Gülcan Özer

Gülcan Özer

7.3/10
10 Kişi
·
24
Okunma
·
6
Beğeni
·
626
Gösterim
Adı:
Gülcan Özer
Tam adı:
Dr. Gülcan Özer
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Yazar
1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikiyatri uzmanlığını almıştır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda çalışmış, çeşitli klinik çalışmalara ve eğitimlere katılmıştır.
Asıl olan, önce yaptıklarımızı sırtımızda taşımak, sonra yaraladığımız gönlü iyi etmeye gayret etmektir. Yakışanı budur.
“Seviyorum abi ne yapayım” cümlesinin her kültürde ve coğrafyada ağırlığının olduğu kadın erkek ilişkisi, gücünü gelişmiş oluşundan değil az gelişmiş oluşundan alıyor.
... o nedenle en çok da gündelik hayatın ıvır zıvırı, kadın yahut erkek olmanın yansıması olan arızalar, empatiye, ancak ve mutlaka, sadece eşin empatisine ihtiyaç duyar...

"Boş ver mevzunun önemini, seni üzdüyse benim için önemlidir" der.
İnsanın kendi varoluşunu tek alan üzerinden tariflemesi, tek alan sarsıldığında varlığın, kimliğin de sarsılmasına yol açıyor. Varoluş da kimlik de yenilenmeyi, vazgeçmeyi, yeniden yazılıp çizilmeyi, durmayı ister
Evlilik bir fantezidir; hayat öykümüze eşlik edecek bir yareni, bizi kabul buyuracak eşi, insan canlısının şu makus yalnızlığını öteki yarısında arama fantezisidir.
Aydınlık bir yazı yazasım var
içinde mesajı olmayan
insana iyi gelen
anılarının karanlığında boğulmayan
kendini de anılarını da yıkamış yumuş
başına geleni çekmiş
öne geleni yaşamış
takılıp kalmamış
çektiysede çektirene dönüşmemiş
bilgeleşmiş ama bilgiçleşmemiş
sormuş ama sorgulamamış
Kendini kandırmanın zahmetini yaşamış ve vazgeçmiş...
Özet olarak; insan her şeyden önce kendi özüne varmalı. Öncelikle kendini tanımalı. Kendini tanıdıktan sonra aşk, evlilik ve çocuk olaylarına girmeli.
Yaşadığımız toplum dolayısıyla çok ağır kültürel yükler taşıyoruz. Pek çoğumuz kendini tanımadan yaşayıp gidiyoruz. Kendimizi yeterince tanımadığımız için de hem kendimize hem de çevremize hayatı zehir edebiliyoruz.
Daha iyi bir hayat için yapılması gereken kendi özümüzü tanımakta ve kendimize sahip çıkmakta.
Yaklaşık 190 sayfalık kitap bir hafta sonunda bitirilebilecek kıvamda. Dili oldukça akıcı, okuması oldukça hızlı. Ancak yazarın oldukça sık "ve fakat" kullanması ciddi anlamda beni rahatsız etti.
"insana iyi gelen aydınlık bir ömür... " temennisi ile bitirilen bir kitap; insana hiç iyi gelmez mi

Keyifle, altını çize çize okudum..

Kendi ile geçinmeye gönlü olan herkese tavsiye ederim :)
Açıkçası öyle tanımlayıcı içeriğine dair detaylı bir inceleme istemeyen bir kitap. Kitabın başlığı, tanıtım bülteni kitap hakkında gerekli incelemeyi yapmış. Sevgili Gülcan Özer hanımefendiye okuyucusuna samimi sohbeti için teşekkür etmek gerek.. severek okudum merakla dinledim arada bir şaşırdım arada bir 'Evet be Gülcan abla ne güzel dedin' dediğimde oldu çayınıza eşlik edecek kavramlar, olgular, durumlar üzerine sohbetli bir kitap. Keyifli okumalar dilerim :)
Dr. Gülcan Özer’in bu kitabını okumanızı tavsiye ederim. Yalın anlatımı ve hayatın tüm aşamalarını doğru tespitleri irdelemesiyle elimden bırakamamış, bir günde içime çekmiştim bu kitabı.
"MALUM, HAYAT GERİYE DOĞRU OKUNUR, İLERİYE DOĞRU YAŞANIR..."


Kitapta insanın doğumundan yaşlılık dönemine kadar tüm geçiş evrelerinin sorunları,çözümleri,ebeveynlerin yapması gerekenler terapi şeklinde anlatılıyor.
Sıcacık bir sohbetin içinde buldum kendimi... Bamteline dokunan cümleler, sakin sohbet havası... Yıllarca psikoterapi odasından edinilmiş tecrübelerin yaşanmışlıkların damıtılmış cümleleri... Okuyun okutturun efendim
Psikiyatrist Dr. Gülcan Özer 'in ikili ilişkiler üzerine yazdığı bu ilk kitabı evlilik, ebeveynlik,sağlıklı birer birey olma üzerine küçük küçük bolumlerden oluşuyor. Okuyani yormayan,terminoloji ve jargon kullanımından uzak bir dil ile yazılmış olmasi kitabın kolaylikla okunmasını sağlıyor. Gundelik hayattan pek çok örnek içermesi de yazilanlarin gercekciligini ve onerilerin uygulanabilirligini artırmış.
Bazı yazarları okurken bu kişilerin konu hakkında tüm bildiklerini en iyi şekilde ilgili kişilere aktarmaya çalıştıklarını görürsünüz. Sosyal bilimlerde istatistik alanında Howell böyledir. Yalom, psikoloji alanında bu şekildedir. Pines, ilişkiler üzerine yazdığı kitaplarda böyle davranır. Yani bu kişilerle iletişime geçmek ihtiyacı duymazsınız. Onların okuru olmakla, vermek istedikleri her şeye ulaştığınızı bilirsiniz. Ancak Özer bu kitabında bu hissi uyandırmıyor. Sanki en derinlemesine bu konular anlaşılsın diye yazmış değil de sadece bu konulara hakim birisi olduğu bilinsin, gerekirse insanlar ilişki terapisi için kendisine başvursun diye yazılmış diye düşündürüyor. https://www.youtube.com/watch?v=6Hi9UW76zOU adresindeki TEDx konuşmasının ötesinde pek bir bilgi aktarmıyor. Yani esasen 20 dakikalık bir konuşma ile temel noktaları eksiksiz verilebilecek, yüzeysel bir broşürü gibi düşünülebilir. Konu, veya aktarılan bilgiler yüzeysel demiyorum dikkat edin lütfen. Sadece yazar aktarabileceği tüm bilgiyi aktarmıyor diyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülcan Özer
Tam adı:
Dr. Gülcan Özer
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Yazar
1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1998 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikiyatri uzmanlığını almıştır. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda çalışmış, çeşitli klinik çalışmalara ve eğitimlere katılmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.