Cam Şato (Cam Şato Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4000
Gösterim
Adı:
Cam Şato
Alt başlık:
Cam Şato Serisi 1
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
500
Format:
Ciltli
ISBN:
9786050946871
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Throne of Glass (Throne of Glass #1)
Çeviri:
Deniz Başkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınları
Karsınızda Suikastçılar Kraliçesi Celaena Sardothien. Celaena ömür boyu hapse mahkûm edilmişti. Oysa o, eğitimli bir suikastçıydı, benzerlerinin en iyisiydi ama bir hata yapmış ve yakalanmıştı.

Genç yüzbaşı Westfall ona bir teklifle geldi. Celaena, kraliyetin en yetenekli savasçıları ve suikastçılarıyla katılacağı ölümüne bir yarışmada veliaht Prens Dorian'ı temsil edecek.

Yarışmayı kazanırsa kralı korumaya ve sonrasında özgür bırakılmaya hak kazanacak. Ama önce bir biri ardına ortaya çıkan cinayetlerin katilini bulmalı ve hayal bile edemeyeceği bir geleceğe hazırlanmalı.
499 syf.
·10/10
Ne çok şey kaçırmışım yıllardır Sarah J. Maas kitapları okumayarak. Thorne Of Glass kitabını ve serisini görüyordum aslında, fazla araştırmadığım, başka kitaplarla uğraştığım için Cam Şato'nun o olduğunu fark edemedim. Suçu kapağa atarsam haksız sayılmam. Cam Şato, o kadar kıvamında bir kitaptı ki. Hislerimi yazıya dökmekte zorlanabilirim. 2015 yılında çıkmış ama ben iki yıl sonra okuma imkanı buldum. Bu konuda biraz hüzünlüyüm. Diğer yandan da mutluyum, Sarah gibi bir yazarın kalemiyle tanıştığım için.
Celaena, suikastçi 18 yaşında bir kız. İlginç kısım buradan başlıyor. Ana kahramanın suikastçi olması özellikle ilgimi çekti. Sürgünden alınıp Cam Şato'ya getirilmesiyle başlıyor olaylar. Kralın yaveri olmak için bir düello yapılacak. 23 tane yaver 13 haftalık sınava tabii tutuluyorlar. Tabi bu sınav sırasında gizemli bir şekilde öldürülen yaverler oluyor. Büyü pek ön planda değildi, diğer kitaplarda üzerinde durulacağını fark edebiliyoruz kitabın sonuna doğru. Heyecanlı kısımlar, sınavlar, yaverler bir yana. Chaol bir yana. Ben yaş konusuna biraz takığımdır. Ve Chaol biraz daha ağır başlı olduğu için favori karakterim Chaol oldu. Chaol 22 yaşında. Dorian 19. Celaena'e yakışan kişi tabii ki Chaol. İtiraf etmem gerekiyor ki, Dorian bir sahnede kalbimi yerinden çıkaracaktı. Ama yine de Chaol'un yeri ayrı. Kitabın içinde dostluğun da olması ayrı bir güzel olmuş. Nehemia ve Celaena iyi dost oldular. Umarım diğer kitaplarda altından bir şeyler çıkmaz diyorum. Kitabı o kadar beğendim ki... Zamanım olsa, yerimden kaldırmasalar bir gün içinde soluksuz bir şekilde okurdum. Okurken kendimden geçtiğim, güldüğüm oldu pek duygulanmadım ama diğer kitaplar bunun acısını çıkaracak diye düşünüyorum. Muhteşemdi. Dünyaya, cam şatoya, kitaptaki her şeye bayıldım. Kötü karakter bile kendine özgüydü. Okunması gereken kitaplardan biri. Ve kesinlikle tanınması gereken yazarlardan biri Sarah J. Maas. Ne yazsa okurum diyebileceğim yazarlardan biri. Okuyun. Kapağına bakıp yargılamayın. Yarın bir gün dizisi ya da filmi çıkınca kapağını yenilerler ve herkesin elinde görmeye başlarsınız. Haksızlık etmeyin, önyargıyı bir kenara bırakın ve okuyun. Bu arada şunu eklemeden geçemeyeceğim. Verite, Sarah'nın kitaplarını okurken o kadar muhteşem eşlik ediyor ki. Verite'in sesi, kitabı okurken daha fazla bağlanmama neden oluyor. Bütün kitap boyunca, olan her olayda arkadan onun sesinin gelmesi muhteşem. Sarah ve Verite, benim ayrılmaz ikilim oldu.
500 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Adarlan suikastçısı Celaena ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Oysa o, eğitimli ve dünyanın en iyi suikatçisiydi. Bir hata yapmış ve yakalanmıştı.
.
Genç Yüzbaşı Westfall ona bir teklifle geldi. Celaena, kraliyetin en yetenekli savaşçıları ve suikastçılar oyla katılacağı ölümüne bir yarışmada veliaht prens Dorian'ı temsil edecekti.
.
Bu yarışmayı kazanırsa, ölümüne nefret ettiği kralı korumaya ve sonrasında özgür bırakılmaya hak kazanacaktı. Ama önce bir biri ardına ortaya çıkan cinayetlerin katilini bulmalı ve hayal bile edemeyeceği bir geleceğe hazırlanmalı...

