Dina Nayeri

Dina Nayeri

Yazar
7.6/10
20 Kişi
·
53
Okunma
·
2
Beğeni
·
967
Gösterim
Adı:
Dina Nayeri
Unvan:
Yazar
Dina Nayeri Princeton Üniversitesi’nde okuduğu dönemde yazmaya başlamıştır. Yazar edebiyattan arta kalan zamanlarında yemek yapmaktan hoşlanıyor.
sana söylediklerimi hatırlıyor musun? acılar karşısında bir dev gibi olmayı? bir dev tüm bu insanların önünde ağlar mı hiç?
Olağanüstü güzel değilim belki fakat bütün hayat güzellikten ibaret değil. Umarım bunu öğrenirsin.
Dina Nayeri
Deli Dolu Yayınevi
-Bunlar oyun değil. Anlamıyorsun, Bice. Thomas için neler hissettiğimi bilmiyorsun.

+Belki de doğru söylüyorsun. Ama birini kazanmak için ruhunu yitirmeye değer mi?
Dina Nayeri
Deli Dolu Yayınevi
512 syf.
·6 günde·7/10
Yıl 1980. İran devrim yaşıyor Humeyni fotolu sokaklarda. Kargaşanın, kargaların olduğu evet Saba Hafezi böyle tanımlıyor İran kadınlarının çarşaflı hallerini. Dizilmiş, bakışan siyah bir sürü karga. Kadın bir ateştir ve nasıl ki ateşi söndürmek için üstüne bez atılıyorsa böyle düşünülüyor işte. Üstüne bir çarşaf çek ateşi söndürmek için.

Böyle yılların olduğu bir İran gününde Saba Hafezi'nin kardeşi ve annesi ansızın bir hayal halinde ortadan kaybolur. Saba, babası ile İran'ın bir kasabasında hayatlarına devam eder. Çevre, akrabalar ve Saba'nın babası her anne konusu açıldığında; ölüm, hapishane ve derin bir rüyanın içinde buluverir kendini Amerikan vatandaşımız. Nereden çıktı bu Amerikanlı? Saba ablası Mehtap gibi her an her saniye bir İngilizce, bir Amerikan, bir kırmızı topuklu ayakkabı sevdası ile büyür. Arkadaşları ile ara sıra Tahran'dan kaçak yollarla getirdiği yasaklı kitapları (Stefan Zweig Dostoyevski, Füruğ Ferruhzad... yasakmış bunlar) aç birer kurt gibi en ücra köşelerde yer, okur, bitirirler. Ve bir gün evlenir, evlendirilir 65 yaşında Molla'nın biriyle 20 yaşındaki genç, güzel zeki Saba Hafezi. Bundan sonraki olaylar ise bir özgürlük mücadelesi.

Baş roldeki Saba'mızın kaderi de, aynı İran pırlantası genç yaşta vefat eden Füruğ Ferruhzad'ın gibi mi olacaktı? Kadınlar rahat bırakılmalıydı artık... Bir kuş olup istediği her yere uçabilmeliydi onlar.

Kitap biraz ağır ilerliyor nedeni çeviri değil, yazarımızın tecrübesizliği diye düşünüyorum. Olay, mekan ve kişilerin okuyucuya aktarımındaki dizaynsızlık diyelim... Saygılar.
400 syf.
·2 günde·10/10
Keyifli ve Akıcı bir kitap idi.Gerçek bir hikayeye dayanması ayrı güzeldi.Okurken bazı noktalarda merak ettirip araştırma yapmamı sağlayan güzel bir kitaptı.Keyifli okumalar.
400 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Niloo cok küçükken babasını birakarak annesi ve kardeşi ile beraber Amerika'ya kaçıyorlar. Ve daha sonrasında ise Hollanda'ya göç ediyorlar.. Uzun zaman diliminde babasını (Bahman) sadece dört kez görebilme şansı yakalıyor.
Ve bu kısa sure zarflarında babasini tanimaya calisiyor Niloo..
Bahman ve Niloo arasında olan baģlılık çok farklı.
Göçün zorlukları,aile bağları ve bir yerlere ait olma cabasi guzel ve akici bir sekilde anlatilmis eserde
512 syf.
·Beğendi·7/10
hikaye iyi, kurgusu hayal ürünü de olsa gerçekle bağdaşan yapida olmasi güzel; ama okurken akıp giden bir anlatimi yok. Elimde sürünüpte sonunu merak ettigim bir kitap oldu
512 syf.
·Beğendi·10/10
"Sevdikleriyle arasındaki mesafeyi neyle ölçer insan? Kilometrelerle mi, saatlerle mi, yoksa...."

Tamamlanmamış bir cümleyle başlıyor roman. Saba ve Mehtab adlı ikizlerin İran topraklarında başlayan ve çoğu zaman iç parçalayan türden sahnelere tanık olmak zorunda kaldığımız hüzünlü öyküsü... Anneleri her ne kadar ikizlerin kaderlerinin bir yazıldığı görüşünü ısrarla savunmuş olsa da ikizler için hayat oldukça farklı ilerliyor. İran da devrimden önceki ve devrimden sonraki hayatı sıkça karşılaştıran ve ülkedeki tüm zıtlıkları gözler önüne seren bir roman.

Aslında dram tarzında çok fazla okumasam da, yaklaşık beş yüz sayfalık bir kitap olmasına rağmen, okuduğum için pişman değilim. Sürükleyici ve oldukça akıcı... Bu tür rejimlerde kadın olarak hayatını sürdürmenin zorluğu işlenmiş, ancak azmin ve kararlılığın aydınlattığı yollarda sunulmuş...

Yazarın biyografisi

Adı:
Dina Nayeri
Unvan:
Yazar
Dina Nayeri Princeton Üniversitesi’nde okuduğu dönemde yazmaya başlamıştır. Yazar edebiyattan arta kalan zamanlarında yemek yapmaktan hoşlanıyor.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.