Hector Garcia

Hector Garcia

Yazar
7.3/10
1.191 Kişi
·
3.386
Okunma
·
23
Beğeni
·
726
Gösterim
Adı:
Hector Garcia
Tam adı:
Hector Garcia Puigcerver
Ahlakın altın kuralı şudur:Kendinize sorun; hak etmediğiniz halde cicek almayı mı tercih edersiniz,yoksa buna layık olmanıza ragmen övülmemeyi mi?
Mikawa, Welch'e elinizdeki bu kitaba ilham olacak bir sır vermişti:" Eğer Bir trenin saatte 10 kilometre daha hızlı gitmesini istiyorsan, motora biraz beygir gücü eklersin. Ancak trenin saatte 150 kilometreden 300 kilometreye çıkmasını istiyorsan, demiryollarını yıkıp yerine daha büyüklerini inşa etmek, süspansiyon sistemini kökten değiştirmek ve aerodinamik vagonlar üretmek gibi birden fazla değişiklik tasarlaman gerekir. Alışılmışın dışında çıkmam farklı yollara başvurmak gerekir. Çoklu değişimi göze almazsan yeni bir trende inşa edemezsin. Kısacası tamamen yepyeni bir düşünce şekli benimsemen gerekir. "
Hayattaki amacınızın ne olduğunu hala bilmiyorsanız,ne mutlu size ki artık bir amacınız var;bu amacın ne oldugunu bulmak!
Hepimiz öleceğiz.Bazı insanlar ölmekten korkuyor.Asla ölmekten korkmayın.Çünkü ,ölmek için doğdunuz.
On yıl içinde ulaşacağınızı düşündüğünüz bir hedefiniz varsa şayet, bunu gerçek kılmak için oluşturacağınız en iyi strateji, bu hedefe bir yıl içinde nasıl ulaşacağınızın yollarını aramaktır...
Sabırlı olmak ve hiçbir şeyi gerçekleşmesi için zorlamadan oluruna bırakmak: " Hedefin merkezine ulaşmada ne kadar ısrarcı olursanız , ulaşmanız o kadar zor olur. Yolunuza çıkan şey , aslında iradenizin , niyetinizin aşırılığıdır."
Her birimiz öğleden sonra saat üç civarı süt içip bisküvi yedikten sonra, battaniyenin altına sokulup biraz kestirebilseydik şayet, kim bilir dünya ne kadar güzel bir yer olurdu. Ya da insanların eşyalarını her zaman aldıkları yere geri koymasını ve bir düzen oluşturmak zorunda kalmasını şart koşan bir yasa çıkarılsaydı...
176 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İkigai = Hayatın amacını keşfetme
Kiminin ikigaisi ebeveynlik, kiminin bahçe işleri, kiminin ise yemek yapmaktır. Ama önemli olan bunları tutkuyla ve mutlu olarak yapmaktır. İşte kitap ikigaimizi keşfetme sürecinde bizlere yardımcı oluyor.
Herkesin bir ikigaisi vardır. Kimileri onu bulmuştur, kimileri ise hala arıyordur. Peki bunun için neler yapacağız? Kitabı okurken tuttuğum notlardan esinlenerek aşağıdaki maddeleri oluşturdum.
- Tıka basa yemek yemeyin.
- Az şeker ve tuz, fazla sebze ve meyve yiyin.
- Haftada iki gün oruç tutun.
- Hep meşgul olun, mutlu olun.
- Bedensel ve zihinsel egzersiz yapın.
- Zorluklar karşısında hiç bir zaman yılmayın.
- Duygularınızı kontrol edin.
- Gülümseyin.
- Meditasyon yapın.
- Öğrenmeyi hiç bırakmayın.
- Acele etmeden yaşayın.
- Endişelenmeyin.
- İyimser olun.
- Arkadaşlıklarınızı her gün besleyin.
- İyi alışkanlıklar edinin.
- Anı yaşayın.
- Doğayla bağlantı kurun.
- Erken yatın, erken kalkın.
Maddelere baktığımızda uygulaması hiç de zor değil diyorsunuzdur. Ya da bunları zaten biliyorduk diyenler de vardır aramızda. Evet biliyoruz ama çoğunu yerine getirmiyoruz. Örneğin anı yaşamadığımız gibi hep gelecek endişesi içindeyiz. Ya da yemek yeme kısmı. Muhakkak yemekten sonra o tatlıyı yiyeceğiz. Bunları bırakmak hiç de zor değil aslında. Birazcık sabır ve çabayla hepsini yapmak mümkün. İkigaimiz bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Eğer bir şeyi tutkuyla, mutlulukla yapıyorsanız ve yaparken zamanın nasıl geçtiğini farketmiyorsanız muhtemelen o şey sizin ikigainizdir.
Hepimizin ikigaimizi keşfetmesi ümidiyle...
NOT : Ben keşfettim ️
176 syf.
·3 günde
İkigainin on kuralı:

