İsmail Yakıt Prof. Dr. İsmail Yakıt

Yazar 8,7/10 · 7 Oy · 19 kitap · 15 okunma ·  3 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

3 okur beğendi.
7 puanlama · 22 alıntı
0 haber · 566 gösterim
15 okur kitaplarını okudu.
34 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

İsmail Yakıt'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İsmail Yakıt'ın Biyografisi

Prof. Dr. İsmail YAKIT, 1950'de Denizli'nin Tavas ilçesi Kızılcabölük Bucağı'nda dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu memleketinde, liseyi Denizli'de bitirdi. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde (1970-1974) tamamladı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burslu olarak Fransa'ya gönderildi. "Paris-IV Sorbonne Üniversitesi'nde" Doktora yaptı (1974-1979). Doktora tez çalışmaları esnasında, Sorbonne Üniversitesi'nde Mukayeseli Felsefeler Dalı'nda İhtisas Diploması aldı (1976). Kahire (Mısır) Üniversitelerinde araştırmalarda bulundu (1976-1977). Paris Tıp Fakültesi'nin Juvisy Dokümantasyon Merkezinde araştırmalar yaparak "Anthropologie biologique" sertifikası aldı (1978).
1979'da İslam Felsefesi ve Mukayeseli Felsefeler dalında Paris-IV Sorbonne Üniversitesi'nde hazırladığı evrim teorileri üzerindeki Doktora tezini "Pekiyi" dereceyle savunarak yurda döndü. Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler (İlahiyat) Fakültesi'ne Dr. Asistan olarak girdi (1980). KKTC'nde Yedek Subay olarak askerlik yaptı (1980-1981). Yardımcı Doçent oldu (1982). Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalı'na naklen tayin oldu (1984). Doçent oldu (1986). İslam Felsefesi Profesörlüğü'ne yükseltildi ve akabinde S.D.Ü. Ilahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığı'na tayin edildi (1993). Üç dönem arka arkaya dekanlık yaptı (1993-2003). Bu arada Sosyal Bilimler Enstitüsü Kurucu Müdürlüğü görevini de yürüttü (1993-1999). Halen Antalya Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Çok iyi derecede Fransızca ve Arapça bilen Prof. Dr. Ismail Yakıt’ın birçok yayını bulunmaktadır. Çalışmalarının bir kısmı İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça, Almanca, Uygurca ve Japoncaya çevrilmiştir. 30 yılı aşkın akademik hayatında birçok başarılara imza atmış bulunan Prof. Dr. İsmail Yakıt'ın; yayınlanmış kitaplarının sayısı 20'den; yerel ve ulusal televizyon. kanallarında katıldığı sohbet ve tartışma programlarının sayısı 40’dan; Atatürk, Din, Laiklik ve Cumhuriyet konularında asker ve sivillere verdiği konferansların sayısı 50’den; ulusal ve uluslararasi sempozyum, kongre ve panel gibi katıldığı bilimsel toplantıların sayısı 120’den; yurtiçi ve yurtdışında bilimsel ve kültürel konularda verdiği konferansların sayısı 600’den fazladır.

İsmail Yakıt'ın Kitapları Kitap Ekle

15. Yunus Emre'de Sembolizm (Çıktım Erik Dalına)
0,0/ 10  (0 Oy)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Peygamber için ahlak ve dürüstlük çok önemli idi. Yalan söyleyeni hiç sevmezdi.

Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 38 - Ötüken)Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 38 - Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kadın hakkında pek çok uydurma hadis vardır.
...
Kadınların akılları şehvetlerindendir.
...
Allah'tan başkasına secde etmek caiz olsaydı, kadınların kocalarına secde etmelerini emrederdim.
....

Akla, mantığa ve Kur'an'a ters düşen bu nevi sözlerin hiç birisi Hz. Peygamber'e isnat edilemez. Kadını köle ve cariye olarak kullanmaya alışmış, tarih boyunca haklarını gasp eden,onları hakir gören müşrik Arap zihniyetinin, İslâmiyet'ten sonra da bu tutumlarını devam ettirmek için Hz. Peygamber adına uydurdukları sözlerdir.

Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 145 - Ötüken Neşriyat)Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 145 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kur'an, ahlaki ilkelere bağlı kalmak kaydıyla her iki cinsin dayanışma ve yardımlaşma içinde olmasını isterken... Kadın maalesef günümüzde sadece bu yönüyle değil aynı zamanda erkeklerle beraber dini görevlerini yapmaktan da soyutlanmıştır. Mesela Hz. Peygamber zamanında kadınlar cenaze, Cuma ve bayram namazlarına iştirak ederlerdi. Hatta bayram namazlarına ailece katılırlardı. Hz. Peygamber zamanında aynı çatı altında ve aynı mekânda erkeklerle beraber namaz kılar ve Hz. Peygamber'e cemaat olurlardı.
...
Kadınla erkeğin tokalaşması bile dini yasaklar arasında yer aldı. Halbuki Hz. Peygamber, yabancı bir hanımın elinden tutmuş ve onu istediği yere kadar götürmüş ve elini bırakmamıştır.

Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 172 - Ötüken Neşriyat)Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 172 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Peygamber'in getirdiği yasakların hepsi dini değildi.
...
Mesela ipeğin yasak oluşu, Hz. Peygamber'in bir uygulamasıdır. İpek, Arabistan'da üretilmiyordu. Çin'den Hindistan'a, oradan da İran yoluyla Suriye'ye yani Şam pazarına getirilip satılıyordu. Oldukça pahalı bir ithal malıydı. Hz. Peygamber'in devlet başkanı sıfatıyla, ekonomik açıdan zayıf olan ilk İslam toplumunu bu nevi pahalı lüks tüketimlerden uzak tutmak için getirdiği bir yasaktır. Dini olmaktan ziyade ekonomik bir tedbirdir.

Kur'an'da ziynet kullanma yasağı yoktur. Sadece kadınlara has ziynet eşyalarını ve takılarını teşhir yasağı vardır. Kadınlar teşhir edemediklerinden takılara karşı tutkuları azalacaktır. Erkeklerin ziynet olarak altın kullanmalarının yasaklanması Hz. Peygamber'in yine ekonomik tedbirlerinden birisidir. Zira araştırıldığında görülecektir ki, o dönemde altın ticareti ve sarraflık Medineli Yahudilerin elindeydi. Müslümanların ellerindeki birikim ve tasarruflarının gayrimüslim sermaye olarak akmaması için bu yasak getirilmiştir.

Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 63 - Ötüken Neşriyat)Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 63 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ahiret Olmak Zorunda
Ahiretin varlığının en temel unsurlarından birisi, 'adalet' kavramıdır. Yani kişiyi ahirete inanmaya götüren temel faktörlerden birisi, mutlak adalet düşüncesi ve böyle bir adalete duyulan özlemdir. Adaletsizliklerin çözümleneceği bir başka hayat mutlaka olmalıdır. Madem ki adil bir Tanrı vardır, o halde adaletin tam olarak tecelli edeceği bir dünyanın da olması gerekir. Uğradığı veya şahit olduğu zulüm ve haksızlıklar insanı böyle düşünce ve inanca sevkettiği gibi, insanın ruhunda zaten böyle bir duygu vardır.

İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 205 - Ötüken Neşriyat)İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 205 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Peygamber'i örnek almak, onun bir insan olarak Arap örfü içindeki gündelik hayatını şekli olarak aynen aktarmak demek değildir. Zira gündelik hayat ve yaşam tarzı çoğu kez geleneklere ve örfe göre şekillenir. Bunların ahlaki herhangi bir katkısı da söz konusu değildir.

Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 36 - Ötüken)Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 36 - Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sarık, sakal, cüppe...
Dış görünüş ve kıyafet itibariyle Hz. Peygamber ile Ebû Cehil arasında bir fark yoktur. Fark suretlerde değil siretlerdedir.
Mevlana

Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 42 - Ötüken)Hz. Peygamber'i Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 42 - Ötüken)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
 07 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kur’an ayetleri genellikle Cibril (=Cebrail) adlı meleğin aracılığıyla gelmiştir. Bunun dışında kayıt altına alınmıştır. Sahabeden pek çok vahiy kâtibi vardı. Onlar Kur’an’ı Hz. Peygamber’in gösterdiği şekilde tasnif ediyorlardı. Kendisi de Cibril’le beraber hatm ederlerdi.

İlk mushaf Hz. Peygamber’in vefatından sonra oluşmuş değildir. Bilinenin aksine Hz. Peygamber, ilk mushafı oluşturan kişidir. Daha sonra, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osman döneminde oluşturulan mushaflar, eldeki Kur’an parçalarının zamanla na-ehil ellerde tahrife uğrayıp, Kur’an’ın, İnciller ve Tevrat’ta olduğu gibi farklı farklı olmaması için, dahiyane bir düşüncenin ürünüdür. Batı’da bazı oryantalistler, Hz. Peygamberin Tevrat ve İncil'leri okuyup Kur’an’ı yazdığını söylerler. Bu ifadelerin bilimsel hiçbir değeri yoktur. Çünkü, Hz. Peygamber zamanına kadar, Tevrat ve İnciller Arapça’ya çevrilmemişti. Ayrıca Hz. Peygamber İbranice, Yunanca, Süryanice gibi dilleri de bilmiyordu. Kendisi ümmi olduğu gibi, Mekke’de Yahudi veya Hristiyan da yoktu.

İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir neticeye varmak gerekirse Adem, bütün insanların ilk biyolojik babası değil insan neslinin ilk peygamberidir.

Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 88 - Ötüken Neşriyat)Kur'an'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 88 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İslam kelimesinin kök anlamlarından olan ve en genel tanımını veren anlam: "sulh, barış, güven ve esenlik" anlamıdır. Buna göre İslam, barışın, huzur ve güvenin adı olmaktadır. Kur'an baştan sona bu anlamı işler. Bu anlama göre; nerede kargaşa, bela, cidal ve huzursuzluk varsa orada İslam yoktur. Şu halde günümüzdeki İslam adına estirilen teröre, cinayetlere ne demeli? Bunları işleyenlerin adları, amaçları ne olursa olsun, İslam adına İslam'a verdikleri zararın haddi hesabı yoktur.

İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 25 - Ötüken Neşriyat)İslam'ı Anlamak, İsmail Yakıt (Sayfa 25 - Ötüken Neşriyat)
Bütün Alıntıları Göster

İsmail Yakıt ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.