8,6/10  (293 Oy) · 
771 okunma  · 
257 beğeni  · 
3.970 gösterim
Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü...

Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi...Momo'nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.

Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez...
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786055272296
 • Orijinal Adı:
  Momo
 • Çeviri:
  Leman Çalışkan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mathmazel 
 01 Haz 04:46 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hayatınıza küçücük de olsa dokunan insanları bilirsiniz.O insanlarla zaman daha kıymetlidir.
Peki hayatınızdan zaman çalanları bilir misiniz? Eminim ki farkında değiliz.

Eskiden bir günde alınan yollar şimdi en cok 5 saatte alınıyor. Eskiden günlerce süren işlerimiz şimdi çabucak bitiyor. Eskiden haftalarca sürülen tarlalar şimdi bir gunde sürülüyor.

Hiç düşündünüz mü iş zamanı kısaldığı halde neden bize zaman yetmiyor? Neden hayatımızdan bunca kolaylığa rağmen zevk alamıyoruz? Neden bizim bazı güzellikler için zamanımız yok?
Cevapları çok da uzaklarda değil aslında. Tüketim çılgınlığı, acelecilik, insani değerlerle yeterince ilgilenmeyişimiz.

Hatırlıyorum da küçükken arabamız olamamasına rağmen akraba eş dost ziyaretlerine daha çok giderdik.şimdi ise daha kolay olduğu halde bir telefonu bile çok görebiliyoruz.halbuki imkanlar daha kısıtlıydı.

Çocukluğumda bebeklerimizi bile kendimiz yapardık.hayal gücümüz en güzel oyuncağımızdı.elim elim öpelek oynardık mesela.beş taş,bilye,ip atlama,çelik çomak,...
Şimdilerde sokaklarda çocukları nadir görür olduk. Kızıma bakıyorum herşeyi var ama sanki birşeyler eksik. Çocuklarımızı oyuncaklara boğuyoruz ama mutlu değiller.çünkü hayal kurmalarına bile fırsat vermiyoruz.kendi dalgamızla onlarıda sürüklüyoruz.daha ilkokuldaki çocukların ellerinde cep telefonları bu beni çok düsündürüyor.şekere boğuyoruz sevgiye boğacağımız yere.bizden bir şey istediğinde nedense hiç vaktimiz olmuyor.Anne ve babamıza bile vaktim yok diyebiliyoruz.

Çalışıyoruz kazandıklarımızı harcayacak zaman bile bulamiyoruz. Yine de çalısıyoruz. Bir tatile giderken bile hep bir acelemiz var.bir an once hedefe ulaşmak.arada yolda durup harikaları seyretmiyoruz.gectiğimiz semtlerin yöresel lezzetlerine bile vakit ayırmıyoruz. Hafta sonu etkinliği diye AVM gezileri yapıyoruz saatlerce mağaza mağaza dolanıyoruz.

Anlayacağınız zamanımızı dolu dolu yaşamak varken aceleye getiriyoruz.

Geçenlerde Kayseri Sivas Caddesinde kızımla yürürken kızım bana dönüp çok üzgün bir yüz ifadesi ile " Anne bu binalarda yaşayanlar çok mutsuz olmalı. Çünkü onların inekleri yok, koyunları yok, keçileri yok, tavukları yok, arıları yok.değil mi anne" dedi.meğer ne kadar fakirlermiş bu zengin semtin büyük ve süper lüks binalarında yaşayanlar. :))

Momo bu inceliği farkettiriyor bizlere. Keyifli ve düşündürücü okumalar dilerim

esraaltunerrr 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap, zamanin doğru kullanılmasının önemini anlatıyor. Sıradışı bir konu. Bu kitabı okurken Tim Burton'un yönetmenliğini yaptığı Alice harikalar diyarında filminde kullanılan rengarenk kostümler, ilginç karakterler ve tarifi zor ama okuyunca her insanın farklı nitelendirebileceği bir algılamayla distopik bir eser çıkıyor karşımıza. Özellikle de hayalgücünüzü önemli ölçüde genişletiyor. Her şeyi çabucak tükettiğimiz bir toplumda hızla tükettiğimiz ömrümüzün zamanın değerini bu kadar güzel anlatan bir kitabi bir
solukta okuyabilirsiniz. İnsan yaşattığı zaman kadardır. Kendinize ayıracak vaktiniz varsa ve yaşadığınız âna değer veriyorsanız mutlaka okumalısıniz.

