Edward St. Aubyn

Edward St. Aubyn

Yazar
7.1/10
48 Kişi
·
90
Okunma
·
2
Beğeni
·
216
Gösterim
Adı:
Edward St. Aubyn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık, 14 Ocak 1960
İnsanca değerleri hiçe sayan şu halinden bazen kendisi bile korkuyordu.
Edward St. Aubyn
Sayfa 51 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Suat Ertüzün
Bir sigara yaktı. Yastıklar ve küçük minderlerden bir yığının üstünde uzanıp kahvesini höpürdetir ve sigara dumanıyla oynarken bir an, düşüncelerinin giderek daha duyarlı ve derin bir hal aldığı duygusuna kapıldı.
Edward St. Aubyn
Sayfa 43 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Suat Ertüzün
"Aklımdan böyle bir şey geçirdiğim için beni ilkel ve Amerikalı bulacağını biliyorum, ama insanlar niçin gün boyu laf soktukları insanlarla akşamlarını beraber geçirirler?"
"Ertesi gün onlara laf sokacak bir şeyleri olsun diye."
Edward St. Aubyn
Sayfa 101 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Suat Ertüzün
"Daha çok kendi odasında kalan çocuklardandı. Bir sorun olduğundan değil tabii, ama bütün gün volta atıp dururdu işte. Hep söylediğim gibi, aylak olacaksan tam olmalısın."
Edward St. Aubyn
Sayfa 93 - Can Yayınları
"Fakat insandaki yaşanmış olanı tekrar etme dürtüsü yerçekimi gibidir ve ondan kopmak özel donanım ister."
Edward St. Aubyn
Sayfa 104 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Suat Ertüzün
Patrick yeterince parasının olmadığı konusundaki saplantısının aslında duygusal yoksunluğunun maddi bir yansıması olduğunu görebiliyordu.
Edward St. Aubyn
Sayfa 142 - Can Yayınları
Purodaki kâğıt şerit oradan çıkarılmak için vardı, dolayısıyla David ona dokunmadı. Başkalarının doğru davranış diye kendilerini inandırdıkları en küçük kuralları çiğnemek bile ona büyük zevk veriyordu. Avamlıktan duyduğu tiksinti, avam görünmeme isteğinin avamlığını da kapsıyordu.
Edward St. Aubyn
Sayfa 74 - Can Yayınları, 2. Baskı, Çeviri: Suat Ertüzün
192 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Patrick Melrose'un macerasını okumaya devam ediyorum.Kötü Haber'de Patrick artık 22 yaşında uyuşturucu bağımlısı bir gençtir.
Aldığı kötü haberin onun için kötü bir haber olmadığını düşünmek için ilk kitaba dönüp, küçük Patrick'in yaşadığı travmaları hatırlamak gerek.Patrick'in zihinsel ve duygusal yıkımının temelleri çocukluğunda atılsa da uyuşturucularla yaşadığı yoğun ilişki bu yıkımı hızlandırıyor.Üçüncü kitapta nasıl bir Patrick çıkacak karşımıza merak ediyorum.
152 syf.
·8 günde
Son zamanlarda süper dedikleri pek çok kitabın kötü çıkması gibi, bu kitapta vasattı. Bakalım serinin devamı bir yere bağlanabilecek mi? Kurgusu oturabilecek mi? Ilk kitap olarak ne merak duygusu uyandırıyor ne de diğer kitaplara atıfta bulunarak bir yol açıyor. Ortalama sözcük oyunlara ve ortalama bir kurguyla okundu bitti. Allahtan kısaymış dedirtti ayrıca.
152 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Edward St.Aubyn'in beş kitaplık Patrick Melrose serisinin ilk kitabı olan Unut Gitsin'i büyük bir ilgi ile okudum.Serinin 4. kitabı, 2006 Man Booker ödülüne aday gösterilmiş, 2007 Prix Femina Etranger ödülünü almış.
Patrick Melrose serisi televizyona da uyarlanmış, Patrick'i Benedict Cumberbatch canlandırmış.Seriyi yine her ay bir kitap olmak üzere okuyacağım.Diziyi sonrasında seyretmeyi düşünüyorum.Çok olumlu yorumlar okudum hakkında.
Patrick Melrose otobiyografik ögeler taşıyor.

