Jonah Lehrer

Jonah Lehrer

Yazar
8.7/10
31 Kişi
·
77
Okunma
·
13
Beğeni
·
740
Gösterim
Adı:
Jonah Lehrer
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 25 Haziran 1981
1981’de Amerika’da doğdu. Columbia Üniversitesi’nde sinirbilim okudu. Sinirbilim alanında yazılar ve kitaplar kaleme aldı. The New Yorker, Nature, Seed, The Washington Post gibi mecralara düzenli olarak yazılar yazmaktadır.
Bugün her şeyi asla bilemeyeceğimizi bilecek kadar bilgiye sahibiz. İşte tam da bu nedenle sanata ihtiyacımız var: Sanat bize gizemle yaşamayı öğretir.
Gazyağı, neftyağı ve absent içicisi olan Van Gogh yıldızların ve sokak lambalarının etrafında resmettiği halelerin muhtemelen gerçek olduğunu düşünüyordu.
Nietzsche'nin dile getirdiği üzere, "Herhangi bir şeyin bellekte kalması için acı vermesi şarttır; yalnızca sürekli acı veren şeyler bellekte kalır."
Dil, diyordu Chomsky, sonsuzdur. İstediğimiz uzunlukta yeni cümleler kurabilir, daha önce başka hiçbir beynin tahayyül etmediği ifadeler oluşturabiliriz. İnsan dilini diğer tüm hayvanların iletişim biçimlerinden ayıran bu sınırsız yaratıcılıktır.
302 syf.
·Beğendi·7/10
Karar Anı sinir bilimci olan profesör doktor Sinan Ceylan tavsiyesiyle okumaya karar verdim. Karar Anı Amerikalı sinir bilimci Jonah Lehrer tarafından yazılmış ve gerçek hikayelerle desteklenmiştir. Hikayeler merak uyandırıcı ve güzel . Konu bilimsel bir konu olmasına rağmen yazar çok fazla bilimsel terimler kullanmamış . Herkesin anlayabileceği tarzda bir kitap yazmış .Kitabın genel teması beynimizin nasıl karar verdiğidir .
302 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Beynin çalışması, bölümleri ve bu bölümlerin kararlarımıza etkisinden bahseden pek çok kitap var. Bunların bir kısmını da okudum. Lehrer'in kitabında da diğer kitaplardaki benzer bilgiler mevcut. Lehrer'in kitabını diğerlerinden ayıran yön anlatım tarzı. Her bölüme başlarken gerçek bir kişinin bir karar anında nasıl karar verdiğinin hikâyesi anlatılıyor. Bu hikâyenin ardından anlatılmak istenen konu 3 ya da 4 başlıkta açıklanıyor. Başta, "bu kitap da diğer kitaplara benziyor" derken bu kitabın bir tekrar kitabı olduğunu kastetmiyorum. İçinde orijinal bilgiler de mevcut. Lehrer anlatmak istediğini hem kısa hem de etkili bir biçimde aktarmış. Karar anlarının hayatımızdaki önemi düşünülürse, kitabı okumak her okuyucu için faydalı olacaktır.
302 syf.
·8/10
Kitap, Amerikalı bir sinirbilimci olan Jonah Lehrer tarafından yazılmış ve ilk olarak orijinal dilinde 9 Şubat 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Kitapta cevaplanması amaçlanan asıl soru, kitabın ön yüzünde de yer alan “Beynimiz karar vermemizi nasıl sağlıyor?” sorusudur. Çevirisi Ferit Burak Aydar tarafından yapılan bu kitap, Türkçe olarak ilk kez Ağustos 2010 yılında basılmıştır. Yazar, her ne kadar bilimsel bir konuyu ele almasından dolayı bilimsel terimlere yer vermiş olsa da konuya ilgisi bulunan herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek bir anlatım tarzı kullanmıştır. Eserin popüler-bilim kitabı niteliğinde olması göz önünde tutulduğunda bu tercihin yerinde olduğu söylenebilir. Ayrıca anlatım farklı örnekler kullanılmak suretiyle çeşitlendirilerek okuyucunun merak duygusu başarılı bir şekilde diri tutulabilmiştir.