Yazar demiş ki bu kitabın son sözünde:
"Ben size bütün bunları olup bitmiş gibi anlattım, çünkü biri de bana böyle anlattı.
Oysa gelecekte olacakmış gibi de anlatabilirdim."
Bence bu kitaptaki,insanların zamanlarını çalan , modern hayatta insanları "sanal sosyal kalabalıkta " yalnızlığa sürükleyen duman adamlar ellerinde birer akıllı telefon ile içimize yerleştiler!
Yani evet bu akıllı telefonlar yokken yazılan bu hikaye, gerçekten de yaşandı yaşanıyor...

Momo sen ne güzel bir kitapsın...

ozge 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Momo'ya çocuk kitabı diye başladım ama bence çocuklardan çok yetişkinlere daha çok hitap ediyordu. Hepimiz zaman zaman kendimizi kalabalıklar içinde yalnız, kuşatılmış hissederiz. Bazen de sanki kurmalı bir oyuncak gibi sabahtan kurulup akşama kadar oradan oraya koşturur dururuz. Zamana karşı bitmeyen bir savaş halindeyizdir. Bu koşuşturmaca içerisinde yitirdiklerimiz,keşfedemediklerimiz,kaçırdığımız anlar ne oluyor? İşte çocuktan al haberi misali tüm bu gerçeklerle bir çocuk sizi yüzleştiriyor. Hikaye Momo adlı bir çocuğun insanlardan zamanı çalan zaman tasarruf şirketi elemanları duman adamlara karşı mücadelesini anlatıyor. Bu mücadeleyi okurken sanki bir çizgi film izler gibi oldum. Çocuklar için kitabı okumak ne kadar keyifli olur bilemiyorum ama çizgi filmi yapılsa kesinlikle etkileyici olur. Bazen durdurun zamanı inecek var demenin zamanı olabilir. Durmalı ve çevremizi ,iç dünyamızı dinlemeliyiz. Belki onların da bize anlatmak istedikleri vardır. Teşekkürler Momo ve bu kitabı benimle tanıştıran 1000 kitap ailesi.

Aysun Çelik 
12 Oca 13:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Momo! Seni hep merak etmiştim. Daha evvel gelip de seni ziyaret etmemiş olmam ne üzücü. Sen, küçücük bedenin ve kocaman yüreğinle dünyayı kurtardın. Çünkü senin Kassiopeia'n ve Hora Usta'n vardı. Peki ya biz? Büyük bedenlerimiz ve küçük kalplerimizle, biz nasıl kurtaracağız dünyamızı? Sahip olduğumuz en kıymetli şeyle, zamanımızla beslenen, kendilerine hizmet etmeye zorlayarak yaşayacağımız güzelliklerden bizi mahrum eden, kısıtlayan, hırpalayan, sömüren şirketlerden nasıl kurtulacağız? Bize taktıkları zincirleri, tasmaları, kelepçeleri kırmayı nasıl başaracağız? Bizim için artık çok mu geç? Biliyorum, çok geç değil mi? Bu savaşta kaybeden bizler, kazananlarsa onlar oldu. Senin küçük Momo'n tek başına başardı Hora Usta ama biz, milyonlarca insan, başaramadık. Üzgünüm!

Seda Demirci 
10 May 12:48 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk olmayı, çocuk kalmayı, masumiyeti ve zamanı değerlendirme fiilinin yanlış kullanımını olabildiğince saf ve güzel biçimde anlatmış kitap. Yazara minnettar olmamak, hayran kalmamak elde değil,hele de momo gibi küçük bir kızı bu denli ustalıkla anlatımı üzerinden, zamanın ötesinde bir gün tanışabilmek dileğiyle momo :)

emine çelikbaş 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer animasyon filmlere biraz ilginiz varsa, bu kitabı okurken zihninizde sahneleri çekmeye başlayabilirsiniz. Kitap tam olarak Hayao Miyazaki'nin Spirited Away (Ruhların Kaçışı) tadında.
Duman Adamların yetişkinlerin zamanlarını nasıl çaldıkları, çocukların bunu fark edip nasıl mücadele ettiği çok güzel bir dille anlatılıyor.
Dünyayı çocuklar ve çocuk kalanlar kurtaracak. Zamanınızın azlığından şikayet etmeye başlamışsanız, içinizdeki çocuk yavaş yavaş ölmeye başlamış olabilir. Dikkat edin!
Küçük, tatlı kız Momo'yla güzel bir macera sizi bekliyor.

Tuğba Büyüksaraç 
10 May 12:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçükken uyumadan önce anlatılan masalları anımsattı bana,yaş sınırı olmadan doyasıya okudum.Okurken çocukluğumla kavuştu ellerim.Bitirdikten sonra ben bu kitabı alır ilerde çocuklarıma okurum dediğim kitap.Hayatıma bıraktığı küçük çizgiler için iyi ki okudum diyorum.

