Enis Rıza

Enis Rıza

YazarEditör
8.9/10
28 Kişi
·
70
Okunma
·
0
Beğeni
·
215
Gösterim
Adı:
Enis Rıza
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1948
1948, Ankara doğumlu. Belgesel sinemacı, eğitmen, yazar. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1969’da “Genç Sinema” grubu ile belgesel ve kısa film çalışmalarına başladı. Çeşitli okullarda ve kurumlarda fotoğraf, sinema, belgesel sinema üzerine dersler verdi. 1969 yılında Genç Sinema Hareketi ve 1997 yılında Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı. Toplumsal hafıza, arşiv, sözlü tarih, çeşitli araştırmalar ve kuramsal çalışmaları önemli uğraşları içinde.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·4 günde·Beğendi
Zamanın İzinde; Enis Rıza'nın seçtiği fotoğraflar ve Ercan Kesal'ın bu fotoğraflara yazdığı duygu dolu metinlerden oluşan, Ayrıntı Yayınları'nın 1000. kitabı olarak Şubat 2017'de ilk baskısını yapan muhteşem bir kitap.

Burhan Sönmez kitap için yazdığı önsözde şöyle diyor :
"Zamanın İzinde bir ansiklopedi veya başvuru kitabı değil, düşünceyle yoğrulmuş duygulara hitap ediyor, bakan göz ile konuşan dil arasındaki uyuma ve gerilime yaslanıyor. Enis Rıza'nın seçtiği fotoğraflar, toplumsal olan ile bireysel olanın havzasında sonsuzluğu an ile buluşturuyor. Bu fotoğrafların başına oturup, görünenleri ve asıl olarak görünmeyenleri kendi hayal dünyasında yoğuran Ercan Kesal bir kilim gibi dokuya dokuya ortaya bir tasvir çıkarıyor."

Zamanın İzinde yaklaşık 100 yıllık bir tarihin raflarına kaldırılmış olayları, yürek yangınlarını tekrar hatırlatıp, hafızaları tazeletirken, geçmişle geleceğin arasında kurulan köprüden tekrar geçiriyor biz okurları.

Dün belki geçmişte kalıyor ancak geleceğe hep bir parça fotoğraflarla taşınıyor. Bu fotoğraflar bazen acıları, bazen söylenmemiş sözleri, bazen yarım kalmış hayalleri, bazen umutları, belki çokça da mutlu anları saklıyor.

Zamanın İzinde her kitaplıkta yer alması gereken, özellikle bizim gibi balık hafızalı toplumlar için ara ara bakılması, yaşananların ve yaşatılanların hatırlanması açısından önem arz eden bir kitap bence.

Kitapla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür Sanat ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği Yazar& Şair Buluşmaları etkinlik dizisinin Enis Rıza ve Ercan Kesal'ı konuk ettiği ve Zamanın İzinde kitabının konuşulduğu videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/QxqsF6d5FP0

Sonuç olarak "Hayatlarımız geçmişten bağımsız değil, ama yalnızca geçmişin insafına da terk edilemez. Aslolan, oradaki izlerle varacağımız gelecektir."

