İnsan Vücuduna Seyahat (Tepeden Tırnağa Bir Büyük Macera)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,8bin
Gösterim
Adı:
İnsan Vücuduna Seyahat
Alt başlık:
Tepeden Tırnağa Bir Büyük Macera
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051980041
Orijinal adı:
Adventures in Human Being
Çeviri:
Şiirsel Taş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
“Muhteşem... Bunun gibi bir kitap okumadım.”
-John Berger-

“...sinir kasa, kas kirişe, kiriş ise sağduyuya uyar. Ve sağduyu, ruhun makamıdır.”
-Leonardo da Vinci-

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

“Yılın Kitabı”
-Observer – Sunday Times – Economist – Sunday Herald-
(Tanıtım Bülteninden)
272 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar şimdiye kadar hastamdan aldığım en güzel armağan olan İnsan Vücuduna Seyahat eseri baştan aşağı insan anatomisini anlatan bir eserdir.Yazarın öğrencilik hayatından ve mesleki hayatından yaşadığı tecrübeleri kendi ağzından okuduğumuz bir eserdir.Eserde sadece anatomiden bahsedilmemiştir ; tıp tarihi,mitoloji,felsefe gibi alanlardan da bahşedilmiştir.Kitabı okudukça vücudumuzun ne kadar mükemmel bir şekilde işlediğini göreceksiniz.Hastaları ile olan anılarına da mahremiyet çerçevesinde yer verilmiştir.Tıp fakültesine başlayacak olanlara ve ilgi duyanlara tavsiye ederim.Kitap tam olarak bilgilendirici bir kitap değildir eğlendirerek öğreten bir eserdir.Mesela yazar vücudu bölümlere ayırmış ve o bölümlerin organlarını doktorun anıları üzerinden işlemiştir .
Keyifli Okumalar Dilerim
274 syf.
·15 günde·10/10
Her saniye kullanmakta olduğumuz bedenin aslında kendi başına bir evrenden oluştuğunu ve bunun farkına varmadan hayatımızı sürdürmemizin gerçekten çok acınası olduğunu okurken fark ediyorsunuz. Yoğun şekilde kullanılan tıbbi terimlere rağmen, Gavin Francis'in üslubundaki akıcılık okurken çok da sorun yaşatmıyor. Fakat yine de ilgisi pek olmayanlara sıkıcı gelecektir. Not alarak ilerleyen bir okur olarak, kitabın terminolojisinde yaklaşık 390 kavram yakaladığımı ve bu yüzden mümkünse kalem kullanılarak ve kesinlikle sindirerek okunması gerektiğini düşünüyorum. Kitabın sık sık verdiği etimolojik nüansların bilgisini alırken bir yandan da eğlendiriyor.
Sonuç olarak popüler alelade kitapların aksine; kendisine özel bir yer ayrılmış bu değerli kitaba bir şans verip okunmasını öneririm.
238 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı ilk gördüğümde 'bu kitabi en kısa zamanda okumalıyım' demiştim. Kitapçıda görünce fiyatına bile bakmadan aldım. İyi ki de almışım. Kitaba verdiğim paraya asla acımıyorum. Güzel bir şey mi? Bir fikrim yok. Orası ayrı.

