Gül Cemiyeti (Genç Elitler Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.822
Gösterim
Adı:
Gül Cemiyeti
Alt başlık:
Genç Elitler Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992197
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rose Society
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.

Ailesi ve arkadaşları Adelina Amouteru’nun kalbini kırmış, onu intikamın kollarına teslim etmişlerdir. Artık Beyaz Kurt adıyla bilinen ve korku salan Adelina, Genç Elitler’den oluşan kendi ordusunu kurabilme umuduyla Kenettra’dan kaçar. Amacı, onu ölümün kıyısına götüren beyaz pelerinli Engizisyon Mihveri askerlerini yok etmektir.

Ancak Adelina kahraman değildir. Korku ve nefretten beslenen güçleri, kontrol edemeyeceği bir boyuta ulaşmıştır. Yeni Elit arkadaşlarına güvenmemektedir. Bunlar yetmezmiş gibi Engizisyon’un lideri Teren Santoro onu öldürmek istemekte, eski arkadaşları Raffaele ile Hançer Cemiyeti ise intikam açlığının önüne geçmek için çabalamaktadır. Adelina içindeki iyiliğe tutunmaya çalışsa da tüm varlığı karanlığa bağlı biri nasıl iyi olabilir?

“Güç peşindeki zıt kutuplar, pek çok kişinin öldüğü, canının yandığı veya sonsuza dek değiştiği efsanevi savaşlar kaleme alan Lu, harika bir iş çıkarmış.”

- Publishers Weekly

“Benzersiz ve akıl almaz… Adelina kesif bir karanlığın antikahramanı: Lucifer, Macbeth ve Darth Vader gibi arketiplerin hamurundan yoğrulmuş sıradışı bir genç kadın.”

- Kirkus Reviews

“Etkisi altına aldığı kadar rahatsız da eden, ince ince işlenmiş bir olay örgüsü…”

- Booklist

“X-Men veya Yıldız Savaşları hayranı mısınız? Marie Lu’nun Gül Cemiyeti’nin başkahramanı Darth Vader ile Magneto karışımı. Aynı zamanda genç bir kız. Evet… bizce de harika.”

- MTV.com

“Serinin hayranları kitabın başkahramanının kendi kötülüğüne yenilmesini ve bundan zevk duymasını okurken çok heyecanlanacak.”

- School Library Journal
400 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
İlk kitabını çok sevdiğim seriye hemen aralıksız devam ettim.
Genç Elitler benim okuduğum ilk Marie Lu kitabıydı ve kurgusuna dilinin anlaşılır ve kolay olmasına gerçekten bayılmıştım.
İkinci kitapta akıcılığından hiçbir şey kaybettirmemiş bir solukta okunuyor ama bu kitapta delirdiimmm!!

Anakarakter Adelina ilk kitapta sevdiğim bir karakterdi ama bu kitapta çokça soğudum.

Adelina iki kitap arasında yüz seksen derece değişti diyebiliriz.
İlk kitaptaki masum kızın yerini manyak biri aldı.
Bu kitapta yeni katılan Afsuni karakterine bayıldım
Bu kitaptaki favori karakterim oldu.
Kitabın ortaları biraz durağan olsada sonra doğru yine beni merakta bırakarak bitti.

Umarım 3. kitapta karakterlerin gidişatı güzel olur ve sevebilirimmm..
400 syf.
·9/10
Genç Elitler'i solda sıfır bırakan bir kitap olmayı başardı Gül Cemiyeti. Benim için böyle oldu tabii, okurken şaşırmak, heyecanlanmak çok güzeldi. Genç Elitler film olacak sanırım, teşekkür kısmında okudum. Okuyunca çok mutlu oldum bu haberi, merakla bekliyorum.

Ben bu kitapta Adelina'nın cesaretine hayran kaldım. İlk kitapta da kalmıştım ama bu kitapta bir başkaydı. Gözünü karatmıştı ve hedefine kilitlenmişti. Bu, gözüne kestirdiği şeyi başarmak için her şeyi yapması bir yandan iyi, bir yandan da kötüydü.

En sonunda başardı ama kaybettiği şeyler o kadar fazlaydı ki, Gece Yıldızı'nı aşırı merak ediyorum. Yazar'ın öldüreceği başka kimse kaldı mı, Adelina ne yapacak. Afsuni'ye ve Violetta'ya neler olacak… Meraktan kafayı yiyebilirim.