Keyifli okumalar.
352 syf.
Nasıl anlatılır bu kitap gerçekten bilmiyorum.
Çünkü ne yazsam az kalacak.
Enis Rıza'nın fotoğrafları,
Ercan Keşal'ın o fotoğrafları kendine has sıcak,içten uslûbu ile yorumlaması harikaydı.
Kitap,geçmişi ve günümüzü de kapsayarak yarına devam eden toplumsal tarihimizin yüz yılını anlatıyor.
'
▶Çoğunu ilk kez gördüğüm fotoğrafların içinde âdeta kayboldum.Anlatılanları tekrar tekrar okuyup insanların yüzlerini tek tek inceledim.
Bazen Bulgaristan'dan sürgün edilen göçmenlerle aç,susuz günlerce yürüdüm,bazen Yaşar Kemal,Nazım Hikmet,Cemal Süreya ile dinlendim
Başka bir gün Yılmaz Güney
filmi izledim
Filmi seyrederken Peri Gazozu'ndan da içmeyi ihmal etmedim
Halk "kaybettiği sevgilisini" son kez uğurlarken de oradaydım
ATAMIZ'ı göz yaşlarıyla uğurladım sevgisini sonsuza dek kalbime kazıyarak..
Başka bir gün
Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir ile birlikte saklandım bir apartman dairesinde.Ve 51 saat sonra eve baskın yapıldığında Hüseyin 83 kurşunla öldürüldüğünde,Mahir ağır yaralandığında da oradaydım...
Hrant Dink öldürüldüğünde,
Deniz Gezmiş idam edildiğinde de.
Bir anne çocuğunu emzirerek ona can verdiğinde de,katledilen evladını toprağa gömerken de oradaydım...
'
Öyle güzel bir kitaptı ki her fotoğrafta farklı duygular hissedip,farklı hayatlara ve hikayelere yol alıp #zamanınizinde ilerledim
'
Benim gibi geçmişe,anılara,araştırmaya,öğrenmeye ilgi duyan biriyseniz
bu kitabı çok seveceksiniz
Muhteşemdi,muhteşem
352 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Yakın tarihimize Enis Rıza'nın fotoğrafları,Ercan Kesal'ın yazılarıyla kısa,çarpıcı bir yolculuk.Bu kitap benim arşivlik diye nitelediğim,her kütüphanede olması gereken kitaplardan.Ayrıntı yayınları 1000.kitaplarını ismine yakışır güzellikte yapmış. Ancak fiyatı 80 lira olunca herkese öneremiyordum.Şimdi ciltsiz kitabı da çıktı ve fiyatı 45 lira.Fotoğraf sanatını sevenler için de güzel bir çalışma.
352 syf.
Zamanın İzinde… Enis Rıza’nın fotoğraf seçimleri Ercan Kesal’ın bu fotoğraflara yazdığı yazılarla bizi uzak yakın Türkiye’nin tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Toplumal hafızamızı tazeliyor Zamanın İzinde. Enis Rıza anlık bir fotoğrafla bize hatırlatıyor, unuttuğumuz bir detayı ise Ercan Kesal yazıyor. İyi bir ikili, güzel bir iş, önemli bir çalışma.

Ayrıntı Yayınları 30 yıl önce kurulmuş ve Zamanın İzinde yayınevinin 1000. kitabı. İçindeki fotoğraf veya hikayelerin hangisinden bahsetsek bir diğerine haksızlık etmişiz gibi olacak. Bu yüzden kitaba bir bütün olarak bakmak gerekiyor. Bir bütün olarak görmek ve okumak; toplumsal hafıza da zaten böyle bir şey değil mi?

Şurası kesin ki; kitabı okurken bir film şeridi gibi geçecek tarih gözünüzün önünden. Enis Rıza, kitap için “Bu kitap yüzyılın tarifi değil, hayata dair hatırlamalardır.” diyor. Aslında her bir birey hem kişisel hem de toplumsal tarihi için böyle hatırlatmalara muhtaç.

Andrey Tarkovski’nin söylediği ve kendi hesabıma bunu bir düstur olarak aldığım şu cümle kenara çekilmemek ve her daim güzellik üretmek için başlangıç adımı olacak cinsten:

“Dünyada ne kadar fazla kötülük varsa, güzellik yaratmak için de o kadar sebebimiz var demektir.”
352 syf.
·9/10 puan
Ayrıntı Yayınları’nın 1000. Kitabı elinizde. Ciltli ve Ciltsiz basımları mevcut. Muazzam bir çalışma.

Enis Rıza’nın fotoğraf seçimleri ve Ercan Kesal’in o fotoğraflar üzerinden ‘dolu hislerle’ kaleme almış olduğu yüzlerce yazı mevcut.

1800’lerden 2000’lere, Savaştan Barışa, Zalimden Mazluma, İnsandan Hayvana 150 üzerinde fotoğraf bulacaksınız.