Kitaba gelecek olursa yazarımız bir doktor. Aslında hiç doktor olmayı düşünmeyen, coğrafyacı olmak isteyip dünyayı gezmek isteyen bir kişi. Bunları önsözde okuduğumda biraz şaşırdım. Heyecanla kitabı okumaya başladım ve tek kelimeyle mükemmel anlatmıştı vücudumuzu.
Hastalarının hikayelerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor.
Vücuduma olan bakış açımı değiştirdi, şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaptı diyebilirim.
Benim gibi sizinde ilginiz varsa mutlaka okuyun. Keyifli okumalar dilerim.
272 syf.
·Puan vermedi
Mesleğimin verdiği merakla bir çırpıda başlayıp bitirdiğim o mükemmel akıcılık..
Yazar, vakaların mahremiyetine önem verdiği için ağzımın açık kaldığı durumlarda -gizlilik hep ilgi çeker- hem gizliliğin verdiği merak hemde tutkularla beraber hissetmeden okumak imkansız.
Her sağlık çalışanının okuması gereken 10 kitap arasındadır.
272 syf.
·Beğendi·7/10
Cerrah acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği izlenimlerinden yola çıkarak hastalarının öykülerini tıp tarihini felsefe ve edebiyatta harmanlayarak anlatıyor. En çok hasta hikayelerini sevdim. İyi okumalar var olun
272 syf.
·12 günde
Kitap, tarihi bilgiyi, anatomik bilgiyi, yaşanmış örneklerle beraber harmanlıyor. Oldukça güzel ve birçok farklı bilgi edinmenizi sağlıyor, okuması da keyifliydi çünkü her zaman en az bir yerden okuyucuyu yakalayabiliyor
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap baştan ayağa, insanın anatomisini gözlemlerle, yaşanmışlıklarla, bilgi süslemeleriyle, başarılı, keyifli ve hiç sıkılmadan okunacak şekilde anlatılmış. Bir doktorun gözünden insan vücuduna seyahat her kütüphanede olması gereken kitaplardan biri.
İçinde bir çok bilgi kırıntıları -kâh pamuk prensese, kâh Ezekiel yazıtına, kâh Yakuba kadar- kitaba bambaşka bir hava katmış. Bir solukta okunacak, herkese hitap eden bir dille kaleme alınmış. Francis kitabı yazmakla gayet iyi yapmış. Çevirisinde ufacık hatalar olsa da görmezden gelinebilir. Keyifli okumalar.
272 syf.
·1 günde·7/10
Kitabı ilk gördüğünüzde (kapağında etkisiyle) popüler kültürden uyduruk bir kitap gibi gelebilir. Siz yapmayın okuyun derim arkadaşlar. Hiç göründüğü gibi değil. Gayet güzel bilgilerle dolu ilgi çekici bir kitap. Güzel bilgilerde veriyor. Doktor olan yazarımız; hastalarla yaşadığı deneyimlerle bize hastalıklar ve organlarla ilgili ıfak ufak bilgiler veriyor. Kitap herkese hitap eder düzeyde. Ben başlayıp araya 2-3 kitap sokup öyle bitirsemde aslında hızlıca bitebilcek bir kitap. Keyifli okumalar :)
272 syf.
·7 günde
İsminden ötürü olsa gerek, kitabı ilk gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Fakat okumaya başladığımda beklediğim gibi bir kitap olmadığını fark ettim.

Kötü mü? Kesinlikle hayır. Aksine insan vücudu üzerinden giderken tarih, felsefe, mitoloji, geleneksel tıp gibi diğer disiplinlere de göz kırpmasının, anlatımı daha akıcı ve bütünsel hale getirdiğini düşünüyorum.

Genel kültür açısından okuyucuyu doyuran bir kitap fakat alanınız biyoloji ile ilişkili ise size çok bir şey katmayabilir. Zaten bunu da vaat etmiyor.

Sadece kitabın ismine göre içeriğinin çok detaylı olmadığını düşünüyorum. Biraz daha mikro boyuta inilebilirdi belki. Fakat okunmalı mı, evet.
272 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Büyük beklentilerle başladığım bir kitap daha...
Mesleğimin de etkisi olacak ki görünce hemen almıştım ama başlamam zaman aldı. Kafamın boş bir vaktini bekliyordum, her şeyi algılayabilecek zamanını.
Sonunda defterimi kalemimi elime aldım ve kitabın başına geçtim.
Fakat durum pek düşündüğüm gibi olmadı.
Lüften benim gibi yapmayın, her konuda yapmam gerektiği gibi beklentisiz olsaydım eminim çok keyif alacaktım çünkü.

