8,5/10  (232 Oy) · 
597 okunma  · 
192 beğeni  · 
3.541 gösterim
Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü...

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi...Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.

Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786055272296
 • Orijinal Adı:
  Momo
 • Çeviri:
  Leman Çalışkan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap, zamanin doğru kullanılmasının önemini anlatıyor. Sıradışı bir konu. Bu kitabı okurken Tim Burton'un yönetmenliğini yaptığı Alice harikalar diyarında filminde kullanılan rengarenk kostümler, ilginç karakterler ve tarifi zor ama okuyunca her insanın farklı nitelendirebileceği bir algılamayla distopik bir eser çıkıyor karşımıza. Özellikle de hayalgücünüzü önemli ölçüde genişletiyor. Her şeyi çabucak tükettiğimiz bir toplumda hızla tükettiğimiz ömrümüzün zamanın değerini bu kadar güzel anlatan bir kitabi bir
solukta okuyabilirsiniz. İnsan yaşattığı zaman kadardır. Kendinize ayıracak vaktiniz varsa ve yaşadığınız âna değer veriyorsanız mutlaka okumalısıniz.

ozge 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Momo'ya çocuk kitabı diye başladım ama bence çocuklardan çok yetişkinlere daha çok hitap ediyordu. Hepimiz zaman zaman kendimizi kalabalıklar içinde yalnız, kuşatılmış hissederiz. Bazen de sanki kurmalı bir oyuncak gibi sabahtan kurulup akşama kadar oradan oraya koşturur dururuz. Zamana karşı bitmeyen bir savaş halindeyizdir. Bu koşuşturmaca içerisinde yitirdiklerimiz,keşfedemediklerimiz,kaçırdığımız anlar ne oluyor? İşte çocuktan al haberi misali tüm bu gerçeklerle bir çocuk sizi yüzleştiriyor. Hikaye Momo adlı bir çocuğun insanlardan zamanı çalan zaman tasarruf şirketi elemanları duman adamlara karşı mücadelesini anlatıyor. Bu mücadeleyi okurken sanki bir çizgi film izler gibi oldum. Çocuklar için kitabı okumak ne kadar keyifli olur bilemiyorum ama çizgi filmi yapılsa kesinlikle etkileyici olur. Bazen durdurun zamanı inecek var demenin zamanı olabilir. Durmalı ve çevremizi ,iç dünyamızı dinlemeliyiz. Belki onların da bize anlatmak istedikleri vardır. Teşekkürler Momo ve bu kitabı benimle tanıştıran 1000 kitap ailesi.

Aysun Çelik 
12 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Momo! Seni hep merak etmiştim. Daha evvel gelip de seni ziyaret etmemiş olmam ne üzücü. Sen, küçücük bedenin ve kocaman yüreğinle dünyayı kurtardın. Çünkü senin Kassiopeia'n ve Hora Usta'n vardı. Peki ya biz? Büyük bedenlerimiz ve küçük kalplerimizle, biz nasıl kurtaracağız dünyamızı? Sahip olduğumuz en kıymetli şeyle, zamanımızla beslenen, kendilerine hizmet etmeye zorlayarak yaşayacağımız güzelliklerden bizi mahrum eden, kısıtlayan, hırpalayan, sömüren şirketlerden nasıl kurtulacağız? Bize taktıkları zincirleri, tasmaları, kelepçeleri kırmayı nasıl başaracağız? Bizim için artık çok mu geç? Biliyorum, çok geç değil mi? Bu savaşta kaybeden bizler, kazananlarsa onlar oldu. Senin küçük Momo'n tek başına başardı Hora Usta ama biz, milyonlarca insan, başaramadık. Üzgünüm!

Seda Demirci 
10 May 12:48 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk olmayı, çocuk kalmayı, masumiyeti ve zamanı değerlendirme fiilinin yanlış kullanımını olabildiğince saf ve güzel biçimde anlatmış kitap. Yazara minnettar olmamak, hayran kalmamak elde değil,hele de momo gibi küçük bir kızı bu denli ustalıkla anlatımı üzerinden, zamanın ötesinde bir gün tanışabilmek dileğiyle momo :)

emine çelikbaş 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer animasyon filmlere biraz ilginiz varsa, bu kitabı okurken zihninizde sahneleri çekmeye başlayabilirsiniz. Kitap tam olarak Hayao Miyazaki'nin Spirited Away (Ruhların Kaçışı) tadında.
Duman Adamların yetişkinlerin zamanlarını nasıl çaldıkları, çocukların bunu fark edip nasıl mücadele ettiği çok güzel bir dille anlatılıyor.
Dünyayı çocuklar ve çocuk kalanlar kurtaracak. Zamanınızın azlığından şikayet etmeye başlamışsanız, içinizdeki çocuk yavaş yavaş ölmeye başlamış olabilir. Dikkat edin!
Küçük, tatlı kız Momo'yla güzel bir macera sizi bekliyor.

Yazar demiş ki bu kitabın son sözünde:
"Ben size bütün bunları olup bitmiş gibi anlattım, çünkü biri de bana böyle anlattı.
Oysa gelecekte olacakmış gibi de anlatabilirdim."
Bence bu kitaptaki,insanların zamanlarını çalan , modern hayatta insanları "sanal sosyal kalabalıkta " yalnızlığa sürükleyen duman adamlar ellerinde birer akıllı telefon ile içimize yerleştiler!
Yani evet bu akıllı telefonlar yokken yazılan bu hikaye, gerçekten de yaşandı yaşanıyor...

Momo sen ne güzel bir kitapsın...

Tuğba Büyüksaraç 
10 May 12:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçükken uyumadan önce anlatılan masalları anımsattı bana,yaş sınırı olmadan doyasıya okudum.Okurken çocukluğumla kavuştu ellerim.Bitirdikten sonra ben bu kitabı alır ilerde çocuklarıma okurum dediğim kitap.Hayatıma bıraktığı küçük çizgiler için iyi ki okudum diyorum.

EDA 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap çocuk kitabı ama büyükler de kesinlikle okumalı diye düşünüyorum. Zamanı ve onu nasıl kullandığımızı anlatan güzel bir kitap.
Kitabı okuduktan sonra bazı yeni kararlar aldım: Hayat bir nehir ve ben bu nehirde nereye gittiğini bilmeyen bir dal parçası olmak istemiyorum ama madem nehir akıyor, beni de beraberinde sürüklüyor işte o zaman yapılacak tek şey var "manzaranın keyfini çıkartmak!".

Süeda Horzum 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı öğretmenim sayesinde okumaya başladım.Gerçekten çok güzel bir kitap.Yaşınız kaç olursa olsun okumanızı öneririm.Beğenmediğim bir bölümü olmadı.Karakterimizin adı Momo.O daha bir çocuk ama Dünya'yı kurtarıyor.Asıl ele alınan şey zaman.Okumanızı isterim :)

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle ebeveynler okumalı
Bu kitap çocuk kitabı değildir. Küçük Prens ne kadar çocuk kitabıysa bu da o kadar çocuk kitabıdır!
Özellike ebeveynler okumalı dedim çünkü o kadar az vakit ayırıyor ki insanlar aile bireylerine.. İş güç içersinde geçen ve yaşanmamış bir hayat. .. Hayallerin gerçekleşmesi kadar kötü bir şey yoktur diyor kitap da. Ne de güzel söylemiş. Çünkü hedefe giden yoldur insanı mutlu eden. Ve sadece hedefe kilitlenir bu hedef yolunda ilerler iken ise çevrendeki güzellikleri görmeden geçip gidersin. Vardığın nokta da ise elinde mutsuzluktan başka bir şey kalmaz. Hayat kısa, kuşlar uçuyor ve sevdiklerinize zaman ayırın.

