Inazo Nitobe

Inazo Nitobe

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
235
Gösterim
Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
Bir Japon tarafından yazılan bu kitabın ilk baskısı, 1899 yılında İngilizce olarak basılmış ve Amerika'da popüler olduktan sonra Japonca'ya çevrilmiş ve ancak 1980'lerde Japonya'da ünlenmiştir. Yazarı Nitobe İnazo (1862-1933), Japonya'daki öğreniminden sonra üniversite için Amerika'ya göç etmiş ve ünlü bir diplomat, tarım iktisatçısı ve siyasetçi olmuştur. 1920'de kurulan Cemiyet-i Akvam'ın (Milletler Cemiyeti) genel sekreter yardımcılığı ve UNESCO'nun kurucu başkanlığını yapmıştır. Samurayları batıya ilk duyuran kişidir. Ciddi bir entelektüel birikimi olan, Avrupa tarihini, dillerini ve tüm klasik eserlerini de okuyup benimsemiş bir yazar olarak Nitobe, Japon Samurayları ile Avrupa şövalyelerini çok sıkça karşılaştırmıştır. Sadece askeri düzeyde değil, beslendikleri toplumsal kurallar ve kültür olarak da...
Kitapta; Japonların yazılı olmayan fakat toplumsal ahlak kuralları olarak benimsediği sistem olan Buşido anlatılmıştır. Buşido'nun kaynakları ile başlayarak; dürüstlük, adalet, cesaret, iyilik, nezaket, şeref, sadakat, irade gibi kavramların Japon tanımlamalarını açıklar. Devamında Samurayın zihinsel eğitimi, intihar ve felsefesi gibi konular vardır. Kitabın son bölümü Buşido'nun halen(1899) canlı olup olmadığı ve gelecekte neler olabileceği de tartışılmış. Burada sonraki yıllarda Japonların ne gibi çılgınlıklar yapacağını bilmemesi doğaldır. Neticede bu yıldan sonra Japonlar hem 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı ciddi şekilde etkilemiş hem Soğuk Savaş yıllarındaki ekonomik başarılarıyla gündeme gelmiş hem de günümüze kadar bir teknoloji devi haline gelmiştir. Şahsi tecrübelerime göre de bugünkü Japonların büyük kısmı hala bu değerleri korumaktadır.
Kitaba olan tek eleştirim ismiyle ilgilidir; "Japon Savaş Sanatı" başlığı askeri bir kitap tarif ediyor gibi. Fakat aslında kitapta askerlikle yada savaş sistemleri ile ilgili bir şey anlatılmıyor. Tamamen "sanat" kısmı olan düşünce ve felsefe dayanakları anlatılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Inazo Nitobe'nin Buşido hakkındaki bu çalışması bir savaş sanatını anlatıyor gözükse de, aslında modern Japonya'nın felsefi ve ahlaki temeli olarak adlandırılan bir çerçevenin içinde yer alıyor.

Samurayların sadece savaş değil aynı zamanda yaşama esaslarını oluşturan Buşido kavram kavram açıklanıyor. Burada aynı zamanda bir karşılaştırma yapılırken ağırlıkla Hıristiyan Avrupa ve şövalyelik esasları üzerinden yürümeyi tercih etmiş Nitobe. Velâkin neredeyse yaptığı her karşılaştırmada Avrupa Hıristiyanlığının kavramlarını yetersiz, abartılı buluyor ve Avrupa'nın Japonları ve felsefelerini ya yanlış anladığını ya da anlamadığını ima ediyor.

Kitapta üç yerde İslamiyet, Muhammed ve Türkler geçiyor ki, yazar bu üç yerde de sayılan kavramlara dayanarak Buşidoyu anlamlandırmaya ve bu felsefeye bir cümlelik dayanaklar oluşturmaya çalışıyor. Elbette bir bölümde Hz. Muhammed'in bir hadisinde dile getirdiği şeyin bir Japon duygusu olduğu önermesi ilginçti. Zira Buşido yine yazarın kendi anlatımıyla 12. Yüzyılda ortaya çıkıyor.

Bu kitabı aslında benzeri bir makale hazırlamak için okudum. Ancak küçüklükten beri ilgilendiğim Japon kültürü ve ahlakının temelleri hakkında pek çok veriye de kavuşmuş oldum. Hıristiyanlığın ilkelerini benimsemiş bir Japon olarak başladığı eserini, sıkı bir Japon milliyetçisi olarak tamamlayan yazar, teorik ve teknik bilgilerin dışında Japon toplumunu anlamamız için muazzam bir kaynak oluşturmuş.

Tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Inazo Nitobe
Unvan:
Tarım Ekonomisti, Yazar, Eğitimci, Diplomat, Politikacı
Doğum:
Morioka, Iwate, Japonya, 1 Eylül 1862
Ölüm:
Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada, 15 Ekim 1933

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.