Geri Bildirim
Eric Berkowitz

Eric Berkowitz

8.8/10
6 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
448
Gösterim
Adı:
Eric Berkowitz
Unvan:
Yazar, Hukukçu ve Gazeteci
Bütün eski uygarlıklar, insanların cinsel yaşamlarını kontrol etmeyi amaçladılar.
Bir ya da iki asır geriye veya ileriye gittiğimizde ya da bir ülkenin sınırını geçtiğimizde, bir toplumun zararsız eğlencesinin bir başkasının en ağır suçu olduğunu görürüz. Bu kitap da size bu hikayeyi anlatmayı amaçlıyor.
Bir Romalı tarihçinin anlattığı gibi ''istisnasız herkes, hasat zamanında kesilen ekinler gibi doğrandı''.

Katliamdan geriye kalan yürek parçalayıcı bir hikayeye göre, iki oğlunu oyunlara getirmiş bir tüccar, askerlere kendisini öldürüp çocuklarının hayatını bağışlamaları için yalvarır. Gotlar, çocuklardan birinin hayatını bağışlamayı kabul eder, ama hangisi olacağını seçmeyi tüccara bırakırlar. ''Feryat figan ağlayan baba oğullarına bakıp aynı ölçüde çok sevdiği iki oğlu arasında tercih yapamadığı için çocuklarının katledilmesini çaresizce izlemek zorunda kalır.''
Ur- Nammu döneminde nişanlı bir bakireye tecavüz etmiş bir adam ölümle cezalandırılırdı. Bu ceza, kıza karşı işlenen suçtan ziyade müstakbel damadın kıza sahip olacak ilk kişi olma hakkının elinden alınmasına işaret etmektedir.
Yahudilerin komşularından aldığı adetlerden biri de sünnetti; İbranilerden çok önce, M.Ö 3000'den beri Mısırlılar oğullarını ve ergen erkeklerini sünnet ediyorlardı.
ROMA, FAHİŞELERİ, OYUNCULAR, hayvan dövüştürücüleri ve gladyatörlerle aynı kefeye koyardı. Bütün bu insanlara geçimlerini bedenleriyle kazandıkları için ayak takımı(infamia) gözüyle bakılırdı. Kullanılan, arzulu gözlerle bakılan, Romalı soylu vatandaşlar(dignitas) tarafından hor görülen ve fiziksel istismara açık insanlardı.
“MÖ 215’te Roma’nın Cannae Savaşı’nda yenilmesi üzerine yenilginin Vesta bakiresi rahibeler Opimia ve Floroia ‘incestum=ensest’ ilişki yapmasından kaynaklandığına karar verildi. Rahibelerden biri diri diri yakılırken, diğerinin intihar etmesine izin verildi.”
Eric Berkowitz
Sayfa 111 - Kollektif Kitap
Eski çağlardan başlayarak 19. yüzyılın sonuna kadar kronolojik olarak anlatılmış güzel bir eser. Kitabı okuduktan sonra kadının toplumdaki yerini görmemi bir kez daha sağladı. Bunun dışında insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gözler önüne seren kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Seks ve cinselliğin 4 bin yıllık tarihi. 19. yy sonuna kadar detaylı anlatılmış olsa da az da olsa 20.yy örnekleri de var. Ama kitap coğrafi olarak Avrupa ve Amerika ya odaklanmış durumda. İslamiyet öncesi Ortadoğu anlatılsa da sonrası hiç yok. Asya, Afrika ve Uzakdoğu kültürü de maalesef hiç değinilmemiş konular arasında. Bunun için tüm insanoğlunun değil de tarih boyunca Avrupa'nın (yani Hristiyanlığın) cinsel ilişkilere bakış açısını anlamak için iyi bir kaynak.
Tarih boyunca seks suçlarına verilen cezaların kronolojik olarak anlatıldığı güzel bir eser.

Ben daha çok sosyolojik temellerine giren bir eser bekliyordum ama ne yazık ki öyle çıkmadı. Gene de okunmaya değer.
Tarih boyunca cinsel yasakların nasıl değişti ve ne cezalar verildi? Cinsel tabuların zaman ve mekanda nasıl değişkenlik gösterdiğini, böylelikle hiçbir zaman tek bir doğru olmadığını fark edeceksiniz. Mutlaka okuyun. Tarih boyunca kurulan mahkemelerin cinsellikle ilgili olan davalarına, yaşanmış hikayelere yer veren eğlenceli ve düşündürücü bir kitap.
İnsan ve tarihe çok meraklı olmama ve tarihle ilgili olabildiğince fazla kitap okumama rağmen bu kitabı okuyana kadar anlamlandıramadığım pek çok şeyin yerli yerine oturduğunu gördüm.
Zira bu kitap bana gösterdi ki kendi türümüzü, yani insanı iyi tanımadan, tarihi ve tüm pozitif bilimleri öğrenseniz de birçok konuyu anlamak, taşlar yerine oturtmak mümkün olmuyor.
Örneğin erkeğin kadını kendine bağımlı kılmak için, kendi hazzından da fedakârlık yapabileceği düşünülebilir mi?
13. Yüzyıl Yahudi Keşişi Isaac Ben Yedaya: Kadının ilişkiden haz almasının önlemek veya daha az haz almasını sağlamak için erkeklerin sünnet olmasını savunuyor.
Keşiş Yedaya: “Sünnetli erkek çok çabuk uyarılıp kadınla ilişkiye geçer geçmez orgazma ulaşır fakat kadın bu acele ilişkiden hiçbir zevk almayacağı için mahcup ve şaşkın bir halde kocasını arzulamaya devam eder” (bu sebeple sünnet olun) diyor.
Başak’a türlere olduğu kadar eşine de bu kadar acımasız olabilen bir başka tür var mıdır acaba?
Ayrıca bu kitap başata seks olmak üzere birçok cezanın, olası zararları, tehlikeleri önlemek maksadıyla değil, bazı hazların, faydaların sınırlı bir seçkin grubun tekelinde kalması, dolayısıyla da onların diğerlerinden farklılığı ve “üstünlüğü”nün korunması için verildiğini çok güzel gözler önüne sermektedir.
Zira belirli bir zümrenin sınırsız sayıda partnerle, sınırsız seks yapabildiği toplumlarda seks cezalarının, daha aşırı uygulandığını, hazlar çoğaldıkça ve hazlara erişim kolaylaştıkça da suç sayılan davranışların, “suç” vasfını yitirdiğini de bu kitap ortaya koymaktadır.
Bu kitabı okuduğunuzda insanı, yani kendi türünüzü tam olarak tanımadığınızı ve zalimlikte insanla yarışabilecek başka bir türün bulunmadığını da anlamak mümkün oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eric Berkowitz
Unvan:
Yazar, Hukukçu ve Gazeteci

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 44 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.