1000Kitap Logosu
İlya İlf
İlya İlf
İlya İlf

İlya İlf

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
38 Kişi
67
Okunma
5
Beğeni
626
Gösterim
Tam adı
Илья Арнольдович Файнзильберг
Unvan
Rus Yazar
Doğum
Odessa, Ukrayna, 15 Ekim 1897
Ölüm
Moskova, Rusya, 13 Nisan 1937
Yaşamı
Bir süre çeşitli fabrikalarda istatistik ve muhasebe görevlerinde bulunduktan sonra Sindetikon isimli bir mizah dergisinde çalışmaya başladı. İlk şiirlerini aynı zamanda editörlük yaptığı Sindetikon’da yayımladı. 1923’te geldiği Moskova’da tren yolu işçilerinin dergisi Gudok’ta (Tren Düdüğü) editörlük yaptı. 1924’te Marusya Taraşenko’yla evlendi. 1925’te Orta Asya’ya, 1930’larda Yevgeni Petrov’la birlikte ABD’ye seyahat etti. 13 Nisan 1937’de veremden öldü.
Turkan Ahmadova
On İki Stul'u inceledi.
360 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
"Həyat mürəkkəb şeydir, amma bu mürəkkəb şey çox asan açılır, qutu kimi. Yalnız onu açmağı bacarmaq lazımdır. Kim aça bilmirsə, o, məhv olur." Ostap Benderə boş yerə "dahi kombinator" deyilmir :) amma əsər "Qızıl dana"dan bir qədər geri qalır. Bəlkə də Benderin fırıldaq bacarıqları ilə artıq tanış olduğuma görədir.
On İki Stul
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Aysel
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap başlarda sıkıcı gelebilir. Sonrasındaysa elimden bırakamıyordum. Okuyacağım başka kitaplarım olmasaydı eğer tüm gün okuyabilirdim. Beni bu kadar etkileyen kitabın konusunu size de anlatmak istiyorum: Ölüm döşeğinde olan yaşlı kadın sırrını damadına son nefesinde açmak için yanına çağırıyor. Kadın damadına; Sovyet idaresinin eline geçmesin diye, sahip olduğu 150 bin ruble değerindeki mücevheri, el konulup Huzurevi olarak kullanılan konaklarında; yemek odası takımını oluşturan on iki sandalyeden birinin döşemesi altına gizlettiğini söylüyor. Ve tüm macerada bundan sonra başlamış bulunuyor... İppolit Matveyeviç ( damat ) kaynanasının cenaze işlerini bile kendi halletmeyerek levezımatçıya devredib “12 sandeyle” nin peşine düşer... Daha hiç mücevherlere doğru yol katetmemişken profesyonel bir dolandırıcı olan Ostap Bender`le karşılaşır. Ostap`ın o üstün, her kesi ikna etme yöntemi sayesinde kendine onu ortak seçer ve yola birlikte devam ederler. Ne yazık ki, işler umdukları gibi gitmez. Sandalyeler`i umdukları yerde bulamazlar. Sandalyeler her biri ayrı ayrı kişilere satılmıştır ve kişiler adeta ülkenin başka bir köşelerine savrulmuşlardır. Tüm bunlarla da kalsa iyi. Ostap ve İppolit bu işte yalnız değillerdir. Kadın ölüm döşeğindeyken günah çıkarmak için papaza her şeyi itiraf eder. Papazsa paranın kokusunu aldığından beri rahat uyku uyuyamaz, o da mücevherlerin peşine düşer... "Ostap ve İppolit`in yolu, rakipleriyle bazen kesişip bazen ayrılır; Rusya kazan, onlar kepçe sandalyeleri arayıp dururlarken okuru da peşlerinden kahkaha dolu bir yolculuğa çıkarırlar..." Okurken çok gülecekseniz. Kitaptaki karakterler ( sandalyelelerin yeni sahipleri ) hepsi farklı farklı kişilikler. Yazarlar da bunları çok güzel geçire bilmiş okurlara. Onların hepsini tek tek tanıma fırsatı buluyorsunuz ve kahkahalara boğuluyorsunuz. Bundan başka ; "İlya İlf ve Yevgeni Petrof romanlarında yetkiyi kötüye kullanma, adam kayırma, toplum değerlerine zarar verme gibi uygulama ve davranışlar sert bir eleştirinin hedefi yaparlar." Eleştri mizah yönünden çok zengin bir eser. Acaba mücevherler bulunacak mı? Okuyun mutlaka okuyun ! :)
On İki Sandalye
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Oblomov
On İki Sandalye'yi inceledi.
424 syf.
Rus edebiyatının çok bilinmeyen bir klasiği. Bu roman hiciv edebiyatının en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Roman kahramanlarından Ostap Bender isimli büyük dolandırıcı Rus halkını derinden etkilemiş adına müze kurulmuş müthiş bir roman karakteridir.
On İki Sandalye
8.6/10
· 49 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13