Jamil Ahmad

Jamil Ahmad

Yazar
5.8/10
14 Kişi
·
49
Okunma
·
3
Beğeni
·
403
Gösterim
Adı:
Jamil Ahmad
Unvan:
Pakistanlı yazar
Doğum:
Pencap, Pakistan, 1931
Ölüm:
İslamabad, Pakistan, 12 Temmuz 2014
"...Adamın kucağına oturup bir insanın nasıl bu kadar yaşlanabileceğini sormuştun. ... Yaşlı adamın verdiği cevabı hatırlıyor musun ? ... 'İşin sırrı çiğ soğanda. Ben çiğ soğan yiyerek bu yaşa geldim, 'dedi. Ardından, senin başının üzerinden bana doğru baktı; gözlerimiz buluştuğunda birbirimizi anladık biz. O gün sana söylediği şey hayatın sırrıydı. İnsan acı ve nahoş şeyleri yutabiliyor ve sindirebiliyorsa hayatını sürdürebilir."
Jamil Ahmad
Yakamoz Kitap / Sonsuz Kitap
Yüzyıllarca hiç değişmeyen geleneklerin ve aşiretlerin acımasız baskısı altında ezilen insanların öyküsü..
"Ağlamayı bırak evlat ,"
Ağlamak insan için tıpkı kavanozdaki bal gibidir .
Bal nasıl sinekleri çekerse ağlamak da belayı çeker .
İnançlarına göre delilik, Tanrı'ya yaklaşmanın işaretiydi ve delirmiş kişilere zarar veren insanlar, O'nun gazabını üzerlerine çekerlerdi.
Vicdan; zengin bir adamın evinde yaşayan fakir bir akraba gibidir. Evden kovulma korkusu yüzünden her zaman neşeli görünmek zorundadır...

Asla ne kendi vicdanına güven ne başkalarınınkine..
Fakat insanlar gülüyor olsalar da sesleri eskisinden daha az çıkıyordu sanki. Alışık olduğu o şen kahkahalar yoktu. Belki de ona öyle gelmişti ama gülüşlerde biraz hüzün ve tereddüt bile vardı.
256 syf.
Pakistan, Afganistan, kizgin gunes, çöl topraklari, iki toprak arasindaki göçebeler. Okurken “Cografya kaderdir” sözünü sonuna kadar hatirlayacaginiz, icerdigi tum duygularla sizi etkisi altina alacagina eminim. Yer yer hayretler icinde kalirken yer yer de derin bir sakinlikle okudum. Yazarin hayati Hindistan, Pakistan ve Afganistan arasinda gecmis.Yasantisinin izlerini kitapta gormekteyiz. Karantina gunlerinde kitapligimin gizli koselerinde kalmis kitaplardan biriydi, bu arada evde kaliyoruz degil mi?
256 syf.
·2 günde·5/10
Kendi çapımda bu tarz kitaplara ''random'' örgülü kitaplar ismini verdim. Buda onlardan biri :)
Coğrafya kaderdir sözünü kanıtlar niteliklte.Günümüzde hala devam eden Arap- müslüman coğrafyasındaki aşiret düzeninin, kadının değerininin ve hataların bedelinin yansıtıldığı kitap. İlk sayfalarda güzel bir roman okuyacağımı düşündüm lakin her bölümde farklı bir konu işlenirken bu bu hikaye karakterleri romanın bütününde birbiriyle tesadüfü şekilde karşılaşıyor ve bağ kuruyorlar. Türkçe çevirisindeki sıkıntılar akışı bozuyor. Genel anlamda dil iyi. Fakat ben okurken biraz adapte sorunu yaşadım.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Afganistan ve Pakistan'da yaşanan aşiret savaşlarını ve bu toplumun sosyokültürel yapısını anlamak adına okumak istemiştim ama malesef yeterli bulmadım. Vakit kaybı gibi geldi bana.
256 syf.
·Puan vermedi
Çok beğendim birbirinden bağımsız hikayeleri ana karekterle bağlamış yazar o zamanın yaşam tarzını toplumun gelenek göreneklerini ve bu yüzden çektikleri çileleri çok güzel anlatmış
256 syf.
·3 günde·2/10
Beni hayal kırıklığına uğratan kitap. Kitap seçerken değişik kültürleri öğrenmek dikkat ettiğim konuların başında gelir. Gerek kültürleri gerek coğrafi yönden ilgimi çeken Afganistan, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerdir. Bu yüzden bu kitabı elime aldığım da Afganistan ve Pakistan sınırın da yaşayan halkın kültürlerini öğreneceğimi sanarak hiç düşünmeden aldım. Ama kitabı okuyup bitirdiğim de okuduklarımın bana bir şey katmadığını görünce de üzüldüm. Yazar Jamil Ahmad masalsı bir dille anlatmaya çalışmış ama kitapta anlatılanlar bir bütünlük taşımıyor. Kitap öykülerden de oluşmuyor. Ortaya karışık bir şey çıkmış bana göre… Almayı düşünenler iki kez düşünsün bence…
İkinci defa başlayıp yine okuyamadığım bir kitap. Konu itibariyle çok güzel bir kitap ama bütünlük olmadığı için ilerlemiyor. Kısa kısa öyküler şeklinde yazmış yazar. Afganistan Pakistan arasında görev yapmanın ve yaşamanın ardından yazar gördüklerini ve yaşadıklarını paylaşmış bizimle. Dili de çok sade ve anlaşılır ama neden okuyamıyorum anlamadım. Okuyan varsa bana açıklasın lütfen ️ İyi geceler

Yazarın biyografisi

Adı:
Jamil Ahmad
Unvan:
Pakistanlı yazar
Doğum:
Pencap, Pakistan, 1931
Ölüm:
İslamabad, Pakistan, 12 Temmuz 2014

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 49 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.