Cam Şato efsanesini kesinlikle kaçırmamalısınız. Tek kelimeyle soluksuz bir heyecanla okudum. ilk kez Dex yayınlarından aldığım kitap bu seri. Ve inanın Sarah J. Maas'e hayran kaldım ve diğer kitaplarını da aldım.
.
Asla hediye etmeyeceğim seriler arasına girdi.
500 syf.
·17 günde·1/10
Cam Şato'yu gözümde fazla büyütmüşüm. Sarah J. Maas okumayı da öyle. Kitabı indirimde gördüğüm için almıştım ama iyi ki ikinci kitabıyla birlikte almamışım çünkü bu kitabı hiç sevmedim

Gelelim sevmeme sebeplerime, öncelikle kitap çok alaycı bir biçimde yazılmıştı ama kurgusu gereğiyle bu kitapta alaya çok az yer verlimeliydi diye düşünüyorum. Yazar sanki "Aman, yazayım da gitsin ne önemi var anlattıklarımı nasıl anlattığımın." der gibi bir hava verdi bana okurken. Kurgusu ve karakterleriyle canımı sıktı. Evet, akıcıydı ama bana hiç keyif vermedikten sonra akıcılığın hiçbir önemi yok. Ciddiye alınmamış gibiydi.

Seriye devam etmeyi düşünmüyorum. Yine de hepinize keyifli okumalar:):)
500 syf.
·Beğendi·8/10
Cam Şato; yazarın diğer serisine kıyasla bir tık aşağıda kaldı bende. Ama yine de kurulan dünya ve ilmek ilmek dokunmuş ilişkiler, sırlar kitabı merak edilir kıldı. Ben genelde üçüncü ağızdan okumayı pek sevmem bu yüzden kitabın başlarında hafifçe garipsesemde zamanla alıştım. Kitabın gidişatı ve her sayfada kendini bulan karakterimiz oldukça iyiydi. Herkesin okumak isteyeceği bir seri olduğunu düşünmesem bile göz atmanızda fayda var. Yine de tekrar belirtmeliyim; yazarın Dikenler ve Güller Sarayı serisiyle kıyaslamak saçma olur.
500 syf.
·6/10
Kitabı ilk yarısına kadar çok sevmiştim. Farklı gelmişti. Ama diğer yarısında çok sıkıldım. Bir an önce bitirmeye çalıştım. Celaena ergen gibi hareket etmeye başlamasaydı çok iyi bir kitap ortaya çıkabilirdi. Bu kitaptan çok umutluydum. Biraz hayal kırıklığı yaşasam da sonunda Celaena, Prensi bırakınca ikinci kitabını da okumaya karar verdim.
500 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Daha önce bu yazardan dikenler ve güller sarayını okumuştum ve baya sevmiştim. Bu da güzeldi hatta dikenler ve güller sarayından daha çok keyif aldım.

