Inazo Nitobe

Inazo Nitobe

Yazar
7.3/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
274
Gösterim
Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933
Yeteri kadar dans ve müzik hayata incelik ve renk katar ama asla gösterişi ve savurganlığı teşvik etmek için kullanılmamalıdır.
Onur aşkı her adamın zihninde yatar ama gerçekte içlerinde yattığını düşündükleri onuru yansıtacak çok az şey yaparlar. İnsanların danıştığı onur iyi onur değildir. Ancak gerçek asiller onuru tekrardan anlamlandırabilirler.
Inazo Nitobe
Sayfa 59 - Mensiyüs
Dürüstlük, makul bir sebeple yapılması gerekeni titremeden, tereddüt etmeden karar verme gücüdür. Ölünmesi gerektiğinde ölmektir, savaşılması gerektiğinde savaşmaktır.
Dürüstlük, vücuda boyu ve sağlamlığı veren kemiktir. Kemikler olmazsa kafa omurganın üzerinde duramaz, eller ve ayaklar hareket edemez. Yani dürüstlük olmazsa ne yetenek ne de eğitim bir insan iskeletini samuraya çevirebilir. Dürüstlüğün eksik olduğu yerde başarıların hiçbir anlamı yoktur.
Inazo Nitobe
Sayfa 27 - Bir bushinin dürüstlük üzerine düşünceleri
"Gerçek bir zafer azılı bir rakibe kafa tutmaya dayalı değildir. En iyi zafer kan dökülmeden kazanılır."
Inazo Nitobe
Dergah yayınları
Şefkatli duygular beslemek başkalarının acılarına anlayışla yaklaşmayı sağlar. Başkalarının duygularına olan saygıyla harekete geçen alçak gönüllük ve hoşgörünün kökeninde nezaket yatar.
Tipik bir samuray, bilgini kitap kokan bir ayyaş olarak görmektedir. Okumak hakkındaki bir başka kıyaslama ise kötü kokan bir sebzenin kullanıma hazır hale gelmesi için defalarca kayanatılması gerektiğidir.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Inazo Nitobe'nin Buşido hakkındaki bu çalışması bir savaş sanatını anlatıyor gözükse de, aslında modern Japonya'nın felsefi ve ahlaki temeli olarak adlandırılan bir çerçevenin içinde yer alıyor.

Samurayların sadece savaş değil aynı zamanda yaşama esaslarını oluşturan Buşido kavram kavram açıklanıyor. Burada aynı zamanda bir karşılaştırma yapılırken ağırlıkla Hıristiyan Avrupa ve şövalyelik esasları üzerinden yürümeyi tercih etmiş Nitobe. Velâkin neredeyse yaptığı her karşılaştırmada Avrupa Hıristiyanlığının kavramlarını yetersiz, abartılı buluyor ve Avrupa'nın Japonları ve felsefelerini ya yanlış anladığını ya da anlamadığını ima ediyor.

Kitapta üç yerde İslamiyet, Muhammed ve Türkler geçiyor ki, yazar bu üç yerde de sayılan kavramlara dayanarak Buşidoyu anlamlandırmaya ve bu felsefeye bir cümlelik dayanaklar oluşturmaya çalışıyor. Elbette bir bölümde Hz. Muhammed'in bir hadisinde dile getirdiği şeyin bir Japon duygusu olduğu önermesi ilginçti. Zira Buşido yine yazarın kendi anlatımıyla 12. Yüzyılda ortaya çıkıyor.

Bu kitabı aslında benzeri bir makale hazırlamak için okudum. Ancak küçüklükten beri ilgilendiğim Japon kültürü ve ahlakının temelleri hakkında pek çok veriye de kavuşmuş oldum. Hıristiyanlığın ilkelerini benimsemiş bir Japon olarak başladığı eserini, sıkı bir Japon milliyetçisi olarak tamamlayan yazar, teorik ve teknik bilgilerin dışında Japon toplumunu anlamamız için muazzam bir kaynak oluşturmuş.

Tavsiye edilir.
Çok fazla çeviri hatası içeriyor. Bence çevirmen tekrar çevirisini gözden geçirmeli.

Bu kitaptan sonra bir daha Türkçe kitap okumamaya karar verdim. Zira tonla hata içeren tek Türkçe kitap da bu değil. Yayınevleri işlerini düzgün yapana kadar daha da Türkçe kitaba para vermem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.