Gül Cemiyeti (Genç Elitler Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.632
Gösterim
Adı:
Gül Cemiyeti
Alt başlık:
Genç Elitler Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992197
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rose Society
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.

Ailesi ve arkadaşları Adelina Amouteru’nun kalbini kırmış, onu intikamın kollarına teslim etmişlerdir. Artık Beyaz Kurt adıyla bilinen ve korku salan Adelina, Genç Elitler’den oluşan kendi ordusunu kurabilme umuduyla Kenettra’dan kaçar. Amacı, onu ölümün kıyısına götüren beyaz pelerinli Engizisyon Mihveri askerlerini yok etmektir.

Ancak Adelina kahraman değildir. Korku ve nefretten beslenen güçleri, kontrol edemeyeceği bir boyuta ulaşmıştır. Yeni Elit arkadaşlarına güvenmemektedir. Bunlar yetmezmiş gibi Engizisyon’un lideri Teren Santoro onu öldürmek istemekte, eski arkadaşları Raffaele ile Hançer Cemiyeti ise intikam açlığının önüne geçmek için çabalamaktadır. Adelina içindeki iyiliğe tutunmaya çalışsa da tüm varlığı karanlığa bağlı biri nasıl iyi olabilir?

“Güç peşindeki zıt kutuplar, pek çok kişinin öldüğü, canının yandığı veya sonsuza dek değiştiği efsanevi savaşlar kaleme alan Lu, harika bir iş çıkarmış.”

- Publishers Weekly

“Benzersiz ve akıl almaz… Adelina kesif bir karanlığın antikahramanı: Lucifer, Macbeth ve Darth Vader gibi arketiplerin hamurundan yoğrulmuş sıradışı bir genç kadın.”

- Kirkus Reviews

“Etkisi altına aldığı kadar rahatsız da eden, ince ince işlenmiş bir olay örgüsü…”

- Booklist

“X-Men veya Yıldız Savaşları hayranı mısınız? Marie Lu’nun Gül Cemiyeti’nin başkahramanı Darth Vader ile Magneto karışımı. Aynı zamanda genç bir kız. Evet… bizce de harika.”

- MTV.com

“Serinin hayranları kitabın başkahramanının kendi kötülüğüne yenilmesini ve bundan zevk duymasını okurken çok heyecanlanacak.”

- School Library Journal
400 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
İlk kitabını çok sevdiğim seriye hemen aralıksız devam ettim.
Genç Elitler benim okuduğum ilk Marie Lu kitabıydı ve kurgusuna dilinin anlaşılır ve kolay olmasına gerçekten bayılmıştım.
İkinci kitapta akıcılığından hiçbir şey kaybettirmemiş bir solukta okunuyor ama bu kitapta delirdiimmm!!

Anakarakter Adelina ilk kitapta sevdiğim bir karakterdi ama bu kitapta çokça soğudum.

Adelina iki kitap arasında yüz seksen derece değişti diyebiliriz.
İlk kitaptaki masum kızın yerini manyak biri aldı.
Bu kitapta yeni katılan Afsuni karakterine bayıldım
Bu kitaptaki favori karakterim oldu.
Kitabın ortaları biraz durağan olsada sonra doğru yine beni merakta bırakarak bitti.

Umarım 3. kitapta karakterlerin gidişatı güzel olur ve sevebilirimmm..
400 syf.
·9/10
Genç Elitler'i solda sıfır bırakan bir kitap olmayı başardı Gül Cemiyeti. Benim için böyle oldu tabii, okurken şaşırmak, heyecanlanmak çok güzeldi. Genç Elitler film olacak sanırım, teşekkür kısmında okudum. Okuyunca çok mutlu oldum bu haberi, merakla bekliyorum.

Ben bu kitapta Adelina'nın cesaretine hayran kaldım. İlk kitapta da kalmıştım ama bu kitapta bir başkaydı. Gözünü karatmıştı ve hedefine kilitlenmişti. Bu, gözüne kestirdiği şeyi başarmak için her şeyi yapması bir yandan iyi, bir yandan da kötüydü.

En sonunda başardı ama kaybettiği şeyler o kadar fazlaydı ki, Gece Yıldızı'nı aşırı merak ediyorum. Yazar'ın öldüreceği başka kimse kaldı mı, Adelina ne yapacak. Afsuni'ye ve Violetta'ya neler olacak… Meraktan kafayı yiyebilirim.

Kitabı okurken farkına vardığım bir şey vardı, ortada dolaşan ve kimseye oturmayan bir aşk. Ortada bir aşk vardı ama kimse varlığını ispat edemezdi diyeyim. Ve bunu o kadar sevdim ki, kimsenin kimseye güvenmeyişini, Adelina'nın bir eşinin olmayışını, olamayışını..

