Halil Rahman Başaran

Halil Rahman Başaran

Yazar
8.0/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
61
Gösterim
Adı:
Halil Rahman Başaran
Hegemonya, bir grubun üstünlüğü diğer grup karşısında doğal ve normal kabul edildiği zaman ortaya çıkar. Hegemonya çok uzun süre devam edebilir. Hegemonyada göze çarpan çok keskin bir ezme-ezilme ilişkisi olmayabilir; Hegemonya gayet ufak detaylarda mevcut olabilir. O bakımdan ezilen uluslar için asıl tehlikeyi hegemonya oluşturur.
Güvenlik Konseyi uluslararası hukukun uygulayıcısı değildir. Güvenlik Konseyi bir uluslararası meseleye müdahale edip etmeme konusunda takdir hakkına sahip bir "siyasi" makamdır.
1983 tarihli Güvenlik Konseyi kararı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin uluslararası toplum tarafından tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ilan etmiştir. Aynı Güvenlik Konseyi Rumların 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmalarına aykırı olarak tek başlarına Kıbrıs'ı temsil edemeyeceklerine ilişkin herhangi bir hukuki yorum yapmamaktadır. O halde uluslararası hukuk Güvenlik Konseyi tarafından "işine geldiği zaman" ve "uygun konjonktürde" kullanılan bir maniveladır.
Uluslararası hukuk objektif verilerle nerede durduğunuzu gösterir. Örneğin iç politikada Türkiye gibi ülkelerde bol bol yalan söyleyebilirsiniz. Ancak uluslararası hukuka bakınca tam olarak nerede durduğunuz ve kendi halkınıza dedikleriniz ile uygulamanızın uyumlu olup olmadığı görülür. Uluslararası hukuk Türkiye'nin dünyadaki hakiki vaziyetini gösterir.
188 syf.
·Beğendi·10/10
Komplo teorisyenleri, siyasetçiler, tarihçiler ve iktisatçılar Dünya ve Türkiye meselelerini çok tartıştılar. Ancak ilginç bir şekilde bu tartışmalarda uluslararası hukuku unuttular. Oysa uluslararası hukuk hem yaşadığımız dünyayı hem de Türkiye’nin sıkıntılarını anlamak için gereklidir. İşte bu kitap uluslararası hukuku YALIN bir dille ve AYRINTILARDA KAYBOLMADAN anlatarak bu eksikliği kapatmayı amaçlamaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halil Rahman Başaran

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.