Gülcan Özer

Gülcan Özer

Yazar
7.7/10
92 Kişi
·
242
Okunma
·
21
Beğeni
·
1842
Gösterim
Adı:
Gülcan Özer
Tam adı:
Dr. Gülcan Özer
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Yazar
1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikiyatri uzmanlığını almıştır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda çalışmış, çeşitli klinik çalışmalara ve eğitimlere katılmıştır.
Bizler başkaları mutlu olsun diye yaşayan insanlarız.
Hep başkalarını düşünen , kimseyi kırmamak için her defasına kendi kırılan insanlarız.
Başımıza gelen talihsiz insanlar yahut olaylar,ıstırabı yaşanıp mesajı alındıktan sonra bırakılmalıdır.Ki özgürleşelim,kendimize dönelim ,olgunlaşalım,pişelim.Yoksa hayat akar ,biz seyrederiz.
Uzlaşamadığımız alanlar olduğu konusunda uzlaşamaz isek, iletişim kuralım derken tepişir halde buluruz kendimizi, bir nevi kaş yaparken göz çıkarma halidir bu, bilen bilir, çoğumuzun yaşanmışlığı vardır.
Şimdilerde durum karışık ,sanal ortam var ,insanın insanla ilişkisi düğmenin ucunda ,zorlamak yok,uğraşmak yok,düğme var .Bu vaktin gençleri ve teknoloji severleri yahut sevmezleri için yeni gerçeklik budur .Düğme sever gençler giderek daha az ilişki kurmak ister oldular .’Of onunla mı uğraşıcam şimdi ‘yle başlayan replikler havada ,arkadaşlar ekranın öbür tarafında ;istersem kalırlar istersem giderler.
Evlilik bir akıl oyunu değil ,istek ve duygu oyunudur .Uzlaşamama ihtimali konusunda uzlaşmak ,aslında iletişimin en üst ve en kıymetli tarifidir .Bu bilginin cepte ve hayatta olması önemlidir.
İnsan bu, ham, yoldan da çıkar, yola da girer, doğru da yapar eğri de. Asıl olan, önce yaptıklarımızı sırtımızda taşımak, sonra yaraladığımız gönlü iyi etmeye gayret etmektir. Yakışanı budur.
"Sanal alemin varlığını, bugüne ve muhtemelen yarına hakimiyetini kabul ettik ancak insanla ilgili neye iyi geldiğini ben halen anlayabilmiş değilim. İnsanın insana muhtaç oluşunu, insanın insana iyi gelişini, yalnız kalmayı, sıkılmayı, kendi kendinle mecburen tanışmayı, çok düşünmeyi, hatırlamayı, bilgi biriktirmeyi önemsizleştirdi, ihtiyaç dışı bıraktı.İnsanın insana muhtaç oluşunun yerini sanal dünyaya muhtaç oluşu aldı."
Hakkım yendi ,üzgünüm diyen üzgündür ,sorgulanmaz kabul edilir.Ancak hikayenin devamında kendine yapılan haksızlığa demir atan ,takılıp kalan ,kendine yapılan romanını yazar .Romanın kahramanı sizi mağdur eden,yan karakteri siz,konusu da sizin hayat olur .Mağdur eden kötü karakter ,sizin öykünüzü yazmasın ,derdim budur ,sizin de derdiniz bu olsun lütfen .
192 syf.
·9 günde·5/10
Özet olarak; insan her şeyden önce kendi özüne varmalı. Öncelikle kendini tanımalı. Kendini tanıdıktan sonra aşk, evlilik ve çocuk olaylarına girmeli.
Yaşadığımız toplum dolayısıyla çok ağır kültürel yükler taşıyoruz. Pek çoğumuz kendini tanımadan yaşayıp gidiyoruz. Kendimizi yeterince tanımadığımız için de hem kendimize hem de çevremize hayatı zehir edebiliyoruz.
Daha iyi bir hayat için yapılması gereken kendi özümüzü tanımakta ve kendimize sahip çıkmakta.
Yaklaşık 190 sayfalık kitap bir hafta sonunda bitirilebilecek kıvamda. Dili oldukça akıcı, okuması oldukça hızlı. Ancak yazarın oldukça sık "ve fakat" kullanması ciddi anlamda beni rahatsız etti.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Gülcan Özer ve kitabı, yalınlıkla ilişki kuruyor okurla. Kendinizle ve hayatla kitaptaki kadar yalın bir ilişki kurmayı başardığınızda, hikâyenizin gerçek bir hikâyeye, hayatınızın da gerçek bir hayata benzeyeceğini hissediyorsunuz. 
Kitap bam teline dokunarak farkındalık katıyor, evlilikten ilişkilere kadar birçok noktaya değiniyor." HAYATI VE KENDİNİ ERTELEME "
192 syf.
·16 günde·5/10
Ben bazen sohbet etmek istiyorum kitaplarla bir şey öğrenmek değil de öylece okumak istiyorum. Ama bana bir şeyler de katsın tabii. Öyle boş okumayalım zaman harcıyorum sonuçta.

İşte bu kitap tam olarak böyle.

Hem bir şeyler katıyor. Hem de sohbet ediyor sizinle konuşuyor. Hem de yormuyor.

