Elise Kova

Elise Kova

Yazar
8.9/10
864 Kişi
·
1.554
Okunma
·
69
Beğeni
·
3.402
Gösterim
Adı:
Elise Kova
Unvan:
Yazar
Ateşin yaşamak için havaya ihtiyacı var. Hava ateşi güçlendirip tek başına olacağından daha parlak ve sıcak olmasını sağlar. Ama çok fazla hava ateşi öldürür, aynen çok fazla alevin tüm havayı tüketeceği gibi. Birlikte tek başlarına olduklarından çok daha güçlülerdir ama birbirlerinin varlığını aynı derecede tehlikeye atarlar.
Sen düşünüyorsun ve izliyorsun ama hiçbir zaman yapmıyorsun. Bu kütüphanedeki tüm kitapları okuyup bir gün ustanın kendisinden bile daha bilge olabilirsin ama sonra gerçekte hiçbir şey yapmadan ölürsün. Tek yaptığın şey hayatı başkalarının deneyimleri üzerinden yaşamak olur.
Artık ağlamak istemiyordu; kendisini zayıf ve üzgün hissetmekten yorulmuştu. Umutsuz hissetmek, savaşmak, tüm dünyanın ona karşı olması onu yormuştu.
(...)
"Evet, elbette leydim." Elini salladı.
"Bana üstünlük taslama." Bu Vhalla'yı sinir etmişti.
"Sen bir leydi değil misin?" diye sordu.
"Ben bir kadınım," dedi Vhalla gözlerini devirerek. "Bir leydi değil."
"Peki prensesim." Sırıttı.
"Kes şunu," diye uyardı Vhalla.
"Neden kraliçem?"
339 syf.
·4 günde
Kitap tam bir giriş kitabıydı. Önerir miyim, eğer fantastik, büyü, geçmiş zaman ve olağanüstü olaylar seviyorsanız evet gayet güzel ve akıcıydı. Seri 5 kitaptan oluşuyor, Hava Uyanıyor serinin ilk kitabı, başlangıç biraz yavaştı yani serinin ilerleyen kitaplarında daha çok macera ve fantastik ögeler göreceğimizi düşünüyorum çünkü kitap heyecanlı ve ucu açık bir şekilde bitti.

Kitabın konusu ise kütüphaneci çırağı olan Vhalla Yarl’ın büyülü güçlerinin ortaya çıkmasıyla başlıyor. Kitapta tahmin edilmesi zor olan şeyler yoktu dili gayet basitti bana göre ve çok hızlı bir şekilde okunabiliyor. Serinin diğer kitaplardan çok beklentiliyim çünkü son zamanlarda çok fazla övülen bir seri oldu. İlk kitaptan beklediğimi buldum mu tartışılır ama son 50 sayfada olanlar seriye olan inancımı arttırdı.

Yeni kurulan dünya, değişik din ve tamamen kurgusal devletler bana her zaman çok zekice ve ilgi çekici gelmiştir. Bu kitabın artısı da buydu bence ve geçmiş zamanda geçmesi ise bana ayrı bir keyif verdi. İmparatorlar, prensler, düşman devletler ve tabii ki savaş. Dediğim gibi tam bir giriş kitabıydı, karakterler ve ortam okuyucuya gayet güzel bir şekilde tanıtılmış. Eğer okumayı düşünüyorsanız öneririm, okumuş ve diğer kitaplarını almayı düşünüp arada kalıyorsanız ise alın derim çünkü diğer kitapların daha heyecanlı ve olaylı geçeceğine eminim.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Evet , bugünde aksiyonsuz hayatınızdan biraz olsun kurtulmanızı sağlayacak bir kitapla birlikteyiz.(☞゚ヮ゚)☞
Eğer fantastik seviyorsanız gayet güzel akıcı bir kitap önerisi olucak bu sizin için.Tamam ,şimdi fazla gevelemeden kitabın konusuna geçelim.