Kitabı okurken farkına vardığım bir şey vardı, ortada dolaşan ve kimseye oturmayan bir aşk. Ortada bir aşk vardı ama kimse varlığını ispat edemezdi diyeyim. Ve bunu o kadar sevdim ki, kimsenin kimseye güvenmeyişini, Adelina'nın bir eşinin olmayışını, olamayışını..

Şimdi burada açıkça bahsetmek istemediğim bir konu var, o olayın oluşu herkesin de hemfikir olduğu gibi hiç olmamalıydı ama oldu. Adelina'ya büyük bir ders oldu, bu kız kimseye güvenemiyor.

Kitaptaki kötülüğü, kitabın içinde dolaşan o hainliği okuyan bilir. Kimsenin öldüğüne üzülmedim, bilmiyorum sadece bende mi böyle oldu ama gidenlerin arkasından Adelina gibi bakmadım. Giden gitti yani anlayacağınız. Bundan sonra gidecekleri düşünüyorum.

Kitapta çok sevdiğim şeylerden biri, dediğim gibi asla kimseye oturmayan aşk etkeniydi. Diğeriyse böyle kötü bir karakterin nasıl düşündüğünü okuyabilmekti. Çok kötü de demeyelim ama diğer karakterlere oranla Adelina bir başka, gerçekten.

Gidenin gittiği ve geri gelse bile her şeyin aynı olmayacağını farklı bir yolla anlattığı için yazara hayranlığım had safhada. Çıkardığım daha bir sürü ders var ama yazmayayım.

Genel olarak bir şeyler söylemem gerekiyorsa bu - kitabın harika olduğudur. Mücadeleyi, hırsı kanımda hissettim. Şu an 'Marie Lu gerçekten dedikleri kadar iyiymiş' diyorum. Herkes sevdiği için bir korku sarmıştı beni, ya sevmezsem diye. Öyle olmadığı için mutluyum.

İhanetin, birliğin, beraberliğin, savaşın, zihin oyunlarının, sevginin, zalimliğin, bağımlılığın aynı kitapta ve mükemmel bir şekilde işlendiğini daha önce hiç görmemiştim. Ben aşırı derecede sevdim, umarım filmi de çok bekletmez ve filmde kitap kadar mükemmel olur…

Until we go down - Ruelle
Run - AWOLNATION
Running with the wolves - Aurora
Heart of darkness - Tommee Profitt

*Sinirimi bozan bir şeyden bahsetmek istiyorum; Sürekli olarak yüz kızarmasından bahsedilmesi.. Yüzünün kızarmasına izin verdi cümlesi artık bir yerde midemi bulandırmaya başlamıştı. Biri bana bu yüzün kızarmasına izin vermenin nasıl bir şey olduğunu anlatsın.

**
400 syf.
·2 günde·5/10
Kitabı warcross kadar sevmesemde ilk kitaptan sonra hemen okumaya başladım. Bu gün okudum, bu gün bitti. Sonunda ise ben ne okudum böyle ya dedim gerçekten. Adelina resmen ilk kitaba göre 360 derece bir dönüş sağlamış. O nasıl bir intikam duygusuydu öyle ya. Raffaele'ye çok sinirlendim. En sevdiğim karakter Afsuni oldu. Kitaba girmesiyle daha bir renk kattı bence. Benim yinede en sevdiğim aynı zamanda bu kitapta üzüldüğüm Enzo oldu. Üçüncü kitabı okumadım ama bu seride en çok Enzo'yu sevdim. Yazık oldu ona aralarından en masumu oydu bence. Birde Violetta var. Onada üzüldüm. İlk kitap daha iyiydi bu kitapta karakterlerde fazlasıyla değişiklik vardı. Adelina'dan bahsetmeyeceğim bile. Umarım seriyi üçüncü kitapta dahada batırmamıştır. Açıkçası warcross'tan sonra büyük bir bekletilentiyle almıştım bu kitabı ama beni fazla tatmin etmedi. Kurguya lafım yok çok iyi fakat gidişat için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İlk kitap boyunca olduğum Adelina daha iyiydi. Enzo harcandı. Üçüncü kitap nasıl olur bilemem ama bu olaylardan sonra pek beğeneceğimi sanmıyorum.
400 syf.
·Puan vermedi
Kitap normal fantastik kitaplardan daha farklı. Normalde genelde herkesin sevdiği ve arkadasinda onu takip eden çok arkadaşı olan karakterler oluyor. Bu yüzden azıcık şaşırmıştım adelina yı okuyunca. Kalbi karanlık dolu, kötü bir insana dönüşen, arkadaşları olmuş insanların artık nefret ettiği, onları öldüren, saplantılı bir insan.
Enzo ile olmalarını baştan istiyordum, ama artık imkansız o yüzden yalnız kalsın.
Serinin başından beri kendimi asla karakterlere yakın hissedemedim sanki aramızda bir cam varmış gibi okudum kitapları.
Bakalım 3. Kitapta ne olacak, bu kız bu sefer kimleri nefret ettirecek kendinden.
400 syf.
·Puan vermedi
Dili akıcıydı, normal serilerin aksine kötü bir karakterin ana karakter olması hoşuma gidiyor. Yeni karakterler bana kalırsa yeni renk kattı fakat sonunu nasıl bağlayacaklar merak ediyorum. Yeni konumuz kitabın sonunda veriliyor zaten ama bence bu üçleme olmasa iyi olurmuş gibi geldi, bakalım görcez.
Üçüncü kitaptan sonra genel bir yorum yazacağım. Gül Cemiyeti
400 syf.
·3 günde·9/10
“Kendimi ömrümün son gününe dek,” diye başladım, “Gül Cemiyeti’ne adanacağıma ant içiyorum.”
kitap yorumu:
Muhteşem bir ikinci kitaptı. İlk kitap beni ne kadar yorduysa bu kitap o kadar kolay okundu. Yazarın kalemini bu kitapta daha çok beğendiğim. Böyle kendimi verip heyecanı dorukta yaşayınca kitabın nasıl geçtiğini hissetmedim. Karakterlerden bahsetmek isterim ama yeni karakterler katıldığı için spoiler olur diye bahsetmeyeceğim. Biraz Adelinadan biraz da Violettadan bahsedeceğim. Adelina bu kitapta daha az salaktı. Böyle güçlerini tanıdıkça kendine güveni daha da yerine geldi, daha da güçlendi ve benim ona sevgim arttı ama şu var ki eski ezikliğinden kurtulduğu için eline geçirdiği güç kuvvet onu kör ediyor. Sonda yaptığı gibi hatalara düşürüyor onu. 17 yaşında olmasını göze alırsak bunlar çok normal şeyler. Violetta da bu kitapta daha iyiydi ama gözümde hala küçük sinsi bir kız. Üçüncü kitapta ondan bekliyorum bir şeyler hadi hayırlısı. Bu kitapta 1. kitapta bahsedilen bazı elitlerle tanışıyoruz. O elitlerden bazıları Gül Cemiyetine katılıyor. Bir de şundan bahsetmek istiyorum iki kitaptır yazar son anda önemli şeyler açıklıyor ve bunları diğer kitaba bırakıyor. Üçüncü kitaba yine çok yükseldim. Bu kitap beklentimi karşıladığı için üçüncü kitabı da beğeneceğime emin gibiyim. Ben üçüncü kitaba başlıyorum, ya siz ne okuyorsunuz??
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gül Cemiyeti, Genç Elitler serisinin ikinci kitabı. Genç elitler en sevdiğim distopik kitaplardan biri olmuştu. Gül cemiyeti'nde de heyecan son hızda ilerledi. Gerçekten okurken tek bir kısmında bile sıkıldığım olmadı. Çok heyecan verici bir şekilde ilerledi. Adelina'ya bir kez daha hayran kaldım ve özellikle de yazar kitabın sonlarında beni çom şaşırttı.

Marie Lu'yu okumaya devam edeceğim çünkü özellikle de kurgu konusunda çok başarılı bir yazar bence.
400 syf.
·Puan vermedi
Gül Cemiyeti 4/5
“Hepimiz hikayeleri severiz,” dedi yumuşacık bir sesle, “ve her yara izi bir hikaye taşır.”
Selamlarr. Genç Elitler serisine son hız devam ediyoruz
Serinin ikinci kitabı olan Gül Cemiyeti, adeta labirentlerle doluydu. Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.
Kalbi kırılan Adelina, Genç Elitlerden ayrıldı ve kendi Gül Cemiyeti'ni kurmaya karar verdi. Bu kitabın konusu için, kendi cemiyetiyle aldığı intikam diyebiliriz.
Genç Elitler kitabında, karakterleri çok sevmiştim. Ama bu kitapta karakterlerle biraz zıt düştüğümü söyleyebilirim.
Adelina, hayatının merkezine intikam fikrini koymuştu ve kalbinde en ufak bir merhamet olmaksızın, tüm zalimliğiyle bu yolda ilerledi. Genç Elitler kitabında, gözümde güçlü bir karakterken bu kitapta zalim bir karaktere çevrildi.
Raffaele, ilk kitapta her ne kadar sempatimi kazanmış olsa da bu kitapta bir yanım ona da düşman kesildi.
Kitaba yeni bir karakter ekleyen yazar, bu sayede biraz daha renk kattı seriye. Afsuni, diğer karakterlere nazaran daha neşeli, daha çılgın ve daha mayhoştu.
Gül Cemiyeti'nde suskun, kusurlu, bağımlılıktan öteye hırsa dönüşen ve düşmanca olan bir aşkı da okuyoruz. Ama bu aşk ne okurken bayıyor ne de suskunluğuyla bizi rahatsız ediyor. Herkesin bildiği ama kimsenin bağırmadığı bir aşktı ve bence her kelimesine kadar ilgi çekiciydi.
Yazar bu kitapta okurlara birçok öğütü ince ince işliyor. İhanetin, savaşın, dostluğun, düşmanlığın, hırsın, birliğin, ayrılığın, fantastik güçlerin hepsini barındıran bu seri, olağanüstülüğüyle beni kendine hayran bırakmaya devam etti. Marie Lu, bunca şeyi bir araya o kadar güzel toparlıyor ki...
Serinin üçüncü kitabını çok merak ediyorummm.
400 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitabı 2 günde bitirdim. Elimde olsa bir gün içinde bitirirdim.Aksiyon asla bitmiyor kendimi çok heyecanlı bir film izliyormuş gibi hissettim.Olaylar çok akıcı ve heyecanlı sayfaları çevirirken ne olacağını merak etmekten deliye döndüm. Baş karakterin bu kadar kötü olması beni çok etkiledi. Onun verdigi kararlar yaptığı hareketler beni çılgına çevirdi. En çok hoşuma giden şey buydu sürekli iyi karakterler okumaya, herkesin iyiliğini isteyen kendini düşünmeyen karakterlere o kadar alışmıştım ki Adelina beni bozguna uğrattı. Kendisi için, kendi doğruları için etrafındaki her şeyi yakıp yıkmayi göze alması, kendi fikirlerinin doğruluğuna inanması beni çıldırttı.Her sayfayı çevirdiğimde bu kadarını yapmaz dediğim her şeyin bir üstünü yaptı. Ve bu davranışlarının ne kadar ileri gideceğini tahmin edilemez oluşu benim okuma isteğimi daha çok arttırdı.Ücuncu kitabı okumak için sabırsızlanıyorum ama son kitap olmasi beni üzüyor bu konuyu kolay birakabilecegimi düşünmüyorum.
400 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10
Yanarım yanarım da Adelina’yı kimse anlamıyor ya ona yanarım. Resmen göz göre göre kızı harcıyolar her seferinde ve benim bu kitapla birlikte Raffael’e olan duygularım nefretlik seviyeye ulaştı. İyice gıcık kapıyorum bu karakterden...

Serinin Efsane serisinin biraz gölgesinde kalmış olduğunu düşünsem de yine heyecanlı ve nefes nefese bir kitaptı. Güncelleme konusunda geç kalmış olsam da Afsuni’nin seriye katılmasıyla gözlerim dört açılmış olabilir yalan söylemicemm️