1-)Aktif kalın emekli olmayın.
2-)Ağırdan alın.
3-)Midenizi tıka basa doldurmayın.
4-)Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
5-)Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin.
6-)Gülümseyin.
7-)Doğayla tekrar bağlantı kurun.
8-)Teşekkürlerinizi sunun.
9-)Anı yaşayın.
10-)İkigainizi takip edin.
176 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Evet 1K’nin cicişleri...

Uzun bir okuma süreci sonunda İkigai ile vizyondayız...
İkigai nedir önce onu belirteyim. İkigai VAROLUŞ sebebidir. Her insanın bir ikigaisi vardır. Kimi bilir ikigaisini kimi keşfetmeye çalışır kimi üzerinde durmaz bile.
Şimdi okumaya devam etmeden önce şu soruyu okuyun ve gözlerinizi kapatıp düşünün...
VAROLUŞ SEBEBİNİZ NE?
Her sabah yataktan sizi kalkmaya iten bir güç var, nedir o?......

CARPE DİEM
Kişisel gelişim kitaplarını son derece saçma bulurum. Spiritüel yaşamı destekleyenlerin benim hayatım hakkımda ahkam kesmesi de cabası. O ne öyle : “Carpe diem (Anı yaşa) ?Sanki dünsüz geldim bugüne , sızıyor işte ....
Dünüm bugünüme sızıyor...
Eee peki sevmem de niye okudum mazoşist miyim ben?
Okudum çünkü mevzu bahsi geçenler Japonlar efendim. Hindistan ve Japon kültürü ve geleneği , arınma biçimleri günümüzde oldukça popüler.
Kibirli bir bilgiçlik taslamanın aksine alçakgönüllü ve dingin yaklaşımlarına kapılmıyor değilim.
Derdim 120 yaşına kadar yaşamak mı? Cıks...
Ömrün yarısını geçeli de hayli oldu, o halde ne kadar kaldığını bilmediğim nefesimin geri kalanını bozuk para misali harcamayayım dedim.
( Dipnot: Sigarayı bırakışımın bugün 9. günü... Ben bıraktım siz de bırakın, ne demiş atalarımız : Elle gelen düğün bayram . :) )

HAYAT KUSURLUDUR
Japonlara göre güzellik mükemmellikte değil kusurlu ve eksik şeylerdedir. Bu yüzden Japonlar kusurlu ya da kırık bir çay fincanına büyük değer verirlermiş çünkü gerçek dünyaya benzeyen sadece onlardır.
Halbuki biz naparız çatlayan her bardak nazardandır deyip kırılmadıysa biz kırarız ... :))))

OM MANİ PADME HUM
Bu mantra olumsuz duyguları kontrol etme odaklıdır.
2. egzersiz :Gözlerinizi kapatıp 20 kez tekrarlayınız efendim . :)

MUTLULUK DAİMA KALBİN KARARIDIR
Bana sorarsanız herkesin ikigaisi mutlu olmak... Yapabiliyorsanız buyrun reçete yazıyorum: :)
Reinhold Nieburh ‘un ünlü sükûnet duası:
Tanrım, değiştiremeyeceğim şeyleri
Sükûnetle kabul etme lütfunu bahşet,
Değiştirmem gereken şeyleri
Değiştirmem için cesaret
Ve ikisi arasındaki ayrımı
Yapabilmek için bilgelik ver.
Dua edin...