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle ebeveynler okumalı
Bu kitap çocuk kitabı değildir. Küçük Prens ne kadar çocuk kitabıysa bu da o kadar çocuk kitabıdır!
Özellike ebeveynler okumalı dedim çünkü o kadar az vakit ayırıyor ki insanlar aile bireylerine.. İş güç içersinde geçen ve yaşanmamış bir hayat. .. Hayallerin gerçekleşmesi kadar kötü bir şey yoktur diyor kitap da. Ne de güzel söylemiş. Çünkü hedefe giden yoldur insanı mutlu eden. Ve sadece hedefe kilitlenir bu hedef yolunda ilerler iken ise çevrendeki güzellikleri görmeden geçip gidersin. Vardığın nokta da ise elinde mutsuzluktan başka bir şey kalmaz. Hayat kısa, kuşlar uçuyor ve sevdiklerinize zaman ayırın.

Sözlerimi Willam Golding'in aslında bu kitabı özetler nitelikte bir sözünü paylaşmak istiyorum:
"Sevdiklerinize zaman ayırın; yoksa zaman sizi sevdiklerinizden ayırır..."

EDA 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap çocuk kitabı ama büyükler de kesinlikle okumalı diye düşünüyorum. Zamanı ve onu nasıl kullandığımızı anlatan güzel bir kitap.
Kitabı okuduktan sonra bazı yeni kararlar aldım: Hayat bir nehir ve ben bu nehirde nereye gittiğini bilmeyen bir dal parçası olmak istemiyorum ama madem nehir akıyor, beni de beraberinde sürüklüyor işte o zaman yapılacak tek şey var "manzaranın keyfini çıkartmak!".

Kitaptan 172 Alıntı

Songül 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sana bir akıl vereyim: Kendini fazla ciddiye alma...

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende

"Ya öbür tarafta ne var?"
"İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
Mathmazel 
31 May 18:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

An diye bir şey kalmıyor. Ya geçmiş oluyor ya gelecek.

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)
Mathmazel 
31 May 03:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu.

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)
Songül 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Karanlıkta ışığın parlıyor
Nereden geliyor, bilmiyorum
Çok yakındaymış gibi görünüyor
Oysa o kadar uzak ki.
Ne olursan ol;
Parla, parla küçük yıldız !
(Eski bir İrlanda çocuk şarkısından )

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
esraaltunerrr 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...Zamanın bu garip kısalığı uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Momo, Michael Ende (Sayfa 65)Momo, Michael Ende (Sayfa 65)

"Sana bu adı kim taktı ?"
"Ben kendim" dedi Momo.
"Sen kendin mi taktın ?"
"Evet."
"Ne zaman doğdun ?"
Momo biraz düşündü ve sonra dedi ki : "Hatırladığım kadarıyla ben hep vardım."

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
esraaltunerrr 
22 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanların zamanına hükmedenin gücü sınırsız olur.

Momo, Michael Ende (Sayfa 157)Momo, Michael Ende (Sayfa 157)
Mathmazel 
01 Haz 03:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Can sıkıntısı hastalığı
"Bu ne biçim bir hastalık?"
"Önceleri pek farkına varılmaz. Günün birinde insanın canı artık hiçbir şey yapmak istemez. Hiçbir şeyle ilgilenmez, kurur gider. Ve bu isteksizlik geçici değildir. Hatta giderek artar. Günden güne, haftadan haftaya daha kötü olur. Kendinden hoşlanmaz, içi bomboştur, dünyayla bağdaşamaz. Sonraları bu hisler de kalmaz, hiçbir şey hissetmez olur. Bütün dünyaya yabancılaşmıştır, kimse onu ilgilendirmez olmuştur. Ne kızgınlık duyar, ne hayranlık. Ne sevinmesini bilir, ne üzülmesini. Gülmeyi de, ağlamayı da unutmuştur. Böyle bir insanın içi kaskatı kesilir. Artık hiçbir şeyi, hiç kimseyi sevemez. Bu durumda, artık hastanın iyileşmesine olanak yoktur. Dönüş kalmamıştır. Bomboş, kül rengi bir yüzle, nefretle çevresine bakar, tıpkı duman adamlar gibi. Onlardan biri olup çıkmıştır. Hastalığın adına gelince, buna öldüren can sıkıntısı denir."

Momo, Michael Ende (Epub)Momo, Michael Ende (Epub)
Farkhunda 
01 Tem 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dürüst bir duvarcı ustasının vicdanı sızlar. Harcın içine haddinden fazla kum katmak ne demektir bilir misin sen?

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
18 /