1000Kitap Logosu
Haydar Ergülen

Haydar Ergülen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
1.502 Kişi
5,8bin
Okunma
1.124
Beğeni
38,1bin
Gösterim
Unvan
Türk Şair
Doğum
Eskişehir, 14 Ekim 1956
Yaşamı
14 Ekim 1956'da Eskişehir'de doğdu. İlk ile ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Ankara'da okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İstanbul'da reklam yazarlığı yaptı. Anadolu Üniversitesi'nde yayımcılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri verdi. Halen Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakülesi'nde, 'Yaratıcı Yazarlık' ve 'Türk Şiiri ve Şairler' dersleri vermektedir. 1980 sonrası Türk şiirinin önemli isimlerindendir. İlk şiiri 1972'de Eskişehir'de Deneme dergisinde "Umur Elkan", ilk yazısı da aynı yıl Yeni Ortam gazetesinde "Mehmet Can" adıyla yayımlandı. İstanbul'da Üç Çiçek (1983) ile Şiir Atı (1986) dergilerini yayıma hazırlayanlar arasında yer aldı. 1979'dan başlayarak Somut, Felsefe Dergisi, Türk Dili, Yusufçuk, Yarın, Yeni Biçem, Gösteri, ile Varlık dergilerinde şiirler yayımladı. Bir süre, Radikal gazetesinde Açık Mektup köşesinde denemeler yazan Ergülen, Star Gazetesi'nde yazmaya başladı. 2017 yılında 11.incisi verilen ve Turkiye'nin tek kent edebiyat ödülü olan Mersin Kenti Edebiyat Ödülünü almıştır.
Üzgün Kediler Gazeli
OKUYACAKLARIMA EKLE
40 Şiir ve Bir
OKUYACAKLARIMA EKLE
Zarf
OKUYACAKLARIMA EKLE
Keder Gibi Ödünç
OKUYACAKLARIMA EKLE
Nar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Öyle Küçük Şeyler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aşk Şiirleri Antolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ölüm Bir Skandal
OKUYACAKLARIMA EKLE
İdilikler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Vefa Bazen Unutmaktır
OKUYACAKLARIMA EKLE
Meğer!
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hafız ile Semender
OKUYACAKLARIMA EKLE
Edebiyatta Pati İzleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sait ile Sabahattin
OKUYACAKLARIMA EKLE
124 syf.
·
6 günde
·
10/10 puan
1K Keşfi !
Bazı kitaplar gibi bu kitapla da bu yazarla da 1K sayesinde tanıştım. Hatta sadece adını duyduğum bu yazarın şair olduğunu bile bilmiyordum. Okuduktan sonra dedim ki bu bilmemezlikte benim ayıbım olsun. Şiirlere, gazellere tam anlamıyla hayran kaldım. Çok ince, çok derin anlamlar içeren sayısız cümleler vardı. Eminim ki okuyanlar bu noktada bana hak veriyordur, okuyacak olanlarında bana hak vereceğine eminim :) Artık sırada keşfedilmesi gereken yeni Haydar Ergülen kitapları var :)
Üzgün Kediler Gazeli
Okuyacaklarıma Ekle
39
88 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İdilikler Haydar Ergülen’den Öyle Küçük Şeyler’den sonra okuduğum 2. kitap… İdilikler; 59 şiirden ve 81 sayfadan meydana geliyor. Bu kitapta da içindekiler kısmı kitabın sonunda yer alıyor. Haydar Ergülen kitaplarında -en azından okuduğum iki kitabında- biyografi yer almıyor. Onun yerine bu kitapta; “Haydar Ergülen, İdil’in sevgilisi, Nar’ın babası.” şeklinde bir ilk sayfa bilgilendirmesi var. Haydar Ergülen’i bu kitap ile daha çok sevmeye başladım. İlk okuduğum kitaptan sonra şairin söz varlığına ilişkin ön bilgim artmaya başladı. Kelimelere hâkimiyeti, dili kullanmaktaki ustalığı ve becerisi ile beklentimin ötesinde bir kitap inşa etmiş. Bu kitabın kapağı çok hoş, yemyeşil bir kapak... Ama yaprak yeşili gibi değil de nasıl anlatılır bilmem ama “ben buradayım yeşili” gibi bir yeşil. Kelimelerle dans etmeyi seven Ergülen, şiirin kalbine dokunabilen biri… Bir-iki şiir okur bırakırım diye elime aldığım kitabı birkaç saat bırakmadan ve birçok mısranın altını çize çize okudum. Ezberimde kalan bazı mısralar olduğu gibi hatırımda kalmayan ama okuyunca haz aldığım birçok mısra da oldu. Kitapta altını çizdiğim bazı ifadeler: “Yolun sende başlayıp sana dönmesi ne güzel Baharın sende başlayıp yaza dönmesi ne güzel Binlerce kuşun sesi açıyor gibi omuzlarında Aşkın sende başlayıp nara dönmesi ne güzel” (s. 7). “Her âşık kendini aşkında tanır” (s. 15). “Harflerin öpüştüğünü senin ağzında gördüm” (s. 16). “Şiir senin kırlarından toplanır” (s. 31). “Harflerin açtığını senin bahçende gördüm” (s. 39). “Onların kelimeleri de nişanlıydı” (s. 81). Şiir seviyorsanız ve güzel şiire hasretseniz gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.
İdilikler
7.1/10
· 189 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
37
80 syf.
·
Puan vermedi
Kabareden Emekli Bir 'Kızkardeş' Lina Salamandre. Haydar Ergülen’den Öyle Küçük Şeyler ve İdilikler’den sonra okuduğum 3. kitap… Haydar Ergülen kitabı çevirmiş, ben yine de ona aitmiş gibi düşündüm. Ergülen, bundan tam 83 yıl önce (1938'de) vefat eden Lina Salamandre'nin kitabını çevirerek güzel bir işe imza atmış. Düşünsenize siz öldükten 83 yıl sonra yazdıklarınız sayesinde belki de hiç bilmediğiniz bir coğrafyada adınız anılabiliyor. Bunu sağlayan büyülü dünya elbette ki edebiyat... Kabareden Emekli Bir 'Kızkardeş' 5 bölümden ve 73 sayfadan oluşuyor. Şiirlere bir Ergülen dokunuşu kitabın bütününde hâkim... Bırakın şiiri, düz yazıyı bile başka bir dile tam anlamıyla çevirmek neredeyse imkânsız iken şiir çevirisi yapmak, onu yeniden yazmaktan daha zor bir iştir. Şiirlerin bütününde bir hüzün hâkim... İnsanın hayatla ve kendiyle kavgası birçok mısrada can buluyor. Şair, hassasiyetlerini yansıttığı şiirleri, ölümünden 18 yıl sonra doğacak olan Ergülen'e -hem de bilmeden- emanet etmiş. Kitapta altını çizdiğim bazı ifadeler: "Ellerin benim çocukluğuma benziyor" (s. 20). "Her aşkta yanlış şehirden beslenirsin" (s. 25). "Seni tanıyıncaya kadar, aşkta iki kişiye yer olmadığını düşünürdüm, çünkü aşk her zaman birinin diğerini sevmesidir, bu yüzden de ne sorudur ne de yanıt" (s. 65). "İki insanın da birbirini sevdiği bir ilişki 'aşk' değil, olsa olsa bir 'çatışma'dır" (s. 65). "Son konuşma hep iki insan arasında olur ve dayanılmaz derecede bir gevezelik ihtiyacı duyulur" (s. 70). Okuyun, pişman olmazsınız.
1
29