Hava Uyanıyor (Air Awakens, #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.406
Gösterim
Adı:
Hava Uyanıyor
Alt başlık:
Air Awakens, #1
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Air Awakens
Çeviri:
Yaprak Onur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi.

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gi­zemli büyü topluluğundan uzak dur­ması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücüler­den biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissedi­yordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dö­necekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlı­ğı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.

“Hava Uyanıyor’a bayıldım! Bu romanda Operadaki Hayalet ve Külkedisi, Elise Kova’nın mükemmel bir şekilde yarattığı dünyada bir araya gelmiş.”

– Michelle Madow, Elementals Serisi’nin yazarı

“Bu kitabı elimden bırakamadım. Ne yaptığımı bile fark etmeden sayfaları birbiri ardına çevirmiştim bile.”

– The Fandom.net

“Sevgili kitap tanrıları, teşekkürler. Bu harika eser için teşekkürler.”

– Rachel E. Carter, The Black Mage Serisi’nin yazarı
400 syf.
·Beğendi·8/10
Fantastik severler toplaşsın. Nur topu gibi yeni bir serimiz oldu. Vhalla Yarl isimli kızımız imparatorluğun merkezinde, kütüphanede çalışmaktadır. Kitaplarla arası her zaman iyi olan Vhalla, hayatından gayet memnundur. Ta ki bir büyücü olduğunu öğrenene kadar. Varolan büyüler içerisinde; Ateştaşıyıcılar, Yerbükücüler ve Suakıtıcılar mevcuttur. Ancak karakterimiz yaklaşık 150 yıldır kimsede görünmeyen (bu arada büyü şahsı seçiyor, babadan oğula durumu yok yani) Rüzgargüdücü büyüsüyle uyanıyor. Kendisine tüm uyuzluğu ile veliaht prens Aldric yardım etmektedir. İlk kitaba göre durağan olsa da bence iyi bir başlangıç olmuş. Yazarın sitesinden baktığım kadarı ile 5 kitaplık bir seri, üstelik tamamlanmış. Umarım kısa zamanda Yabancı yayınları kalan kitapları da hızlı bir şekilde çevirir. Son olarak; kitabın kapağına aşık olduğum doğrudur.
400 syf.
·2 günde·10/10
Merhabalar‍️ hep dediğim bir söz vardır: "hiçbir şeyden korkmadım, yeni bir seriye başlamaktan korktuğum kadar." Diye uzun zamandır bu cümlenin acısını derinliklerimde hissetmemiştim Hava Uyanıyor'u okuyana kadar.

(DİKKAT BURADAN SONRASI AĞIR FANGİRLLÜK İÇERİR!)
 Vhalla sen nasıl bir karakterdin! Nasıl akıllıydın, nasıl mantıklıydınmantıklıydın nasıl güzel seviyordun, nasıl güzel bir kalbin vardı.
Ve Aldrik sen Benim kalbimin aşkısın, gözlerimin nurusun, bana biraz Rhysand gibi geldin ama olsun.. ketumluğun, sevmene rağmen aptal bir aşığa dönüşmemen çok güzeldi.
FANGIRLLÜĞÜM BURADA BİTMİŞTİR!
Yazarın anlatımına ve dilinin akıcılığına bayıldım, yani yeni yaratılmış evrenleri okurken ister istemez bir adaptasyon dönemine giriyorum ve bu süreç benim için zor olursa kitabı bırakıyorum fakat bu öyle değildi. O kadar güzel, o kadar sıkmadan anlatmış ki anlatımının güzelliğine ağlayabilirdim o kadar yani.
Tabi benim canımı sıkan şey anladığım kadarıyla seri tamamlanmış ve yine anladığım kadarıyla ara seri dahi çıkmış olmasına rağmen diğer kitaplarının çevrilmemiş olması! Hoş yakın zamanda @yabanciyayinlari ikinci kitabı çıkaracakmış ama olsun, gönül bu dayanamıyor. Deli gibi pinterest'a "Vhalla and Aldrik" yazdığım, çıkan fotoğraflara deli gibi hayran olduğum bu kitabı mutlaka ama MUTLAKA alıp okumalısın. Sende diğer kitaplar çevrilmeden oku ki bu acıyı tek başıma yaşamayım.