Şimdi burada açıkça bahsetmek istemediğim bir konu var, o olayın oluşu herkesin de hemfikir olduğu gibi hiç olmamalıydı ama oldu. Adelina'ya büyük bir ders oldu, bu kız kimseye güvenemiyor.

Kitaptaki kötülüğü, kitabın içinde dolaşan o hainliği okuyan bilir. Kimsenin öldüğüne üzülmedim, bilmiyorum sadece bende mi böyle oldu ama gidenlerin arkasından Adelina gibi bakmadım. Giden gitti yani anlayacağınız. Bundan sonra gidecekleri düşünüyorum.

Kitapta çok sevdiğim şeylerden biri, dediğim gibi asla kimseye oturmayan aşk etkeniydi. Diğeriyse böyle kötü bir karakterin nasıl düşündüğünü okuyabilmekti. Çok kötü de demeyelim ama diğer karakterlere oranla Adelina bir başka, gerçekten.

Gidenin gittiği ve geri gelse bile her şeyin aynı olmayacağını farklı bir yolla anlattığı için yazara hayranlığım had safhada. Çıkardığım daha bir sürü ders var ama yazmayayım.

Genel olarak bir şeyler söylemem gerekiyorsa bu - kitabın harika olduğudur. Mücadeleyi, hırsı kanımda hissettim. Şu an 'Marie Lu gerçekten dedikleri kadar iyiymiş' diyorum. Herkes sevdiği için bir korku sarmıştı beni, ya sevmezsem diye. Öyle olmadığı için mutluyum.

İhanetin, birliğin, beraberliğin, savaşın, zihin oyunlarının, sevginin, zalimliğin, bağımlılığın aynı kitapta ve mükemmel bir şekilde işlendiğini daha önce hiç görmemiştim. Ben aşırı derecede sevdim, umarım filmi de çok bekletmez ve filmde kitap kadar mükemmel olur…

Until we go down - Ruelle
Run - AWOLNATION
Running with the wolves - Aurora
Heart of darkness - Tommee Profitt

*Sinirimi bozan bir şeyden bahsetmek istiyorum; Sürekli olarak yüz kızarmasından bahsedilmesi.. Yüzünün kızarmasına izin verdi cümlesi artık bir yerde midemi bulandırmaya başlamıştı. Biri bana bu yüzün kızarmasına izin vermenin nasıl bir şey olduğunu anlatsın.

**
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gül Cemiyeti, Genç Elitler serisinin ikinci kitabı. Genç elitler en sevdiğim distopik kitaplardan biri olmuştu. Gül cemiyeti'nde de heyecan son hızda ilerledi. Gerçekten okurken tek bir kısmında bile sıkıldığım olmadı. Çok heyecan verici bir şekilde ilerledi. Adelina'ya bir kez daha hayran kaldım ve özellikle de yazar kitabın sonlarında beni çom şaşırttı.

Marie Lu'yu okumaya devam edeceğim çünkü özellikle de kurgu konusunda çok başarılı bir yazar bence.
400 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10
Yanarım yanarım da Adelina’yı kimse anlamıyor ya ona yanarım. Resmen göz göre göre kızı harcıyolar her seferinde ve benim bu kitapla birlikte Raffael’e olan duygularım nefretlik seviyeye ulaştı. İyice gıcık kapıyorum bu karakterden...

Serinin Efsane serisinin biraz gölgesinde kalmış olduğunu düşünsem de yine heyecanlı ve nefes nefese bir kitaptı. Güncelleme konusunda geç kalmış olsam da Afsuni’nin seriye katılmasıyla gözlerim dört açılmış olabilir yalan söylemicemm️