Bir röportajında, Edward St.Aubyn " Akla ve fikirlere dayanan fabrikasyon romanlar yazmaya çalışıyordum ve bu romanların herhangi bir duygusal enerjisi yoktu. İntihar teşebbüsüm, gerçeği anlatmak ve kendimi öldürmek arasında kati bir seçime sahip olduğumu fark ettirdi bana."demiş.
Kitabı okuduğunuzda Edward St.Aubyn'in ne demek istediğini daha iyi anlıyorsunuz.
Soylu, zengin, entelektüel bir ailenin çocuğu olan Patrick, yetişkinlerin dünyasından uzak ( hatta özellikle uzaklaştırılmış) yalnız bir çocuk.Babasının insanlıktan uzak, gittikçe artan şiddeti (ki cinsel istismara kadar varır şiddet) Patrick'i derinden yaralar.
Edward St. Aubyn öylesine soğukkanlılıkla, nesnellikle dokunuyor ki tabulara edebiyat böyle bir tavır sergilemeli diyorsunuz okuyucu olarak.
Büyük beklentiler ile okumaya başladığım kitabı hayal kırıklığı ile yarım bıraktım. Yorumların aksine hikaye hiç akmadı ve bir süre çantamda gezdi durdu, yeniden kitabı elime aldığımda ise ''Bazı kitapların zamanı vardır.'' diyerek yeniden rafa kaldırmayı tercih ettim, en azından şimdilik.
200 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
En Sonunda Patrick Melrose serisinin 5. ve son kitabı.Okunacak kitapların sonsuzluğu, zamanın kısıtlılığı nedeniyle uzun sürelere yayarak okuduğum seriyi bitirdiğim için sevindim açıkçası.
Edward St. Aubyn çağdaş İngiliz edebiyatının önemli bir temsilcisi.
Tanıştığım için mutluyum ama benim yazarım diyebileceğim bir yazar değil benim için.En Sonunda bir kez daha gösterdi ki bana, kendi hayatındaki travmalarla mücadele edemeyen ebeveynler çocuklarını da kurban ediyor.
192 syf.
·4 günde·6/10
Babasının ölüm haberini alan Patrick Newyorka gider. Burada yaşadığı bir günlük olayları anlatıyor kitap. Açıkcası ben ilk kitabı daha çok sevdim çünkü tüm kitap bpyunca Patrickin uyuşturucusunu yapmasını okudum. Sayamayacağım kadar çok doz ve türde madde kullanan ve çok kez ölümün eşiğine gelen Patrick bu konuda beni baya bir sıktı. Evet çok kötü bir çocukluk gençlik geçirmiş olabilir ama kendine bu kadar kötülük yapmamalıydı.
Bu kısımların uzunluğunun aksine zirve noktadaki yaşadıkları ruh hali ve bölğnmüş kişiliklerini hayretle okudum. Nasıl bir kafa olduğunu güzel tasvir etmiş yazar. 3.kitabı okuyacağım ve umarım denildiği yerlere varır kitap.
192 syf.
Bağımlılık ancak bu kadar sürükleyici ve akıcı anlatılabilirdi. Yazarın betimlemeleri o kadar kuvvetli ki bana Yaşar Kemal'i hatırlattı. Serinin devamını da okuyacağım.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Edward St.Aubyn’in Patrick Melrose serisinin üçüncü kitabı olan “Biraz Umut’ta Patrick’in uyuşturucu bağımlılığından kurtulduğunu, geçmiş travmalarını en azından dile getirebilme gücüne sahip olduğunu görüyoruz.Şu ana kadar seriden
okuduğum en zayıf kitap diye düşünüyorum.
Yine de kendini okutuyor...
152 syf.
·43 günde·8/10
Gekoyla tanışmamız gerçekleşti! Başlarda yavaş ilerlese de açıldı; açıldıkça sardı, ikinci kitapla beraber İngiliz Aristokrasisi nasıl çökecek hep beraber şahit olacağız sanırım...

Yazarın biyografisi

Adı:
Edward St. Aubyn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, Birleşik Krallık, 14 Ocak 1960

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 90 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 92 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.