Eric Berkowitz

Eric Berkowitz

Yazar
8.7/10
10 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
491
Gösterim
Adı:
Eric Berkowitz
Unvan:
Yazar, Hukukçu ve Gazeteci
Bütün eski uygarlıklar, insanların cinsel yaşamlarını kontrol etmeyi amaçladılar.
Mevcut düşünceye göre “iyi kızlar” cinsel yolla hastalık bulaştırmazdı, bunu sadece “kötü kızlar” yapardı. Erkekler masum kurbanlardı.
Tanrı’dan çok yeryüzündeki paradan söz ediliyordu. Giderek artan sayıda insan için cennet artık iyi bir hayat yaşadıktan sonra gidilecek yer değil, burada ve şimdi tadılan bedensel hazlar ve maddi bolluk demekti.
Evlilik, babaya varis değil de devlete savaşçı sağlamayı amaçlayan bir kurumdu. Sparta devleti, babası yurttaş olduğu sürece kadının çocuğunun nereden geldiğini umursamıyordu.
Bir ya da iki asır geriye veya ileriye gittiğimizde ya da bir ülkenin sınırını geçtiğimizde, bir toplumun zararsız eğlencesinin bir başkasının en ağır suçu olduğunu görürüz. Bu kitap da size bu hikayeyi anlatmayı amaçlıyor.
6. yüzyılda yaşayan koyu dindar Bizans İmparatoru Justinian, fahişeliği yasaklayıp Konstantinopolis’teki genelevleri kapattı ve genelev işletenlere para cezası verdi. Elde edilen para, fahişelerin yeni bir hayata başlamasına yardım etmekte kullanıldı. Kadın tüccarları kırbaçlanıp şehirden kovuldu.
Ur- Nammu döneminde nişanlı bir bakireye tecavüz etmiş bir adam ölümle cezalandırılırdı. Bu ceza, kıza karşı işlenen suçtan ziyade müstakbel damadın kıza sahip olacak ilk kişi olma hakkının elinden alınmasına işaret etmektedir.
Bir Romalı tarihçinin anlattığı gibi ''istisnasız herkes, hasat zamanında kesilen ekinler gibi doğrandı''.

Katliamdan geriye kalan yürek parçalayıcı bir hikayeye göre, iki oğlunu oyunlara getirmiş bir tüccar, askerlere kendisini öldürüp çocuklarının hayatını bağışlamaları için yalvarır. Gotlar, çocuklardan birinin hayatını bağışlamayı kabul eder, ama hangisi olacağını seçmeyi tüccara bırakırlar. ''Feryat figan ağlayan baba oğullarına bakıp aynı ölçüde çok sevdiği iki oğlu arasında tercih yapamadığı için çocuklarının katledilmesini çaresizce izlemek zorunda kalır.''
... eşcinselliğe yönelik ikircikli tutum, özellikle de bunun bir "yaşam tercihi" mi yoksa doğuştan gelen bir özellik mi olduğu meselesi günümüze kadar gündemde kalmıştır.
Yahudilerin komşularından aldığı adetlerden biri de sünnetti; İbranilerden çok önce, M.Ö 3000'den beri Mısırlılar oğullarını ve ergen erkeklerini sünnet ediyorlardı.
Eski çağlardan başlayarak 19. yüzyılın sonuna kadar kronolojik olarak anlatılmış güzel bir eser. Kitabı okuduktan sonra kadının toplumdaki yerini görmemi bir kez daha sağladı. Bunun dışında insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gözler önüne seren kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortağ çağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve oglancılık;Eski çağlardan başlayarak 19.yüzyılın sonuna kadar toplumun verdiği tepkileri, cezaları kronolojik olarak anlatan bir eser.Cezaların mantıksızlıgı, kadınların tecavüze ugramasına rağmen suçlu görülmesi toplumda kadının değerini bir kez daha gözler önüne sürüyor.Seneler, yıllar, asırlar geçmiş ama hala ilerleyememiş olmamızı gözler önüne seriyor.
Seks ve cinselliğin 4 bin yıllık tarihi. 19. yy sonuna kadar detaylı anlatılmış olsa da az da olsa 20.yy örnekleri de var. Ama kitap coğrafi olarak Avrupa ve Amerika ya odaklanmış durumda. İslamiyet öncesi Ortadoğu anlatılsa da sonrası hiç yok. Asya, Afrika ve Uzakdoğu kültürü de maalesef hiç değinilmemiş konular arasında. Bunun için tüm insanoğlunun değil de tarih boyunca Avrupa'nın (yani Hristiyanlığın) cinsel ilişkilere bakış açısını anlamak için iyi bir kaynak.
Tarih boyunca seks suçlarına verilen cezaların kronolojik olarak anlatıldığı güzel bir eser.