Kızımız bir suikastçı ve 18 yaşında. Kitaptaki asıl olaylar bu kızın sürgünden alınıp cam şatoya götürülmesiyle başlıyor. Bence çok sürükleyiciydi. Yazarın dili basit, öyle çok süslü püslü değil. Konusu güzeldi ve kendini keyifle okuttu. Bu yazarı seviyorum.
500 syf.
·5/10
Güya suikastçi. Daha uygunu ergen olmalıydı. Sıkıcı ve gereksizce uzun. Yarışmanın çoğu bölümleri atlanmış. Erkek kahramanlar karaktersiz ve sönük. Söylenene göre kız ömründe düzinelerce insanı öldürmüş, fakat kitapta madenlerden çıktığından beri kimseyi öldürmedi. Bu da tabii bütün kitap ediyor.
499 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Uzun süredir okuyup okumamak konusunda tereddüt ettiğim bir seriydi bu. Neden olduğu konusunda hiçbir fikrim yok açıkçası. Ama okuyunca kendimi sorguladım neye dayanarak tereddüt ettim acaba diye.

Seri hem konu hem de karakter açısından oldukça zengin. Konusunu size arka kapakta yazdığı kadarıyla anlatmak istiyorum. Ana karakterimiz Celaena Sardothien namı diğer Suikastçılar Kraliçesi... Ömür boyu hapis cezası almış bir mahkumken kraliyetin en yetenekli savaşçılarının katılacağı bir yarışmada veliaht Prens Dorian'ı temsil etmek üzere bir teklif alıyor. Tabi ki de kabul ediyor. Ama olaylar bu kadarla sınırlı kalmıyor.
Ben kitabı genel olarak çok sevdim. Sadece aşk konusunda biraz zayıf buldum. Yanlış anlaşılmasın ortada bir aşk var ama bana çok yavan geldi. Gerçi bunda karakterin ne istediğinden emin olamaması etkili olmuş olabilir. Bir de içimden bir his serinin ilerleyen kitaplarında olaylar çok daha değişik boyutlara ulaşacak diyor. Ne kadar doğru çıkar bilemem.
500 syf.
·Beğendi·10/10
İnşallah beğenmem de devam kitaplarını almak zorunda olmam dediğim ve sonrasında aşık olduğum gıcık kitap. Bir suikastçi olan güzel kızımızın krallık tarafında ülkenin dört bir yanından toplanan hırsız,suikastçi vb. kişilerin arasından en iyi olanı seçip kralın koruması(sanırım öyle bir şey di) olmaya çalışmalarını okuyoruz. Gayet rahat okunabilen hatta beğendikten sonra keşke beğenmeseydim daha 6 kitabı var diyebiliceğimiz türde bir kitaptı. Alın okuyun .
500 syf.
·9 günde·7/10
Cam Şato, benim için yazarın diğer serisinden bir tık aşağıda başladı açıkçası.
Serinin ilk kitabı olmasına rağmen son 100 sayfasında olan bazı olaylar dışında çokta iyi bir başlangıç kitabı olduğunu düşünmüyorum.
Kitaba başladıktan sonra yaklaşık 200 sayfaya kadar kesinlikle adapte olamadım kitaba.
Karakterler benim için çok havada kaldı.
Baş karakterimiz Celaena ilk sayfalardan itibaren tutumuyla çok ısıtmasa da içimi.. Kitabın sonunda tek sevebildiğim karakter oldu :)
Bu arada Ölümcül Merhamet kitabından sonra bu kitabı da okurken aklıma istemsizce "Zehir Ustası" serisi geldi. Sanırım o seriyi ve karakterleri çok özlemişim :)
Sizlerin dediklerine göre 3. kitaptan sonra esas olay başlıyor. O zamana kadar sabırla okumaya devam o halde :)
Bir de o prensesi ben bir türlü sevemedim sanki altından başka bir cinlik çıkacakmış gibi geliyor bana ilerleyen zamanda ya bakalım :)
499 syf.
·6 günde·2/10
Yine güzel başlayıp kötü bir şekilde ilerleyen, barındırdığı mantık hataları ile yeni bir kitap yazabileceğimiz bir eserin yorumu ile merhabalar.