Ama bu serinşn sonu hiç de iyi bitmeyecek gibi bir his kapladı içimi. Hadi bakalım hayırlısı. Herkese iyi okumalar
396 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap okuduğum ilk Marie Lu kitabı değildi. Bundan önce Warcross kitabını okumuştum ve çok beğenmiştim buradan bunu da tavsiye edeyim bari :) Marie Lu'nun kelimelerle oynayışını çok sevdim. Çok akıcı ve anlaşılır bir kalemi var. Kitapta en sevdiğim karakter Adelina oldu. İlk kitapta Enzo'ya resmen aşık olmuştum. Ama bu kitapta resmen kendinden nefret ettirdi. Bir daha onun adının geçtiği yeri bile okumak istemiyorum. Adelina'yı ise daha çok sevdim. Onun kednine ihanet edenlerden intikam alma şeklini çok sevdim. Benim elimde aynı güçler olsa bende aynısını yapardım büyük ihtimalle (ama Adelina kadar cesurca değil). ikinci kitabı okuyup bitirdikten sonraki yüz ifademi tanımlamam gerekirse 'tatmin olmuş' olarak tanımlarım. İkinci kitaptan sonra üçüncü kitabı daha çok merak etmeye başladım ve oda yolda geliyor :) Yani uzun lafın kısası bu kitabı okuyun şiddetle tavsiye ederim.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
MÜKEMMELDİ.
Yazarın hissetmemizi istediği her şeyi hissettim. Karanlığı, heyecanı, korkuyu, endişeyi, tutkuyu...
Akıcıydı, neler olacağını sürekli merak ettim. Bu yüzden hızlı okudum. Şimdi üçüncü kitap çevrilmeden bittiği için acı çekiyorum. Yani eğer meraktan kıvranmak istemiyorsanız bekletmenizi tavsiye ederim. :)
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yine mükemmel bir kitabın daha sonuna geldim. Öncelikle şunu söylemeliyim, kitap buram buram güç kokuyor. O gücü iliklerinize kadar hissediyorsunuz ve bence bu mükemmel bir duygu. Kitap genel havasıyla fazlasıyla karanlık bir temada ilerliyor. Ve ben bu temayı ilk kitapta da olduğu gibi fazlasıyla sevdim. Kitabı okurken yazarın zekası gerçekten beni hayrete düşürdü. İnce detaylardan en vurucu olaylara kadar her şey mükemmel şekilde işlenmişti. Birinci kitap zaten muazzamdı ama bu kitap onun binlerce kat iyileştirilmiş hâli gibiydi. Bence bu seriyi herkes okumalı.
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Adelinanin intikam almaya çalışmasını okuyoruz.Bunu yaparken yavaş yavaş delirmesi çok yaralayiciydi ,sonu boyle bitmemeliydi bir şekilde mutlu olmaliydi karanlığa tamamen düşecek bir karakterden öte mutluluğu hak eden söndürülmüş kullanılmış biri var ortada.
Beni tam manası ile tatmin etmedi.Ancak inanılmaz surukleyiciydi 2 günde bitti
396 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Hellöw! En mükemmel yazarın, en sevdiğim serisinin ikinci kitabının yorumu ile burdayım. Marie Lu 'yu Genç Elitler 'in yorumunda oldukça övmüştüm. (İlk kitabı okumayanlar için SPOİLER!) Konusuna çok girmeden ufak bir şekilde ikinci kitabı anlatacak olursam; Adelina, Hançer' in kendisine ihanet ettiğini düşünerek kendi elitlerini topluyor ve kendi cemiyetini kuruyor. Gül Cemiyeti. Bu kitapta önceki yorumda bahsettiğim gibi en sevdiğim karakter değişti ve Afsuni oldu. Enzo 'yu hala çok seviyorum fakat Afsuni 'nin yeri bende çok başka. Canım yazarımın dili yine muhteşem. Kurgusu desen, ileri düzeyde muhteşem. Yani anlıyacağınız kitap yine Muh-Te-Şem. Daha fazla spoiler vermemek için şimdilik susuyorum. Bir sonraki yorumda görüşünceye dek... Arrivederci!
5/5(5 'te bi milyon)
400 syf.
Bu kitabı ilk çıktığında hemen almıştım. Ama okuduktan sonra o kadar büyük bi boşluğa düştüm ki inceleme yazmak falan istememiştim. Şimdiyse deli gibi anlatmak istiyorum.Bu seri en sevdiğim seri kesinlikle ve neredeyse bir yıldır bu kitabın çevrilmesini bekliyordum. Yine harikaydı tabii ki. Aslında bazı şeyler tahmin ettiğim gibiydi. Yine de ağzım açık okudum. Bu kitapta da adelinanın iç çatışmasına bayıldım. Aslında bu kitabın en sevdiğim yanı saf iyi ya da saf kötü olmaması. Pembe dizi tadında tamamen iyi saf kalpli karakterlerin kitaplarından sıkılmıştım. Çünkü gerçekte de böyledir saf iyi ya da saf kötü insanlar yoktur. Her insanın içinde hem iyilik hem kötülük vardır ve Marie Lu bunu fantastik bir kitaba uyarlayınca müthiş olmuş
396 syf.
·114 günde·7/10
Serinin ilk kitabını hayran kalarak okuduktan sonra hiç ara vermeden hemen Gül Cemiyeti kitabına başladım. Konu ve kurgu olarak çok beğenmiştim ilk başlarda, ama ikinci kitabı tamamlamam bir hayli zamanımı aldı. Kitabı okuma zamanıma bir sınav programı rastladığı için sürekli ertelemek zorunda kaldım ve keyif alarak okuyamadım. Çok uzun bir sürede okuduğum için de kopukluk yaşadım. Karakterlerin özellikleri , mekan, zaman her şey çok iyiydi aslında ama ben ikinci kitabı uzatarak okuduğum için kitabın dışına çıktım.