İŞTE UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMANIN SIRLARI
Aktif kalın, emekli olmayın...
Ağırdan alın, acele etmeyin...
Midenizi tıka basa doyurmayın...
Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun...
Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin :)
Gülümseyin :)))
Doğayla tekrar bağlantı kurun
Şükredin...
Anı yaşayın, tadını çıkarın...
İkigainizi takip edin...
Son Söz: Bu bir kamu hizmetidir...
176 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
En basit tanımıyla “Hayat” anlamındaki ‘İKİ’ ve amaç anlamındaki ‘GAİ’ sözcüklerinin birleşimi “İKİGAİ”. Size mutlu olmak için yapmanız gerekenleri sıralayıp sinirlerinizi harap etmiyor size mutsuzluğunuzun temeldeki nedenini bulabilmeniz için bir adım atma şansı sunuyor. Hayır hayır inanın bana psikanaliz gibi çocukluğunuza falan inmeye çalışmıyor. Aslına bakarsanız geçmiş yaşantılarınız bu felsefenin hiç de umurunda değil. Gelecek gibi belirsiz bir olguya tutunmaya da hiç niyeti yok. Düşünüyorum da bence açık ve net. Doğru yanıtlar almak istiyorsak kendimize doğru soruları sormamız gerekir. Yaşadığımız anın ne kadar içindeyiz? Televizyon izlerken yediğimiz yemeğin tadının farkında mıyız gerçekten? Aynı anda birden fazla iş yapma tutkunları, aslında en verimsiz çalışanlar sizlersiniz, itiraz etmeden önce konuyla ilgili bilimsel çalışmalara bir göz atmak ister miydiniz? Peki atom bombasının yarattığı tahribata rağmen asırlık insanların ezici çoğunluğunun Okinawa bölgesinde yaşadığını biliyor muydunuz? Çok mu geç yaşam ve beslenme stilimizi değiştirmek için? Bu kitabın hiçbir işe yaramayacağı konusunda peşin hükümlü davranacak dostlar, düşünce şeklinizi değiştirmek için çok mu geç? =)
176 syf.
·4 günde
Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı. Evet, kitabın adı bize uzun bir yaşam iksiri vadediyor gibi. Ama tam olarak öyle değil. Araştırmalara göre Dünya nüfusunun çok çok az bir kısmı bir asırı geçkin hayat sürüyor. Bu sayı resmi verilere dayanmamakla birlikte 300 ila 450 arası. Bunun da yaklaşık yüzde yetmiş beşinin gerçek yaşı doğrulanabiliyor. Bu sayının dünya genel nüfusuna kıyasla ne kadar istisnai bir durum olduğu aşikar. Hal böyle olunca kitabın bize de bunu vadetmesi manidar.
Ancak genel anlamda hayatta bizi mutlu edecek ve biraz daha rahat bir yaşlılık dönemi geçirmemizi sağlayacak birkaç güzel tüyo var elbette. Söze Ikigai terimiyle başlayalım: Ikigai, genel anlamda hayatta amaç edinme anlamına gelir. Yani bir amacınız olsun bu hayatta kesinlikle. Ve bu amacınıza tutkuyla bağlanın. Sizi ömür boyu aktif tutabilecek işlerle ilgilenin diyor kitap. Asla emekli olmayın diyor mesela. Ki bu çok çok önemli bir durum ve benim kitaptan ders aldığım önerilerden biri. İnsan ilişkilerinizde sosyal kalmayı elden bırakmayın. Erken yat, erken kalk kuralı da gözardı etmememiz gereken diğer bir husus.
Yeme içme üzerine '80 kuralı' diye uyguladıkları bir yöntem var. "Hara hachi bu" dedikleri, yani midenin yüzde seksenini doldur anlamına gelen bu cümle, yeme alışkanlıklarının temelini oluşturur. Amaç doymaya başladığınızı hissettiğiniz an yemeyi bırakmaktır. Yiyeceklerinizin büyük bir kısmını yeşillikler oluştursun. Ve küçük küçük porsiyonlarda yemeyi tercih edin. Bu beyninize çok yemek yedim hissi uyandırır ve yemeyi kesip az yemiş olursunuz. Çay olarak yeşil çay (yasemin çayı) için.
   Bunlara ek olarak vücudu hareketsiz bırakmamak gerek. Bundan kasıt spor salonlarında saatlerinizi geçirmek değil, aksine hareket halinde olmak, çok oturmamaktır. Kendinizi yormadan vücut egzersizleri ve olmazsa olmaz yürüme eylemi günlük rutinleriniz olmalı. Her gün muhakkak en az yarım saat yürümek de ihmal edilmemeli.
Kitapta tabiki bu anlattıklarımdan daha fazlası var ama benim hoşuma giden ve uygulayabileceğim tavsiyeler bunlar. Umarım siz okurlar da kitaptan kendinize sağlıklı yaşam için başka tüyolar yakalarsınız. İyi okumalar...
176 syf.
Bi Arkadaşta görüp ilgimi çektiği için okudum ama ne yalan kitapta pekte bişey bulamadım.

Bizim Canan hocaya kurban olsun bu Japonlar.
Yok İkigai perhizi, yok mabui, yok rajio taisou...
Bunlar ne ya..?

