Ekrem Acar

Ekrem Acar

Yazar
5.7/10
3 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
638
Gösterim
Çocuğa model olma onun kavga etmesini istemiyorsanız onun yanında anne baba olarak kavga etmeyin televizyon izlemesini istemiyorsanız sizde izlemeyin onun yalan söylemesini istemiyorsanız sizde dürüst olmalısınız
Çocuklar 9 10 yaşına kadar gördüğünü yapar ona kötü örnek olmamak gerekir
Çocuklara daha bebeklik döneminden itibaren kitap okunmalı, iki yaşından itibaren de resimli hikaye kitapları alınmalı, kitap okuma sevdirilmelidir. Çocukların odasına bir kütüphane kurulmalı çocuğun ilgisini çekecek hikaye ve masal kitapları konmalıdır.

Çocuklara şiir okunmalı ve okutturulmalıdır. Bazı şiirler ezberlettirilmelidir. Tekerlemeler söylettirilmelidir. Şiirler ve tekerlemeler çocukları duygusal açıdan etkilediği için çocukların daha düzgün ve akıcı konuşmalarını sağlar.
Bir eğitimciye sorarlar:

“Çocuk eğitimine kaç yaşında başlamalı?”

Eğitimci:

“Çocuğunuz kaç yaşında?” diye sorar.

Adam:

“Bir yaşında,” der.

Eğitimcinin cevabı çok çarpıcı olur:

“Bir sene geç kalmışsın dostum!..”

Eğitimcinin sözleri de çocuk eğitimin çocuğun doğumundan itibaren başlaması gerektiğinin önemini ifade etmektedir.
"Biz çocuklarımıza ne verirsek çocuklarımızda da ancak onları görürüz çünkü; “Yaşam daima bize bizim verdiklerimizi geri verir.”"
Çocuğu sevmek, ona bolca ve pahalı oyuncak almak değil, onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır.

Çocuğu sevmek, sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde, eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.

Anne ve baba, çocuklar şımarır diye sevgilerini çocuklardan esirgiyorlar veya kendi ailelerinden nasıl gördülerse öyle davranıyorlar. Sevgiden hiç bir çocuk şımarmaz. Yeter ki biz sevmesini bilelim. Ayrıca kendi yetişme tarzımızla kıyaslamayalım. Çünkü bizim yetişme dönemimizle onlarınki çok farklı.
Annenin psikolojik durumuna bağlı gerginlik anında kanın kimyasal yapısında çeşitli farklılıklar görülür ve bu durum anne karnındaki bebeğin sinir sistemine etki eder.
Araştırmalar, bu etkilerle doğan çocukların daha ürkek ve çekingen olduklarını göstermektedir.
Bebeğin doğumundan meslek sahibi olana kadar ki süreç.
Olaylar durumlar iş oluş hareket davranış olması gerekenler ve olmaması gerekenler davranış eğitim duygular da içeriyor....
Kitabı hiç beğenmedim. Tamamen bilimsel olduğunu düşünüp başlamıştım.

Çocukların yaş dönemleri hakkında verilen bilgiler elbet bilimsel ama sorunlarıyla ya da bulundukları yaşın krizlerini çözümlemek amacıyla yazılanlar sadece bir kültüre atfedilerek yazılmış gibi.
Her kültüre uyacak genel geçer bilgiler yok kitabın içinde.
Bizim kültürümüzde çocuğun eğitimi nasıl verilir kitabın içeriği ama biraz zamane modasını yermiş eğitimcimiz lakin kitabın içinde çelişki var hem anne babalara sizin döneminizle çocuklarınızın dönemi aynı değil bilgisini verip şimdiki zamanı eleştirmek çelişkinin kendisi.
Birçok noktaya katılsam bile(bunlar bilimsel olanlar) araya sıkıştırılan özlü sözler kitabın değerini gözümde tamamen bitirdi. Objektiflik yok yanlı bir şekilde yazılan bir kitap. Hayalkırıklığına uğradığım nokta ise bir örneği iki kere vermesi. Bir sorunda tek bir çocukla karşılaşılmış gibi. Evrilip çevrilip nasihat kitabına dönüştürülmüş.
Yazar hakkında bilgiye sahip değilim. Yıllık izin de gittiğim yerde denk geldi okuyum dedim. İlk önce bilimsel bir kitap sandım.

Örnek vermek gerekirse çocuğu olmayan birinin çocuk yetiştirme hakkında kitap yazması bana mantıklı gelmiyor nedeni bazı noktaları bilimsel araştırmaların yeterli gelmediğini göreceğini düşünüyorum. Bu kitapta bazı yerlerde yazar kendi çocuklarından örnekler bile veriyor bazı doğru bilinen yanlışları bizlere sunuyor en azından boş zamanında okumak için güzel akıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum keyifli okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Ekrem Acar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.