J. M. Rocklin

J. M. Rocklin

Yazar
8.9/10
16 Kişi
·
16
Okunma
·
4
Beğeni
·
145
Gösterim
Adı:
J. M. Rocklin
Unvan:
Yazar
Darrel gözlerini kapadı, önce hiçlik ile buluştu, sonra düşleri acı ve keskin gerçekliğe karıştı. Rüzgarın ve yağmurun ölümü çağrıştıran melodileri arasındaki kesintili ve kabus dolu uykularında kendi benliğini kaybetti.
J. M. Rocklin
Sayfa 238 - Truva Yayınları
Abiela’nın uzun, gür ve ışıksızlığı anımsatan, yarı göğsüne ve yarı sırtına saçılmış siyah saçlarını; sarıya çalan açık kahverengi gözlerini gördü bu hiçlikte. Kirpiklerini, kıpkızıl dudaklarını, çenesini…
“Dürüst olmak gerekirse silahların kudretine inananlardanım ben de. Ama kitapların da en az silahlar kadar anlatacakları şeyler olduğunu biliyorum."
Vücudu alevler tarafından tamamen tutsak edildiğinde, Rhett için pek az şeyin önemi kaldı. Ateşin kavuran ısrarı, ıstırabın sonu
gelmek bilmeyen sürekliliğine eşlik etti ve bir dönemin Calhoun sınır muhafızı Rhett, yeryüzünde havaya yer kalmadığına ve ölümle buluşmak üzere olduğuna inandı. Vücudunun içinde bir yerlerde yanan ateşin tüm iç organlarını tutuşturduğunu hissetti, her anında ateşi soludu.
J. M. Rocklin
Sayfa 22 - Truva Yayınları
680 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
kitabın yayımlanma tarihi, amazon.com'da 1 Ocak 2017 olarak görünüyor. eser ise Türkçeye Kasım 2017'de çevrilmiş. böylesi ebatta bir kitabın çevirisini bu denli hızlı ve hatasız şekilde yaptıran yayınevini tebrik etmek lazım. ama yayınevinden de önce Semih Can isimli çevirmeni kutlarım. dili iyi kullanıyor kesinlikle.
kitap, türeyiş serisi'nin ilk kitabı. ilk 200 sayfada konuyu iyi çözümlemek gerekiyor. sonrasında olayların akışına adapte oluyorsunuz kolaylıkla. bozkurtların, kastapoll halkının ve oniki dini müritlerinin mücadelesini okumak keyifli.
romanın son 10 sayfasında çok büyük bir sürprizle karşılaştığımı da söylemeliyim. ikinci kitapta j.m.rocklin bu sürprizi neyle ve nasıl açıklayacak, çok merak ediyorum.
680 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitapta kayda değer sayıda karakter ve yer ismi geçiyor. Bu durumun bana George R.R.Martin’in yazım tarzını hatırlattığını söylemeliyim. Sağlam okuyucular açısından sorun yaratmayacağını düşünüyorum ancak kitaplara yüzeysel yaklaşan, okuma alışkanlıkları zayıf okuyucular daha baştan pes edeceklerdir.
Kitabın girişindeki “Yakındiyar” haritası dikkat çekici. Kitaptaki tüm yaşanmışlıkları haritada (nehir, dağ veya kaleye kadar) işaretleyebiliyorsunuz. Özellikle büyük savaşı okurken krallıkların savaş stratejileri, taktikleri harita sayesinde kafanızda daha bir netleşiyor. Üstelik savaşlarda büyüler, alevli kılıçlar da yer almıyor. İmgeleme denen bir gücün olaylara etki ettiği birkaç örnek hariç tüm ayrıntılar bir ortaçağ savaşını anımsatıyor.
Yazar, “Türeyiş Serisi” isminin altını gayet iyi doldurmuş. Ateşten doğanlar, toprağı soluyanlar gibi tabirlerle insan ırkının türeyişini kendi çizgisinde açıklığa kavuşturmuş ve okuyucuda mitolojik bir algı yaratmayı da başarmış.
Birtakım çeviri hataları var kitapta ancak pek çok okuyucu önemsemeden geçecektir, hatta belki gözden kaçıracaktır. Bu yönüyle yayınevi ve çevirmen hakkında olumlu sözler sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Kitabı tavsiye ederim. Puanım 8.
680 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Geçen yıl Kasım ayındaki TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda gördüğüm ve kapağı sebebiyle beni ürküten bir kitaptı bu :) Aslında ilginçtir, kitabı fuar alanında bile değil, otobüsteyken benim yaşıtlarımda bir kızın elinde görmüştüm. Bir baktım, bir çift göz kitaptan bana doğru bakıyor, ne oluyoruz demiştim... 
Bu roman aklımda böyle kalmış yani. Geçenlerde fantastik edebiyat bölümünde raflarda tekrar görünce hatırladım, sonra da internetten satın alıp okudum. Romanda yazarın alışılmadık bir yazım tarzı olduğunu, konunun ve gidişatın da son derece özgün olduğunu fark ettim. Kitap bitmek bilmedi ama okuması keyifliydi :) Tavsiye edilir.
680 syf.
·12 günde·8/10
Arka kapağındaki ‘bozkurt’ ibaresini görünce bir fantastik romanda bozkurtların ne işi var diye merak edip kitabı satın aldım. Bugüne kadar fantastik edebiyattan sadece Harry Potter’ı okudum. Ondan da bir çok insan kadar etkilenmemişimdir herhalde. Yani kitapla ilgili fikrimi yazarken durumumu dikkate alın.
Yeminler ve Prangalar’ın konusunu beğendim. Ama karakterler kitaptan ayrı değerlendirilince daha başarılı bence.
Özellikle bir karaktere ısındım. 16 yaşındaki kolsuz denizci ‘Elsdon’. Bana İhsan Oktay Anar'ın ‘Amat’ındaki, hatta Feridun Fazıl Tülbentçi’nin ‘Barbaros Hayreddin Geliyor’ eserindeki denizcileri anımsattı bir şekilde. Hani eski Türkler dişi bir kurdun oğulları ve kızları olarak doğduklarına, kolsuz kalan bir oğlanın çoğalmasıyla var olduklarına inanırlar ya… Elsdon da kolsuz bir çocuk ve topraktan türemiş. Bence kitapta kilit bir öneme sahip. İslamiyet’ten ciddi şekilde esinlenerek oluşturulduğunu düşündüğüm ‘Kaolin Halefleri’ne hizmet ediyor. Hikâyesinde gizli bir anne özlemi de var. O yüzden bu karakterin bölümlerini okumak keyifliydi.
Dikkat değer bir karakter de Linton. Harry Potter’daki Albus Dumbledore’u hatırlattı bana. Gücü ve olaylara bakışı itibariyle oldukça ilginç bir karakter.
Kitabın eleştiriye açık yanı var mı? Fazlasıyla var.
Bir kere kitabı okurken karakterleri nerdeyse not almak gerekiyor. Yakındiyar haneleri, bozkurt karakterler, Kastapoll yoldaşları derken ‘bir puzzle’ın ortasına düşmüş gibi oluyorsunuz. Parçalar kafanızda bir bütün oluşturana kadar 400-500 sayfa geçiyor. 3-5 karakterin önemli olduğu ancak kitabın bitimine doğru anlaşılıyor.
İkincisi kitap kalın ve yazarın dili ağdalı. Aynı cümleyi bir kaç kez okumuşluğum var. Romanı okumak bu bakımdan cesaret gerektiyor.
Fantastik tutkunlarına okuyun veya okumayın demek haddime değil belki ama bu alanda hiç kitap okumamış okurlara tavsiye edebilirim.
680 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
yazar yaşamı var eden on üç değer vardır demiş. adalet, öfke, güç, akıl, hırs, kibir, cesaret, hayalperestlik, onur, intikam, merhamet, sadakat ve özgürlük. bu değerlerden biri yok olursa yaşam devam edebilir mi diye sormuş okuyucuya. etkileyici bir yaklaşım.
din kendi kurallarıyla hayatı zaten açıklıyor ancak dinler arasında bariz farklılıklar ve maalesef çatışmalar var. öte yandan bu yazarın kurduğu dünyada din varoluştaki tek öğe değil sanki. bundan daha ötesi. insanoğlunu on üç değer yaşatır diyor ve bu değerlerin temsilcileri kitap boyunca kıyasıya mücadele veriyorlar. savaş, entrika, karmaşa, aşk, aile kavramı, kısacası her şey kitapta fazlasıyla mevcut.
kitabın yazarını yarattığı dünya ve kurgu nedeniyle, çevirmeni ise dile hakimiyeti nedeniyle kutlamak lazım.
J.M.Rocklin isminin gelecekte George R.R.Martin ve Robert Jordan gibi duayenlerle birlikte anılacağına inanıyorum.
680 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabın karakterleri ve olayları arasındaki bağlantıları doğru kurmak için kafa yormak lazım. Bulmaca gibi. Bazı noktaları çözmek için not aldım ve ancak o zaman taşlar yerine oturdu.
Özellikle fantastik edebiyatı sevenlerdenseniz kitabı seversiniz.
680 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
karakterler arasındaki geçişler, bağlantılar ve olay örgüsündeki derinlik bana g.r.r.martin'i çağrıştırdı.
fantastik kurgu severler eğer büyülü asalar, kılıçlar veya ejderhalardan biraz daha farklı şeyler okumak isterlerse bu roman onlara hitap edecektir.
680 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
bazı satırlarda öfke duydum. çünkü kadın karakterler yazarın öfkesine uğramış sanki. ister istemez bir kadın olarak kızgınlık hissettim.
kadınların kaderleri ile ilgili acımasız ifadeler var ve kimi zaman korkutucu boyutlarda. bilinçli bir tercih olması ayrıca şaşırttı beni.
çok iyi anlatımlar da var. mesela bazı bölümlerde fantastik hikayeler var, masal okuyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. benzetmeler harika zaman zaman. ikinci kitabı da okumak istiyor insan. umarım yazar üzerinde çalışıyordur yeni kitabın. çünkü kitabın sonu kesinlikle kafa karıştırıyor ve merak duyduruyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
J. M. Rocklin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.