Bu kitabı okurken hiç İştahım yoktu.
Sona doğru öyle bi açıktım ki..
Çeyrek Ekmek'e çemen sürüp yedim,
Bu kesmedi iki de yumurta kırdım.

Bi daha böyle bende ters tepen kitaplar okursam nolayım..

Herkese İyi Okumalar
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Japonların uzun yaşam sırrının verildiği aslında önemli olanın uzun yaşamak değil yaşadığımız günü olabildiğince kaliteli olmasına yönelik tavsiyelerin bulunduğu, sıkça Japon kültürünün anlatıldığı bir günde bitirilebilecek ancak etkisi uzun süre gitmeyecek bir kitap. Bence verilen önerilerin etkisinin hiç bitmemesi adına başucu kitabı olmayı bile hak ediyor.
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitap, kapağıyla bile sizi kendine çekecek. O toz mavisi ve yanılmıyorsam kiraz çiçekleri ile. Bu kitabı okumak başlı başına bir meditasyon sayılabilir. Ben yalnızca kitabı okumakla dinginlik hissettim. Nefesimi daha derin ve farkında olarak aldığımı fark ettim. Tavsiyelerine uymak istiyorum ve bu çok da çaba gerektirmeyecek görünüyor.

Genelleme yapmadan kendi açımdan bir tespitte bulunmak istiyorum. Bu zamana kadar Japonya ile ilgili yazılan ya da bir Japon'un yazdığı kitap okumamıştım. Dilimize çevrilmiş fazla eser var mı onu da çok bilmiyorum. Ama biraz daha geri planda kalıyor Doğu. Biz Batı'nın eserlerini daha çok takip etmiş benimsemişiz de Doğu'ya yabancı kalmışız sanki. Ben bundan dönmem, böyle devam etmemem gerektiğine inandım bu kitapla birlikte. Çünkü yapılanmaları, hayat felsefeleri, dünyaya bakışları çok farklı. Tabi okuduğum iki tane kitapla bunları böyle rahatça söylemek ne kadar doğru bilmiyorum.

Kişisel gelişim kitapları genelde çok tartışılır. Ne kadar gerekli olduğu, hayatı ne kadar zora soktuğu, ne kadar zorlama olduğu ile ilgili. Çünkü yapılması kolay olmayan ve üstten gelen kurallar koyar. Büyük ve beylik laflar eder. Genelde okuyucuyu kısa süreliğine gaza getirmekten başka işe yaramaz. Yine de fazlaca talep edildiğine göre benim kitabın başında da söylediğim gibi belki yalnızca bunları okumak da insanı motive ediyor olabilir. Birçoğu bireye değil bireyin toplumdaki yerine yönelen kitaplar ki bu da bunları kişisel gelişim değil bir varolma çabası kitabına çeviriyor. Başarmayı dayattıklarından faydalı değil endişe verici buluyorum onları.

Japonların mutlu ve uzun yaşama sırları. Bence budur kişisel olan. Kaygıları bir kenara bırakıp yalnızca bulunduğunuz anda ve kendinizle olmak. Kitap, Okinawa köyünde süper asırlıklar arasında yapılan konuşmalar sonrası derlenmiş. Bu konuda yazılan birçok kitaba da atıf var onları da okumayı çok isterim.

Süper asırlıklar deyimi uzun yaşayan, bir asırı aşmış olanlar için kullanılıyor. Japonya, uzun yaşam konusunda çok önde ve Japonya'yı geçen bir yer var orası da Okinawa köyü. Burada insanlar kendi yetiştirdikleri sağlıklı gıdalarla besleniyor ve bir dayanışma içinde hayatlarını sürdürüyorlar. Baktığınızda o kadar şirin ve bir o kadar da ütopik ki bana böyle bir yerin dünyada olamayacağı hissini veriyor. Sanki hiçbir olumsuzluk yok ve tek amaç yaşamak gibi. Hepsi birbirine kenetlenmiş ve işleri güçleri yaşamak hem de mutlu olarak ve öyleler anlatılana göre. Ben hayran kalarak okudum. Dünyada bir yerde olmak istesem galiba burası Okinawa köyü olurdu ama seksen yaşımı aştıktan sonra henüz yirmimdeyken değil :) çünkü orada seksen genç bir yaş olarak görülüyor.


Bu kitap bilmediğiniz büyük şeyler söylemiyor. Hatta öyle küçük şeyler söylüyor ki hepsini hayatınıza geçirebileceğinizi hissediyorsunuz. Her şeyin doğal olduğu, insan doğasına uygun olduğu yollar gösteriliyor ve çok basit bir iki tavsiyesi var aslında.