Ben daha çok sosyolojik temellerine giren bir eser bekliyordum ama ne yazık ki öyle çıkmadı. Gene de okunmaya değer.
Tarih boyunca cinsel yasakların nasıl değişti ve ne cezalar verildi? Cinsel tabuların zaman ve mekanda nasıl değişkenlik gösterdiğini, böylelikle hiçbir zaman tek bir doğru olmadığını fark edeceksiniz. Mutlaka okuyun. Tarih boyunca kurulan mahkemelerin cinsellikle ilgili olan davalarına, yaşanmış hikayelere yer veren eğlenceli ve düşündürücü bir kitap.
İnsan ve tarihe çok meraklı olmama ve tarihle ilgili olabildiğince fazla kitap okumama rağmen bu kitabı okuyana kadar anlamlandıramadığım pek çok şeyin yerli yerine oturduğunu gördüm.
Zira bu kitap bana gösterdi ki kendi türümüzü, yani insanı iyi tanımadan, tarihi ve tüm pozitif bilimleri öğrenseniz de birçok konuyu anlamak, taşları yerine oturtmak mümkün olmuyor.
Örneğin erkeğin kadını kendine bağımlı kılmak için, kendi hazzından da fedakârlık yapabileceği düşünülebilir mi?
13. Yüzyıl Yahudi Keşişi Isaac Ben Yedaya: Kadının ilişkiden haz almasının önlemek veya daha az haz almasını sağlamak için erkeklerin sünnet olmasını savunuyor.
Keşiş Yedaya: “Sünnetli erkek çok çabuk uyarılıp kadınla ilişkiye geçer geçmez orgazma ulaşır fakat kadın bu acele ilişkiden hiçbir zevk almayacağı için mahcup ve şaşkın bir halde kocasını arzulamaya devam eder” (bu sebeple sünnet olun) diyor.
İnsan türü gibi başka türlere olduğu kadar eşine de bu kadar acımasız olabilen bir başka tür var mıdır acaba?
Ayrıca bu kitap başta seks olmak üzere birçok cezanın, olası zararları, tehlikeleri önlemek maksadıyla değil, bazı hazların, faydaların sınırlı bir seçkin grubun tekelinde kalması, dolayısıyla da onların diğerlerinden farklılığı ve “üstünlüğü”nün korunması için verildiğini çok güzel gözler önüne sermektedir.
Zira belirli bir zümrenin sınırsız sayıda partnerle, sınırsız seks yapabildiği toplumlarda seks cezalarının daha aşırı uygulandığını, hazlar çoğaldıkça ve hazlara erişim kolaylaştıkça da suç sayılan davranışların, “suç” vasfını yitirdiğini bu kitap ortaya koymaktadır.
Bu kitabı okuduğunuzda insanı, yani kendi türünüzü tam olarak tanımadığınızı ve zalimlikte insanla yarışabilecek başka bir türün bulunmadığını da anlamak mümkün oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eric Berkowitz
Unvan:
Yazar, Hukukçu ve Gazeteci

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.