Jeff Sutherland

Jeff Sutherland

Yazar
7.8/10
17 Kişi
·
29
Okunma
·
0
Beğeni
·
97
Gösterim
Adı:
Jeff Sutherland
Unvan:
Amerikalı Bilgisayar Programcısı, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Haziran 1941
Jeff Sutherland, Scrum yazılım geliştirme sürecinin mucitlerinden biridir. 2001 yılında Çevik Bildirgesi'ni yazmaya yardımcı oldu. Kendisi, The Scrum Kılavuzu'nun yazarıdır.
Hiç kimse hayatını anlamsız işlerle harcamamalı. Sadece iyi iş olmadığı için değil, aynı zamanda ruha da zarar verdiği için.
bazen ne yapıyorsanız durun, ne yapmış olduğunuzu gözden geçirin ve bunun ne yapmanız gerektiği ile aynı şey olup olmadığını kontrol edin ve daha iyi nasıl yapabileceğinizi değerlendirin.
"Gerçekten sonsuza kadar çok kötü mü olmak istiyorsu­nuz? Hayattaki motivasyon kaynağınız bu mudur? Çünkü bili­yorsunuz ki bu da bir seçenek ama öyle olmak zorunda değil­siniz!"
İnsanlar mutlu olmak isterler. Halinden memnun bir koyun gibi değil de daha aktif bir şekilde mutlu olmak isterler. Birçokları gibi Thomas Jefforsan da bir uğraştan gelen mutluluk çeşidini övmüştür. Uğraşlar bizi mutlu eden şeyler olarak görünmektedir.
Scrum işlerinde sadece saatleri ölçenlerden bundan kurtulmalarını talep eder. Saatlerin kendisi bir maliyeti temsil eder. Bunun yerine çıktıları ölçün. Kim bir kişinin bir şey üzerinde ne kadar çalıştığını önemser? Tek önemli olan şey ne kadar hızlı ve ne kadar iyi olduğudur.
...hepimizin Nazi olma ihtimali vardır. Deney şu şekilde yapılıyordu. Sıradan bir insan olan deneğe beyaz laboratuvar önlüğü giyen (böylece üzerinde bilimsel bir otorite kuruluyordu) biri tarafından diğer odadaki aynı zamanda aktör olan üçüncü bir şahsa oldukça şiddetli elektroşok uygulanması söyleniyordu. Denek aktörü duyabiliyor ancak göremiyordu.

Şokların şiddeti arttıkça aktör çığlık atmaya ve yalvarmaya başlıyordu. En sonunda aktör duvarlara vurmaya ve deneyin bitmesi için bağırmaya başlıyordu. En sonunda sessizliğe bürünüyordu.

Bazı kişiler aktör bağırdıkça 135 voltta duraksadılar ve deneyin amacını sordular. Sorumlu tutulmayacaklarını öğrendikten sonra neredeyse tamamı deneye devam ettiler. Bazı denekler yan odadan gelen acının çığlıklarını duydukça sinirli bir şekilde
gülmeye başladılar. Denek durmak istediğinde "bilim insanı" sadece "lüften devam edin" dedi. Ve eğer denek devam etmezse bilim insaı şöyle devam ediyordu: "Devam etmeniz kesinlikle gereklidir." Birçok denek çok büyük stres altında gibi göründü ve çok ciddi şekilde terledi. Kalp atım hızları ve vücut ısınları yükseldi. Ve daha sonra eğer halen düğmeye basmamışlarsa bilim insanı son bir kez daha deniyordu: "Başka bir seçeneğiniz yok. Devam etmelisiniz."

Neredeyse herkes çığlık atan ve daha sonra sessizliğe gömülen birine son bir şok vererek devam etmişti. Milram 1974 yılında yayımladığı İtaatin Tehlikeleri başlıklı makalesinde uygulamaları şu şekilde özetlemişti:

"Sadece işlerini yapan ve özellikle kimseye düşmanlık beslemeyen sıradan insanlar, korkunç derecede yıkıcı bir süreçte sistemin adamı haline dönüşebilir. Dahası, işlerin yıkıcı etkileri açıkca ortaya çıktığında bile ve temel anlamda ahlaki standartlarla uyumsuz olacak şekilde eylemlerine devam etmeleri istendiğinde çok azı otoriteye direnmek için gerekli kaynaklara sahiptir."
288 syf.
·Puan vermedi
İs hayatına dair harika bir kitap. Tümevarımlari çok tutarlı ve kümülatif bazda insana artı katan deneyler vardı. Çalışma hayatındaki her insanın okuması lazım
288 syf.
·4/10
Belki bir konusu olsaydı direkt yazarın ağzından değil de bir örgü içinde ilerleseydi daha iyi olabilirdi. Özellikle endüstri mühendislerinin veya adaylarının başucundan ayırmaması gereken ve "ne yapsam da çalışmamı aynı hızla 2 katına çıkarsam" diye düşünenlere ilaç gibi gelecek bir kitap. Sıkılmadan okuyanlara helal olsun tabi :)
288 syf.
·8/10
Bireysel olarak birşeyler öğrenebilir miyim diye aldım ama daha çok iş ile alakalı kazanımlardan bahsediliyor.
İşyerinde grup çalışması, daha verimli çalışmak vs.
Bu amaçla alacaksanız olabilir
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sprint, kaizen, 6 sigma, yakın üretim, üretim planlamaları gibi scrum'u da öğrenmiş olduk. Kaizen ve sprint mantığına benziyor.
Çok dikkatlı okunmazsa konular arasındaki bütünlüğü toparlamakta zorlanabilirsiniz.
288 syf.
Başladığınız işleri bir türlü tamamlayamıyor musunuz?
İşin ortasında bir şeylerin yanlış gittiğini mi düşünüyorsunuz?
Az çalışıp çok iş yapamaz mıyım diyorsunuz?

Hiç üzülmeyin yeni aktif formülü ile Scrum tüm bu sorunlarınızı bitirecek :)

Şaka gibi gelebilir ama gerçektende Scrum teknikleri ekiplerin iş bitiriciye dönüşmesini sağlamıştır. Kitabı okudukça anlatılan olaylarda da bunu göreceksiniz. Yazar, direkt olarak teknikler şunlar şunlar gibi değilde gerçek olaylarla birlikte harmanlayarak yazdığı için okunulabilirliği güzel bir kitap ortaya çıkmış.

Nasıl ki her başarılı erkeğin arkasında bir kadın varsa, her başarılı projenin arkasında da scrum vardır.

Not: Bu erkeğin arkasında olma durumu, onu başarıya ulaştıran gizli güç manasındadır. Yoksa tabiki yanında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeff Sutherland
Unvan:
Amerikalı Bilgisayar Programcısı, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Haziran 1941
Jeff Sutherland, Scrum yazılım geliştirme sürecinin mucitlerinden biridir. 2001 yılında Çevik Bildirgesi'ni yazmaya yardımcı oldu. Kendisi, The Scrum Kılavuzu'nun yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.