8,6/10  (389 Oy) · 
1.030 okunma  · 
372 beğeni  · 
6.509 gösterim
Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır.

Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur.

Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir?

Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.

“Michael Ende’nin romanları uzun yıllardır ‘kült kitaplar’ arasında.”

- Stuttgarter Zeitung

“Momo, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir masal niteliğinde.”

- Die Welt

“Michael Ende’nin hayal gücü ve fantazyalarla dolu bu masal-romanı dünya çapında bir başarıya ulaştı ve klasikleşti.”

- Buch aktuell
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786052993019
 • Orijinal Adı:
  Momo
 • Çeviri:
  Leman Çalışkan
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mathmazel 
 01 Haz 04:46 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hayatınıza küçücük de olsa dokunan insanları bilirsiniz.O insanlarla zaman daha kıymetlidir.
Peki hayatınızdan zaman çalanları bilir misiniz? Eminim ki farkında değiliz.

Eskiden bir günde alınan yollar şimdi en cok 5 saatte alınıyor. Eskiden günlerce süren işlerimiz şimdi çabucak bitiyor. Eskiden haftalarca sürülen tarlalar şimdi bir gunde sürülüyor.

Hiç düşündünüz mü iş zamanı kısaldığı halde neden bize zaman yetmiyor? Neden hayatımızdan bunca kolaylığa rağmen zevk alamıyoruz? Neden bizim bazı güzellikler için zamanımız yok?
Cevapları çok da uzaklarda değil aslında. Tüketim çılgınlığı, acelecilik, insani değerlerle yeterince ilgilenmeyişimiz.

Hatırlıyorum da küçükken arabamız olamamasına rağmen akraba eş dost ziyaretlerine daha çok giderdik.şimdi ise daha kolay olduğu halde bir telefonu bile çok görebiliyoruz.halbuki imkanlar daha kısıtlıydı.

Çocukluğumda bebeklerimizi bile kendimiz yapardık.hayal gücümüz en güzel oyuncağımızdı.elim elim öpelek oynardık mesela.beş taş,bilye,ip atlama,çelik çomak,...
Şimdilerde sokaklarda çocukları nadir görür olduk. Kızıma bakıyorum herşeyi var ama sanki birşeyler eksik. Çocuklarımızı oyuncaklara boğuyoruz ama mutlu değiller.çünkü hayal kurmalarına bile fırsat vermiyoruz.kendi dalgamızla onlarıda sürüklüyoruz.daha ilkokuldaki çocukların ellerinde cep telefonları bu beni çok düsündürüyor.şekere boğuyoruz sevgiye boğacağımız yere.bizden bir şey istediğinde nedense hiç vaktimiz olmuyor.Anne ve babamıza bile vaktim yok diyebiliyoruz.

Çalışıyoruz kazandıklarımızı harcayacak zaman bile bulamiyoruz. Yine de çalısıyoruz. Bir tatile giderken bile hep bir acelemiz var.bir an once hedefe ulaşmak.arada yolda durup harikaları seyretmiyoruz.gectiğimiz semtlerin yöresel lezzetlerine bile vakit ayırmıyoruz. Hafta sonu etkinliği diye AVM gezileri yapıyoruz saatlerce mağaza mağaza dolanıyoruz.

Anlayacağınız zamanımızı dolu dolu yaşamak varken aceleye getiriyoruz.

Geçenlerde Kayseri Sivas Caddesinde kızımla yürürken kızım bana dönüp çok üzgün bir yüz ifadesi ile " Anne bu binalarda yaşayanlar çok mutsuz olmalı. Çünkü onların inekleri yok, koyunları yok, keçileri yok, tavukları yok, arıları yok.değil mi anne" dedi.meğer ne kadar fakirlermiş bu zengin semtin büyük ve süper lüks binalarında yaşayanlar. :))

Momo bu inceliği farkettiriyor bizlere. Keyifli ve düşündürücü okumalar dilerim

Yazar demiş ki bu kitabın son sözünde:
"Ben size bütün bunları olup bitmiş gibi anlattım, çünkü biri de bana böyle anlattı.
Oysa gelecekte olacakmış gibi de anlatabilirdim."
Bence bu kitaptaki,insanların zamanlarını çalan , modern hayatta insanları "sanal sosyal kalabalıkta " yalnızlığa sürükleyen duman adamlar ellerinde birer akıllı telefon ile içimize yerleştiler!
Yani evet bu akıllı telefonlar yokken yazılan bu hikaye, gerçekten de yaşandı yaşanıyor...

