Fethi Aytuna

Fethi Aytuna

YazarÇevirmen
7.7/10
57 Kişi
·
136
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Mustafa Kemal Atatürk'ü en iyi anlatan kitapların başında İngiliz yazarların yazdığı kitaplar var. Bunun en önemli nedenlerin birisi, aldıkları yenilgi ve karşılaştıkları çaresizliği dibine kadar hissetmiş olmaları ve karşılarındaki deha'ya olan meraklarıdır. Çok gündeme gelmez ama; Amerika'da özellikle yüksek rütbeli askerler, günümüzde de olmak üzere, Atatürk'e olan hayranlıklarını gizlemiyor ve onun hakkında bir çok kitap yazıyor, araştırma yapıyor ve bir çok söyleşiye katılıyorlar. Onu örnek gösteriyorlar.

Austin Bay, Mustafa Kemal Atatürk'ün detaylı bir hayat anlatımını değil, savaş taktikleri, bilgisi, ileri görüşlülüğü üzerine bir kitap yazmış.

Özellikle Lord Kinross'un Atatürk'ünden sonra bu kitabı okuduğunuzda bazı detayları daha da pekiştiriyorsunuz lakin; Lord Kinross'un Atatürk kitabı okuduğum en iyi biyografilerden. Bilgiye doyma noktasına geliyorsunuz. Yetmiyor ama o bambaşka bir eser.

Austin Bay, kısa ve önemli bir eser çıkarmış ortaya. Yurt dışında da büyük ses getiren eser, bunun boşa olmadığını okduğunuzda size net olarak gösteriyor. Bir askeri deha üzerine yazılmış bu kitap, tabi ki göğsümüzü kabartıyor. Mustafa Kemal'in liderlik özelliği ve ani ve nokta atışı kararlarının detaylarına ulaşacaksınız. ve bu kararların oluşma aşamalarına konuk olacaksınız.

"Değişen bir dünyada değişimin yazarlarına dair söylenebilecek yeni bir şey her zaman vardır. Austin Bay, Atatürk'ün aldığı kararların ne kadar yerinde olduğunu ve bunların modern askerî doktrince de doğrulandığını ikna edici bir biçimde göstererek Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ve şekillendiren Mustafa Kemal'i daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bu, Atatürk'ün yaşamı ve başarılarını anlatan bu kısa ve öz yapıtı tavsiye etmek için yeterli bir neden. Kitap, dünyanın büyük askerî liderlerini anlatan bu dizide Atatürk'ün de yer almasını haklı çıkarıyor."
-Andrew Mango-

"Heyecanlı… Etkileyici… Bay'ın kısa, canlı ve okunmaya değer çalışması Atatürk'ün askerî kariyerini ustalıkla gözler önüne seriyor."
-New Criterion-

"Bu kitap Atatürk'ün askerî zaferlerini ve iktidara yükselişini kısa, öz ve akıcı bir şekilde anlatan bir çalışma. Onun 20. yüzyılın en başarılı devrimcisi olmasını sağlayan niteliklerini vurgulayıp ete kemiğe büründüren bir anlatı."
-Stephen Kinzer-

Kitabı önemle öneriyor ve herkese keyifli okumalar diliyorum.
Venedikte esiyle yasayan becerikli bir ebe olup kendisi anne olamayan bir kadinin hikayesini anlatiyor dili sade kitap surukleyici nir kac saatte okuyabileceginiz turden bir kitap
Tek cilde sığdırılmış bir Avrupa Tarihi kitabı olması sebebiyle kesinlikle ilgi çekici ve Tarih meraklılarının seveceği bir eser. Bunun yani sıra yeterince detaylı değil. Maalesef Roma Imparatorlugunun parçalanmasından Rönesans dönemine kadar geçen süre hayli üstünkörü geçilmiş. Yine de tek solukta Aktık Cağdan Günümüze Avrupa Tarihini tek solukta okumak kavrayışı kolaylaştırıyor. Kitabın en büyük artısı üslubunun akıcılığı ve belli bir sitematik dahilinde sebep sonuç ilişkisi ile ve Kita tarihini yeryüzündeki diğer kitalarla ilişkilendirerek anlatması olmuş diyebilirim.
Öncelikle kitabın konusuna geçmeden önce şu hususu belirtmekte fayda var. Kitap Türkiye'de az bilindiği, kitabın adında Venedik özellikle de yahudi kelimesi geçtiği için önyargı ile bakıyor olabilir ve baştan kitabın okunmasının gereksiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
Size sadece şunu söyleyeyim önyargılarınızdan kurtulun ve bu kitabı OKUYUN.