Bu kitabı okumak;
Bir doktor arkadaşınızla sohbet etmek gibi.
Gerek akıcı dili gerek hastalarının sorunları gerekse de eğitim anıları.
İçindeki tarihi araştırmalar çok hoşuma gitti.
Keyifle, sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyorum.
272 syf.
·29 günde·Puan vermedi
İnsan anatomisine merak duyanların okuması için eşsiz bir kitap.. vücudumuzun ne kadar eşsiz olduğunu kusursuz görünse de ne kadar hassas bir bedene sahip olduğunu anlıyorsun
272 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Bir hekimin bakış açısıyla vücudumuz,hastalıklar ve hastalıkların sosyal hayata yansıması. Tıbbi yaklaşımın edebiyat,tarih, mitoloji, felsefe, bilimin harmanlanması kitaba çok keyifli hava katmış. Sevilerek yapılan işin iş olmaktan çıkıp hayatın anlamını keşfe bir araca dönüşmesi beni çok etkiledi. Ülkemiz dışındaki tıbbi etik ve yaklaşımı gözlem açısından pencere açtı. Meslektaşıma çok özendim. Herşeye rağmen mesleğini çok sevmek, bunu masalsı, şiirsel bir dille ifade etmek, birikimine birikim katarak hayatının her anında öğrenmeye çalışmak... Yazara hayranlığımı arttırdı. Kendini çok yönlü bir şekilde yetiştirip bunu eserlerine ve mesleki yaklaşıma yansıtabilmek...umarım bunu bizlerde gerçekleştirebiliriz. Okunduğu zaman insanın verimliliğini, enerjisini artıran, amaçlarını sorgulattıran, üzerindeki ölü toprağı silkelettiren muhteşem bir kitap...
Rahimdeki zarların denizle yakın bir bağlantı gösterdiği çok eskilerden beri bilinmektedir: Cenin zarı denen bu zarların boğulmaya karşı koruyucu olduğu düşünülürdü. Britanya Adaları kül­türlerinde, cenin zarı içinde doğan bebeğin hem iyi bir yü­zücü hem de talihli bir insan olacağına inanılırdı.
Borges aydınlığı da biliyordu karanlığı da; körlüğü de biliyordu görmeyi de sonsuzlukla bağlantı kurmak için görmenin dışında başka yollar olduğunu da.
YUNAN FİLOZOF ANAXAGORAS, neden dünyaya geldiği soruldu­ğunda "gökyüzü ve yıldızları pür dikkat izlemek için" yanıtını vermişti.
"Kemikler arasındaki eklemler, sinirlerin emrine, sinir kasa, kas kirişe ve kiriş ise Sağduyu'ya uyar. Ve Sağduyu, ruhun makamıdır."
Aslında pek az gökcismi tam bir küre biçimindedir. Dünya, kutuplardan yassılaşmış "basık sferoid" şeklindedir. Ay da tam bir küre değildir; kornea'­nın gözden dışarıya doğru uzanması gibi Ay da gezegenimize doğru hafifçe çıkıntılıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan Vücuduna Seyahat
Alt başlık:
Tepeden Tırnağa Bir Büyük Macera
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051980041
Orijinal adı:
Adventures in Human Being
Çeviri:
Şiirsel Taş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
“Muhteşem... Bunun gibi bir kitap okumadım.”
-John Berger-

“...sinir kasa, kas kirişe, kiriş ise sağduyuya uyar. Ve sağduyu, ruhun makamıdır.”
-Leonardo da Vinci-

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

“Yılın Kitabı”
-Observer – Sunday Times – Economist – Sunday Herald-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 596 okur

  • Ömer Yolcu
  • Otekinin Hikayesi
  • |Ba'
  • Umut Üllen
  • Önder Çakır
  • Ezgi
  • Muhammet Dobaoğlu
  • Dilara GÜL
  • Zeynep ERGiN
  • Azize Çelik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%23.3
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.5
Erkek
%37.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (59)
9
%19.5 (46)
8
%27.5 (65)
7
%19.9 (47)
6
%2.5 (6)
5
%2.1 (5)
4
%1.3 (3)
3
%0.4 (1)
2
%0.8 (2)
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları