Hasan Günaydın

Hasan Günaydın

Yazar
4.2/10
18 Kişi
·
30
Okunma
·
2
Beğeni
·
767
Gösterim
Fazla gurur ve kibire kapılma. İyileri kendine yakın tut, kötülerden uzak dur. Hırslı kişilere dikkat et. Başkasının malını gasp etme, yok yere kan dökme.
Hasan Günaydın
Sayfa 52 - İlgi Kültür Sanat
Siz şaşırmışsınız.Hiç Tanrı'nın oğlu olur mu ? Tanrı tektir. (Atilla)
Hasan Günaydın
Sayfa 10 - İlgi Kültür Sanat
Madem ki ben kağanınız oldum,
Ordumuzun kargıları demirden
Bir orman,gökyüzü otağımız
Ve güneş tuğumuz olacaktır.
Hasan Günaydın
Sayfa 9 - İlgi Kültür Sanat
İnsanoğlunun hepsi, ölmek için doğar.
Ölümsüz olan yalnız Yüce Tanrı'dır.
Hasan Günaydın
Sayfa 99 - İlgi Kültür Sanat
Düşmanlarınızla aranızda hakem tayin etmeyin.Hakem tayin etmek iradenizi O'na teslim etmek demektir. (Atilla)
Hasan Günaydın
Sayfa 34 - İlgi Kültür Sanat
İyi yasalar düzenle. İyi yasalar düzenleyen yönetici, kendi adını ve devletini kökleştirmiş sayılır. Kötü yasa koyan yönetici daha hayatta iken ölmüş demektir. Kötü kanunlarla devlet yönetilmez. Kötü tahammül yerleştirme. Kim yönetimdeyken, kötü teamül koyarsa kendisinden sonrakilere kötü bir ad bırakmış olur. Dikkat et, kendini şaşırma, aslını unutma.
Hasan Günaydın
Sayfa 53 - İlgi Kültür Sanat
“Ey hükümdar, bu dünya bir tarladır. Ne ekersen, öbür dünyada onu biçersin. Bu dünyada kendini ateşe atma. Bu dünya ve devlet, seni aldatmasın. Nefsine hâkim ol. Heves ve arzuların için ömrünü harcayan kişi ömrünün sonunda pişmanlıktan başka bir şey elde edemez.
Hasan Günaydın
Sayfa 51 - İlgi Kültür Sanat
224 syf.
·1 günde
Diğer serilerine yaptığım yorumların aynısını bunu da yapacağı maalesef... Para kazanma amacıyla yazılmış bir kitap. Timur'a gelene kadar 103 sayfa sadece kitap dolsun mantığı ile gereksiz bir sürü bilgi var. Konu Timur'a geldiğinde artık okumak istemiyorsunuz o derece kafa dolduran gereksiz bilgiler ile donatılmış. Zaten 103. sayfadan itibarende eserin temeli ''Timurun Günlügü: Tüzükat-i Timur'' a dayandırılmış. Timur hakkında bilgi edinmek isteyenler bu kitaba hiç yanaşmasın direk olarak Timurun Günlügü: Tüzükat-i Timur'u alıp okuyunuz.
200 syf.
·1 günde
Mete Han kitabına göre daha dolu olduğunu ifade ettikten sonra, yine üzerine basarak diyorum ki doğruluğu çok güven vermeyen bir kaynak olan wikipedia bu eserde de kullanılmış. Ve bazı bilgilerin çok değerli kaynaklarda mevcut olmasına rağmen internet siteleri tercih edilmiş. Eğer yazara ulaşma imkanım olsaydı bunları bir bir anlatacaktım fakat herhangi bir ulaşma yolu bulamadım. (Oldukça araştırdım...) İçerik konu ile oldukça bu sefer alakalı idi. Hatıratlardan faydalanılmış. Kendi ifadesi ile de Avrupa'nın gözünde devamlı karalanan bir Atilla figürünü elinden geldikçe doğru yansıtıp sunulan tezleri çürütmeye çalışmış. Tavsiye eder miyim ? Tarih okuyanlara etmemekle beraber akademik tarih okumayı sevmeyen okurlara edebilirim.
