Hava Uyanıyor (Air Awakens, #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3783
Gösterim
Adı:
Hava Uyanıyor
Alt başlık:
Air Awakens, #1
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Air Awakens
Çeviri:
Yaprak Onur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi.

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gi­zemli büyü topluluğundan uzak dur­ması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücüler­den biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissedi­yordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dö­necekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlı­ğı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.

“Hava Uyanıyor’a bayıldım! Bu romanda Operadaki Hayalet ve Külkedisi, Elise Kova’nın mükemmel bir şekilde yarattığı dünyada bir araya gelmiş.”

– Michelle Madow, Elementals Serisi’nin yazarı

“Bu kitabı elimden bırakamadım. Ne yaptığımı bile fark etmeden sayfaları birbiri ardına çevirmiştim bile.”

– The Fandom.net

“Sevgili kitap tanrıları, teşekkürler. Bu harika eser için teşekkürler.”

– Rachel E. Carter, The Black Mage Serisi’nin yazarı
400 syf.
·Beğendi·8/10
Fantastik severler toplaşsın. Nur topu gibi yeni bir serimiz oldu. Vhalla Yarl isimli kızımız imparatorluğun merkezinde, kütüphanede çalışmaktadır. Kitaplarla arası her zaman iyi olan Vhalla, hayatından gayet memnundur. Ta ki bir büyücü olduğunu öğrenene kadar. Varolan büyüler içerisinde; Ateştaşıyıcılar, Yerbükücüler ve Suakıtıcılar mevcuttur. Ancak karakterimiz yaklaşık 150 yıldır kimsede görünmeyen (bu arada büyü şahsı seçiyor, babadan oğula durumu yok yani) Rüzgargüdücü büyüsüyle uyanıyor. Kendisine tüm uyuzluğu ile veliaht prens Aldric yardım etmektedir. İlk kitaba göre durağan olsa da bence iyi bir başlangıç olmuş. Yazarın sitesinden baktığım kadarı ile 5 kitaplık bir seri, üstelik tamamlanmış. Umarım kısa zamanda Yabancı yayınları kalan kitapları da hızlı bir şekilde çevirir. Son olarak; kitabın kapağına aşık olduğum doğrudur.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Ya sen ne güzel bir kitapsın gözlerimden kalp fışkırarak okudum resmen. Karakterler o kadar güzel ki o dünyada hissettim kendimi. Normal şartlarda bir kitabı 2.defa okurken sıkılırım, bunda gram sıkılamadım.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Evet , bugünde aksiyonsuz hayatınızdan biraz olsun kurtulmanızı sağlayacak bir kitapla birlikteyiz.(☞゚ヮ゚)☞
Eğer fantastik seviyorsanız gayet güzel akıcı bir kitap önerisi olucak bu sizin için.Tamam ,şimdi fazla gevelemeden kitabın konusuna geçelim.

Başta bu kitap hakkında az çok birşeyler biliyordum ve önüme herhangi kötü bir yorum çıkmamıştı .bi ara indirimde gördüm alıyim bari dedim aldım. kitaplığımda herhalde 8 ay süründü ve kesinlikle bunu hak eden bir kitap değildi. Keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitaptı. Kitap konu bakımından gayet güzel işlenmişti. karakterler ,olay örgüsü derken kitap beni içine çekti . Kitabın konusu Vhalla adlı kütüphane çırağının bilmeden bir büyü yapması ve prensi kurtarmasıyla beraber büyücüler tarafından keşfedilip büyücü olduğunu öğrenmesi ve başından geçen olayları okuyoruz bu kitapta .Dediğim gibi kurgusu güzel ve gayet hoş bir kitap .Karakterlere gelirsek Aldrick 'ten ilk başta nefret ettim.Vhalla bunda ne buluyo falan dedim .(●'◡'●)AMAA yumuşamaya başladım ve ilerleyince Aldrick en sevdiğim karakterlerden biri oldu .Adamın özeti değişik :D
Vhalla karakterini de seviyorum .Kitap okumayı seven ,bilgiye aç bir kız, tatlı ,cesur bir kız.
Roan karakterini arasıra sevdim ama arasıra sevmedim. bir en iyi arkadaşın bence arkadaşını daha çok tanıması gerekir.
Saremm, çok masumdu ya .üzüldüm çocuğa hiç haketmiyodu öyle şeyleri:(
Larel a fazla değinmemişlerdi ama ben onu Roan'dan daha çok sevdim.

Ve son olarak o son neydi ya . İnsanı çok gaza getiriyo 2. kitabı sipariş ettim ve umarım o da bu kitap kadar güzeldir .Ama o sonla beklentim yükseldi .Bu kitabı kesinlike öneriyorum.❤✔

KİTAPLA KALIN ,HOŞÇAKALIN :)
400 syf.
·2 günde·10/10
Merhabalar‍️ hep dediğim bir söz vardır: "hiçbir şeyden korkmadım, yeni bir seriye başlamaktan korktuğum kadar." Diye uzun zamandır bu cümlenin acısını derinliklerimde hissetmemiştim Hava Uyanıyor'u okuyana kadar.

(DİKKAT BURADAN SONRASI AĞIR FANGİRLLÜK İÇERİR!)
 Vhalla sen nasıl bir karakterdin! Nasıl akıllıydın, nasıl mantıklıydınmantıklıydın nasıl güzel seviyordun, nasıl güzel bir kalbin vardı.
Ve Aldrik sen Benim kalbimin aşkısın, gözlerimin nurusun, bana biraz Rhysand gibi geldin ama olsun.. ketumluğun, sevmene rağmen aptal bir aşığa dönüşmemen çok güzeldi.
FANGIRLLÜĞÜM BURADA BİTMİŞTİR!
Yazarın anlatımına ve dilinin akıcılığına bayıldım, yani yeni yaratılmış evrenleri okurken ister istemez bir adaptasyon dönemine giriyorum ve bu süreç benim için zor olursa kitabı bırakıyorum fakat bu öyle değildi. O kadar güzel, o kadar sıkmadan anlatmış ki anlatımının güzelliğine ağlayabilirdim o kadar yani.
Tabi benim canımı sıkan şey anladığım kadarıyla seri tamamlanmış ve yine anladığım kadarıyla ara seri dahi çıkmış olmasına rağmen diğer kitaplarının çevrilmemiş olması! Hoş yakın zamanda @yabanciyayinlari ikinci kitabı çıkaracakmış ama olsun, gönül bu dayanamıyor. Deli gibi pinterest'a "Vhalla and Aldrik" yazdığım, çıkan fotoğraflara deli gibi hayran olduğum bu kitabı mutlaka ama MUTLAKA alıp okumalısın. Sende diğer kitaplar çevrilmeden oku ki bu acıyı tek başıma yaşamayım.

Kitaba puanım:5/5⭐⭐⭐
400 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Uzun süredir fantastik kitap okumuyordum. Bu kitap o kadar iyi gitti kiiii! <3 En sevdiğim türlerden birisidir fantastik ve bu kitap da çok güzel örneklerinden biriydi. Bayıldım, bayıldım! Çok sürükleyiciydi, o fantastik atmosferi hissedebildim ve hiç sıkılmadım okurken.
Birçok karaktere bağlandım, tabii beni sinirden kudurtan karakterlerde yok değildi. :)) Amaaa Aldrik gibi mükemmel bir adam da her kitapta olmuyor. Ah Aldrik.. Kesinlikle favori karakterimdi ve kitap sırf onun için bile okunmaya değerdii!
Kitabın sonu tahmin edilebilir ama yine de güzeldi. Vee ikinci kitabı çok merak ediyorum şu an!! Ama okumaktan birazcık da korkuyor olabilirim çünkü Vhalla o kitapta muhtemelen değişecek ve nedense istemiyorum değişmesini. Artık n’olacaksa olsun başlıyorum yarın ikinci kitaba. Umarım onu da bu kitap kadar severim.
Sürükleyici ve farklı bir atmosferde geçen bir kitap arıyorsanız kesinlikle tavsiyemdir! Kitapla kalın! :)
400 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitap sayesinde, fantastik kategorisini sevmeye başladım ben. Bu kitaptan kat kat iyi eserler bulunuyor olsa da, her zaman favorim Hava Uyanıyor olacak benim.
Kitabı okurken cidden çok eğlendim, merak ettim. Çok güzel bir kitaptı, özellikle de Aldrik. Aldrik Solaris, erkek kitap karakterleri listemde baş köşeye oturdu. Ateştaşıyıcı, bir de Veliaht Prens, gel de aşık olma şimdi.
Kitapta canımı sıkan tek bir olay oldu. Vhalla'nın kararsızlığı. Aslında normal, gerçekte başıma geleceğini düşünüp empati yapınca, kızın kararsızlığı olsun istememesi olsun çok normal. Büyüden korkması gerektiği öğretilmiş, Vhalla ne yapsın? Ama kitabı okurken insan bir an önce bir şeyler olmasını istiyor, o yüzden kitabı okurken bu kısımlarda kanser olmadım diyemem. Okuyalı bayağı olduğu için, bu kısımlar çok uzun olduğundan mı yoksa benim sabırsızlığımdan mı bu kadar rahatsız etti beni bilemeyeceğim.
Ayrıca o sondaki olay, hikayeyi bayağı beklemediğim yerlere çekti. Cidden, öyle bir şey beklemiyordum ben. Okurken '' ne oluyor ya '' tribinden çıkamadım bir türlü. Ne manyak sondu yahu.
Umarım Yabancı Yayınları, çevirisi bitmiş olan Fire Falling'i bir an önce basar da alır okuruz. Dayanamıyorum vallahi. Okumadıysanız da, tavsiye ediyorum bu kitabı.
400 syf.
·2 günde·7/10
Yaşayan büyücülerin halk tarafından sevilmediği fantastik bir kurguyla başlıyoruz aslında. Okuduğum diğer büyülerle alakalı olan kitaplardan bir farklı ise büyücülerin güçlerini doğadaki 4 doğal elementten alması. Ayrıca büyücülük nesilden nesile aktarılmıyor.

Vhalla, beni bazen sinirlendiren bazen de zekasını tebrik ettiğim bir karakter oldu. Aldrik ise tamamiyle bayıldığım bir karakter oldu.

Seriden beklentilerim çok farklıydı. Serinin girişi olduğu için savaştır büyüdür gibi şeylerin değil de biraz daha iki karakter arasındaki romantizmin ön plana çıktığı bir kitaptı.

Sevdim denebilir. 4. ve 5. Kitabı çıkmadan diğer kitaplarını okumak istemiyorum ama bakalım 🤷‍️
400 syf.
·8/10
Vhalla bir kütüphane çırağıdır ve yaralı halde savaştan dönen veliaht prensin hayatını kurtarır. Bu esnada ise hiç farkında olmadığı büyü gücünü dışavurur. Kendi de bir büyücü olan veliaht prens bu büyüyü hisseder ve Vhalla’nın gücünü kabullenmesi için onu ikna etmeye çalışır. Çünkü Vhalla yüz yıldan fazladır görülen ilk Rüzgargüdücü’dür.
Açıkçası bu noktada yazarın kelimelerine alışmam zaman aldı. Hala içimden hava bükücü, ateş bükücü desem de yazarın oluşturduğu isimlere bir süre sonra alıştım.
Konu ve güçler ilgi çekici olsa da kitap beklediğimden daha durağandı. Vhalla güçlerini çok geç kabullendiği ve büyük ihtimalle uzun bir seri olduğu için bu kitapta fazla bir olay yoktu. Havayı hissetmesi, onu kabullenmesi, bükmesi gibi şeyleri daha detaylı ve bol betimlemeyle okumayı isterdim. Bunların dışında kolay okunan ve akıcı bir kitaptı. Fantastik seri sevenlere öneririm
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Hala kitabın etkisindeyim... devamı ne zaman merakla bekliyorum... Korkarak bașladım okuyabilirmiyim diye ama hala etkisindeyim.... whalla ile aldrik 'i unutamıycam ikinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Vhalla, Büyücüler Külesi'ndeki gizemli büyü topluluğundan uzak durması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Vhalla'nın kararsızlığı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabı bitirdim ve aklımdan geçen hemen 2. Kitabını da okumaliyim oldu ama maalesef daha çevrilmedi. Yabancı Yayınevine isyan ediyorum. Kadın bu kitabın üzerine 4 kitap daha yazmış. Feci uzgunum.

Kitapta beni rahatsız eden tek şey kızımızın bir ara ne istediğine karar veremeyisi oldu. Daha doğrusu hislerini anlamakta güçlük çekti ve bu beni çok sinirlendirdi çünkü bu aşamada çok özür dileyerek söylüyorum salak gibi davrandı.

Sonlara doğru öyle bir yer oldu ki ne olduğunu şaşırdım. Öyle bir şaşırttı ki yazar kendi kendime konuştum okurken ne oluyor ya falan diye.

Genel olarak kizin o salakligina ragmen kitabı sevdim. Fantastik kitapları okumayı seviyorum ama daha önce buyuculeri konu alan bir kitap okumamistim. Bana kalırsa güzel bir başlangıç oldu.

Fantastik sevenler bir şans vermeli diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar. :)
400 syf.
·7/10
Avatar sevdamı bilen bir arkadaşım Avatar'a benziyor biraz diyerek okumama sebep olmuştu. Konusu itibarıyla Avatar'la hiç bir benzerliği yok. Ama havaya, suya, toprağa ve ateşe hükmeden büyücüler var. Kitapta onlara bükücü denmiyor tabi, ama mantık aynı.
Kitabın baş karakteri Vhalla büyücülerden nefret ederek ve biraz da korkarak büyümüş. Bir gün onlardan biri olduğunu öğreniyor hemde yüzyıllardır hiç görülmemiş bir rüzgargüdücü olarak.
Serinin ilk kitabı olduğu için asıl konunun üzerinde çok durulmamış, karakterlere önem verilmiş ki bu beni oldukça memnun etti. En nefret ettiğim şey karaktere tam olarak kendimi verememek. Tabi karakterin her şeylerini ortaya dökmemiş yazar. Kişiliklerinden haberdar etmiş ama sırlarını azıcık çıtlatıp gerisini diğer kitaplara bırakmış.
Ateşin yaşamak için havaya ihtiyacı var. Hava ateşi güçlendirip tek başına olacağından daha parlak ve sıcak olmasını sağlar. Ama çok fazla hava ateşi öldürür, aynen çok fazla alevin tüm havayı tüketeceği gibi. Birlikte tek başlarına olduklarından çok daha güçlülerdir ama birbirlerinin varlığını aynı derecede tehlikeye atarlar.
Sen düşünüyorsun ve izliyorsun ama hiçbir zaman yapmıyorsun. Bu kütüphanedeki tüm kitapları okuyup bir gün ustanın kendisinden bile daha bilge olabilirsin ama sonra gerçekte hiçbir şey yapmadan ölürsün. Tek yaptığın şey hayatı başkalarının deneyimleri üzerinden yaşamak olur.
Kitaplar ilkeleri, teorileri ve kavramları öğrenmek için başlangıç noktasıdır. Zihin anlasa da kendin gerçekleştirmediğin sürece beden bilmez. Harekete geçip üzerinde çalışmadığın sürece ellerin emirlerine uymaz. Deneyim çok daha iyi bir öğretmendir.
"Ateşin yaşamak için havaya ihtiyacı var. Hava ateşi güçlendirip tek başına olacağından daha parlak ve sıcak olmasını sağlar. Ama çok fazla hava ateşi tamamen öldürür, aynen çok fazla alevin tüm havayı tüketeceği gibi. Birlikte tek başlarına olduklarından çok daha güçlülerdir ama birbirlerinin varlığını aynı derecede tehlikeye atarlar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hava Uyanıyor
Alt başlık:
Air Awakens, #1
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Air Awakens
Çeviri:
Yaprak Onur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi.

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gi­zemli büyü topluluğundan uzak dur­ması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücüler­den biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissedi­yordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dö­necekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlı­ğı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.

“Hava Uyanıyor’a bayıldım! Bu romanda Operadaki Hayalet ve Külkedisi, Elise Kova’nın mükemmel bir şekilde yarattığı dünyada bir araya gelmiş.”

– Michelle Madow, Elementals Serisi’nin yazarı

“Bu kitabı elimden bırakamadım. Ne yaptığımı bile fark etmeden sayfaları birbiri ardına çevirmiştim bile.”

– The Fandom.net

“Sevgili kitap tanrıları, teşekkürler. Bu harika eser için teşekkürler.”

– Rachel E. Carter, The Black Mage Serisi’nin yazarı

Kitabı okuyanlar 350 okur

  • Ezgi solak
  • Melisa yılmaz
  • gök
  • İlayda Beliz Baykul
  • abigail
  • Whocanread
  • Gülnihal Parlak
  • Onigiri
  • Ecrin Atik
  • Saadet Kantar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%47.8
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%17.4
35-44 Yaş
%4.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.3
Erkek
%13.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (71)
9
%25.1 (49)
8
%21 (41)
7
%7.7 (15)
6
%5.6 (11)
5
%2.6 (5)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)