Sözlerimi Willam Golding'in aslında bu kitabı özetler nitelikte bir sözünü paylaşmak istiyorum:
"Sevdiklerinize zaman ayırın; yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır..."

Kitaptan 109 Alıntı

Songül 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sana bir akıl vereyim: Kendini fazla ciddiye alma...

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende

"Ya öbür tarafta ne var?"
"İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
Songül 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Karanlıkta ışığın parlıyor
Nereden geliyor, bilmiyorum
Çok yakındaymış gibi görünüyor
Oysa o kadar uzak ki.
Ne olursan ol;
Parla, parla küçük yıldız !
(Eski bir İrlanda çocuk şarkısından )

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende

"Sana bu adı kim taktı ?"
"Ben kendim" dedi Momo.
"Sen kendin mi taktın ?"
"Evet."
"Ne zaman doğdun ?"
Momo biraz düşündü ve sonra dedi ki : "Hatırladığım kadarıyla ben hep vardım."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
eso.okur 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...Zamanın bu garip kısalığı uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, Michael Ende (Sayfa 65)Momo, Michael Ende (Sayfa 65)

"Beppo sokağı süpürürken yavaş ama belli bir tempo ile çalışırdı. Her adımda bir nefes alır; her nefeste bir süpürge sallardı.
Bir adım - bir nefes - bir süpürge. Bir adım - bir nefes - bir süpürge. Böyle sürüp giderdi. Arada bir durur ve önüne bakarak düşünürdü. Sonra tekrar bir adım - bir nefes - bir süpürge.
Bak Momo derdi, ne oluyor, biliyor musun? Bazen önüne upuzun bir cadde çıkıyor. Öyle uzun ki, insan bunun sonu gelmez sanıyor.
O zaman acele etmeye başlıyorsun. Gittikçe daha çok acele ediyor insan.
Her önüne baktığında yolun hiç de kısalmamış olduğunu fark ediyorsun.
Daha hızlı ve daha gayretli çalışıyorsun; sonunda nefesin kesilip güçsüz kalıyorsun. Ve cadde hala upuzun bir şekilde seni bekliyor.
İnsan caddenin tamamına bakıp hemen bir karara varmamalı. Her zaman adım adım ilerlemeli. Sürekli olarak bir adım sonrasını düşünmeli, bir adım, sonra derin bir nefes, sonra bir süpürge. İşte o zaman hayat zevkli olur. Önemli olan işini iyi yapmaktır. Öyle de olmalı.
Bir de bakarsın ki adım adım bütün yolu bitirmişsin. Nasıl olduğunu anlamadan ve yorulmadan.
Önemli olan da budur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 41)Momo, Michael Ende (Sayfa 41)
emine çelikbaş 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Günlük yaşam içinde çok büyük bir sır vardır. Herkesin bunda bir payı bulunur ve herkes onu bilir, ama pek az kimse bu konuya kafa yorar. Çoğu kimse onu olduğu gibi benimser ve ona asla şaşırmaz. Bu büyük sır zamandır.

Momo, Michael Ende (Sayfa 65)Momo, Michael Ende (Sayfa 65)
eso.okur 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanların zamanına hükmedenin gücü sınırsız olur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 157)Momo, Michael Ende (Sayfa 157)
emine çelikbaş 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Zengin olmak marifet değil" derdi Momo'ya, her isteyen zengin olabilir. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler! Yok. Ben onlar gibi olmak istemem. Varsın bazen cebimde bir kahve param olmasın; yeter ki hep aynı Gigi kalayım!"

Momo, Michael Ende (Sayfa 46)Momo, Michael Ende (Sayfa 46)
Esra 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Sana şunu söyleyeyim Momo, hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. Hele benimki gibi olursa! Artık hayal edecek hiçbir şeyim kalmadı.

Momo, Michael Ende (Sayfa 232)Momo, Michael Ende (Sayfa 232)