Gavin Francis

Gavin Francis

Yazar
8.0/10
114 Kişi
·
302
Okunma
·
12
Beğeni
·
684
Gösterim
Adı:
Gavin Francis
Unvan:
İskoç doktoru ve yazar
Doğum:
Fife, İskoçya, 1975
Borges aydınlığı da biliyordu karanlığı da; körlüğü de biliyordu görmeyi de sonsuzlukla bağlantı kurmak için görmenin dışında başka yollar olduğunu da.
Öğrencileriyle yaptığı bu dersleri, "Her sözcük, kazıp çıkardığımız bir tılsım gibiydi," diye anlatır. "Öyle ki neredeyse sarhoş oluyorduk." Nasıl takımyıldızlar sadece karanlıkta görünebiliyorsa Borges de yavaş yavaş çöken gece karanlığı gibi ilerleyen körlüğü sayesinde edebiyatta hâlâ araştırması gereken ne kadar çok alan olduğunu görmüştür.
İyileşmek, ölümlülükten kurtulmak değil, gerisingeri ölümlülüğe salınıvermektir; iyileştiğimizde yabana, yaşlanma ve değişimin olasılıklarına iade ediliriz. (Kathleen Jamie, Frissure)
Nasıl ki insan toprak, su, hava ve ateşten yapılmışsa dünya da öyledir; nasıl ki insanın içinde bir kan gölü varsa... dünyanın da benzer şekilde yükselip alçalan okyanusu vardır. (Leonardo da Vinci)
İnsan vücudunu öğrenmek diğer her şeyi öğrenmekten farklıdır: İlgi odağı sizsinizdir ve insan vücudu üzerinde çalışmanın benzersiz bir dönüştürücü gücü ve doğrudanlığı vardır.
"Duygularım, onları gösterebildiğim zaman daha gerçek." dedi. "Hayat boyu yüzümde bir maskeyle dolaşmak istemiyorum."
"Yolunu alevin ışığıyla aydınlatmak için nasıl ateş yakarsa insan... kadim zamanların Ateşi de gözbebeğinin yuvarlağında öyle saklıdır işte." (Empedokles)
" Kemikler arasındaki eklemler, sinirlerin emrine, sinir kasa, kas kirişe ve kiriş ise Sağduyu' ya uyar. Ve sağduyu, ruhun makamıdır."
Leonardo Da vinci
272 syf.
Merhabalar şimdiye kadar hastamdan aldığım en güzel armağan olan İnsan Vücuduna Seyahat eseri baştan aşağı insan anatomisini anlatan bir eserdir.Yazarın öğrencilik hayatından ve mesleki hayatından yaşadığı tecrübeleri kendi ağzından okuduğumuz bir eserdir.Eserde sadece anatomiden bahsedilmemiştir ; tıp tarihi,mitoloji,felsefe gibi alanlardan da bahşedilmiştir.Kitabı okudukça vücudumuzun ne kadar mükemmel bir şekilde işlediğini göreceksiniz.Hastaları ile olan anılarına da mahremiyet çerçevesinde yer verilmiştir.Tıp fakültesine başlayacak olanlara ve ilgi duyanlara tavsiye ederim.Kitap tam olarak bilgilendirici bir kitap değildir eğlendirerek öğreten bir eserdir.Mesela yazar vücudu bölümlere ayırmış ve o bölümlerin organlarını doktorun anıları üzerinden işlemiştir .
Keyifli Okumalar Dilerim
238 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı ilk gördüğümde 'bu kitabi en kısa zamanda okumalıyım' demiştim. Kitapçıda görünce fiyatına bile bakmadan aldım. İyi ki de almışım. Kitaba verdiğim paraya asla acımıyorum. Güzel bir şey mi? Bir fikrim yok. Orası ayrı.