Momo sen ne güzel bir kitapsın...

esraaltunerrr 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap, zamanin doğru kullanılmasının önemini anlatıyor. Sıradışı bir konu. Bu kitabı okurken Tim Burton'un yönetmenliğini yaptığı Alice harikalar diyarında filminde kullanılan rengarenk kostümler, ilginç karakterler ve tarifi zor ama okuyunca her insanın farklı nitelendirebileceği bir algılamayla distopik bir eser çıkıyor karşımıza. Özellikle de hayalgücünüzü önemli ölçüde genişletiyor. Her şeyi çabucak tükettiğimiz bir toplumda hızla tükettiğimiz ömrümüzün zamanın değerini bu kadar güzel anlatan bir kitabi bir
solukta okuyabilirsiniz. İnsan yaşattığı zaman kadardır. Kendinize ayıracak vaktiniz varsa ve yaşadığınız âna değer veriyorsanız mutlaka okumalısıniz.

ozge 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Momo'ya çocuk kitabı diye başladım ama bence çocuklardan çok yetişkinlere daha çok hitap ediyordu. Hepimiz zaman zaman kendimizi kalabalıklar içinde yalnız, kuşatılmış hissederiz. Bazen de sanki kurmalı bir oyuncak gibi sabahtan kurulup akşama kadar oradan oraya koşturur dururuz. Zamana karşı bitmeyen bir savaş halindeyizdir. Bu koşuşturmaca içerisinde yitirdiklerimiz,keşfedemediklerimiz,kaçırdığımız anlar ne oluyor? İşte çocuktan al haberi misali tüm bu gerçeklerle bir çocuk sizi yüzleştiriyor. Hikaye Momo adlı bir çocuğun insanlardan zamanı çalan zaman tasarruf şirketi elemanları duman adamlara karşı mücadelesini anlatıyor. Bu mücadeleyi okurken sanki bir çizgi film izler gibi oldum. Çocuklar için kitabı okumak ne kadar keyifli olur bilemiyorum ama çizgi filmi yapılsa kesinlikle etkileyici olur. Bazen durdurun zamanı inecek var demenin zamanı olabilir. Durmalı ve çevremizi ,iç dünyamızı dinlemeliyiz. Belki onların da bize anlatmak istedikleri vardır. Teşekkürler Momo ve bu kitabı benimle tanıştıran 1000 kitap ailesi.

Aysun Çelik 
12 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Momo! Seni hep merak etmiştim. Daha evvel gelip de seni ziyaret etmemiş olmam ne üzücü. Sen, küçücük bedenin ve kocaman yüreğinle dünyayı kurtardın. Çünkü senin Kassiopeia'n ve Hora Usta'n vardı. Peki ya biz? Büyük bedenlerimiz ve küçük kalplerimizle, biz nasıl kurtaracağız dünyamızı? Sahip olduğumuz en kıymetli şeyle, zamanımızla beslenen, kendilerine hizmet etmeye zorlayarak yaşayacağımız güzelliklerden bizi mahrum eden, kısıtlayan, hırpalayan, sömüren şirketlerden nasıl kurtulacağız? Bize taktıkları zincirleri, tasmaları, kelepçeleri kırmayı nasıl başaracağız? Bizim için artık çok mu geç? Biliyorum, çok geç değil mi? Bu savaşta kaybeden bizler, kazananlarsa onlar oldu. Senin küçük Momo'n tek başına başardı Hora Usta ama biz, milyonlarca insan, başaramadık. Üzgünüm!

