1000Kitap Logosu
Resim
İbrahim Balaban

İbrahim Balaban

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
7 Kişi
13
Okunma
5
Beğeni
484
Gösterim
Unvan
Ressam
Doğum
Bursa - Seçköy, 1 Ocak 1921
Ölüm
İstanbul, 9 Haziran 2019
Yaşamı
Ressam İbrahim Balaban, 1921’de Bursa’da dünyaya geldi. Resim yapmaya cezaevinde Nazım Hikmet'ten aldığı ilk dersle başlayan Balaban, yaşamı boyunca sayısız eser verdi. İbrahim Balaban 9 Haziran 2019'da İstanbul'da hayatını kaybetti.
"Küstürmeyin insanları hayata. Sonra her şeyden vazgeçiyorlar... Bir dağ başında kalmayı, bir adada mahsur kalmayı, nerede bir yalnızlık varsa onu istiyorlar... Küstürmeyin işte bazı insanları..." Nazım Hikmet'le Yedi Yıl, İbrahim Balaban
Okuyacaklarıma Ekle
407 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İbrahim Balaban Bursa'nın bir köyünde(Seçköy) doğmuş. Okur yazarlığı köy ahalisinden bir tık üst seviyede(üçlü sınıf) olması koşuluyla resme ve okumaya merak salmış. 16 yaşından itibaren düştüğü Bursa cezaevinde tanıştığı Şair Baba(Nazım Hikmet) ile olan serüvenlerini anlattığı isteyipte bir şeyi yapabilme, başarabilme ve sürdürebilme azim ve kararlılığını bıkmadan usanmadan Şair Baba tarafından aklına işlendiği şiir akıclılığında bir anı romanı. Okunası ve içinde yaşanası bir kitap ki göreceksiniz Balaban'ın tablolarına hayranlığını Nazım şiirselleştirmiştir.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.