Kitaba gelecek olursa yazarımız bir doktor. Aslında hiç doktor olmayı düşünmeyen, coğrafyacı olmak isteyip dünyayı gezmek isteyen bir kişi. Bunları önsözde okuduğumda biraz şaşırdım. Heyecanla kitabı okumaya başladım ve tek kelimeyle mükemmel anlatmıştı vücudumuzu.
Hastalarının hikayelerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor.
Vücuduma olan bakış açımı değiştirdi, şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaptı diyebilirim.
Benim gibi sizinde ilginiz varsa mutlaka okuyun. Keyifli okumalar dilerim.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap baştan ayağa, insanın anatomisini gözlemlerle, yaşanmışlıklarla, bilgi süslemeleriyle, başarılı, keyifli ve hiç sıkılmadan okunacak şekilde anlatılmış. Bir doktorun gözünden insan vücuduna seyahat her kütüphanede olması gereken kitaplardan biri.
İçinde bir çok bilgi kırıntıları -kâh pamuk prensese, kâh Ezekiel yazıtına, kâh Yakuba kadar- kitaba bambaşka bir hava katmış. Bir solukta okunacak, herkese hitap eden bir dille kaleme alınmış. Francis kitabı yazmakla gayet iyi yapmış. Çevirisinde ufacık hatalar olsa da görmezden gelinebilir. Keyifli okumalar.
272 syf.
·12 günde
Kitap, tarihi bilgiyi, anatomik bilgiyi, yaşanmış örneklerle beraber harmanlıyor. Oldukça güzel ve birçok farklı bilgi edinmenizi sağlıyor, okuması da keyifliydi çünkü her zaman en az bir yerden okuyucuyu yakalayabiliyor
272 syf.
·1 günde·7/10
Kitabı ilk gördüğünüzde (kapağında etkisiyle) popüler kültürden uyduruk bir kitap gibi gelebilir. Siz yapmayın okuyun derim arkadaşlar. Hiç göründüğü gibi değil. Gayet güzel bilgilerle dolu ilgi çekici bir kitap. Güzel bilgilerde veriyor. Doktor olan yazarımız; hastalarla yaşadığı deneyimlerle bize hastalıklar ve organlarla ilgili ıfak ufak bilgiler veriyor. Kitap herkese hitap eder düzeyde. Ben başlayıp araya 2-3 kitap sokup öyle bitirsemde aslında hızlıca bitebilcek bir kitap. Keyifli okumalar :)
272 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Bir hekimin bakış açısıyla vücudumuz,hastalıklar ve hastalıkların sosyal hayata yansıması. Tıbbi yaklaşımın edebiyat,tarih, mitoloji, felsefe, bilimin harmanlanması kitaba çok keyifli hava katmış. Sevilerek yapılan işin iş olmaktan çıkıp hayatın anlamını keşfe bir araca dönüşmesi beni çok etkiledi. Ülkemiz dışındaki tıbbi etik ve yaklaşımı gözlem açısından pencere açtı. Meslektaşıma çok özendim. Herşeye rağmen mesleğini çok sevmek, bunu masalsı, şiirsel bir dille ifade etmek, birikimine birikim katarak hayatının her anında öğrenmeye çalışmak... Yazara hayranlığımı arttırdı. Kendini çok yönlü bir şekilde yetiştirip bunu eserlerine ve mesleki yaklaşıma yansıtabilmek...umarım bunu bizlerde gerçekleştirebiliriz. Okunduğu zaman insanın verimliliğini, enerjisini artıran, amaçlarını sorgulattıran, üzerindeki ölü toprağı silkelettiren muhteşem bir kitap...
272 syf.
·29 günde·Puan vermedi
İnsan anatomisine merak duyanların okuması için eşsiz bir kitap.. vücudumuzun ne kadar eşsiz olduğunu kusursuz görünse de ne kadar hassas bir bedene sahip olduğunu anlıyorsun
272 syf.
·Puan vermedi
Mesleğimin verdiği merakla bir çırpıda başlayıp bitirdiğim o mükemmel akıcılık..
Yazar, vakaların mahremiyetine önem verdiği için ağzımın açık kaldığı durumlarda -gizlilik hep ilgi çeker- hem gizliliğin verdiği merak hemde tutkularla beraber hissetmeden okumak imkansız.
Her sağlık çalışanının okuması gereken 10 kitap arasındadır.
272 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

İnsan Vücuduna Seyahat
Gavin Francis
DOMİNGO YAYINEVİ
Sayfa Sayısı: 272

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

İnsan vücudunu inceleyen, günümüz hastalıklarına değinen, tarihte yaşanmış bulgu ve gözlemleri aktaran güzel bir kitap olmuş. Akıcı bir dil, edebi bir anlatım ve sıkıcı olmayan kısa ama kapsamlı hikayeleri takip ederken kitap birdenbire son buluyor. Tadında bırakmak bu olsa gerek.

Anatomi ile ilgileniyorsanız hoşunuza gideceğine bahse girebilirim.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
272 syf.
·4 günde·10/10
Açıkcası herhangi bir kitap hakkında inceleme yazmayı hiçbir zaman haddim olarak görmedim. Ancak bu kitap için övgü mahiyetinde bir inceleme yazmak istiyorum. Yazarın bilgisi ve naifliği; tıbbi bir vakayı incelerken röntgen sonuçlarını sanat eserlerine benzetmesi, kitabında tıbbi ya da anatomik bilgiler verirken bunları edebi metinler ve şiirlerle desteklemesi fazlasıyla hoşuma gitti. Ara verilmeden bir çırpıda okunabilecek, bilgi verirken sıkmayacak bir kitap. Yazarın, tecrübeleriyle, fakülte ve çocukluk anılarıyla, sanatla, tarihle, coğrafyayla harmanladığı, herhangi bir insan için yararlı olabilecek, anatomi hakkında biraz olsun ilgisi olan kişilerin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gavin Francis
Unvan:
İskoç doktoru ve yazar
Doğum:
Fife, İskoçya, 1975

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 302 okur okudu.
  • 34 okur okuyor.
  • 381 okur okuyacak.
  • 19 okur yarım bıraktı.