Seda Demirci 
10 May 12:48 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk olmayı, çocuk kalmayı, masumiyeti ve zamanı değerlendirme fiilinin yanlış kullanımını olabildiğince saf ve güzel biçimde anlatmış kitap. Yazara minnettar olmamak, hayran kalmamak elde değil,hele de momo gibi küçük bir kızı bu denli ustalıkla anlatımı üzerinden, zamanın ötesinde bir gün tanışabilmek dileğiyle momo :)

emine çelikbaş 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer animasyon filmlere biraz ilginiz varsa, bu kitabı okurken zihninizde sahneleri çekmeye başlayabilirsiniz. Kitap tam olarak Hayao Miyazaki'nin Spirited Away (Ruhların Kaçışı) tadında.
Duman Adamların yetişkinlerin zamanlarını nasıl çaldıkları, çocukların bunu fark edip nasıl mücadele ettiği çok güzel bir dille anlatılıyor.
Dünyayı çocuklar ve çocuk kalanlar kurtaracak. Zamanınızın azlığından şikayet etmeye başlamışsanız, içinizdeki çocuk yavaş yavaş ölmeye başlamış olabilir. Dikkat edin!
Küçük, tatlı kız Momo'yla güzel bir macera sizi bekliyor.

mukavvadan adam 
22 Ağu 18:54 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Bu eser fantastik eserdir. modern çağdaş bir masal şeklinde yazılmak istenmiş ama pek de başarılı olunmuş denilemez.
biraz doğudaki mistisizm etkisi görülüyor mekanların Doğu mimarisinden alması gibi Buna örnek olarak kubbe kavramının geçmesi. açıkçası çağının teknolojisini ve mana alemi ile yoğurmak istemiş yeteri kadar muvaffak olmamış.
çocuk eseri değil, zira eserde içki Sarhoş meyhane gibi kavramlar işleniyor
Batı edebiyatı bilmiyorum ama tasavvuf ve kalbi insanın ruhuna dokunan eserler veremiyor Buna da örnek olarak her şeyin pozitivist bir alemlerine olmasıdır gözle görülen bir örnek vermek gerekirse Hz İsa'nın heykelinin var olması ve Hz Meryem'in ikonlarının olmasına bağlıyorum çünkü somut elle tutulur maddi zevklerin peşinde olmak bu tip hallerin var olmasına sebeptir.

Zamanın ötesine geçmek zamanı durdurmak gibi konular işlendiği için fantastik olma özelliğini alıyor dikkatimi çeken bir diğer unsur da çevirmen m i yanlış yapıyor ya da kelimenin anlamına bu mu karşılıyor açıkçası ruh haline bağlamak gerekir. Örneğin "inşallah" kelimesi bu kelime dini bir terim hemen islami. Halbuki ummak kelimesi karşılayabilir bu kelimeyi.
Batılı bir yazarın bu şekilde yazdığı eserlerden biri de yani başarılı bir eser olarak herhalde "Simyacı"yı örnek verebiliriz.
Eser'e Gelecek olursak insanların mutlu huzurlu vakitlerinin hoş geçirdi bir dönemde birilerinin gelip onların bu boş zamanlarınızı daha verimli geçirmeleri için onlara görev vermeleri...
Momo işte onlara karşı bir savaşın veren kahramanın ismidir.

Tuğba Büyüksaraç 
10 May 12:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçükken uyumadan önce anlatılan masalları anımsattı bana,yaş sınırı olmadan doyasıya okudum.Okurken çocukluğumla kavuştu ellerim.Bitirdikten sonra ben bu kitabı alır ilerde çocuklarıma okurum dediğim kitap.Hayatıma bıraktığı küçük çizgiler için iyi ki okudum diyorum.

Yakup 
17 Kas 00:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim canım momo'm
Çocuk Edebiyatı eserlerinden biri olan Momo, aslında yetişkinler içinde hayatın karmaşası içinde değerini unuttuğumuz kavramların farkına varmamızı sağlayan masal niteliğinde bir kitap. Yazar günümüz insan ilişkilerine ve modern yaşamın insanları içine sürüklediği çarka eleştirel bir şekilde yaklaşmıştır. Sürekli çalışarak istediği her şeyi elde eden ancak yardımlaşmaya ve paylaşmaya vakti kalmadığı için bu kavramları unutan insanlar olduğumuz da mutlu olur muyuz?