248 syf.
Seri halinde hızlıca basılmış kitaplar olduklarını maalesef söylemek zorundayım. Bazı kitaplar resmen dolması amacı ile başlık ve içerik bakımından zıtlık arz ediyor. Ben beklediğimi maalesef bulamadım. Diğer serileri de okuyacağım içerilerinde genel kültür amacıyla geçen bazı yerler var ise onlardan istifade edeceğim. Evet Mete Han ve sırları.... Başlangıç olarak Türk devlet yönetimi ile başlıyor. Bu yönetim şekline de örnek vermek amacıyla birçok örnek veriyor. (Bilge Kagan vasiyetnamesi, Dede Korkut, Osman Gazi Vasiyetnamesi vb.) Mete Han'a yani asıl konuya gelinceye kadar 110 sayfa bu şekilde ilerliyor. Bu 110 sayfanın içinde yukarıda örneğini verdiğim bilgiler birçok değerli eserde mevcut olmasına rağmen kaynak olarak internet siteleri tercih edilmiş. Örneğin, Bilge Kagan yazıtları yani Orhun Abideleri için ya da Dede Korkut için Prof. Dr. Muharrem Ergin tercih edilebilirdi. Ama kolay yol tercih edilmiş. Bir eserin kaynakçası olması elbette çok önemlidir. Fakat bir önemli nokta daha vardır ki ayrım amacıyla çok gereklidir. Kaynakçaların kalitesi. Okuyan herkes bilir ki wikipedia güvenilir bir kaynak değildir. Ama yazar kaynaklardan biri olarak bunu da kullanmış. Gelelim eserin ismi ile alakalı 110. sayfandan sonrasına. Belli başlıklar altında çokça tekrarlar mevcut. Bu okuma sırasında rahatsızlık veriyor. Birebir cümleler aynı olmasa bile anlam bakımından tıpatıp aynılar. İlgi çekici kısım olarak sanırsam mektuplar harici ben başka bir şey bulamadım. Tavsiye eder miyim ? Tarih okuyanlar için etmem ama otobüs,metro vb. araçlarda okuması kolay eser olmuş.
248 syf.
Kitabın ismini okuduğumda büyük bir heyecanla almıştım. O heyecanla tüm serisini alıp eve gittim ki kitapları açmamla sükut-u hayal'e uğramam bir oldu. Kitaplar ne yazık ki üç aşağı beş yukarı aynı olmakla birlikte içerisinde bahsedilen devlet büyüğü ile ilgili çok da doyurucu şeyler bulamıyorsunuz.
%1 (1/224)
·4/10
ıyı joohghwıoaohgouhngoşhurehgoureogheruahgouaergourahroughreoıgherouhorehjgoıhrehoghroghoreahgorehhgıreoghrohgourwhgouheroughreoghourehgourehghrarıghrgheragohouhgıaerehogrehoghorehgouerrhgouehgoohroue
256 syf.
Kitabı alt başlığı "Japon tarzı yönetim"dir. Bu başlık bence kitabı daha iyi anlatıyor. Çünkü kitapta asıl bahsedilen 1945 sonrası Japonya'sının kalkınarak mucize yaratması değil, mevcut olan yönetim sistemlerinin gelişimi ile ilgili. İlgilenenlerin bileceği üzere, kalite yönetimi üzerin geliştirilen sistemlerin çoğu Amerikalı yada Avrupalı insanlar tarafından Japonya'da denenmiş, geliştirilmiş ve daha sonra dünyaya yayılmıştır. Ve bu sistemler şu anda her gelişmiş ülkede kullanılmaktadır. Bu kitabın ilk bölümleri de Toplam Kalite Yönetimi, Kalite Çemberleri gibi konuları içermekle birlikte, son bölümleri Japon kültürü ile ilgilidir. Fakat bundan daha iyi bir kitap yazılabileceği kanısındayım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Günaydın
Unvan:
Dr.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 30 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.