Momo

Michael Ende

Puan

8.510 üzerinden
16,9bin Puan · 2940 İnceleme

Momo Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Aylin

Aylin

@yln__
·
01 Ekim 21:37
10/10 puan verdi
Geçmiş, gelecek ve içinde bulunduğumuz andan oluşan bir bilmece zaman. Nasıl geçtiğini anlamadığımız, değerini bilmediğimiz. Öyle ki; "Onu ölçmek için saatler, takvimler yapılmıştır. Ama bunlar bir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana bir ömür kadar uzun
24 etkileşim
solarmona

solarmona

@Babayefha
·
22 Nisan 12:29
8/10 puan verdi
Hikaye tiyatro harabelerinin arasında yaşayan küçük Momo'yu anlatıyor. Herkes Momo'yu çok seviyor. Ona yiyecek-içecek getirip, onunla oyunlar oynuyorlar. Burda bilinmeyen bir sır var : Duman adamlar. Onlar insanlarla konuşuyor, onları zamanlarını boşa harcadığına inandırıyor, zaman tasarrufu yaparlarsa onlara bir çok şey kazandırabileceklerini vad ediyorlar. İnsanlar onlara inanıp işlerini çabuk hall ediyor, sohbet etmiyorlar. İnsanlar artık mutsuz, isteksiz oluyorlar. Ama sebebini anlamıyorlar. Duman adamlar gittikten sonra insanlar onlarla karşılaştıklarını bile hatırlamıyorlar. Onlar başkalarının zamanlarıyla yaşıyorlar. Momo arkadaşlarına gidiyor ve onlara tekrar gelmelerini söylüyor. Bazıları zaman ayırıp onun yanına gidiyor. Bu Duman adamlar için hiç iyi değil. Bir gün Momo'yu kendi yanlarına çekmeye çalışınca ajan istemeden de olsa tüm sırlarını açıklıyor. Maalesef Momo bunları unutmuyor. Momo arkadaşlarını uyarıyor. Sadece çocuklar oma katılıyor, büyüklerin bunlara zamanı yok maalesef. Duman adamlar için tek hedef Momo. Bir kaplumbağa sayesinde Momo garip bir yere gidiyor. Burası Hiç bir Zaman. Hiç bir Yerde evinde oturan Secundus Minutius Hora'yla tanışıyor. Artık insanların kaderini Momo'nun elinde. Peki başaracak mı? Duman adamlardan sağ kurtula bilir mi?
7 etkileşim
bahar

bahar

@ba_harly
·
06 Ağustos 22:55
10/10 puan verdi
Michael Ende'nin kalemine hayran kaldığım bir eser. Her yaştan okuyucuya hitap etmesi, kendine bağlayıcı bir sebep olsa da asıl etken kurgunun işleyiş biçimi. Momo'nun aslında okuyucunun yüreğine dokunup düşüncelerine işlediği harikulade bir eser. Üstelik zamanın kişi için kıymeti o kadar mükemmel bir şekilde anlatılmış ki çoğu satırda kişi kendine rastlıyor ve kendini dinleyip anlamaya başlıyor.
2 etkileşim
mistik okur

mistik okur

@_simeranya
·
08 Temmuz 2021 21:32
Puan vermedi
Büyükler için yazılmış, hayata dair felsefik mesajlar veren, günümüzün sorunlarını irdeleyen, fantastik, masalımsı ama bir o kadar da gerçekleri anlatan çok tatlış bir kitap. :)Siz de benim gibi Küçük Prens, Simyacı tarzı kitapları seviyorsanız tavsiye ederim.
6 etkileşim
ZeynepKutay