Kitabın ana konusu ve Chaol Westfall karakteri dışında hiçbir şeyi sevemedim ne yazık ki. Başta acaba tüm kadın karakterler sığ yazılırken düzgün bir karakter mi göreceğim diye sevinip umutlansam da sonuç büyük bir hüsran oldu. Kitapla ilgili en büyük problem esas karakter Celaena. O kadar büyük bir problem ki esas kızı çıkarsak bence kurgu bozulmaz aksine kurtulabilir.

Bunun yanında böyle temelsiz bir fantastik kitap görmek de hayal kırıklığı yaşamama sebep oldu. Olayın geçtiği varsayılan dönemden net bir şekilde bahsedilmiyor ama kadim din ve büyü inanışları, şaman ayinlerine benzeyen bazı dini törenler, çok tanrılı bir din hatta tanrıça inançları vs. görülen bir zamandayız. Bilinen ülkeler ve topraklar söz konusu değil. Ortada Adarlan diye bir krallık var. Ama tüm bunlar bana M.Ö izlenimi verirken yazar masada duran saatlerden, bilardo ve satrançtan, rahat yetişen kadın karakterlerden, dük ve lordlardan ne bileyim daha nice aklımda soru işareti bırakan şeyden bahsediyor. Yanılıyorsam lütfen beni aydınlatın ama bunlar için en azından ilahi dinler zamanında olması gerekmiyor mu kitabın? Kafamda delice sorular var anlayacağınız.

Bunun yanında Chaol hariç kimsenin karakterinde denge yoktu.

Celaena, diktatörleri aratmayan bir kralın yönettiği büyük toprakların gelmiş geçmiş en meşhur suikastçısı. Bakın, bu detaya dikkat edin, kendi hocası bile efsane olan ve her yolla adam öldürebilen korkusuz bir suikastçıdan bahsediyoruz. Bu kız 18 yaşında, tek derdi kıyafetler ve balolar, sürekli ben dünyanın en güzeli ve en iyisiyim, kendimi çok seviyorum modunda gezen kibirli bir şahıs. Herkes onu sevsin ve ilgilensin istiyor vs. vs. Psikolojisini düşünüp yok yahu hak verelim belki de ben çok tepki veriyorumdur diye kendimi avutmak istesem de bir yerden sonra kitaptan nefret etmeye başlamış olabilirim.

Celaena nasıl efsane oldu bilen yok. Kimleri öldürdü bilen yok. Böyle kötü bir krallık varken nasıl da masum bir suikastçı oldu anlayan yok. Kızımız lafta efsane. Kimseyi öldürmeyen efsane suikastçı. Zaten esas konu da bundan çok kralın yaverliği için yapılan yarışma. Bu sadece kızımızın mesleği, hayat onu suikastçı olmaya zorladıysa onun ne suçu var? O zaten mükemmel falan filan. Bu yarışma 24 hafta sürüyor ve her hafta yeni bir eleme yapılıyor ama bilin bakalım ne yapılıyor? Bilemezsiniz çünkü yarışmalar aptal bir bilmem ne oyunu, ben zaten iyiyim şeklinde verilip geçiştiriliyor. Bu arada kitap ilahi bakış açısıyla yazılıyor, evet.

Gelelim Celaena ile saçmalıkların devamına. Bu kız zehir sınavında kopya çekip neyse birinciliği paylaşırım o kadar da hakkını vermeyecek değilim diye düşünen biri. Haliyle testte bilmediği bir zehir var ama bunu merak bile etmiyor, yazar tabi ileride karşısına çıkarıyor o zehri ama kızımız tın. Çünkü o en iyi arkadaşlar.

