Gülderen Süer

Gülderen Süer

Çevirmen
8.9/10
14 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
573 syf.
·3 günde·10/10
Her gün başkalarının işini yapmaya çalışanların kahrettiği tembellik(!) benim için nasıl kutsal olduğunu tekrar tekrar anladığım kitap... Özellikle herkese kafa tutan Oblomov tiplemesi şahane... Asıl insanı anlatma düşüncesi, asıl derine inilmesi gereken "insanlık" olduğu, sırf kendilerini unuturcasına çalışmak değil de insanın kendi derinine inip düşünmesini anlatan bir eser... Etkisinden çıkılması zor... Yazarın tek şaheseri...

Kesinlikle okuyun, okutun efendim...
573 syf.
·Puan vermedi
Edebiyat tarihinde nevi şahsına münhasır az sayıda karaktere rastlarsınız. Bu karakterler, bir anlayışı, hayat tarzını temsil ettikleri için bir süre sonra kavram haline gelirler. Oblomov karakteri de oblomovluk kavramına hayat vermiş özel bir karakterdir. Toprak sahibi bir ailenin varisi olan Oblomov, herhangi bir özel yeteneğe sahip olmayan tembel bir karakterdir. Hicbir şey onun herhangi bir konuda harekete geçiremez. O, zamanın ve hatta mekanin dışında kalır. Onun hiçbir zaman ilerlemeci bir vasıfta değil, döngüsel bir kıvamdadır. Değişimi sevmez. Değişimi istemez. Moder hayatın herhangi bir önerisini kabul etmez. Dostlarının onu harekete geçirme girişimleri işe başarısız olur. Tembelliğin biricik temsilcisi olan Oblomov'un hayatını okumakla tembelliğin nedenlerini ve - şayet olabiliyorsa- temel felsefesini anlamak mümkün. Ve elbette tembellikten kurtulmuş olmak da. Çünkü kitap neredeyse 700 sayfa!
573 syf.
·6 günde·8/10
İlk sayfalarda bıkkınlık veren oblomov belli bir monotonluk hissiyatını bizlere sunarken kendimizi sorgulamamızı sağlamaya da çalışıyor.Rus halkının tembelliği oblomov...
Burjuvanın feodalizmi alt edişi kitabın bir çok yerinde farklı anlatımları çıkarabilirsiniz. Kendinizin tembel olduğu konusunda sürekli bir sorgulamaya sokması insanı rahatsız ediyor ama hareketede geçiriyor. Çok farklı bir roman oblomov okumanız gerekli
573 syf.
·Beğendi·9/10
Oblomov;tembelliğin nirvanasına çıkmış,hayatı umursamaz görünen fakat içinde çok hassas bir kalp taşıyan bir karakter.Karakterin tembellik sahneleri aynen şöyle:
"Odanın içinde gidip gelmekten, yatıp tavana bakmaktan, bir kitap alıp bir iki satır okumaktan, esnemekten, masanın üzerinde parmaklarını tıkırdatmaktan başka bir şey yaptığı yoktu."
.

Bir yandan tembellik seviyesine hayret ederken bir yandan da onun gibi kendi kendimize soruyoruz:Bu kadar hayat koşuşturmacası içinde hangi ara yaşayacağım?Sadece işlerimizde değil,tatil yaparken bile sürekli bir telaş içindeyiz;şunu da yapmalı,şuraya gitmeli,şöyle olmalı vs.. hep hesap kitap.Oblomov'a çok kızsak da içten içe hayranlık da duyuyoruz aynı zamanda.

Kitap 573 sayfa çok kalın olmasından gözünüz korkup oblomovluk yapmayın:)Akıcı ve hayatı görüşünüzü sorgulatan bir kitap,tavsiye ederim.