Adı:
Liste
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050828344
Kitabın türü:
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç Yayınları
"Yılın kurgusu."
Eoin Colfer, çok satan Artemis Fowl serisinin yazarı

Fahrenheit 451 ve Seçilmiş Kişi genç okurlar için bir araya geliyor!

Sen artık kelime ustasısın. Meydan okumaya hazır mısın?

Ark şehri, Dünya’daki son güvenli yerdir. İnsanların hayatta kalması için Ark’taki herkes 500 kelimeyle sınırlı Listeye göre konuşmak zorundadır. Letta dışında herkes...
Kelime ustasının çırağı Letta, var olan bütün kelimeleri yazıp okuyabilme ayrıcalığına sahiptir. Özgürlük, müzik ve ananas gibi yasaklanmış kelimeler ona hiç bilmediği bir dünyayı anlatır. Ustası bir gün ortadan kaybolunca Ark’ın yöneticileri Letta’ya yeni Kelime Ustası olduğunu söyleyerek ondan Listedeki kelimeleri azaltmasını isterler. Daha sonra Letta, yasaklanan tüm kelimeleri bilen bir gençle tanışır. Letta sonuçları tehlikeli olabilecek bir seçimle karşı karşıya kalır; ya hiçbir şey yapmadan durup dilin yavaşça yok olmasını seyredecektir ya da özgürlüğe, belki de sürgüne giden yolda bir yabancıyı takip edecektir.
368 syf.
·10/10 puan
“Her şey bir risktir. Yaşam risktir. Nasılsak öyle olmalıyız. Ruhumuz bir tilkinin ruhu gibi değil. Kalbimiz bir serçenin kalbi gibi değil.”
-Liste, Patricia Forde
368 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Liste kitabı aslında hayatımızda kelimelerin ne kadar önemli bur yeri olduğunu hatirlatti bana . Ilk başlarda pek isinamasamda sonra gerçekten çok guzel bir kitap haline geldi . Sizlere de tavsiyem ilk başlarda isinamasaniz bile bir şans daha verin lütfen .
368 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
İfade özgürlüğü nedir? Peki özgürlük nedir?Özgürlük kısıtlamaya uğraya bilir mi? Peki ya özgürlüğü dile getirmek kelimelerin görevi mi? Hepsini bir kenara bırakın iletişim için kelimeler gerekmez mi? Kullandığımız kelimeler her grup için kısıtlı olarak verilip, sadece yönetenlerin bilinmesini  istediği kelimeleri bilmemiz bizi otlatılmayı bekleyen koyun sürüsünden farklı kılar mı? ( Sende aynı cevabı düşünüyorsun değil mi??) Sizinde yukarıdaki sorular aklınız bir köşesinde bir şeyler kımıldatıp,bir düşünce uyandırıp,merak rüzgarları estiriyor ise "Kelime ustası LETTA ve arkadaşlarının mücadelesi ile savaşını anlatan okudukça sürükleyen bilim kurgu kitabını okumalısınız..."
368 syf.
·22 günde·6/10 puan
Kitabı bir çok kişiden duydum ve bu yüzden merak ettim . Arka kapağını okuduğumda dikkatimi çekti.
Ancak kitap beklediğim kadar iyi değildi . Vermek istediği mesaj güzeldi . Yazar kelimelerin önemine dikkat çekmek istemiş . Sonunda ne olduğunu anlamadım . Internetten araştırdım ve bir devam kitabının olduğunu öğrendim fakat okumayı düşünmüyorum .
Çok zorlandım okurken . Bana biraz karmaşık geldi . Beklentimin altında kaldı . Konusu için şans verilebilir.
368 syf.
·4 günde·6/10 puan
Üçüncü kişi anlatımıyla yazılmasına rağmen başta beğendiğim bir kitaptı. Fakat sonu kesinlikle çok saçmaydı! Benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Kafamda soru işaretleri kaldı... Sanırım ikinci kitabı çıkacak, eğer ki çıkarsa yüksel ihtimalle almayacağım.
368 syf.
·Puan vermedi
Benim gibi çevreci ve özgürlüüne düşkün bir insanın bu kitabı iki günde bitirmesi normal olabilir ama bu durumda kitabın akıcılıgınında çok büyük rolü var