Ama aynı kız kralı hiç öldürmeye çalışmamış ki adam gizli işler çevirdiği için genelde tek takılıyor ve ondan deli gibi korkuyor. Sebebi? Yok. Hani kızımız en iyiydi? Sus okur bu kadar düşünme, bu roman. Bu fantastik bir kitap. He canım he.

Daha ne saçmalıklar deseniz inanın bu yorum Sarai yorumum ile yarışır ama bende takat kalmadı.

Aşk kısmı ise Alacakaranlık'tan Bella ve Gece Evi'nden Zoey ile yarışan bir halde. Öyle bir aşk ki beş saniyede gerçekleşip beş saniyede bitti. Sadece fiziksel güzellik üzerine başlayıp sona erdi. Ama kimse bu masum kıza laf etmiyor çünkü bilin bakalım o kim? Bu kız Adarlan'ın en hastalıklı, kibirli, ikiyüzlü, çıkarcı suikastçısı Celaena.

Anlayacağınız fantastik edebiyata hakaret olabilir bu kitap. Böyle yüksek bir puan almayı nasıl başardı bilmiyorum. Dili de öyle enfes değil ki zaten anlatacak bir aksiyon yok. Devam kitapları elimde olduğu için okumayı düşünüyorum ileride ama zaten baskısı olmayan bu kitapla vakit kaybetmeyin derim.
500 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ana karakter olsun yan karakterler olsun hepsi çok hoştu bence. Kitabın anlatım dilinde de bir kusur göremedim. Fakat çeviride sorunlar var gibiydi. Kitabın okudukça dallanıp budaklanması ve ince ayrıntıları okumamı zevkli kıldı. Tüm fantastik severlere öneririm.
"Yargılarda bulunmuyorsan akla ne gerek var?"

"Peki ya insanları aklının acımasız yargılarından sakınmayacaksan kalbe ne gerek var?"
"Yalnız mısın?"
"Yalnız mı? Hayır. Kendi başıma ayaklarımın üzerinde gayet iyi durabilirim. Tabii okumam için uygun kitaplar sağlandığında."
Sarah J. Maas
Sayfa 167 - Dex Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cam Şato
Alt başlık:
Cam Şato Serisi 1
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
500
Format:
Ciltli
ISBN:
9786050946871
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Throne of Glass (Throne of Glass #1)
Çeviri:
Deniz Başkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınları
Karsınızda Suikastçılar Kraliçesi Celaena Sardothien. Celaena ömür boyu hapse mahkûm edilmişti. Oysa o, eğitimli bir suikastçıydı, benzerlerinin en iyisiydi ama bir hata yapmış ve yakalanmıştı.

Genç yüzbaşı Westfall ona bir teklifle geldi. Celaena, kraliyetin en yetenekli savasçıları ve suikastçılarıyla katılacağı ölümüne bir yarışmada veliaht Prens Dorian'ı temsil edecek.

Yarışmayı kazanırsa kralı korumaya ve sonrasında özgür bırakılmaya hak kazanacak. Ama önce bir biri ardına ortaya çıkan cinayetlerin katilini bulmalı ve hayal bile edemeyeceği bir geleceğe hazırlanmalı.

Kitabı okuyanlar 212 okur

  • sümeyye
  • Ecem
  • Sude Yasli
  • Erman berke
  • nynawea
  • P. Discordia
  • Ece Mısırlı
  • emine şenol
  • Ş. Şirin YILDIZ
  • Nihan Çivin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%13.9
18-24 Yaş
%50
25-34 Yaş
%22.2
35-44 Yaş
%2.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.2
Erkek
%4.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (36)
9
%24.3 (27)
8
%18.9 (21)
7
%11.7 (13)
6
%4.5 (5)
5
%0.9 (1)
4
%1.8 (2)
3
%1.8 (2)
2
%2.7 (3)
1
%0.9 (1)