1000Kitap Logosu
İlknur Altıntaş
İlknur Altıntaş
İlknur Altıntaş

İlknur Altıntaş

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
52 Kişi
65
Okunma
17
Beğeni
2.025
Gösterim
Hacer
Hallac-ı Mansur Dai'yi inceledi.
536 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
İlknur Altıntaş'ın okuduğum ilk romanı. Kitabın adına aldanıp aldım. Öncelikle "Dai" davet eden anlamında kullanılmış bu kitapta. Dai'nin bir anlamı da Karmatilerin liderlerine verilen isimmiş. Yazar, Hallac-ı Mansur'un Karmatilere verdiği destekten yola çıkarak yazmış bu kitabı. Ama sorun şu; Hallac-ı Mansur adı pazarlama aracı olarak kullanılmış resmen. Kitabın adı Abbasiler ve Karmatiler olsaymış daha iyi olurmuş. Bu kadar sayfalık kitapta Hallac-ı Mansur' a ayrılan sayfa sayısı 150 bilemediniz 200 sayfadır. Gerisi hep karakter kalabalığı. Sanki yazar ne kadar çok karakter olursa o kadar iyi diye düşünmüş ve bir yığın isim eklemiş romana. Bir diğer değinmek istediğim konuysa Türkçe'nin üstünkörü kullanılması. Sanki hiç düzenlemeden geçmemiş kitap. Çok fazla yazım yanlışı var. Gramer hataları var. Ve tüm bunlara rağmen yine de okurum diyorsanız, okuyun. Çok da kötü bir kitap değil. Abbasiler'in yıkılış dönemi ve Karmati ayaklanmalarını okursunuz bol bol. Bu da genel kültür demek :) Ama Hallac-ı Mansur'la ilgili beklentilerinizi minimum düzeye indirin. Yoksa benim gibi hayal kırıklığına uğrarsınız.
Hallac-ı Mansur Dai
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Orhan Aydın
Peçeli ve Köle Türkler'i inceledi.
688 syf.
Türkler'in kölelikten büyük bir güce dönüşme sürecini anlatan bir baş yapıt. Bir isyan ateşi Abbasi halifeliğini nasıl etkiliyor onu öğreneceksiniz. Boğa'nın Oğlu Musa, Karmatili Leyla ve Ali Bin Muhammed'in dokunaklı hikayesine şahit olacaksınız. Kurgusu çok güzel. Okumanızı tavsiye ederim.
Peçeli ve Köle Türkler
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Şehri işler
Hallac-ı Mansur Dai'yi inceledi.
536 syf.
·
10 günde
·
6/10 puan
Kitabı okuduğunda aslında kitabın adının yanlış olduğunu her okuyucu rahatlıkla farkeder.. Çünkü Hallac-ı Mansur'un hayatı yerine diğer karakterler ve karmatiler hakkında daha çok bilgi verilmiş..Kitabın son kısmı eksik kalmış. Günümüz dizilerinin bölüm sonları gibi devamı var hissi ve merakı uyandırıyor. Yarın kalmış hissettiriyor.. Sanki kitabı yarıda birakmisim gibi eksik hislerle kitaptan sessizce uzaklaşilmak zorunda kaliniyo malesef...
Hallac-ı Mansur Dai
OKUYACAKLARIMA EKLE
1