Kitaba puanım:5/5⭐⭐⭐
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitabı bitirdim ve aklımdan geçen hemen 2. Kitabını da okumaliyim oldu ama maalesef daha çevrilmedi. Yabancı Yayınevine isyan ediyorum. Kadın bu kitabın üzerine 4 kitap daha yazmış. Feci uzgunum.

Kitapta beni rahatsız eden tek şey kızımızın bir ara ne istediğine karar veremeyisi oldu. Daha doğrusu hislerini anlamakta güçlük çekti ve bu beni çok sinirlendirdi çünkü bu aşamada çok özür dileyerek söylüyorum salak gibi davrandı.

Sonlara doğru öyle bir yer oldu ki ne olduğunu şaşırdım. Öyle bir şaşırttı ki yazar kendi kendime konuştum okurken ne oluyor ya falan diye.

Genel olarak kizin o salakligina ragmen kitabı sevdim. Fantastik kitapları okumayı seviyorum ama daha önce buyuculeri konu alan bir kitap okumamistim. Bana kalırsa güzel bir başlangıç oldu.

Fantastik sevenler bir şans vermeli diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar. :)
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Hala kitabın etkisindeyim... devamı ne zaman merakla bekliyorum... Korkarak bașladım okuyabilirmiyim diye ama hala etkisindeyim.... whalla ile aldrik 'i unutamıycam ikinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum
400 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitap sayesinde, fantastik kategorisini sevmeye başladım ben. Bu kitaptan kat kat iyi eserler bulunuyor olsa da, her zaman favorim Hava Uyanıyor olacak benim.
Kitabı okurken cidden çok eğlendim, merak ettim. Çok güzel bir kitaptı, özellikle de Aldrik. Aldrik Solaris, erkek kitap karakterleri listemde baş köşeye oturdu. Ateştaşıyıcı, bir de Veliaht Prens, gel de aşık olma şimdi.
Kitapta canımı sıkan tek bir olay oldu. Vhalla'nın kararsızlığı. Aslında normal, gerçekte başıma geleceğini düşünüp empati yapınca, kızın kararsızlığı olsun istememesi olsun çok normal. Büyüden korkması gerektiği öğretilmiş, Vhalla ne yapsın? Ama kitabı okurken insan bir an önce bir şeyler olmasını istiyor, o yüzden kitabı okurken bu kısımlarda kanser olmadım diyemem. Okuyalı bayağı olduğu için, bu kısımlar çok uzun olduğundan mı yoksa benim sabırsızlığımdan mı bu kadar rahatsız etti beni bilemeyeceğim.
Ayrıca o sondaki olay, hikayeyi bayağı beklemediğim yerlere çekti. Cidden, öyle bir şey beklemiyordum ben. Okurken '' ne oluyor ya '' tribinden çıkamadım bir türlü. Ne manyak sondu yahu.
Umarım Yabancı Yayınları, çevirisi bitmiş olan Fire Falling'i bir an önce basar da alır okuruz. Dayanamıyorum vallahi. Okumadıysanız da, tavsiye ediyorum bu kitabı.
400 syf.
·7/10
Avatar sevdamı bilen bir arkadaşım Avatar'a benziyor biraz diyerek okumama sebep olmuştu. Konusu itibarıyla Avatar'la hiç bir benzerliği yok. Ama havaya, suya, toprağa ve ateşe hükmeden büyücüler var. Kitapta onlara bükücü denmiyor tabi, ama mantık aynı.
Kitabın baş karakteri Vhalla büyücülerden nefret ederek ve biraz da korkarak büyümüş. Bir gün onlardan biri olduğunu öğreniyor hemde yüzyıllardır hiç görülmemiş bir rüzgargüdücü olarak.
Serinin ilk kitabı olduğu için asıl konunun üzerinde çok durulmamış, karakterlere önem verilmiş ki bu beni oldukça memnun etti. En nefret ettiğim şey karaktere tam olarak kendimi verememek. Tabi karakterin her şeylerini ortaya dökmemiş yazar. Kişiliklerinden haberdar etmiş ama sırlarını azıcık çıtlatıp gerisini diğer kitaplara bırakmış.