İlk kitapta yaşananlardan sonra Adelina'nın intikam almak için gösterdiği çabayı anlatan bir ara kitaptı. En sevdiğim karakter Adelina yerine Afsuni oldu. Kitapta belirgin bir şekilde herhangi bir ikili arasında aşk yaşanmamasına rağmen özellikle Enzo'nun varlığı ve kapladığı alan beni rahatsız etti. Düşündüğüm zaman Enzo ile çok büyük bir bağa sahip olmayan Adelina Enzo yüzünden yanlış seçimler yaptı. Kitap Elitlerin savaşı ile son bulurken kitap çok farklı bir sona doğru yön değiştirdi.(tabi ben bu yorumu seriyi tamamladıktan sonra yazdığım için duygu ve düşüncelerim seri üzerine tamamen değişti:) nerde o ilk kitaptaki heyecanım diyorum . . .
400 syf.
·6 günde·8/10·
Gül Cemiyeti, tahminimce Genç Elitler'den yaklaşık bir ay sonrasını anlatıyor. Adelina ve her adı geçtiğinde yüzümü buruşturmama sebep olan Violetta, Kenttra'dan ayrılmış kendi amaçlarına yandaşlık etmek için yeni Elitler aramakta. Onu aralarından attıkları için Hançer Cemiyeti'nden ve Enzo'nun ölümüne sebep olduğu için Teren'den intikam almak isteyen Adelina bu kitapta kendisini iyice kaybediyor.

Gül Cemiyeti'ni okumaya başladım an farkettiğim üç şey oldu; birincisi bu seriyi ve dünyayı gerçekten özlemişim, ikincisi neredeyse kitaptaki karakterlerin tamamından haz etmiyorum ve üçüncüsü Violetta niye önüne gelen her adamla flörtleşiyor? On dört yaşında küçük bir kızı bilmem kaç yaşında bir adamla cilveleşirken görmek midemi bulandırıyor yani...

Genç Elitler'de herkesi olduğu gibi Adelia davranışlarıyla beni de kanser etmişti ama aynı zamanda karakterin kendini kaybetmesini, etrafındakilere acımasızca davranmasını falan da çok sevmiştim. Lucious Lyon abimizin de dediği gibi "Senden bu kadar nefret ediyorken aynı zamanda seni sevmem inanılmaz." yani Adelina'yı biricik kraliçemiz Cookie ile karşılaştırdığımdan değil de işte...

Kitabın başlarında bir an fazla beklenti yaptığımı düşünmüştüm çünkü Adelina'nın yapmakta olduğu saçmalıklara, sorun yaratmaktan başka hiçbir şey yapmamasına ve gücünü doğru düzgün kullanamamasına rağmen insanlar ona ve Violetta'ya katılmak istiyordu ve bu cidden ama cidden aşırı saçmaydı. Yani sonunda para olsun veya olmasın seni ölüme sürüklediği açıkça görünen ve tek yaptığı pervasızca hareket etmek olan birinin peşinden neden gidersin ki? Bu olayı hala da anlamlandıramadım ama neyse ki Marie Lu, geç de olsa karakteri tam benim istediğim yere getirmiş. Gururla söylüyorum ki kitabın belli bir yerinden sonra harika bir anti kahraman okuyoruz. Özellikle sonlara doğru hem karaktere hem de hikayeye öyle bir coştum ki...
Gül Cemiyeti'nin güzel yanlarından birisi de daha çok Elit görüyor olmamız. İlk kitapta bazılarının adını bazılarınınsa efsanesini duymuştuk. İkinci kitapta ise onları aramızda dolaşırken görüyoruz, tabii Adelina onların üzerini görünmezlik perdesi ile örtmediği sürece... hehe...

Marie Lu'nun karakterleri kullanma bakımından genel olarak iyi bir iş çıkarttığını düşünüyorum. Yeni gelen ve hikayede önemli olan karakterleri zaten ilk kitaptan tanıyorduk bu yüzden de 'önce onların hikayesini anlatayım, okuyucu ile karakter arasında derin bir bağ kurayım' derdine girilmeyen ve bu anlamda endişelerden arınmış rahat bir kitap okuyoruz. Lu, bu tekniği üçüncü kitapta da kullanacak gibi duruyor çünkü Gül Cemiyeti'nde de bazı karakterlerin bu kitapta tekrar aramıza katıldığı fakat bu karakterlerin asıl görevinin bu kitapta değil üçüncü kitapta olduğunu siz de kitabı okurken fark edeceksiniz.

