Inazo Nitobe

Inazo Nitobe

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
230
Gösterim
Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Bir Japon tarafından yazılan bu kitabın ilk baskısı, 1899 yılında İngilizce olarak basılmış ve Amerika'da popüler olduktan sonra Japonca'ya çevrilmiş ve ancak 1980'lerde Japonya'da ünlenmiştir. Yazarı Nitobe İnazo (1862-1933), Japonya'daki öğreniminden sonra üniversite için Amerika'ya göç etmiş ve ünlü bir diplomat, tarım iktisatçısı ve siyasetçi olmuştur. 1920'de kurulan Cemiyet-i Akvam'ın (Milletler Cemiyeti) genel sekreter yardımcılığı ve UNESCO'nun kurucu başkanlığını yapmıştır. Samurayları batıya ilk duyuran kişidir. Ciddi bir entelektüel birikimi olan, Avrupa tarihini, dillerini ve tüm klasik eserlerini de okuyup benimsemiş bir yazar olarak Nitobe, Japon Samurayları ile Avrupa şövalyelerini çok sıkça karşılaştırmıştır. Sadece askeri düzeyde değil, beslendikleri toplumsal kurallar ve kültür olarak da...
Kitapta; Japonların yazılı olmayan fakat toplumsal ahlak kuralları olarak benimsediği sistem olan Buşido anlatılmıştır. Buşido'nun kaynakları ile başlayarak; dürüstlük, adalet, cesaret, iyilik, nezaket, şeref, sadakat, irade gibi kavramların Japon tanımlamalarını açıklar. Devamında Samurayın zihinsel eğitimi, intihar ve felsefesi gibi konular vardır. Kitabın son bölümü Buşido'nun halen(1899) canlı olup olmadığı ve gelecekte neler olabileceği de tartışılmış. Burada sonraki yıllarda Japonların ne gibi çılgınlıklar yapacağını bilmemesi doğaldır. Neticede bu yıldan sonra Japonlar hem 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı ciddi şekilde etkilemiş hem Soğuk Savaş yıllarındaki ekonomik başarılarıyla gündeme gelmiş hem de günümüze kadar bir teknoloji devi haline gelmiştir. Şahsi tecrübelerime göre de bugünkü Japonların büyük kısmı hala bu değerleri korumaktadır.
Kitaba olan tek eleştirim ismiyle ilgilidir; "Japon Savaş Sanatı" başlığı askeri bir kitap tarif ediyor gibi. Fakat aslında kitapta askerlikle yada savaş sistemleri ile ilgili bir şey anlatılmıyor. Tamamen "sanat" kısmı olan düşünce ve felsefe dayanakları anlatılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.