400 syf.
·4 günde·6/10
Merhabaa.Öncelikle kitap genel olarak çok sıradandı.Evet okurken ne olacağını merak ettim ve kitap çok hızlı ilerledi ve bir anda bitti ama bilemiyorum dediğim gibi sıradandı biraz.Okurken baş karakterin artık ona özgü özelliğinin abartılmasını istedim,üstünde durulmasını istedim ama bi türlü onu tam olarak ortaya koyduğunu göremedim.Evet şimdi başlıyoruz diyeceğim bir kısmı yoktu malesef ama daha ilk kitap serinin öbür kitaplarında umarım kızın gücünü gerçekten yansıttığını görürüz.Yorumum bu şekilde,kitapla ilgili tek sevdiğim kısım sanırım hızlı okunmasıydı kendi açımdan malesef önereceğim bir kitap değildi.
400 syf.
·9/10
Kitap güzeldi. Elimden bırakmak istemediğim kadar sürükleyici ve akıcıydı. Elimden bıraktığımda aklım kitapta kalıyordu ve hemen boş bir vakit bulduğumda okumaya devam ediyordum. Karakterleri de çok sevdim ama Vhalla ' nın bazı davranışları hoşuma gitmedi. Genel olarak iyi bir karakterdi seçimleri akıllıcaydı. Eğer fantastik kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı seversiniz. Daha önce bu tür okumadıysanız da iyi bir başlangıç olur. Bu kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim.
400 syf.
·2/10
Allahım sonunda bitti! Kitap arka kapağındaki övgülerle bol beklenti ile başladım ve elime hiçbir şey geçmedi. Tam anlamıyla boşluk. Ne bir güç gösterisi gördük ne de aksiyon. Resmen "ezik kadın karakterin" 392 sayfa boyunca sürünüşü dışında bir şey okumadım. Bu yılın kötü kitapları arasında...
400 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Hava Uyanıyor serisi Son zamanlarda bir hayli dikkatimi çekiyordu. Arka kapaktaki övgüler hoşuma gitmiş, hatta merak ettirmişti.
.
Konu: Vhalla, Solaris İmparatorluğunun kütüphanesinde görevli olan basit ama çok zeki bir çıraktır. Kitapları ve okumayı o kadar çok sever ki, bu okuma aşkı ve çalışkanlığı bir gecede hayatını değiştirir. Hayran olduğu prens, ölümcül bir yarayla saraya geldiğinde; ustası ondan ve diğer çıraklardan şifalı olabilecek her bilgiyi not etmesini ister.
.
Ama düşündüğü gibi hayran olduğu prense yardım etmediğini, herkesin korktuğu veliaht prense yardım ettiğini çok sonra öğrenir. Bu olay bir aşkın doğuşunun değil, aslında Vhalla'nın içinde saklı olan gücünün uyanış sebebidir.
.
Burada bitmiyor tabi ki. :)
...
Sürükleyici, merak uyandırıcı ve yeniden doğuş hikayesi okumak istiyorsanız; Kesinlikle Bu Seriyi TAVSİYE EDİYORUM.
400 syf.
·7/10
Boş vakitte sıkılmadan okunabilecek hoş ve eğlenceli bir fantastik kitap. Ama olaylar çok ağırdan alınmış. Ben daha çok Aksiyon sahnesi beklerdim. Ama toplamda 30 sayfa böyle aksiyonluydu. Ve fantastik olaylar da baya bir azdı. Kitabın çoğunluğu ikinci kitaba hazırlıktı bence. İkinci kitap daha güzel olacak gibime geliyor.
400 syf.
·Beğendi·5/10
Hava Uyanıyor ilk çıktığı zamandan beri istediğim bir kitaptı. Buna rağmen bu süreç içinde çok fazla bir beklentiye girmedim. Köklü bir fantastik seri beklemiyordum keza beklediğim gibi de oldu. Kolay okunan ve okuması eğlenceli bir kitaptı. Hava Uyanıyor; Rs'deyseniz, canınız kafa yormayacak fantastik bir şeyler okumak istiyor ise ya da bu türe yeni başladıysanız önerebileceğim bir kitap oldu.