Kitapta bir olay var ki... Yani bu olayın kitaba bodoslama girdiğini ama Adelina'nın intikam hikayesinden daha önemli olduğunu görüyoruz. Bu olay sayesinde Adelina'nın deliliği de kitaba ve ana hikayeye çok güzel yedirilmiş oluyor. Üçüncü ve son kitap olan Gece Yıldızı'nda bu olayla nasıl baş edecekler çok merak ediyorum.

Uzun lafın kısası, siz de benim gibi kitabı ertelemekte ve Marie Lu'nun bu kitaptaki performansına şüphe ile bakmaktaysanız derin bir nefes alın ve kitaba başlayın derim. Umarım siz de kitabı benim gibi seversiniz.
"Seni seviyorum," dedi aniden, ısrarcı bir ifadeyle. "Seni çocukluğumdan beri seviyorum. Senin için binlerce adam öldürdüm."
"Benim için binlerce adam öldürmene gerek yok, Üstat Santoro," dedi Guieletta. "Beni dinlemen yeter."
Marie Lu
Sayfa 239 - Pegasus Yayınları
Aşk bir yanılsamadan başka bir şey değilken, aşkı aramanın anlamı nedir?
Marie Lu
Sayfa 325 - Pegasus Yayınları
“Bir tarafa çevirirsen,” dedi tüccar genç kıza, “nereye gitmek istediğini görürsün. Ama diğer tarafa çevirirsen, sana en çok nerede ihtiyaç duyulduğunu görürsün.”
Marie Lu
Sayfa 320 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gül Cemiyeti
Alt başlık:
Genç Elitler Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992197
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rose Society
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.

Ailesi ve arkadaşları Adelina Amouteru’nun kalbini kırmış, onu intikamın kollarına teslim etmişlerdir. Artık Beyaz Kurt adıyla bilinen ve korku salan Adelina, Genç Elitler’den oluşan kendi ordusunu kurabilme umuduyla Kenettra’dan kaçar. Amacı, onu ölümün kıyısına götüren beyaz pelerinli Engizisyon Mihveri askerlerini yok etmektir.

Ancak Adelina kahraman değildir. Korku ve nefretten beslenen güçleri, kontrol edemeyeceği bir boyuta ulaşmıştır. Yeni Elit arkadaşlarına güvenmemektedir. Bunlar yetmezmiş gibi Engizisyon’un lideri Teren Santoro onu öldürmek istemekte, eski arkadaşları Raffaele ile Hançer Cemiyeti ise intikam açlığının önüne geçmek için çabalamaktadır. Adelina içindeki iyiliğe tutunmaya çalışsa da tüm varlığı karanlığa bağlı biri nasıl iyi olabilir?

“Güç peşindeki zıt kutuplar, pek çok kişinin öldüğü, canının yandığı veya sonsuza dek değiştiği efsanevi savaşlar kaleme alan Lu, harika bir iş çıkarmış.”

- Publishers Weekly

“Benzersiz ve akıl almaz… Adelina kesif bir karanlığın antikahramanı: Lucifer, Macbeth ve Darth Vader gibi arketiplerin hamurundan yoğrulmuş sıradışı bir genç kadın.”

- Kirkus Reviews

“Etkisi altına aldığı kadar rahatsız da eden, ince ince işlenmiş bir olay örgüsü…”

- Booklist

“X-Men veya Yıldız Savaşları hayranı mısınız? Marie Lu’nun Gül Cemiyeti’nin başkahramanı Darth Vader ile Magneto karışımı. Aynı zamanda genç bir kız. Evet… bizce de harika.”

- MTV.com

“Serinin hayranları kitabın başkahramanının kendi kötülüğüne yenilmesini ve bundan zevk duymasını okurken çok heyecanlanacak.”

- School Library Journal

Kitabı okuyanlar 184 okur

  • Yasemin MALYEMEZ
  • Yasemin
  • deniz
  • Muhammed Soydan
  • Ahsen Hakkıoğlu
  • Şevval
  • Hanımefendi
  • Sefa AKGÜL
  • Tbnr
  • Kaan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.6 (30)
9
%22.8 (21)
8
%25 (23)
7
%9.8 (9)
6
%3.3 (3)
5
%2.2 (2)
4
%3.3 (3)
3
%0
2
%1.1 (1)
1
%0