Jeff Sutherland

Jeff Sutherland

Yazar
7.6/10
35 Kişi
·
73
Okunma
·
0
Beğeni
·
131
Gösterim
Adı:
Jeff Sutherland
Unvan:
Amerikalı Bilgisayar Programcısı, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Haziran 1941
Jeff Sutherland, Scrum yazılım geliştirme sürecinin mucitlerinden biridir. 2001 yılında Çevik Bildirgesi'ni yazmaya yardımcı oldu. Kendisi, The Scrum Kılavuzu'nun yazarıdır.
bazen ne yapıyorsanız durun, ne yapmış olduğunuzu gözden geçirin ve bunun ne yapmanız gerektiği ile aynı şey olup olmadığını kontrol edin ve daha iyi nasıl yapabileceğinizi değerlendirin.
"Gerçekten sonsuza kadar çok kötü mü olmak istiyorsu­nuz? Hayattaki motivasyon kaynağınız bu mudur? Çünkü bili­yorsunuz ki bu da bir seçenek ama öyle olmak zorunda değil­siniz!"
Akış yolu üzerinde bulunan her şey israf sayılabilir. Taiichi Ohno bir klasik haline gelmiş olan kitabı Toyota Ruhu bu israflara bir iş gibi ahlaki bir değer biçmektedir:

Düşük büyümeli bir süreçte bu tarz bir israfın iş dünyasındaki bir kayıptan ziyade topluma karşı bir suç olduğunu söyleyerek abartmış olmayız. İsrafı ortadan kaldırmak bir iş kolunun ilk amacı olmalıdır.
288 syf.
·Puan vermedi
İs hayatına dair harika bir kitap. Tümevarımlari çok tutarlı ve kümülatif bazda insana artı katan deneyler vardı. Çalışma hayatındaki her insanın okuması lazım
Enes
Enes Scrum - İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı'ı inceledi.
288 syf.
·Beğendi·9/10
Aslında bireysel yeteneklerin gelişiminden çok takım odaklı gelişim hakkında yol gösteren önemli bir kaynak. Bireysel gelişim konusunda pek bilgi bulunmadığını söyleyebilirim. Fakat takım çalışması gerektirecek ekiplerin ve özel şirketlerin işleri nasıl daha hızlı işleyeceği hakkında yanlış bilinen yöntemlerden de bahsederek doğrusunu size gösteren sayılı kaynaktan birisi. Bu doğru yöntemleride yazarın kendi çalışmış olduğu şirketlerden çarpıcı örnekler vererek nasıl kısa sürede başarı sağladıklarını anlatıyor. FBI, Toyota, General Motors gibi büyük devlet kurumları ve şirketlerden bu konular hakkında güzel örnekler vererek işleyişin nasıl olması gerektiği konusunda çok yararlı bilgiler veren bir kitap.
Muhammed Şentosun
Muhammed Şentosun Scrum - İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı'ı inceledi.
288 syf.
·4/10
Belki bir konusu olsaydı direkt yazarın ağzından değil de bir örgü içinde ilerleseydi daha iyi olabilirdi. Özellikle endüstri mühendislerinin veya adaylarının başucundan ayırmaması gereken ve "ne yapsam da çalışmamı aynı hızla 2 katına çıkarsam" diye düşünenlere ilaç gibi gelecek bir kitap. Sıkılmadan okuyanlara helal olsun tabi :)
Kemal sönmez
Kemal sönmez Scrum - İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı'ı inceledi.
288 syf.
·8/10
Bireysel olarak birşeyler öğrenebilir miyim diye aldım ama daha çok iş ile alakalı kazanımlardan bahsediliyor.
İşyerinde grup çalışması, daha verimli çalışmak vs.
Bu amaçla alacaksanız olabilir
282 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Kitap ayracımın üzerinde bir karikatür var, üzerinde şöyle yazıyor; "Ooo gene şahane bir kitap seçmişsin" diyor. Kitabı her elime aldığımda evet dedim şahane kitap seçmişim. Nedir bu kitabı bu kadar şahane yapan, kitap yazılım sektörünün bitmek bilmeyen çilesi olan projelerin zamanında bitmemesi, bütçe aşımları ve bunun sonuçları; mutsuz müşteriler, zarar eden kurumlar ve yılgın yazılımcılara bir çözüm olarak geliştirilen yaklaşımı (metot veya metodoloji demek isterdim fakat, yazar bunu red etmiş).
Kitap bu yaklaşımın yaratıcısı tarafından yazılmıştır. Jeff Sutherland 'ın hayatındaki farklı iş ve hayat tecrübelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bu yaklaşımın, önce hikayesine tanık olacaksınız ki ben okuması gayet keyifli idi. Sonrasında ise bu yaklışım yazılım şirketlerinde veya projelerinde kullanılması ile değişen durumları analiz etmektedir. Bunları anlatırken nasıl sistemin nasıl işlemesi gerektiğini size aktarmış oluyor. Son bölümlere doğru bu yaklaşım sadece yazılım sektöründe değil her sektörde kullanılabileceğini örnekler ile aktarıyor. Zaten çıkış fikirlerinden biri de Toyota Ruhu kitabı olduğunu belirtmek isterim.

Sonuç olarak; israf konusunda çok cömert olan ülkemiz bireylerine yararlı olacağını düşünüyorum. Başucumdan ayırmayacağım. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim...
288 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Scrum kelimesi Rugy sporundan geldiğini bu kitabı okuduktan sonra öğrendim.Rugby’de topu sahanın diğer ucuna götürmek için takım arkadaşlarınızla birlikte hareket etmeniz gerekmektedir.Scrum kitabında da aslında bireysel çalışmalardan çok ekip çalışmasının önemine vurgu yapılıyor.Ekip çalışmasında yapılan yanlışlardan bahsedilerek iş yapış şeklinin değiştirildiğinde başarıya ulaşıldığını çarpıcı örneklerle aktarıyor.İş yaşamı ekip çalışması ve bir işin nasıl daha iyi yapılabileceği üzerine kafa yoruyorsanız bu kitap tam bir bilgi seli alın alın okuyun.Kitabı bitirmiş olmama rağmen bu kitaptan aldığım notları halen bitiremedim.
Ali Rıza MALKOÇ
Ali Rıza MALKOÇ Scrum - İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı'ı inceledi.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sprint, kaizen, 6 sigma, yakın üretim, üretim planlamaları gibi scrum'u da öğrenmiş olduk. Kaizen ve sprint mantığına benziyor.
Çok dikkatlı okunmazsa konular arasındaki bütünlüğü toparlamakta zorlanabilirsiniz.
Erdi Gürbüz
Erdi Gürbüz Scrum - İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı'ı inceledi.
288 syf.
Başladığınız işleri bir türlü tamamlayamıyor musunuz?
İşin ortasında bir şeylerin yanlış gittiğini mi düşünüyorsunuz?
Az çalışıp çok iş yapamaz mıyım diyorsunuz?

Hiç üzülmeyin yeni aktif formülü ile Scrum tüm bu sorunlarınızı bitirecek :)

Şaka gibi gelebilir ama gerçektende Scrum teknikleri ekiplerin iş bitiriciye dönüşmesini sağlamıştır. Kitabı okudukça anlatılan olaylarda da bunu göreceksiniz. Yazar, direkt olarak teknikler şunlar şunlar gibi değilde gerçek olaylarla birlikte harmanlayarak yazdığı için okunulabilirliği güzel bir kitap ortaya çıkmış.

Nasıl ki her başarılı erkeğin arkasında bir kadın varsa, her başarılı projenin arkasında da scrum vardır.

Not: Bu erkeğin arkasında olma durumu, onu başarıya ulaştıran gizli güç manasındadır. Yoksa tabiki yanında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeff Sutherland
Unvan:
Amerikalı Bilgisayar Programcısı, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Haziran 1941
Jeff Sutherland, Scrum yazılım geliştirme sürecinin mucitlerinden biridir. 2001 yılında Çevik Bildirgesi'ni yazmaya yardımcı oldu. Kendisi, The Scrum Kılavuzu'nun yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 73 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.