Sürekli olarak bedeni aktif tutmak, hareket etmek, emekli olmamak. Burada sıkı antrenmanlardan ya da fazlaca güç isteyen egzersizlerden bahsetmiyor. Doğru nefes ve ufak, herkesin yapabileceği bedensel hareketler ile bedeni zinde tutmayı amaçlıyor.

Beslenme konusunda da yine zorlayıcı değil kolay tavsiyeleri var. Sebze ile beslenmek, doymaya yakın ama aşırı doymadan kalkmak. Şekeri, hazır gıdayı azaltmak. Bunlar birçok yerde zaten anlatılan şeyler ama kitap kendi içinde öyle güzel ve sakin bir bütünlük kurmuş ki bence okumaya değer.

Son olarak da insan ilişkilerinin çok önemsendiği söylenebilir. Her fırsatta kutlamalar yapmak, günlük arkadaş buluşmaları düzenlemek, bir arada vakit geçirmek, dans etmek, karaoke... bunların hepsi ücretsiz ve hepsi neşe verici şeyler.

Aslında şöyle bir sonuca ulaşılabilir. Hiçbir konuda hareketsiz kalmamak lazım . Yeni bilgiler öğrenerek beynimizi, sürekli hareket ederek bedenizimizi, çeşitli beslenerek midemizi ve yeni insanlar tanıyarak ve severek kalbimizi daima yenilikle doldurmalı ve tazelemeliyiz ki yaşlanmayalım.

Çevremdeki bazı insanları düşündüm de aslında isim koymadan bunları yapan o kadar çok kişi var ki. Mesela aklıma dedem geldi. Erken uyur, güneşin doğumuyla uyanır. Güneşi selamlaması, ( kitabı okuyanlar bunun belirli hareketlerden oluştuğunu göreceklerdir) namazdır. O da bahçesinde oyalanır, kendi sebzelerini yetiştirir. Hazır beslenmediği gibi ölçülü beslenir bu konuda da anneannem denetçisidir. Birbirleri ile doğanın tam ortasında yaşar, yürüyüşler yaparlar. Acele etmeden ve emekli olmadan yaşamak onların hayatında mevcut. İkigai'leri nedir bilmiyorum ama bunun felsefesine olabildiğince yakın yaşıyorlar.

Ikigainin on kuralı
1-Aktif kalın, emekli olmayın.
2- Ağırdan alın.
3- Midenizi tıka basa doldurmayın.
4-Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
5- Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin.
6- Gülümseyin.
7- Doğa ile tekrar bağlantı kurun.
8- Teşekkürlerimizi şunun.
9- Anı yaşayın.
10- Ikigainizi takip edin.

Modern hayatın dayattığı her şeyden uzaklaşıp yalnızca ikigai'mi bulmak ve onun için yaşamak isterdim. Her şeyden uzaklaşmak, kendime yaklaşmak..

Her ne kadar önyargı ile elime alsam da bıraktığımda beni etkisi altına alan çok kıymetli bir kitaptı. Herkese okumasını gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

İyi okumalar!
176 syf.
·10 günde
Nasıl okuduğunuzu anlamadığınız bir kişisel gelişim kitabı. Hayatınızı anlamlı kılmak için neler yapabileceğinize dair öğütler veriyor, bu öğütlerin sahipleri de 'asırlıklar' yani 100 yaşını devirmiş insanlar. Bu insanlara kulak vermekte fayda var. Kitapta sadece bu amacı bulma ve ona uygun davranma kısmıyla ilgili bir bölüm yok. Bulun diyor, ikigai'nizi bir şekilde bulun, amacınız bu olsun, bu yönde hareket edin diyor.
Defalarca ne yapıyorsak oyuz.Bu yüzden mükemmellik bir eylem değil,bir alışkanlıktır ~Aristoteles~ demiş Aristo bu kitap içinizdeki ışığı uyandırmak ve hayat amacınızı bulmak üzere tasarlanmış gerçekte kim olduğunuzu,benliğinizi kabul edeceğiniz ve olduğunuz kişinin en iyi versiyonunu bulmanıza yardımcı bir kitap.Benim bu hayattaki amacım ne diye sorguladığınız anlarda belkide size yol gösterecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hector Garcia
Tam adı:
Hector Garcia Puigcerver

Yazar istatistikleri

  • 23 okur beğendi.
  • 3.386 okur okudu.
  • 269 okur okuyor.
  • 1.923 okur okuyacak.
  • 74 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları