J. D. Salinger

J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar yazarı
Yazar
7.1/10
13,4bin Kişi
59,6bin
Okunma
1.401
Beğeni
42bin
Gösterim

J. D. Salinger Kimdir?

Jerome David Salinger 1 Ocak 1919'da New York'ta doğdu. 1934-36 arası Valley Forge Askeri Akademisi'ne, 1937-38 arası Ursinus College ve New York Üniversitesi'ne gitti. 1941-48 arasında Colliers, Esquire ve Cosmopolitan gibi dergilerde yirmi öykü yayımladı.  Salinger, Zen-Budizm öğretisinden etkilendi ve bunu yazdıklarına da yansıttı. Yeni Dönem öykülerinden oluşan Nine Stories (İngiltere'de For Esme – With Love and Squalor (Esme için – Sevgi ve Sefaletle)) 1953'te yayımlandı.  Salinger, 1950'lerin ikinci yarısından itibaren New Yorker'da yedi tuhaf kardeşli Glass Ailesi'nin birbirine bağlı uzun öykülerini yayımlamaya başladı. Bu dizi öykülerin ilk ikisini Franny and Zooey adıyla 1961'de, sonraki ikiliyi ise Raise High the Roof Beam, Carpenters and Seymour: An Introduction adıyla 1963'te kitaplaştırdı. Glass Ailesi'ne ait yayımlanan son öykü olan Hapworth 16, 1924 ise New Yorker'ın 16 Haziran 1965 tarihli sayfalarında kaldı.  Salinger, 1963'ten beri yeni bir kitabı çıkmamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.
Tam adı:
Jerome David Salinger
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD, 1 Ocak 1919
Ölüm:
New Hampshire, ABD, 27 Ocak 2010

Okurlar

1.401 okur beğendi.
59,6bin okur okudu.
1.323 okur okuyor.
20,2bin okur okuyacak.
1.846 okur yarım bıraktı.

J. D. Salinger Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Öldükten sonra çiçeği kim ne yapsın?
Sayfa 147 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Oldukça cahilimdir, ama epey okurum.
Sayfa 23 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan "Tanıştığımıza memnun oldum." demek beni öldürüyor. Ama, hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zarvaları söylemek zorundasınız.
Sayfa 87 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Sakın kimseye bir sey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.
Sayfa 198 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir.
Sayfa 23 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu

J. D. Salinger İletileri

Tümünü gör
''Kimse yok. Ben varım, ben, bir de kendim..''
J. D. Salinger
J. D. Salinger

J. D. Salinger Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
198 syf.
6/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Ben J.D. Salinger. Kitabımı sevmek zorunda değilsiniz ama övmek zorundasınız.
İnsanoğlunun ya da insan kızının doğası gereği olmuş ve olabilecek her şey hakkında yorum yapmak ister ve yapar. Sokaktaki insanlara, ünlü sanatçılara ya da oyunculara, futbolculara, devletin yüksek mevkiye sahip kişilerine; kısaca insanın bulunduğu her yere gidin. Örneğin elinizde bir saat
Çavdar Tarlasında Çocuklar
Çavdar Tarlasında ÇocuklarJ. D. Salinger · Yapı Kredi Yayınları · 202155,9bin okunma
208 syf.
5/10 puan verdi
·
214 günde okudu
ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR İNCELEMESİ - Dikkat Spoiler içerir!
Bu kitap hakkında yapılacak bir inceleme yok. Gereğinden fazla abartılmış kitaplar listemdedir. Bir ergenin okuldan ayrılışı ve sonrasındaki iç dünyası. Bir de her sayfada "bittim buna" tarzında klişe laflar. Okunacak çok kitap varken çavdar tarlası malesef iyiler sıralamasına giremez. Yine de Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
Çavdar Tarlasında Çocuklar
Çavdar Tarlasında ÇocuklarJ. D. Salinger · Yapı Kredi Yayınları · 202155,9bin okunma
198 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Edebiyat dünyasının tartışılan eserlerinden biri “Çavdar Tarlasında Çocuklar”. Seveni çok seviyor, sevmeyeni eseri abartılmış buluyor. Kimi travmalarını atlatamayan, iç çatışmaları ile boğuşan, uyumsuz ergen Holden Caulfield’in 4. okulundan da atıldıktan sonra geçen birkaç gününü anlatıyor kitap.
Çavdar Tarlasında Çocuklar
Çavdar Tarlasında ÇocuklarJ. D. Salinger · Yapı Kredi Yayınları · 202155,9bin okunma