Bitmeyecek Öykü

8,6/10  (25 Oy) · 
48 okunma  · 
22 beğeni  · 
890 gösterim
Ne İstiyorsan Onu Yap!

Fantazya'nın sınırsız güç simgesinin üzerinde bu yazı vardı. Ama Bastian bu tümcenin gerçek anlamını ancak uzun, güçlüklerle dolu aramalardan sonra öğrendi.
(Arka Kapak)

Kitabın Aldığı Ödüller

Almanya Gençlik Kitapları Ödülü
Avrupa Gençlik Kitapları Ödülü
Volkach Alman Akademisi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Büyük Ödülü
Kitapseverler Ödülü
Wilhelm - Hauff Ödülü
Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Ödülü
Lorenzo Magnifice 82
Bronzi di Riace
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  511
 • ISBN:
  9789757942269
 • Orijinal Adı:
  Die Unendliche Geschichte
 • Çeviri:
  Saadet Özkal
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hüseyin Düver 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın baş karakteri Bastian Balthasar Bux asosyal, okulundakiler tarafından dışlanıp ezilerek yalnızlaşmış, hayata karşı umudunu kaybetmiş, yaşamın zorluklarının ağırlığından yorulmuş ve tek tutkusu kitaplar olmuş bir karakter. Eline büyülü bir kitap geçiyor ve okumaya başlıyor. Kitap, Kral Katili Güncesi ya da Binbir gece masallarında olduğu gibi çerçeve stilinde yazılmış. Bastian kitabı okurken ara sıra duruyor, yemek arası veriyor, yorumlar yapıyor, duygulanıp ağlıyor, heyecanlanıyor... Yani bir kitabı birlikte okumuş aynı hisleri birlikte paylaşmış gibi oluyoruz. Hiçliğe sürüklenen fantazya anlatılıyor kitapta ve bunun sebebi ise gerçek dünyanın insanlarının hayal kurmaktan, çocuk olmaktan vazgeçmesi.

İnsanların hayallerden kopması fantazyayı hiçliğe sürüklüyor. Fantazya'da yok olan kahramanlarsa gerçek dünyada yalanlara, umutsuzluğa dönüşüp insanların ruhlarını zehirliyor. Tıpkı insanı özgürleştirmesi beklenen modernizmin, bilimin insanları karanlığa sürüklemesi gibi. Düşünüp baktığımızda ne kadar doğru. Çocukluğun hayallerinden uzaklaşan o yetişkinler nasıl da karanlığa düşüp yitip gidiyorlar. Hayallerden vazgeçiş bilmeden onları nasıl da zehirliyor. Fantazya'nın ve dünyanın kurtuluşu ise Bastian'ın fantazyaya gelmesi orayı yeniden şekillendirmesi ve insanların oraya yeniden gelmesini sağlamasına bağlı. Ama işin ucunu kaçırıp tamamen hayallere büründüğünde ise hayali dünya ondan gerçeğe dair her şeyi bir bir almaya başlıyor. O dünyada sıkışıp kalma noktasına getiriyor. Böylece hayallerden kaçmak kadar onların içine gömülmenin de zararlı olduğunu görüyoruz. Dünya bu yüzden deliren, intihar eden bir çok insanla dolu. Bunun dengesini kurabilecek olgunlukta olursak ve satır aralarını doğru okursak her bir anlatı insana çok şey kazandıracaktır. Hayalleriniz sizin bitmeyen öykünüz olsun.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...michael-ende-ve.html

Nes 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik ile ilk tanıştığım kitaptır. Yazarın prensip olarak bazı durumların sonucunu okuyucunun hayal gücüne bıraktığını söyleyebilirim. Bir süre acabalarla beyninizi yoruyorsunuz. İki kez okuduğum bir kitaptır. Farklı bir fantastik kitaptır. Yolun başındaysanız öneririm.

melih erdoğan 
20 Eki 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Momo’ya ve Michael Ende’ye saygımdan dolayı büyük çoğunluğunu okudum ama artık dayanamayıp yarım bıraktım. Adının Bimeyecek Öykü olması isabet olmuş keza kitabı bitirmek mümkün değil. Momo’yu yazan adamla bu kitabı yazan aynı kişi olamaz. Kuzeni falan yazmış olabilir kitabı, ya da ben fazla büyüğüm bunu okumak için. Ama kuzeninin yazma olasılığı daha fazla…

Kitaptan 6 Alıntı

Mine 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şey durmadan yinelenir, gece gündüz, yaz kış. Dünya boş ve anlamsızdır. Her şey bir çemberde döner durur. Gelen gitmek, doğan ölmek zorundadır. İyilikle kötülük, aptallıkla bilgelik, güzellikle çirkinlik, hepsi birbirini yok eder. Her şey boştur. Hiçbir şey gerçek değildir. Hiç bir şey önemli değildir.

Bitmeyecek Öykü, Michael Ende (Sayfa 73)Bitmeyecek Öykü, Michael Ende (Sayfa 73)

Tümüyle sıradan bir kişinin, tümüyle sıradan hayatındaki, tümüyle sıradan olayları keyifsiz ve karamsar bir biçemle anlatan kitapları hiç sevmezdi. Gerçeklerden bıkmıştı zaten, bir de ne diye okuyacaktı onları? Ayrıca kendisini bir yere çekmek istediklerini hissetmekten nefret ederdi. O tür kitaplarda az yada çok hep bir yere çekilirdi insan.

Bitmeyecek Öykü, Michael EndeBitmeyecek Öykü, Michael Ende
Hüseyin Düver 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar vardır asla Fantazya'ya gidemezler. Ve insanlar vardır gidebilirler ama sonsuza kadar da orada kalırlar. Sonra bir de Fantazya'ya gidip geri dönenler vardır. Senin gibi. İşte bunlar iki dünyayı da esenliğe kavuştururlar

Bitmeyecek Öykü, Michael EndeBitmeyecek Öykü, Michael Ende
Hüseyin Düver 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onlar insanların kafalarında kuruntulu düşünceler olurlar, gerçekte korkacak bir şeyin olmadığı yerde korku hayalleri olurlar, insanları hasta eden şeylere düşkünlük, umutsuzluğa hiç neden yokken umutsuzluk ögeleri olurlar.

Bitmeyecek Öykü, Michael EndeBitmeyecek Öykü, Michael Ende
Hüseyin Düver 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar Fantazya'dan ve buradan giden her şeyden nefret eder ve korkarlar. Onu yok etmek isterler. Ve bilmezler ki böyle yapmakla insan dünyasına hiç durmadan kan yalan selini kabartmaktadırlar - orada yaşayan ölülerin yalanı varlığını sürdürmek zorunda kalan ve çürümüş kokularıyla insanların ruhlarını zehirleyen bu tanınmaz olmuş Fantazya varlıkları akınını. Bunu bilmezler. Eğlenceli değil mi?

Bitmeyecek Öykü, Michael EndeBitmeyecek Öykü, Michael Ende
GÜLGÜN DÜNDAR 
30 Oca 12:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan tutkuları bilmece gibidir ,pek akıl erdiremezsiniz ..Çocuklarda bu iş,yetişkinlerden pek farklı sayılmaz. Tutkuya yakalanan ,bunun nedenini açıklayamaz. Yakalanmayan ise zaten bunu anlayamaz.Bir dağın zirvesine ulaşmak pahasına hayatını tehlikeye atanlar çoktur.Bunu niye yaptılarını açıklayamaz.

Bitmeyecek Öykü, Michael Ende (Sayfa 14)Bitmeyecek Öykü, Michael Ende (Sayfa 14)