Kitaba beş vermemin sebebi Hava Uyanıyor'un garip bir kitap olması. Galiba kitabı tanımlamak için en uygun kelime bu olur. Hem Vhalla hem de biz olaylara bodoslama bir şekilde dalıyoruz ve bir süre olaylar aşırı hızlı gelişiyor. Arada bir tempo düşse de kitabın asıl önemli yerleri hemencik geçiyor.

Kitabın bir diğer garip yeri karakterli. Vhalla, Aldrik Baldair... İsimlerini geçtim - ki onlar da bir acayip- ben hayatımda bu kadar çabuk manipüle olan, kendisiyle bu kadar çelişen ve üç yaşındaki çocuktan daha çok üç yaşında gibi davranan birini daha görmedim. Karakterler kitap boyunca beni yaptıkları abuk subuk davranışlarla şoka uğrattı. O okurken "Bu kadar da olmaz artık!" diyorsunuz.

Bunların dışında bazı cümleler bana çok basit geldi. Özellikle Usta'dan derin anlamlı cümleler beklerdim. Özellikle Vhalla'yı uyardığı kısımda.

Her şeye rağmen kitabı sevdiğimi ve okurken eğlendiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Olayların üzerinden biraz daha geçilseydi ve yazar bazı konuları ayrıntılandırsaydı ortaya kesinlikle daha güzel bir kitap çıkardı ama bu haliyle de ikinci kitabına kesinlikle bir şans vereceğim.

Bu kitabın kötü yanlarından biri aslında üstüne konuşulacak hiçbir şey olmaması. En azından benim içim öyle.
Kitaplarla vakit geçirmeyi insanlara tercih ettiği için ilişkiler konusunda iyi değildi.
Elise Kova
Sayfa 57 - Yabancı Yayınları
Nefret, okuduğu kitaplarda hep ateş olarak tarif edilirdi; sıcak ve kontrol edilemez bir yangın. Bu nefret buz gibiydi.
"Ateşin yaşamak için havaya ihtiyacı var. Hava ateşi güçlendirip tek başına olacağından daha parlak ve sıcak olmasını sağlar. Ama çok fazla hava ateşi tamamen öldürür, aynen çok fazla alevin tüm havayı tüketeceği gibi. Birlikte tek başlarına olduklarından çok daha güçlülerdir ama birbirlerinin varlığını aynı derecede tehlikeye atarlar."
"Kitap okumayı hep çok sevdim. Benim için konuşmaktan daha kolaydı; bir çocuğun oyun oynaması gibiydi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hava Uyanıyor
Alt başlık:
Air Awakens, #1
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Air Awakens
Çeviri:
Yaprak Onur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi.

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gi­zemli büyü topluluğundan uzak dur­ması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücüler­den biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissedi­yordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dö­necekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlı­ğı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.

“Hava Uyanıyor’a bayıldım! Bu romanda Operadaki Hayalet ve Külkedisi, Elise Kova’nın mükemmel bir şekilde yarattığı dünyada bir araya gelmiş.”

– Michelle Madow, Elementals Serisi’nin yazarı

“Bu kitabı elimden bırakamadım. Ne yaptığımı bile fark etmeden sayfaları birbiri ardına çevirmiştim bile.”

– The Fandom.net

“Sevgili kitap tanrıları, teşekkürler. Bu harika eser için teşekkürler.”

– Rachel E. Carter, The Black Mage Serisi’nin yazarı

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • bendis
  • Zekiye
  • Yağmur
  • Pelin Damgacı
  • Gökdeniz
  • Emma Watson
  • Canan
  • Meryem K.
  • zehranur çantepe
  • Presentlibrary

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.7
14-17 Yaş
%47.8
18-24 Yaş
%21.7
25-34 Yaş
%17.4
35-44 Yaş
%4.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.3
Erkek
%13.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.6 (18)
9
%25 (13)
8
%15.4 (8)
7
%11.5 (6)
6
%5.8 (3)
5
%1.9 (1)
4
%1.9 (1)
3
%1.9 (1)
2
%1.9 (1)
1
%0