Giriş yazısında İstanbul İstanbul’un da yazarı olan Burhan Sönmez’in not düştüğü gibi:

“ Zamanın İzinde, geçmişin izleri ile geleceğin düşleri arasında mekik dokuyan bir çalışma. “

Kaçırmayın derim.
352 syf.
·2 günde·9/10 puan
Ayrıntı yayınlarının 1000. kitabı. Bir nevi almanak. Harika bir basım. Fotoğraflar güzel, Ercan Kesal yazıları güzel... İnsanlık adına duyulan utanç ise anlatılamaz. Kapak fotoğrafını o kadar sevdim ki, kitabı sırf bunun için almış bile olabilirim. Kapak fotoğrafı 1950'lerde Nevşehir'de çekilmiş. Nevşehir... Masanın üzerindeki cam şişeler, görülen adamın temiz kılık kıyafeti, modaya uygunluğu zamanın insanlar üzerindeki tahribatını bize gösteriyor. Nevşehir'de şimdi böyle bir fotoğraf çekilebilir mi acaba merak ediyorum. üç yüz küsür sayfa boyunca fotoğraflar var yıllara yayılmış hiç görmediğimiz, tanımadığımız insanların, halkların; inceliyorsunuz teker teker, hayal ediyorsunuz o insanların yaşamlarını.

Kitap kağıt ve kapak kalitesi çok şahane. Tek bir şeyi sevmedim o da fotoğrafların açıklamalarının kitabın sonuna konulması. Her sayfada son sayfayı açıp bakmak beni çok yordu bunu düşünmeleri gerekirdi yayınevinin.
96 syf.
·2 günde·8/10 puan
Sayın İpek Elif ATAYMAN'ın 2012 yılında Marmara Üni. Sinema-TV anasanat dalında sanatta yeterlilik tezi olarak yazmış olduğu eser, bir tezden çok akıcılığı ile sinema ile ilgilenenlerin bir çırpıda okuyabileceği dili akademik bir araştırmaya göre oldukça hafif bir okuma kitabı hissi verdiğindne olsa gerek sonrasında Ayrıntı Yayınlarınca kitap haline getirilmiş.

Sadece Costa Gavras'ın sineması değil, sinemanın başlangıcından, tabi olunan akımlara ve akımların iz bırakan yönetmen ve eserlerine yer veriliyor. Costa Gavras'ın filmografisi içinde oldukça kapsamlı bir ürün ortaya koymuş. Missing ve Z filmlerini izlemiş biri olarak kitaptan aldığım keyif epeyce tatmin edici oldu. Costa Gavras kimdir diye merak edenlere kesinlikle tavsiye ederim.
352 syf.
·2 günde·9/10 puan
Zamanın izinde, geçmişin izlerini fotoğraflarla ve metinlerle günümüze taşıyan arşivlik bir kitap. Enis Rıza’nın seçtiği fotoğraflara, Ercan Kesal kalemini konuşturarak harika metinler yazmış. Kitap, döneme iz bırakmış kişiler, olaylar, yazılardan oluşuyor. Her fotoğrafı ve detaylarını anlatmaya bir kitap yazılır. Kitapseverlerin mutlaka kütüphanesinde olması gereken bir kitap olmuş.

Geçmiş hiçbir zaman bitmemiştir, sonsuzluk içerisinde yansıyıp durur.
352 syf.
·Beğendi·10/10 puan
yani bu kitap büyük bir emeğin ürünü. iki üstat çok büyük emek vermiş. bize de okumak düştü. herkese öneriyorum nacizane. ayrıntı yayınlarından çıkmış olması da ayrıca bir güzellik katıyor kitaba.

Yazarın biyografisi

Adı:
Enis Rıza
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1948
1948, Ankara doğumlu. Belgesel sinemacı, eğitmen, yazar. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1969’da “Genç Sinema” grubu ile belgesel ve kısa film çalışmalarına başladı. Çeşitli okullarda ve kurumlarda fotoğraf, sinema, belgesel sinema üzerine dersler verdi. 1969 yılında Genç Sinema Hareketi ve 1997 yılında Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı. Toplumsal hafıza, arşiv, sözlü tarih, çeşitli araştırmalar ve kuramsal çalışmaları önemli uğraşları içinde.

Yazar istatistikleri

  • 70 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 113 okur okuyacak.