Çok yüzeysel bir şekilde kitapta bahsedilen konulara değinmek gerekirse, kitap temel olarak toplamda 8 olay etrafında bölümlere ayrılmış durumdadır:
>İlk bölümün adı “Cepteki Oyun Kurucu” olup bir Amerikan futbolu oyuncusunun, önemli bir karşılaşmadaki karar verme süreci üzerine odaklanılmış.
>İkinci bölümün adı “Dopamin Tahminleri” olup bir savaş gemisinde radarları izleyerek tehlikeli bir durumun var olup olmadığını kontrol etmekle görevli bir askerin, görevi esnasında verdiği kritik bir kararı incelenmiş.
>Üçüncü bölümün adı “Hisler Tarafından Tufaya Düşürülmek” olup Parkinson hastası bir kadının, kumar bağımlısı olma durumuna evrilme süreci incelenmiş.
>Dördüncü bölümün adı “Aklın Faydaları” olup Amerika’daki bir grup itfaiyecinin, çok büyük bir yangının ortasında kalmalarını ve içlerinden kurtulmayı başaran kişinin verdiği hayatî karar incelenmiş.
>Beşinci bölümün adı “Düşüncelere Boğulmak” olup icra ettiği sanatıyla alakalı obsesyonları ortaya çıkan bir opera yıldızının, şarkıcılar tarafından “boğulma” diye tabir edilen duruma gelmesindeki sebepler incelenmiş.
>Altıncı bölümün adı “Ahlaki Zihin” olup otuz üç çocuğu öldüren bir psikopat özel olarak ele alınmak üzere, tüm psikopatların aldıkları ahlâkî kararlar ve düşünme biçimleri incelenmiş.
>Yedinci bölümün adı “Beyin Bir Tartışma Alanıdır” olup 2008 yılındaki Amerika başkanlık seçimlerinden önce gerçekleştirilen, Demokratik Parti’de Hillary Clinton ile Barack Obama arasında yaşanan aday belirleme yarışı incelenmiş.
>Son yani sekizinci bölümün adı ise “Poker Eli” olup bir profesyonel poker oyuncusunun, Las Vegas’taki bir kumarhanede düzenlenen Dünya Poker Turnuvası’ndaki oyunları ve bu oyunlarda verdiği birtakım kararlar incelenmiş. Genel hatlarıyla değinilen konuların bunlar olmasına karşın bahsedilen ve incelenen konular, bunlarla sınırlı değildir.

Evvela kitabın ismi ile içeriğinin ne derece uyuştuğuna bakmalıyız. “Karar Ânı” şeklinde Türkçeye çevrilmiş bu kitabın orijinal adı “How We Decide”dır ve Türkçeye tercüme edecek olursak, “Nasıl Karar Veririz” şeklinde bir çeviri elde edebiliriz. İsim olarak belirlenen bu soru cümlesi, girişte de belirtildiği üzere yazarın kitapta cevap aradığı ana sorudur. Bu sebepten ötürü hem Türkçe basımındaki isminin hem de özgün isminin kitaba son derece uygun olduğu söylenebilir.

Yazar, genel olarak bakıldığında, kitap boyunca yeni bir fikir ortaya atmaktan ziyade, bir anlatıcı durumunda ve anlaşılmayan kısımları açıklayıcı bir rol üstlenmiştir. Örneğin sinirbilimiyle alakalı bir terimden bahsedildiğinde veya deneylerin sonuçlarını karşılaştırmada oldukça başarılı açıklamalar yaptığı söylenebilir. Ayrıca terimlerin çok sık olmayıp gerektiği ölçüde kullanıldığı da söylenmelidir. Hitap ettiği okuyucu kitlesinin sinirbilimcilerden ziyade, bu alana ilgi duyan herkes olduğu için bu tercihin yerinde olduğu söylenmelidir. Aksi bir durumda, yani terimlerle dolu bir kitap olsa idi, terimlerin ne anlamlara geldiğini öğrenmek için farklı kaynaklara da yönelmek zorunda kalacak olan okuyucuların, kitaptan kopmayacaklarını düşünmek mümkün değildir.

Yazarın cevap aradığı ana soruya tekrar dönecek olursak yazar, bu soruyu bilimsel bir şekilde inceleyerek ele almakta. Bunun için çeşitli deneyler, laboratuvar araştırmaları gibi bilimsel yöntemlerden ve kişilerle yapılan birebir görüşmeler gibi diğer yöntemlerden de yararlanmıştır. Örneğin kitabın 50. sayfasında, bir fare üzerinde yapılmış dopamin ile ilişkili bir deneyden bahsedilmiş, kitabın 35. sayfasında da Herb Stein’le yapılmış 15 Ekim 2007 tarihli bir telefon görüşmesi metni bulunmaktadır.