ZeynepKutay

@kutayzeynep
·
14 Haziran 2021 11:04
10/10 puan verdi
Hayatımdaki en değerli insanın, okumam için bana verdiği değerli kitaplardan biri. Beni iyi tanıyor; çok seveceğimi ve etkileneceğimi biliyordu şüphesiz, öyle de oldu gerçekten. Öğrenmemiz gereken bazı dersler vardır hayatta. Kimi zaman zor yoldan kimi zaman ise kolay yoldan öğretir hayat bize bunları. Geçmişten ve gelecekten sıyrılarak anda kalmak, zamanın kıymetini fark etmek belki de en zor ama en kıymetli olanıdır. Güzel, yumuşak ve de masalsı bir anlatımla bizlere bu önemli dersi sunan Momo, okunması ve okutulması gereken kitaplardan biri kesinlikle.
2 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 82.6
Erkek% 17.4
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Michael Ende
Michael EndeYazar · 17 kitap
12 Kasım 1929’da, gerçeküstücü bir ressamın oğlu olarak Almanya’da Garmisch-Partenkirchen’de dünyaya geldi. 1945’te, on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı. Yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas (Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfuehrer)’dir. Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçakgönüllülükten vazgeçmemiştir. Fantezi romanı Bitmeyecek Öykü’yle dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende, 64 yaşında, Stuttgart’ta mide kanseri sonucu yaşamını yitirdi. Yazın hayatına 1950’lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’nin en çok ses getiren kitabı 1979’da yayımlanan The Neverending Story’ydi (Bitmeyecek Öykü). Roman 30’dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. Ayrıca Momo adlı kitabı ise büyük ses getirdi. Kitabında zamandan bahseden yazar, bu romanın hikayesini birinden duyduğunu, duyduklarını hiç değiştirmeden bize aktardığından bahsediyor yazarımız.

Momo Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Fulya

Fulya

@kitapkurdufsy
·
07 Temmuz 15:07
"Önceleri pek farkına varılmaz. Günün birinde insanın canı artık hiçbir şey yapmak istemez. Hiçbir şeyle ilgilenmez ve kurur gider. Üstelik bu isteksizlik geçici değildir, hatta giderek de artar. Günden güne, haftadan haftaya daha kötü olur. İnsan kendinden hoşlanmaz, sanki içi bomboştur ve dünyayla bağdaşamaz. Sonraları bu hisler de kalmaz ve hiçbir şey hissetmez olur."
78 etkileşim
Fulya

Fulya

@kitapkurdufsy
·
03 Temmuz 14:52
Bütün yaşam bir hikayedir ve biz de onun içindeyiz..
82 etkileşim
Fulya

Fulya

@kitapkurdufsy
·
03 Temmuz 11:11
Ama bazen öyle anlar olur ki hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bu duyguyu herkes bilir..
80 etkileşim
Fulya

Fulya

@kitapkurdufsy
·
02 Temmuz 16:13
“Bir gün gelecek ve hiç yaşamamış gibi ölüp gideceğim.”
74 etkileşim
Fulya

Fulya

@kitapkurdufsy
·
06 Temmuz 15:38
"Anlattıklarımın hepsi saçma şeyler, Momo." Sonra kederli bir sesle ekledi: "Görüyorsun ya, yine çok içtim. Kabul ediyorum, son zamanlarda çok fazla içiyorum. Yaptığımız işe başka türlü dayanamam. Dürüst bir duvar ustasının vicdanı sızlar. Harcın içine haddinden fazla kum katmak ne demektir, bilir misin? Böyle bir bina dört beş yıl dayanır. Sonra biri öksürse, yıkılıverir. Hepsi aldatmaca, haince aldatmaca, hile! En kötüsü bu da değil, yaptığımız evler! Bunlar aslında ev bile değil. Bunlar, bunlar ruh ambarları bunlar! İnsanın midesi bulanır! Amaaan, bana ne bundan canım? Ben paramı alıyorum ya, ona bakarım! Evet, devir değişiyor! Evvelce başka türlüydüm. Yaptığım işle gurur duyardım. "Hele bakılmaya değer bir şey yaptığımızda. Ama şimdi... Bir gün yeterince param olduğunda, zaten bu mesleği bırakıp başka işler yapacağım."
67 etkileşim

Momo İletileri

Tümünü gör
Momo
Momo
Duman Adamlar kalabalıklaşıyor ruhumuzda Momo İMDAT!
“Zengin olmak marifet değil. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler!”
Momo
Momo
Zaman içinde günler, geceler, aylar ve yıllar boyunca geriye doğru giden aslında sen kendinsin
Michael Ende
Michael Ende
Momo
Momo
Sana bir akıl vereyim:Kendini fazla ciddiye alma...
Michael Ende
Michael Ende
Momo
Momo