Başta bu kitap hakkında az çok birşeyler biliyordum ve önüme herhangi kötü bir yorum çıkmamıştı .bi ara indirimde gördüm alıyim bari dedim aldım. kitaplığımda herhalde 8 ay süründü ve kesinlikle bunu hak eden bir kitap değildi. Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitaptı. Kitap konu bakımından gayet güzel işlenmişti. karakterler ,olay örgüsü derken kitap beni içine çekti . Kitabın konusu Vhalla adlı kütüphane çırağının bilmeden bir büyü yapması ve prensi kurtarmasıyla beraber büyücüler tarafından keşfedilip büyücü olduğunu öğrenmesi ve başından geçen olayları okuyoruz bu kitapta .Dediğim gibi kurgusu güzel ve gayet hoş bir kitap .Karakterlere gelirsek Aldrick 'ten ilk başta nefret ettim.Vhalla bunda ne buluyo falan dedim .(●'◡'●)AMAA yumuşamaya başladım ve ilerleyince Aldrick en sevdiğim karakterlerden biri oldu .Adamın özeti değişik :D
Vhalla karakterini de seviyorum .Kitap okumayı seven ,bilgiye aç bir kız, tatlı ,cesur bir kız.
Roan karakterini arasıra sevdim ama arasıra sevmedim. bir en iyi arkadaşın bence arkadaşını daha çok tanıması gerekir.
Saremm, çok masumdu ya .üzüldüm çocuğa hiç haketmiyodu öyle şeyleri:(
Larel a fazla değinmemişlerdi ama ben onu Roan'dan daha çok sevdim.

Ve son olarak o son neydi ya . İnsanı çok gaza getiriyo 2. kitabı sipariş ettim ve umarım o da bu kitap kadar güzeldir .Ama o sonla beklentim yükseldi .Bu kitabı kesinlike öneriyorum.❤✔

KİTAPLA KALIN ,HOŞÇAKALIN :)
400 syf.
·Beğendi·8/10
Fantastik severler toplaşsın. Nur topu gibi yeni bir serimiz oldu. Vhalla Yarl isimli kızımız imparatorluğun merkezinde, kütüphanede çalışmaktadır. Kitaplarla arası her zaman iyi olan Vhalla, hayatından gayet memnundur. Ta ki bir büyücü olduğunu öğrenene kadar. Varolan büyüler içerisinde; Ateştaşıyıcılar, Yerbükücüler ve Suakıtıcılar mevcuttur. Ancak karakterimiz yaklaşık 150 yıldır kimsede görünmeyen (bu arada büyü şahsı seçiyor, babadan oğula durumu yok yani) Rüzgargüdücü büyüsüyle uyanıyor. Kendisine tüm uyuzluğu ile veliaht prens Aldric yardım etmektedir. İlk kitaba göre durağan olsa da bence iyi bir başlangıç olmuş. Yazarın sitesinden baktığım kadarı ile 5 kitaplık bir seri, üstelik tamamlanmış. Umarım kısa zamanda Yabancı yayınları kalan kitapları da hızlı bir şekilde çevirir. Son olarak; kitabın kapağına aşık olduğum doğrudur.
392 syf.
·Beğendi·10/10
Aldrik'e fena hâlde aşık olduğum bir kitaptı. Vhalla sen ne güçlü bir kadınsın ya yerim seni diyerek okudum. Alın bu seriyi alın okutturun okuyun. Yeni kitabının çıktığını duyunca sen salak mısın nasıl bunu nasıl yeni öğrenmiş olabilirsin diyip koşarak aldım. Ve kitap hakkında hiçbir halt hatırlamadığım için seriye yeniden başladım ve asla pişman değilim. Sanırım bir yönetmen olsam ilk bu kitabın dizisi veya filminin yönetmenliğini yapardım.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Ya sen ne güzel bir kitapsın gözlerimden kalp fışkırarak okudum resmen. Karakterler o kadar güzel ki o dünyada hissettim kendimi. Normal şartlarda bir kitabı 2.defa okurken sıkılırım, bunda gram sıkılamadım.
400 syf.
·2 günde·10/10
Merhabalar‍️ hep dediğim bir söz vardır: "hiçbir şeyden korkmadım, yeni bir seriye başlamaktan korktuğum kadar." Diye uzun zamandır bu cümlenin acısını derinliklerimde hissetmemiştim Hava Uyanıyor'u okuyana kadar.