Kitaptan 228 Alıntı

Songül 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sana bir akıl vereyim: Kendini fazla ciddiye alma...

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende

"Ya öbür tarafta ne var?"
"İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
Mathmazel 
31 May 03:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu.

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)
Mathmazel 
31 May 18:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

An diye bir şey kalmıyor. Ya geçmiş oluyor ya gelecek.

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)
Songül 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Karanlıkta ışığın parlıyor
Nereden geliyor, bilmiyorum
Çok yakındaymış gibi görünüyor
Oysa o kadar uzak ki.
Ne olursan ol;
Parla, parla küçük yıldız !
(Eski bir İrlanda çocuk şarkısından )

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende

"Sana bu adı kim taktı ?"
"Ben kendim" dedi Momo.
"Sen kendin mi taktın ?"
"Evet."
"Ne zaman doğdun ?"
Momo biraz düşündü ve sonra dedi ki : "Hatırladığım kadarıyla ben hep vardım."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
esraaltunerrr 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...Zamanın bu garip kısalığı uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, Michael Ende (Sayfa 65)Momo, Michael Ende (Sayfa 65)
esraaltunerrr 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanların zamanına hükmedenin gücü sınırsız olur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 157)Momo, Michael Ende (Sayfa 157)
Mathmazel 
01 Haz 03:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Can sıkıntısı hastalığı
"Bu ne biçim bir hastalık?"
"Önceleri pek farkına varılmaz. Günün birinde insanın canı artık hiçbir şey yapmak istemez. Hiçbir şeyle ilgilenmez, kurur gider. Ve bu isteksizlik geçici değildir. Hatta giderek artar. Günden güne, haftadan haftaya daha kötü olur. Kendinden hoşlanmaz, içi bomboştur, dünyayla bağdaşamaz. Sonraları bu hisler de kalmaz, hiçbir şey hissetmez olur. Bütün dünyaya yabancılaşmıştır, kimse onu ilgilendirmez olmuştur. Ne kızgınlık duyar, ne hayranlık. Ne sevinmesini bilir, ne üzülmesini. Gülmeyi de, ağlamayı da unutmuştur. Böyle bir insanın içi kaskatı kesilir. Artık hiçbir şeyi, hiç kimseyi sevemez. Bu durumda, artık hastanın iyileşmesine olanak yoktur. Dönüş kalmamıştır. Bomboş, kül rengi bir yüzle, nefretle çevresine bakar, tıpkı duman adamlar gibi. Onlardan biri olup çıkmıştır. Hastalığın adına gelince, buna öldüren can sıkıntısı denir."

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)

"Beppo sokağı süpürürken yavaş ama belli bir tempo ile çalışırdı. Her adımda bir nefes alır; her nefeste bir süpürge sallardı.
Bir adım - bir nefes - bir süpürge. Bir adım - bir nefes - bir süpürge. Böyle sürüp giderdi. Arada bir durur ve önüne bakarak düşünürdü. Sonra tekrar bir adım - bir nefes - bir süpürge.
Bak Momo derdi, ne oluyor, biliyor musun? Bazen önüne upuzun bir cadde çıkıyor. Öyle uzun ki, insan bunun sonu gelmez sanıyor.
O zaman acele etmeye başlıyorsun. Gittikçe daha çok acele ediyor insan.
Her önüne baktığında yolun hiç de kısalmamış olduğunu fark ediyorsun.
Daha hızlı ve daha gayretli çalışıyorsun; sonunda nefesin kesilip güçsüz kalıyorsun. Ve cadde hala upuzun bir şekilde seni bekliyor.
İnsan caddenin tamamına bakıp hemen bir karara varmamalı. Her zaman adım adım ilerlemeli. Sürekli olarak bir adım sonrasını düşünmeli, bir adım, sonra derin bir nefes, sonra bir süpürge. İşte o zaman hayat zevkli olur. Önemli olan işini iyi yapmaktır. Öyle de olmalı.
Bir de bakarsın ki adım adım bütün yolu bitirmişsin. Nasıl olduğunu anlamadan ve yorulmadan.
Önemli olan da budur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 41)Momo, Michael Ende (Sayfa 41)
23 /