Bir insanın hayatı sadece beş yüz kelime ile geçer mi? Bence olmaz fakat "Ark" şehrinde yaşayanlar, geriye kalan hayatlarını 500 kelime ile geçirmeye çalışıyorlar. Fakat biri hariç. Kelime ustası. İçindeki kolay, zevkli ve heyecanlı anlatımı sizi alıp oraya, karakterlerin yanına götürüyor.
368 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Muhteşem bir kitap bilim kurgu romanlarını ve fantastik türlere ilgim olduğu için çok beğendim heyecanlı sürekli sonra ne olacak diye düşündürüyor. Okumanızı tercih eden başka boyutlara açılan bir kitap
368 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitap Letta'nın hikayesi...
Ve harika ...
Kitaptan öğrendiğim en güzel şey günlük hayatta kullandığımız ve basit gördüğümüz kelimelerin meğerse ne kadar önemli ve güzel olduğu...
İkincisi ise umut...
Bu kitap macera romanları arasında en iyisi tabi sadece macera yok...
Kesinlikle okuyun derim☺
368 syf.
·Puan vermedi
Bir tane ödül almış başka birine de aday gösterilmiş bir genç kurguyu daha çok sevmeyi beklemiştim açıkçası. Kitabı sevmediğimi kesinlikle söyleyemem ama beklentimin biraz altında kaldı. Bence konusu ve karakterler muhteşemdi ama işleyişin daha güzel olabileceğini düşünüyorum. Ufak bir araştırma sonucu kitabın seri olduğunu keşfettim yani kitabın sonunda gelinen noktanın devamı var. Bu yüzden keşke tek kitap olmasaydı seri olsaydı demeyeceğim, tabi diğer kitapların çevirisi olur mu bilemiyorum. Bence kitap biraz daha uzun olmalıydı ve daha detaylı bir anlatım çok iyi olurdu. Olaylar boşluksuz ve hazırlık süreci olmadan ilerliyordu. Yani sonuçta ortada bir kızın isyancı olma serüveni var biraz daha detay gerektirdiğine inanıyorum. Bu arada kitaba ilk defa bu kadar olumsuz bir yorum yazılıyor sanırım. En başında söylediğim gibi kitabın çok orijinal ve kendini okutan bir konusu var. Kelimelerim hayatımızdaki önemine çok güzel dikkat çekmiş. Sonuçta hepimiz kelimelerden ibaretiz aslında, bir şekilde hayal kurmamızı, düşünmemizi sağlayan şeyler bildiğimiz sözcükler. İnsan varlığından haberdar olmadığı bir şeyi isteyemez, söyleyemez. Şu an olduğumuz insanı da, yaşadığımız dünyayı yaratan kelimeler ama o kadar sıradanlaşmışlar ki bu yüzden ne kadar önemli olduklarını çoğu zaman fark edemiyoruz, öylece kullanıveriyoruz. Buna dikkat çekmek için güzel bir konu seçilmiş. Ayrıca insanın doğaya ne kadar zarar verdiğine, küresel ısınmaya hatta bir miktar politikacılara bile değinilmiş. Sonunu merak ettiren okuması keyifli bir kitaptı aslında ama her şey biraz oldu bittiye geldiği için düşündüğüm kadar sevemedim. Beklentinizi benim kadar yüksek tutmazsanız okumaktan keyif alabilirsiniz. Letta Ark adında Erime’den sonra bir şehirde kelime ustasının çıraklığını yapmaktadır. Şehirdeki herkes 500 kelimelik bir listeyi kullanarak konuşmak zorundadır ve listeyi yazmak kelime ustasının görevidir. Bir gün ustası kaybolunca Letta kelime ustalığını devralır. Fakat ortada yanlış bir şeyler vardır ve yöneticileri kullanılacak kelime listesini daha da kısaltmak istemektedir. Letta’nın iki seçeceği vardır; ya dilin yavaşça yok olmasını seyredecektir ya da tesadüfen tanıştığı yasaklı kelimelerle konuşan Marlo ile tehlikeli bir dünyaya adım atacaktır.
368 syf.
·6 günde·9/10 puan
Özgürlüğümüz bir bakımdan aslında kullandığımız kelimelerimiz özgürce söyleyebildiğimiz düşüncelerimiz, fikirlerimiz. Ama bunları sonsuza kadar yok etmek isteyenler varsa? Sonsuza kadar suskunlar olarak yaşamayı göz önüne alabiliyor musunuz? Sizce de sessizlik en büyük haykırış değil midir?