(DİKKAT BURADAN SONRASI AĞIR FANGİRLLÜK İÇERİR!)
 Vhalla sen nasıl bir karakterdin! Nasıl akıllıydın, nasıl mantıklıydınmantıklıydın nasıl güzel seviyordun, nasıl güzel bir kalbin vardı.
Ve Aldrik sen Benim kalbimin aşkısın, gözlerimin nurusun, bana biraz Rhysand gibi geldin ama olsun.. ketumluğun, sevmene rağmen aptal bir aşığa dönüşmemen çok güzeldi.
FANGIRLLÜĞÜM BURADA BİTMİŞTİR!
Yazarın anlatımına ve dilinin akıcılığına bayıldım, yani yeni yaratılmış evrenleri okurken ister istemez bir adaptasyon dönemine giriyorum ve bu süreç benim için zor olursa kitabı bırakıyorum fakat bu öyle değildi. O kadar güzel, o kadar sıkmadan anlatmış ki anlatımının güzelliğine ağlayabilirdim o kadar yani.
Tabi benim canımı sıkan şey anladığım kadarıyla seri tamamlanmış ve yine anladığım kadarıyla ara seri dahi çıkmış olmasına rağmen diğer kitaplarının çevrilmemiş olması! Hoş yakın zamanda @yabanciyayinlari ikinci kitabı çıkaracakmış ama olsun, gönül bu dayanamıyor. Deli gibi pinterest'a "Vhalla and Aldrik" yazdığım, çıkan fotoğraflara deli gibi hayran olduğum bu kitabı mutlaka ama MUTLAKA alıp okumalısın. Sende diğer kitaplar çevrilmeden oku ki bu acıyı tek başıma yaşamayım.

Kitaba puanım:5/5⭐⭐⭐
344 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel ilerliyor. Bir sürü karakter eklendi ve hepsine teker teker aşık oluyorum. Ben bunu sevmem dediğim her karakter R yaptırıyor.
Tanrım, bana noluyor?
Bitirdim ve, kelimenin tek anlamıyla MUHTEŞEMDİ, MUH-TE-ŞEMMMMMMM. Daha fazla bir şey dememe gerek yok Aldrik sana aşığım
416 syf.
·2 günde·10/10
Pekala Kristal Taç bir az önce bitti ve bende direk yorumunu yazmaya başladım.
Kitap hakkında konuşmak gerekirse dördüncü kitabın sonunda olanlardan sonra baya merak etmiştim Kristal Taçta neler olacağını.
Anlatmak istediğim o kadar çok şey varki ama spoi olacağı için hiçbir şey anlatamıyorum. Durum böyle olunca kitabın konusundan bahsetmek yerine direk kendi düşüncelerime geçicem.
Kitapda olaylar hiç bitmiyordu. Her sayfada ayrı bir olay vardı.
Okurken Vhalla'ya bazen o kadar çok sinirlendim ki size anlatamam buna rağmen keşke kitap daha uzun olsaydı da daha fazla okusaydım Vhalla ve Aldrik'in hikayesini.
Kitap hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok bence MÜKEMMEL bir kitaptı.
Güzel bir final kitabıydı ama sonunun biraz daha uzun olmasını o kadar çok isterdim ki sizlere anlatamam.
Herkese iyi okumalar... Kitapla kalın....
344 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hava Uyanıyor Serisinin üçüncü kitabı Toprağın Sonu.
İkinci kitap öyle bir yerde bitmişti ki hiç beklemeden üçüncü kitaba başladım.
Vhalla yapmadığı bir şeyin cezası olarak orduya alınmış ve kesişime doğru yola çıkmıştı. Kuzeyde ki cephede yaşanan kötü olaylardan sonra uyandığın da Aldrik'ten haber alamayan Vhalla aralarında ki bağın Elecia tarafından fark edildiğini öğrenir.
Kimsenin almayacağı bi risk alarak Savaş-Aşan ile yardım getirmek için rüzgarı arkasına aldığında İmparatora yine karşı gelerek İmparatorun kendisi hakkındaki planlarını baltalamış ve tüm dikkatini tekrar kendi üzerine çekmişti.

Elise Kova her kitabın sonunu öyle bir yerde bitiriyor ki eğer seriyi okumak isterseniz ve internetten kitap alışverişi yapıyorsanız ilk kitabı ilk önce bir kitapçıda incelemenizi eğer beğenirseniz bütün seriyi almanızı öneririm. Çünkü kitabın sonuna geldiğinizde direk sonraki kitaba geçmek isteyeceğinize eminim.

İyi okumalar.... Kitapla kalın.....
416 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu güne kadar birçok fantastik kitap okudum. Büyüler, periler, acımasız savaşlar, melekler, kan rengine göre sınıflandırma... Ancak bu seri bende ilk okuduğum andan itibaren çok farklı bir hissiyat uyandırdı. Okuduğum onca fantastik seri arasında ilk defa bir kadın karakter “aptal” değildi mesela ya da erkek karakter “mükemmel” değildi. İki karakterin de bunca ütopik öğenin ardında aslında “sıradan” oldukları ve mükemmel olmadıkları neredeyse her satıra kazınmış bir gerçekti. Bu yüzden de bu seri tüm evrenlerin dışında, benim için ayrı bir yerde duracak.

Hava Uyanıyor serisinin bundan önceki 4 kitabının hepsinde, her sayfasında bir öncekinden daha da kötü olaylar oldu. Her kitabın sonunda resmen hikaye baştan başladı ve o başlayan hikaye aynı kitabın sonunda yerle bir edildi. Bu yüzden de Kristal Taç için beklerken yazarın bunca yenilgiyi, ölümü nasıl toparlayacağını düşündüm. Kitabı okurken de bazı şeylerin toparlandığını görmek beni tatmin etti.

4. kitabın sonunda eski Büyücülük Bakanı Victor’un tahtı kristaller ve Vhalla’nın büyüsü sayesinde ele geçirdiğini öğrenmiştik. Kitap da aynen 4. kitabın bıraktığı yerden devam ediyor. Kitabı okurken şunu fark ettim ki bundan önceki kitaplarda çoğu karakter tutarsızlıklar gösterirken son kitapta neredeyse hepsi rollerinin farkındaydı ve oldukça oturaklılardı. Özellikle de Aldrik omzuna tahtın ve savaşın yükünün eklenmesiyle daha da olgun biri haline gelmişti.

Kitap serinin en iyi kitabı bence değildi, bence en iyi kitap 4. kitap ama kesinlikle seriye yakışan bir sonla bitti. Bu yüzden de okurken tatmin oldum.

Savaş sahneleri, Vhalla ve Aldrik’in çaresizliği de oldukça iyi işlenmişti. Ancak kitapta en çok beğendiğim kısım mutlu şeylerin insanı olmasam da kesinlikle sonuydu, seriyi okurken mutluluğa o kadar çok aç kalıyorsunuz ki en ufak bir mutluluk emaresi bile “oh be” dedirtiyor.

Uzun bir yorum oldu bence, normalde böyle yorumlar yapmayı pek sevmem ama bu serinin bana hissettirdiği bazı şeyleri yazmak istedim. İyi ki fuara gittiğimde 4 kitabı birden almışım dedirtti bana her sayfası.

Normalde bir kitabı 1 kereden fazla okumak gibi bir adetim yoktur ama bu seriyi birçok kez okuyacağıma eminim. İyi ki almışım ve okumuşum. Umarım ki bu serinin yan kitapları da bir an önce Türkçe’ye çevrilir ve okuyabiliriz, kitabın arka kapak yazısı bile beni heyecanlandırmaya yetti.

10/10

Yazarın biyografisi

Adı:
Elise Kova
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 69 okur beğendi.
  • 1.554 okur okudu.
  • 78 okur okuyor.
  • 670 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.