riski olduğunu ifade eder.
... Ayrıca antibiyotik isteyen hastalara ,antibiyotik almazlarsa soğuk algınlıklarının muhtemelen BİR HAFTA sonra geçeceğini ancak antibiyotik alırlarsa soğuk algınlığının YEDİ GÜN sonra geçeceğini söylüyorum. Yaptığım espriyi anladıklarında her zaman emin olamıyorum.Sanki aşırı antibiyotik kullanımının tehlikeleri ile ilgili tüm haberler ,bir kulaklarından girip digerinden çıkıyor gibi görünüyor. Bu sadece sizin veya benim için geçerli değil .Bu hepimiz için geçerli.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beyin ve Bağırsak
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994078
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Otizm, demans, multipl skleroz, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıklar çağımızın “salgını” haline geldi. Bunların görülme oranının hızla artıyor olması, kesin bir tedavi yöntemi bulunamaması sebebiyle ciddi bir tedirginlik yarattı. Ancak artık bu sorunları çözebilecek bir tıp devriminin eşiğindeyiz: Bu devrime liderlik eden Dr. David Perlmutter, Beyin ve Bağırsak’ta mikrobiyomunuzun (vücudunuzdaki bakteri topluluğunun) beyninizin sağlık durumunu ciddi anlamda etkilediğini ortaya koyuyor. Doğum anından itibaren bağırsaklarınızda olup bitenler herhangi bir beyin rahatsızlığı konusunda risk altında olup olmayacağınızı belirleyebiliyor!Bu konuda daha çok yol katedilmesi gerekiyor olsa da bu ciddi tabloya iyimser ve çözüm odaklı bakan Dr. David Perlmutter, bu hastalıkların sebebini bağırsak-beyin bağlantısı üzerinden açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda bağırsak bakterilerinizi yeniden dengelemenizi ve beyninizi daha sağlıklı kılmanızı sağlayacak probiyotik ve prebiyotik odaklı bir beslenme programı öneriyor.

Beyin ve Bağırsak’la bedeninizi daha iyi tanıyın, sağlığınızın rotasını kendiniz çizin ve böylece yeni bir devir başlasın…“Bütünsel sağlık anlayışına sahip olan Dr. David Perlmutter, devrim niteliğindeki bu yeni kitabında bağırsağınızı iyileştirmenize ve beyninizi ideal formuna kavuşturmanıza yardımcı olmak için güçlü bir program sunuyor. Bu kitabı bütün hastalarıma ve arkadaşlarıma tavsiye edeceğim.”

-DR. DANIEL G. AMEN, BEYNİNİZİ DEĞİŞTİRİN HAYATINIZ DEĞİŞSİN’İN YAZARI -

“Beyin ve Bağırsak nadir görülen, heyecan verici istisnalardan biri: Kolay anlaşılır, kısa ve öz hale getirilmiş öyle derin ve aydınlatıcı bilgilerle dolu ki okura bir okuma deneyiminden çok daha fazlasını yaşatıyor. Beyin ve Bağırsak mutlaka sağlık ve beslenmeyle ilgili okuyacağınız kitaplar arasında yer almalı.”

-DR. WILLIAM DAVIS, BUĞDAY GÖBEĞİ’NİN YAZARI-“Yirmi birinci yüzyıldaki en önemli tıbbi buluş, bağırsaktaki bakteriler ile otizmden depresyona, astımdan otoimmün hastalıklara, diyabetten demansa kadar neredeyse bütün kronik hastalıklar arasındaki bağlantıyı kurmak oldu. Beyin ve Bağırsak ise bütün ezberleri bozuyor. Aradaki bu bağlantıyı ilk defa bu dâhi doktor ve bilim insanı çözüyor ve bize neden içimizdeki bahçeye (mikrobiyomumuza) iyi bakmamız gerektiğini açıklıyor, radikal ama bir o kadar da basit bir programla mikrobiyomumuzu sıfırlama, yeniden başlatma ve yenileme imkânı sağlıyor.”

-DR. MARK HYMAN, KAN ŞEKERİ DİYETİ’NİN YAZARI-“İnsanlarda sindirimi bağırsak bakterileri yapıyor. Dr. Perlmutter de bizi bu bakterilerin beynimizi iyi ya da kötü yönde nasıl etkilediğini anlamamızı sağlayacak bir yolculuğa çıkarıyor.”

-DR. MEHMET ÖZ-“Bravo! Ezber bozan son kitabıyla Dr. Perlmutter bize sağlığımızın, özellikle de beynimizin kontrolünü elimize nasıl alacağımızı bilimin yeni mikrobiyom cephesi üzerinden anlatıyor. Beynimiz ile bağırsağımız arasındaki bağlantıyı çözerek hastalıklardan nasıl kaçınacağımızı, nasıl sağlıklı yaşlanacağımızı, stresle nasıl baş edeceğimizi ve ruh halimizi nasıl kontrol edeceğimizi açıklıyor. Devrim niteliğindeki fikirler ve pratik önerilerle Dr. Perlmutter, bize beyin rahatsızlıklarına karşı savaşma fırsatı veriyor. Bayıldım bu kitaba!”

-DR. JOHN RATEY-

DR. DAVID PERLMUTTER Florida’daki Perlmutter Sağlık Merkezi’nin başkanı, aynı zamanda Perlmutter Beyin Vakfı’nın yöneticisi ve kurucu ortağıdır. Aralarında Amerikan Beslenme Koleji tarafından verilen Yılın Yardımseveri Ödülü’nün ve Linus Pauling Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödüle layık görülen Perlmutter, Dr. Oz Show’da Tıbbi Danışma Kurulu üyelerindendir. Sık sık konferanslar vermekte ve Huffington Post’a yazılarıyla katkıda bulunmaktadır. Tahıl Beyin ve Tahıl Beyin Yaşam Planı gibi çoksatan kitapların yazarıdır.

Kitabı okuyanlar 38 okur

  • warg
  • Beyza Bilgiç
  • Nimet Can Kılınçoğlu
  • Bahar Güner
  • Melda Bulut Akcebe
  • Banu Uzunköprü
  • Doğan Töre
  • Derya
  • yeşim bildik
  • Edhem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.2 (6)
9
%30.8 (4)
8
%7.7 (1)
7
%0
6
%7.7 (1)
5
%0
4
%7.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0