Jonah Lehrer

Jonah Lehrer

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
19
Okunma
·
6
Beğeni
·
496
Gösterim
Adı:
Jonah Lehrer
Unvan:
Yazar
Doğum:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 25 Haziran 1981
...'Deli aklını kaybetmiş kişiye denmez; aklı dışında her şeyini kaybetmiş olan kişidir.'
"Bu kitaptan alacağınız bir fikir varsa, o da şu olsun: Ne zaman bir karar alacak olsanız, aldığınız kararın niteliğine ve bu kararın gerektirdiği düşünce sürecine dikkat edin. (...) Beyninizi doğru şekilde kullandığınızdan emin olmanın en iyi yolu beyninizi işbaşında incelemek, kafanızın içindeki tartışmaya kulak vermektir."
Jonah Lehrer
Sayfa 268 - Boğaziçi Üniversitesi Yayınları
Hücrelerimizin sürekli altüst oluşu içinde, beyinlerimizin bastırılamaz yoğrulabilirliği içinde, kendi özgürlüğümüzü buluruz.
Jonah Lehrer
Sayfa 48 - Boğaziçi Üniversitesi
Beynin çalışması, bölümleri ve bu bölümlerin kararlarımıza etkisinden bahseden pek çok kitap var. Bunların bir kısmını da okudum. Lehrer'in kitabında da diğer kitaplardaki benzer bilgiler mevcut. Lehrer'in kitabını diğerlerinden ayıran yön anlatım tarzı. Her bölüme başlarken gerçek bir kişinin bir karar anında nasıl karar verdiğinin hikâyesi anlatılıyor. Bu hikâyenin ardından anlatılmak istenen konu 3 ya da 4 başlıkta açıklanıyor. Başta, "bu kitap da diğer kitaplara benziyor" derken bu kitabın bir tekrar kitabı olduğunu kastetmiyorum. İçinde orijinal bilgiler de mevcut. Lehrer anlatmak istediğini hem kısa hem de etkili bir biçimde aktarmış. Karar anlarının hayatımızdaki önemi düşünülürse, kitabı okumak her okuyucu için faydalı olacaktır.
Beynimizin karar verme aşamasında yaşadığı ruhsal durumu anlatıyor. Önerdiğimi söyleyemem hikayeleştirmeler oldukça fazla. Yazar bu kadar hikayeyi nereden buldu bilmiyorum
Karar alma hakkında yazılmış bol örnekli bir çalışma. Ancak yazarın diğer kitabı Hayal Gücü'nde başkalarının ağzından söylenmemiş ifadeler kullanması ile ilgili basında çokca haber yer almış ve yazarın çalıştığı gazetedeki işine de son verilmiştir. Bu kitapda kullandığı örneklerin ise birçoğunun yine kendisinden önce yazılmış ve yazarı Kahneman'a nobel ekonomi ödülü kazandırmış kitabı ile aynı olduğunu gördüm. Konu ile ilgilenen okurlara asıl kaynakları okumalarını tavisye ediyorum..
Beyninizin nasıl hayal ettiğini öğrendiğinizde biraz ürpersenizde bu ülgünç konuyu aydınlattığı için yazara teşekkür ediyorum. Verilen örnekler ve anlatım biçimife oldukça güzel

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonah Lehrer
Unvan:
Yazar
Doğum:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 25 Haziran 1981

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.