İnsanların karar verdikleri ânı iyi analiz edebilmek adına ondan fazla olay ele alınarak konuya farklı açılardan bakma imkânı tanınmıştır. Bunun ise konunun anlaşılmasına oldukça katkı sağladığı söylenebilir.
Yazarın, tamamen olmasa da önemli ölçüde güncel kaynaklardan yararlandığı söylenmelidir. Kitabın ilk olarak 2009 yılında yayımlandığını göz önünde bulundurursak, örneğin 63. sayfanın 18 numaralı dipnotunda bulunan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 2005 tarihli bir dergisinin kaynak gösterilmesi, yazarın yeni kaynaklardan yararlandığını kanıtlar niteliktedir. Ayrıca kullanılan kaynakların, az önceki örnekte de belirtildiği üzere güvenilir olduğu söylenmelidir.

Bir Türk sinirbilimci olan, yani kitabın yazarıyla aynı mesleği paylaşan Prof. Dr. Sinan Canan’ın, “Sadece bir litre su, 160 gram yağ, 110 gram protein ve 10-15 gram civarında da tuz ve şekerden ibaret, 1.5 kilodan daha hafif bir et parçası…” olarak kısaca tanımladığı beyni anlamak noktasında, konuya uzak kişiler açısından oldukça faydalı bir eser olduğu kanaatindeyim.
246 syf.
Kitabın -adına bakarak- sadece Proust'tan ya da edebiyat ve bilimden ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira okurken hem müzikten hem resimden hem gastronomiden kendinize bir şeyler katıyorsunuz. Kitapta sırasıyla Walt Whitman, George Eliot, Auguste Escoffier, Marcel Proust, Paul Cézanne, Igor Stravinski, Gertrude Stein ve Virginia Woolf'un uğraşı alanı, fikirleri ve hayat tarzlarıyla ilgili bilgilerin yanında karşılaştırmalı bilimsel araştırmalar yer alıyor. Bu sanatçıların yer yer birbirleriyle olan yakınlıkları da kitaba ayrı bir tat katmış. Tabi ki birbirlerini etkilemeleri/öncelemeleri dolayısıyla bir bu kadar daha felsefeci ve bilimcinin de ismini kitapta görebiliyoruz. Bölüm olarak başka sanatçılara da yer verilebilir miydi sorusu aklımın bir köşesinde kalsa da genel itibariyle beğendiğim bir kitaptı. Yazarların bazı kitaplarından ufak tefek 'spoiler'lara rastlayabilirsiniz yani okumalarınızı ve araştırmalarınızı yaptıktan sonra bu kitaba göz atarsanız daha iyi olur gibi geldi bana, iyi okumalar...
302 syf.
·10 günde·7/10
Beynimizin karar verme aşamasında yaşadığı ruhsal durumu anlatıyor. Önerdiğimi söyleyemem hikayeleştirmeler oldukça fazla. Yazar bu kadar hikayeyi nereden buldu bilmiyorum
302 syf.
·Puan vermedi
Karar alma hakkında yazılmış bol örnekli bir çalışma. Ancak yazarın diğer kitabı Hayal Gücü'nde başkalarının ağzından söylenmemiş ifadeler kullanması ile ilgili basında çokca haber yer almış ve yazarın çalıştığı gazetedeki işine de son verilmiştir. Bu kitapda kullandığı örneklerin ise birçoğunun yine kendisinden önce yazılmış ve yazarı Kahneman'a nobel ekonomi ödülü kazandırmış kitabı ile aynı olduğunu gördüm. Konu ile ilgilenen okurlara asıl kaynakları okumalarını tavisye ediyorum..
273 syf.
·Puan vermedi
Beyninizin nasıl hayal ettiğini öğrendiğinizde biraz ürpersenizde bu ülgünç konuyu aydınlattığı için yazara teşekkür ediyorum. Verilen örnekler ve anlatım biçimife oldukça güzel

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonah Lehrer
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 25 Haziran 1981
1981’de Amerika’da doğdu. Columbia Üniversitesi’nde sinirbilim okudu. Sinirbilim alanında yazılar ve kitaplar kaleme aldı. The New Yorker, Nature, Seed, The Washington Post gibi mecralara düzenli olarak yazılar yazmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.