Bugün bitirdiğim bu kitap bana bugüne kadar fark etmediğim bir şeyin önemini hatırlattı. Kelimelerin... Hergün yüzbinlerce, milyonlarca kelime dökülüyor dudaklarımızdan. Neredeyse hepsini düşünmeden ya da daha çok önemsemeden söylüyoruz. Bazen söylediğimiz bu kelimeler büyük felaketlere yol açabilirken bazen de bir insanın mutluluğuna sebep olabiliyoruz. Ama tüm bunları yaparken kullandığımız kelimelerin öneminin farkında mıyız? En azından ben şuana kadar farkına varmamıştım. Taki kelimelerin savaşına dahil olana kadar..

Belki sadece bir kelime için sonuna kadar savaşan Letta'nın hikayesini okuyoruz bu kitapta. Onun görevini yerine getirebilmek için nasıl azim ettiğini, sevdiklerine ne kadar değer verdiğini, onlar bilmeselerde yüzlerce insanın özgürlüğü için nasıl savaştığını okuyoruz.

Benim yorumuma gelecek olursak.. Ben kitabı gerçekten çok beğendim. Her ne kadar dili o kadar edebi ve ağır olmasa da verdiği mesaj çok derin. Çocuk kitabı olarak görünüyor ama bence yetişkinlerin de okuması gereken kitaplar arasında. Evet edebi pek bir yanı yok ama anlatmak istediği mesaj çok güzel ve bunu güzel anlatabildiğini düşünüyorum yazarın. Tabi bunlar benim şahsi fikirlerim :)

Kitabın devamı olduğunu bilerek başlamıştım ama ucunun bu kadar açık biteceği aklıma gelmemişti açıkçası. Gerçekten devamını çok merak ediyorum ve yakın zamanda ikinci kitabını alıp okumaya çalışacağım..

Bütün kitapseverlere iyi akşamlar dilerim...
"Aha ha ha" dedi Letta. "İnsanların gülmek yerine gülerken çıkardıkları sesi söylemesi komik değil mi?Üzgün olduklarında da" hüngür hüngür ağlamak"mı diyorlardı acaba?
Leyla ona bakıp gülümsedi. " Müzik rengarenktir, Letta, tıpkı bizim gibi. Eskiden üretkenlere renk avcısı, müzisyen, ressam, dansçı deniyordu. Bizim yaptığımız şey, kendi kalbimizdeki renkleri yakalayıp diğer insanlarla paylaşmak. Biz renk avcısıyız. Hala bu kelimeyi tercih ederim," dedi. "Ve tatlım, benim renklerimden biri de keder."
"Müzik farklı bir yönümüze hitap eder. Bunun için birçok kelime var. Ruh. Akıl. Kalp. Müzik bize yalnız olmadığımızı hissettirir. İşte bu yüzden güçlüdür."
İnsanlar inşa ettiği şeyi yıkmak istiyordu.İnsanlar bedeli ne olursa olsun kendi yollarında gitmek istiyordu.Kalbinde çalkalanan eski öfkeyi hissetti
"Rüyalarda her zaman gerçek olan birşey vardır.Bunu biliyor musun?Sadece gördüklerimizin ne anlama geldiğini öğrenmemiz gerekir,hepsi bu."
Patricia Forde
Sayfa 41 - Genç Timaş Yayınları,Marlo karakteri
"Çünkü insanlar kelimeler sayesinde düşünebiliyorlar. Onlar olmadan geçmişe bakmamızı sağlayacak bir hafızamız ya da geleceğe dair hayallerimiz olmaz! Kelimeler olmadan, burada, sonsuza dek hapsoluruz. "
Müzik farklı bir yönümüze hitap eder bunun için bir çok kelime var.Ruh. Akıl. Kalp. Müzik bize yalnız olmadığımızı hissettir. İşte bu yüzden güçlüdür.
Müzik rengarenktir tıpkı bizim gibi bizim yaptığımız şey kendi kalbimizdeki renkleri yakalayıp diğer insanlarla paylaşmak

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Liste
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050828344
Kitabın türü:
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Genç Yayınları
"Yılın kurgusu."
Eoin Colfer, çok satan Artemis Fowl serisinin yazarı

Fahrenheit 451 ve Seçilmiş Kişi genç okurlar için bir araya geliyor!

Sen artık kelime ustasısın. Meydan okumaya hazır mısın?

Ark şehri, Dünya’daki son güvenli yerdir. İnsanların hayatta kalması için Ark’taki herkes 500 kelimeyle sınırlı Listeye göre konuşmak zorundadır. Letta dışında herkes...
Kelime ustasının çırağı Letta, var olan bütün kelimeleri yazıp okuyabilme ayrıcalığına sahiptir. Özgürlük, müzik ve ananas gibi yasaklanmış kelimeler ona hiç bilmediği bir dünyayı anlatır. Ustası bir gün ortadan kaybolunca Ark’ın yöneticileri Letta’ya yeni Kelime Ustası olduğunu söyleyerek ondan Listedeki kelimeleri azaltmasını isterler. Daha sonra Letta, yasaklanan tüm kelimeleri bilen bir gençle tanışır. Letta sonuçları tehlikeli olabilecek bir seçimle karşı karşıya kalır; ya hiçbir şey yapmadan durup dilin yavaşça yok olmasını seyredecektir ya da özgürlüğe, belki de sürgüne giden yolda bir yabancıyı takip edecektir.

Kitabı okuyanlar 854 okur

  • Fatma gül
  • yiğit
  • Defne AKSU
  • Fatma özkaya
  • JÜPİTER
  • İpek
  • Beyza doğan
  • meyus
  • Ceylin Zelyurt
  • Daisy.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (134)
9
%22.5 (84)
8
%17.4 (65)
7
%13.1 (49)
6
%5.6 (21)
5
%3.2 (12)
4
%1.1 (4)
3
%0.8 (3)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları