Işıl Karasay

Işıl Karasay

Çevirmen
8.4/10
281 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
86
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
158 syf.
·4 günde·10/10
Kendimi kahramanımızın yerine koymadım ve kendimi ona benzetmedim. Tanrım kızıma benzettim, ne çok hem de :) Kitabı ilk okuyan kızımdı, ne zaman okuyacak olsam, "Hayır, şimdi okuma." diyerek geciktirdi hep. Okuduktan sonra anladım neden okutmamış.

Kitap öyle yoğundu ki, benim gibi her cümleyi anlamaya çalışan birisi için uzun sürdü okuması.
Dostoyevski insanların iç savaşını, kafa karışıklığını öyle güzel harmanlayıp sunmuş ki biz okurlara, bir nevi patlama yaşamış. Eteğinde ne kadar taş varsa saçmış ortalığa. Etkisinden kolay çıkamadım; kitabın her satırında kızımın hareketlerini, cümlelerini gördüm resmen :)

"Düşüncelerle her şeyi açıklayabilmek de mümkün değil! O halde uzun uzun düşünmek de anlamsız." demiş yazar, benim için de bir nevi aynı durum söz konusu. Bu kitabı cümlelere döküp bana hissettirdiklerini aktarabilmem çok zor.

Tekrar okuyacağım kitaplar arasında bu şahaser de yerini aldı.

Okumanızı, mutlaka okumanızı öneririm.

Son olarak Dostoyevski'nin sorusunu bir kez daha yineleyeyim "Kolayca elde edilmiş mutluluk mu, yoksa insanı yücelten acı mı daha iyidir?"

Bu soruya verilen ilk cevap acıdır elbet, ama tercihlerimiz her zaman kolaya kaçmaktan yana.
56 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Farklı diyarlarda yaşayan kişiler veya kültürler de olsa insanları birleştiren duygular vardır. Özellikle dünyanın farklı insanlarının sonunda aynı duyguyu hissedip bundan kendine bir pay çıkarması ve ruhunun derinliklerinde özünü bulması çok zordur. Tolstoy'un güçlü kaleminden hırs, açgözlülük, iyilik, huzur, adalet ve daha bir çok farklı duygu ve kavram geçişleri yansıtıyor. Her satırı ayrı ufuklar açan kitap. Kesinlikle benim açımdan okumakta geç kalınmış bir başyapıt...
158 syf.
·8/10
Dostoyevski ve Yeraltı Edebiyatı ile tanıştığım ilk birkaç kitaptan biri. Bundan dolayı mıdır bilmem, kısa olmasına rağmen biraz ağır gelen bir kitaptı. Sanki hastalıklı yada şizofrenik bir kişiliğin yaşantısı gibi, farklı ve uç düşünceleri yaşayan bir karakter. Kendi kabuğuna çekilmiş ve tüm duygu düşünceleri kendi içinde yaşayan karakterin içinde geçen bir yaşantı dile getiriliyor. Daha fazla detay verirsem spoiler'a girer o yüzden düş de gör derim :)
158 syf.
·Beğendi
Dostoyevski, birçok eserinde -alışılmışın dışına çıkarak- nerede kıyıda köşede kalmış insanlar varsa onları itinayla seçer ve onların psikolojik dünyalarını kaleme almayı sever. Bu kitabında da insanlardan kendini soyutlayarak, "yeraltı" adını verdiği bir dünyada yaşamayı seçen sıradan bir memurun iç çatışmalarını okuyucuya aktarıyor. Yazarın, insanların dünyasını eleştirirken ve kahramanın yaşadığı utanç verici olayı anlatırken kullandığı psikolojik tasvirler oldukça etkileyiciydi. Okunması gereken kitaplar arasında olduğunu düşünüyorum.
120 syf.
·18 günde·10/10
.. " İnsan kendini kolladığı için değil, içinde sevgi olduğu için hayatta kalır. "
Həqiqətən, insan nə ilə yaşayar? Nə ilə var olar bu dünyada? Valideynlərimizə sual versək, yəqin ki, övladlarımız üçün cavabı qaçınılmaz olacaq. Hər insanın bir yaşama səbəbi var. Hər insan səbəblərlə bu həyatda var olur.
Bu kitabda da bundan danışılır. İnsana nə lazımdır, nə ilə yaşayar, nə ilə gözü doyar, onu oxucuya çatdırır. Kitabda mövzu, fərqli-fərqli altı hekayə ilə izah olunub.
125 syf.
·Puan vermedi
İnsan,gelip geçici heveseleri olan,tutarsız bir varlıktır ve tıpkı satranç oyuncuları gibi hedefe ulaşmayı değilde hedefe giden yolları daha çok sever. Emin olamayız elbette,ama insanın ulaşmak için çabaladığı şey, hedefe giden bu yol olabilir;o da hayatın ta kendisidir zaten. Aslına bakılırsa hedef,iki kere iki dörttür yani bir formüldür; ama bu formül hayatın değil,ölümün başlangıcıdır. İnsan,daima iki kere ikinin dört etmesinden az da olsa bir korku duymuştur;tıpkı benim duyduğum gibi. İnsanın uğruna denizler aştığı,hayatını tükettiği hedefi iki kere iki dörttür; ama öte yandan insanın korkusu bu hedefe ulaşmaktır. Çünkü ulaştığı an hedefsiz kalacağının bilincindedir... İnsan,hedefe ilerlemeyi sever ulaşmayı değil; şüphesiz çok gülünç bir durumdur bu. İşin en hoş tarafı insanın daha doğduğunda gülünç olmasındadır. İki kere iki dört formülü, yine de dayanılmaz şey doğrusu. Bana kalırsa iki kere iki dört, büyük bir küstahlıktır ve etrafa tükürükler saçan,elleri belinde,yol kesen bir külhan beyinin ta kendisidir. İki kere ikinin mükemmelliğine inanıyorum; fakat ondan daha üstün olduğuna inandığım şey, iki kere ikinin beş etmesidir.'
#Dostoyevski #kitap #yeraltındannotlar
216 syf.
·Puan vermedi
Hayatta büyük oynayacaksın, cesur olacaksın ama bağımlılıkların insanı nasıl esir aldığını unutmayacaksın. Sevginin de, para kazanmanın da, harcamanın da bir haddi vardır Hırslı olacaksın ama kör değil

Kumarbaz Dostoyevski Rabia BULUT
158 syf.
·10/10
Kırpmalar olmasaydı keşke . Romanın başı ayrı sonu ayrı bir hayata bakışı anlatıyor bir insandaki iki farklı dünya nın neden birbirine bağlı . Okumanızı tavsiye ederim. Çok fazla, düşündüren romanları okumuyorsanız ağır kaçabilir. Çabuk okunacak romanlardan. İyi okumalar dilerim Yeraltından Notlar
120 syf.
·Puan vermedi
Okunası güzel bir hikaye...
Mütemadiyen biriktirmek istiyoruz. Yiyemeyeceğimiz kadar erzak, giyemeyeceğimiz kadar kıyafet, kullanamayacağımız kadar eşya, oturamayacağımız kadar ev… Gözlerimiz midelerimizden, arzularımız ihtiyaçlarımızdan daha büyük… İnsan yaşlandıkça besler, gençleştirir arzularını. Biriktirdikçe hayata olan bağlarını artırır. Öyle bağlanır ki hayata, bir gün bu diyardan göçüp gideceği fikri zamanla yitip gider aklından…
Tüketmeye de çok meraklıdır insan. Biriktirdiği paranın, eşyanın, malın-mülkün yanında zaman tüketir, söz tüketir… Benlik biriktirirken, benliğini tüketir…
Gören bir gözü, tutan bir eli, yürüyen bir ayağı satın alamayacak ve kaybedince tekrar sahip olamayacak kadar aslında fakiriz hepimiz.
158 syf.
Dostoyevski öyle bir karakter yaratmış ki kitabın her sayfasında, kahramanın her bir sözünde ve düşüncesinde tepenizin tası atacak. Yeraltı adamını yumruklamak ağzını burnunu kırmak isteyeceksiniz. Benim sinirim bozuldu..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.