Ama bu serinşn sonu hiç de iyi bitmeyecek gibi bir his kapladı içimi. Hadi bakalım hayırlısı. Herkese iyi okumalar
400 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Adelinanin intikam almaya çalışmasını okuyoruz.Bunu yaparken yavaş yavaş delirmesi çok yaralayiciydi ,sonu boyle bitmemeliydi bir şekilde mutlu olmaliydi karanlığa tamamen düşecek bir karakterden öte mutluluğu hak eden söndürülmüş kullanılmış biri var ortada.
Beni tam manası ile tatmin etmedi.Ancak inanılmaz surukleyiciydi 2 günde bitti
396 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap okuduğum ilk Marie Lu kitabı değildi. Bundan önce Warcross kitabını okumuştum ve çok beğenmiştim buradan bunu da tavsiye edeyim bari :) Marie Lu'nun kelimelerle oynayışını çok sevdim. Çok akıcı ve anlaşılır bir kalemi var. Kitapta en sevdiğim karakter Adelina oldu. İlk kitapta Enzo'ya resmen aşık olmuştum. Ama bu kitapta resmen kendinden nefret ettirdi. Bir daha onun adının geçtiği yeri bile okumak istemiyorum. Adelina'yı ise daha çok sevdim. Onun kednine ihanet edenlerden intikam alma şeklini çok sevdim. Benim elimde aynı güçler olsa bende aynısını yapardım büyük ihtimalle (ama Adelina kadar cesurca değil). ikinci kitabı okuyup bitirdikten sonraki yüz ifademi tanımlamam gerekirse 'tatmin olmuş' olarak tanımlarım. İkinci kitaptan sonra üçüncü kitabı daha çok merak etmeye başladım ve oda yolda geliyor :) Yani uzun lafın kısası bu kitabı okuyun şiddetle tavsiye ederim.
“O eskisi gibi değil,” diye ekledi.
“Bunu unutma. Sakın...”
“Sakın ne?” diye karşılık verdim.
Violetta dudaklarını büzdü. “Ona duyduğun eski aşk gözlerini kör etmesin,” diye bitirdi sözlerini. "
Her zaman elimden gelenin en iyisini yapmıştım ama yine de, bir şekilde, bu hiçbir zaman yeterli olmamıştı. Kimse yap­tıklarımı umursamamıştı. Hep bana sırt çevirmişlerdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gül Cemiyeti
Alt başlık:
Genç Elitler Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992197
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Rose Society
Çeviri:
Özge Nur Küskün
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Bir zamanlar babası, prensi ve dostları olan bir kız vardı. Sonra ihanete uğradı ve intikam almaya yemin etti.

Ailesi ve arkadaşları Adelina Amouteru’nun kalbini kırmış, onu intikamın kollarına teslim etmişlerdir. Artık Beyaz Kurt adıyla bilinen ve korku salan Adelina, Genç Elitler’den oluşan kendi ordusunu kurabilme umuduyla Kenettra’dan kaçar. Amacı, onu ölümün kıyısına götüren beyaz pelerinli Engizisyon Mihveri askerlerini yok etmektir.

Ancak Adelina kahraman değildir. Korku ve nefretten beslenen güçleri, kontrol edemeyeceği bir boyuta ulaşmıştır. Yeni Elit arkadaşlarına güvenmemektedir. Bunlar yetmezmiş gibi Engizisyon’un lideri Teren Santoro onu öldürmek istemekte, eski arkadaşları Raffaele ile Hançer Cemiyeti ise intikam açlığının önüne geçmek için çabalamaktadır. Adelina içindeki iyiliğe tutunmaya çalışsa da tüm varlığı karanlığa bağlı biri nasıl iyi olabilir?

“Güç peşindeki zıt kutuplar, pek çok kişinin öldüğü, canının yandığı veya sonsuza dek değiştiği efsanevi savaşlar kaleme alan Lu, harika bir iş çıkarmış.”

- Publishers Weekly

“Benzersiz ve akıl almaz… Adelina kesif bir karanlığın antikahramanı: Lucifer, Macbeth ve Darth Vader gibi arketiplerin hamurundan yoğrulmuş sıradışı bir genç kadın.”

- Kirkus Reviews

“Etkisi altına aldığı kadar rahatsız da eden, ince ince işlenmiş bir olay örgüsü…”

- Booklist

“X-Men veya Yıldız Savaşları hayranı mısınız? Marie Lu’nun Gül Cemiyeti’nin başkahramanı Darth Vader ile Magneto karışımı. Aynı zamanda genç bir kız. Evet… bizce de harika.”

- MTV.com

“Serinin hayranları kitabın başkahramanının kendi kötülüğüne yenilmesini ve bundan zevk duymasını okurken çok heyecanlanacak.”

- School Library Journal

Kitabı okuyanlar 726 okur

  • Sümeyye Akdeniz
  • Merve Nisa Ünal
  • eclipse23
  • Bilge
  • Didem Gümüş
  • Cansel Alparslan
  • Buse
  • Elifsu Özmen
  • Miray
  • Zeynep Ebrar Yurdakul

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34 (112)
9
%24 (79)
8
%22.2 (73)
7
%10.6 (35)
6
%4.3 (14)
5
%2.1 (7)
4
%1.5 (5)
3
%0.6 (2)
2
%0.6 (2)
1
%0