Yazar kitapta 16. yüzyıl Venediğinde ebe aynı zamanda yahudi bir kadın olan Hanna ana karakterinin etrafında yaşanan olayları dönemin şartlarını sanki o zamanlarda yaşamışcasına aksettirilen yalın ve akıcı bir üslupla okuyucuya anlatmayı başarmış.

O zamanlarda yahudi olmak çok zor, farklı olduklarını kıyafetleriyle belirtmek zorundalar ve Hanna'nın bu zorluklar altında Malta'da sürgünde olan eşini de kurtarma çabaları var.

Ben kitabı büyük bir keyifle, aynı zamanda hikayenin nasıl devam edeceğine dair binbir merakla okudum. O kadar beğendim ki arkadaşlarıma da okumak isterlerse diye verdim. 2 arkadaşım daha benim kitabımı okudu ve onlarda çok beğendi.

Bence okumayı ve tarihin derinliklerinde seyahat etmeyi seviyorsanız bu kitabı da seversiniz.
Sir Alex FERGUSON kolay olunmuyormuş .
Hayat hikayemde bizim gördüğümüz olayların dönüm noktalarını kendi elinde büyüyen 92 sınıfını ve bugün o isimlerin bir çoğu dünya futbolunu zirvede tamamladı. Ronaldoları, Giggsleri, Scholesları kendi elleriyle dünya futboluna kazandıran bir eğitici ve bunun yanında ardında devam eden mükemmel bir takım ha birde United' da
13 premier lig
5 Fa cup
4 lig kupası
1 kıtalar arası kupa
1 FIFA dünya kulüpler şampiyonası
1 Avrupa süper kupası
10 Communıty shield
2 Şampiyonlar ligi

Ve tüm bunları İngiltere gibi bir yerde kuzeyden gelen bir iskoç başarıyor. Bu başarı bizim bölgedeki insanların dikkatini daha çok çekmeli başarı her kapının kilitini açar. Ve burda aile sözünü de yazalım "Zorluklardan sonra daha güzeldir." Onun içinde böyle bu iskoçya da pub çalıştırıp başlayan hayat dünya futbolunun zirvesinde emekliliğe kendi isteğiyle ayrılarak son buluyor.
Dean Koontz kitapları içinde benim için en hayal kırıklığı yaratanı oldu. Giriş bölümünde karakterlerin hızlı ve detaylı tanımlamalarından sonra, durağan bir yapıda yüzeysel bir şekilde asıl konu işleniyor. Sanki ana konu "Bir" değil, her şeyi seksi bulan ruh hastası veya intihara meyilli ailesi yüzünden(Sparks) yıldırım fobisi olan aile.

Bu girişten sonra ters bir anlam çıkmasın, evet okudum ve okduğuma pişman değilim ancak bir Dean Koontz hayranı olarak daha iyisini beklerdim.
Şuana kadar okuduğum en iyi bilimkurgu/fantastik kitabı olduğunu söylemeliyim. Fantastik dediğime bakmayın. Aslında hikayenin kendisi bir metafor. Okuduğunuzda aslında çok daha derin anlamlar ve dersler taşıdığını anlayabilirsiniz. Sadece harika diyebilirim.
20 asrın en iyi bilim kurgu yazarlarından olan Asimow'un makalelerinden oluşan bu kitap Amerikan endüstrisinin genel anlamda bilime gerekli yatırımı yapmadığını yermekte ve asrın getirdiği teknolojik yeniliklerin bilime merak uyandırmaktan çok bilim merakanı körelttiğine dair çarpıcı tespitlerini içeriyor eser.Okuyucuyu bilime dair daha meraklı olmasını öğütleyen eser çağımızın gençlerine yol gösterici nitelikte.Şimdiden kltabı okuyacak dostlara iyi okumalar diliyoru
Futbol seviyorum diyen hatta futbol kitabı okumayı seviyorum diyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Manchester United'ın 80'lerin sonlarından bugünlere kadar tüm gelişimini, 25 sene menajerlik yaparak inşa etmiş bir dahinin bu süreçte yaşadığı maçların,kırılma noktalarının, transferlerin ve polemiklerin en ince detayına kadar anlatıldığını göreceksiniz. Futbol'un Steve Jobs'u Alex Ferguson size Manchester United'ı sevdirecek.
Fizikten anlayan, anlamayan ve polisiye okumaktan zevk alan herkesin bayılacağı bir kitap.Okuyucuyu sıkmayan,merak uyandıran ve sonuçlarıyla insanı hayrete düşüren sürükleyici bir roman.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 136 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 144 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.