İnsan hayatını esas alan bir kitap. Hayatta karşılaştığımız her konuyu evlilikten yaşlılığa kadar her şeyden bahsediyor. Ve bütün bunları yıllarca çalışmış ve deneyimlerini paylaşan bir psikiyatristin gözünden okuyorsunuz bence burası ayrıca kıymetli.
Burada küçük bir not eklemek istiyorum. Ben kişisel gelişim kitapları olsun psikoloji kitapları olsun her zaman psikologların ya da psikiyatristlerin yazdığı kitapları okumaya çalışıyorum. Arada çok popüler olan kitapları da okuyorum çünkü bana fikrimi soranlar oluyor. Ben de eksik kalmamaya çalışıyorum ancak inanın arada ciddi fark oluyor. Yani deneyimleri olan ömrünü bu işe vermiş biriyle başka bir meslek grubundan sonradan dahil olmuş kişilerin arasında farkı çok net görebiliyorum. Size de tavsiyem de bu yönde olacaktır.

Kitaba geri dönersek hayattaki her konuyu yansıtmasının yanı sıra farklı bir üslubu var. Bu kadar puanı üsluptan dolayı kırdım çünkü çok sıkıldım. Boğdu biraz kitabı özellikle birkaç bölümde “ve fakat” o kadar çok kullanılmıştı ki kitabı kapattıktan sonra bile aklımda ve fakat, ve fakat, ve fakat diye yankısı devam etti. Böyle olmasa tam puanı hak etmişti.

Yani özetle hafif bir şeyler okuyayım, farkındalık geliştirsin, bir şeyler katsın sohbet havasında olsun çok da yormasın derseniz kesinlikle isteğinizi karşılayacaktır. Keyifli okumalar dilerim.
192 syf.
"insana iyi gelen aydınlık bir ömür... " temennisi ile bitirilen bir kitap; insana hiç iyi gelmez mi

Keyifle, altını çize çize okudum..

Kendi ile geçinmeye gönlü olan herkese tavsiye ederim :)
292 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Kitap ,hayatı 5 bölümde ele alıp , hayati ipuçları vermiş bizlere .Olayların seyrinde ve çözüm önerilerinde oldukça net olması ,okumayı kolaylaştırdığı gibi çözüm önerilerinde de uygulanabilirliğini arttırmış .
Keyifle okuduğum ve bundan sonra başucu kitabımdır diyebileceğim kitaplardan biri oldu . Zaman zaman sayfalarını yeniden karıştıracağımdan eminim .
192 syf.
Çok severek takip ederim kendisini,sohbetlerini,hayat çizgisini,önerdiği kitapları merakla beklerim,son dönemde kişisel gelişim alanındaki fazlaca bilgi kirliliğinden,laf kalabalığından uzak tamamen bilimsel,tecrübelerle,terapilerle zenginleştirilmiş bir eser..her açıdan hayatımıza dokunabilir,ister eş,ister anne,ister genç olun ama kendi hayatınızın kahramanı olun der.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Gülcan Özer'i Ted Talks'taki "İlişkinizde Bu Günahları İşlemeyin" adlı konuşması ile tanıdım. Kendisi bana kalırsa harika bir çift terapisti, bir o kadar da dobra bir kadın. Belli bir ekolü aynen benimsemek yerine kültürümüzle harmanlayarak kendine özgü bir tarz yaratmış ve kendim de bir çift terapisti olarak ondan çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Gülcan hanımın dili epey akıcı, sayfalar su gibi akıp gidiyor ellerinizde. Ancak konuşmasını izlediğim için sanırım, kitabı bana çok tekrar edici geldi. Yani kitabının özeti Ted Talks'taki konuşmasıydı sanırım, keşke önce kitabını okuyup sonra konuşmasını izleme fırsatım olsaymış. Benim önerim önce kitabını okuyup sonra konuşmasını izlemeniz olur (eğer ki önceden izlemediyseniz).
192 syf.
Açıkçası öyle tanımlayıcı içeriğine dair detaylı bir inceleme istemeyen bir kitap. Kitabın başlığı, tanıtım bülteni kitap hakkında gerekli incelemeyi yapmış. Sevgili Gülcan Özer hanımefendiye okuyucusuna samimi sohbeti için teşekkür etmek gerek.. severek okudum merakla dinledim arada bir şaşırdım arada bir 'Evet be Gülcan abla ne güzel dedin' dediğimde oldu çayınıza eşlik edecek kavramlar, olgular, durumlar üzerine sohbetli bir kitap. Keyifli okumalar dilerim :)
192 syf.
·2 günde·8/10
Gülcan Özer'in kalemi gerçekten çok güzel. Okurken kendinizi okuyor gibi hissediyorsunuz. İnsanı insana tüm eksiklikleri ve problemleriyle bu kadar güzel anlatmak gerçekten az kişinin başabildiği bir durum.
192 syf.
·1 günde
Evlilik,aşk,her iki tarafın aileleri evliliğe karışınca neler oluyor,saygı Ve sevgi,sadakat,aldatma üzerinde durulmuş.Akıcı bir kitap.Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülcan Özer
Tam adı:
Dr. Gülcan Özer
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Yazar
1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikiyatri uzmanlığını almıştır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda çalışmış, çeşitli klinik çalışmalara ve eğitimlere katılmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 242 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 188 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.