Jenn Granneman

Jenn Granneman

Yazar
8.2/10
13 Kişi
·
26
Okunma
·
2
Beğeni
·
54
Gösterim
Adı:
Jenn Granneman
Unvan:
Yazar
Jenn Granneman, Introvert, Dear bloğunun kurucusu. Aynı zamanda Psychology Today’e de yazılar yazıyor. Bu onun ilk kitabı!
Kafamızın içinde yaşayan insanlar olduğumuz için boşlukları hayal gücüyle doldurma yanılgısına düşebilir, gerçek olmayan bir şeye kolayca bağlanabiliriz.
..biriyle konuşurken müthiş aydınlanmalar yaşıyormuş gibi hissetmesek de duygularımızı “öfke” ya da “üzüntü” olarak adlandırmanın bile işe yarayabildiğini keşfetti. Bunun nedeni, olumsuz duygulardan bahsetmenin beynin dürtü kontrol merkezini yöneten sağ ventrolateral prefrontal korteksini harekete geçirmesi. Lieberman’a göre bu durum beynin korku, panik gibi güçlü duygularından sorumlu olan amigdalanın titreşimini azaltıyor. Konuşmanın çok derin ve anlamlı olmasına bile gerek yok (tabi olsa daha iyi); hislerinizi dile getirip onları adlandırmanın başlı başına olumlu etkileri var.
Bir içedönükseniz sakladığınız sırlar vardır. Belki de sırrınız, etrafınız kalabalıkken yalnız hissetmenizdir. Belki de kalbiniz, aslınızı görebilecek ve kafanızın içinde olup bitenleri anlayabilecek tek bir kişiye özlem duyuyordur.
272 syf.
·4 günde·8/10
Eğer bir içedönükseniz ve çevrenizde sizin gibi bir içedönük yoksa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okurken yalnız olmadığınızın ve birilerinin sizi anladığının hissiyatı yüzünüze vuruyor. Kitaba büyük bir heyecanla başladım ve oldukça derin bir şekilde farklı alanlarla ilgili tavsiyeler ve hikayeler vardı. Tabii ki her alan aynı derecede ilgimi çekmedi ama genele bakınca iyi bir okuma serüveniydi. Kitabın son elli sayası biraz gereksiz uzatılmış gibi hissettim ama geneldeki hissiyat bu eksisini ortadan kaldırdı.
Şimdiden keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jenn Granneman
Unvan:
Yazar
Jenn Granneman, Introvert, Dear bloğunun kurucusu. Aynı zamanda Psychology Today’e de yazılar yazıyor. Bu onun ilk kitabı!

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.