1000Kitap Logosu
Josh Malerman
Josh Malerman
Josh Malerman

Josh Malerman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
5,6bin Kişi
14,2bin
Okunma
388
Beğeni
11,9bin
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Michigan, ABD, 24 Temmuz 1975
Yaşamı
Josh Malerman Amerikalı yazar ve rock grubu için solisti olan High Strung. Malerman halen Ferndale, Michigan yaşıyor. Malerman beşinci sınıfta iken uzay yolculuğu yapan bir köpek hakkında yazmaya başladı. O zamandan beri birçok yayınlanmamış roman yazmıştır ve onun ilk romanı Bird Box 2014 yılında İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı ve çok beğeni almıştır.
440 syf.
·
7/10 puan
Yazarın Kafes kitabından sonra okuduğum en iyi kitaplarından biri oldu bu kitap. Başta biraz odaklanmakta sorun yaşasam da ve anlatımdaki o diyalogsuz kısımlar beni çekmese de sonradan öyle bir noktaya geldi ki kitap elimden bırakmakta zorluk çektim diyebilirim. Teftiş. İki kule. Alfabe Oğlanları ve Harf Kızları. Aynı ormanda ama birbirlerinden de, karşı bir cinsin olduğundan da on iki sene boyunca bi haber büyümüş çocuklar. Ve tüm bunları yapan, oğlanların B.A.B.A, kızların da A.N.N.E dedikleri ebeveynleri. Onlara ebeveynlerin onları her zaman koruyacağı öğretilmiş ama her şey tam tersi olmuş durumda. Yaşları ilerledikçe ve ergenliğe girmeleriyle yanlış bir şeyler olduğunu fark eden erkek J ile kız K’in karşı cinsi keşfetmeleri, öğrenmeleri ve isyanlarını okuyorsunuz. Zaten kitap beni K ile kendine çekti. O bilinmezlikten doğan ve aslında dünyanın en doğal hali olan kadın ve erkek konusunu onların bu şekilde sonradan öğrenmeleri çok zorlu ama bir o kadar da mucizevi şekilde olmuştu. Doğa kendini buldu. Kesinlikle burası bayılarak okudum ve kitabın ince anlatısı, yazarın dokunduğu detaylara bayıldım. Kesinlikle bu kitaba şans verilmeli.
Teftiş
7.5/10
· 598 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Sadık Kocak
Gölün Dibindeki Ev'i inceledi.
184 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kafes romanı sonrasında Josh Malerman okuyucularını ikiye bölen bir eseri geride bıraktık. Neden? Bir insanın en güzel yaşlarından biri olan ve birçok şeyin ilki de olan 17 yaşında iki evlat var: Amelia ve James. Bir çıkma teklifi ile başlayan hikayede göle giden ikili, bir ev fark ediyor ve meraklarının da etkisiyle buraya gidiyorlar. Aslında macera çok daha iyi işlenebilirdi ancak gerilim verme çabasını tebrik edemiyorum çünkü biraz yapmacık diyemem ama sanki daha çocukça kalıyor ama çocuklara da pek hitap ettiğini söyleyemem. Tam olarak kime hitap ettiği bilinmiyor. Mesela The IT romanını ele alalım. Çocuklar için yapıldığı söylenmişti ama haklı olarak çocuklara yasaklandı ama çocukça sahneler çok fazlaydı sadece çocuklara karşı yapılanları bir çocuk izlemek zorunda kalmasaydı. Bu kitapta böyle, biraz çocuksu duruyor ama okunma olarak da su gibi akıp gidiyor resmen. Finali ise beni biraz sinir etti böyle arafta kaldım diyebilirim. Hepimize iyi okumalar dilerim..
Gölün Dibindeki Ev
5.9/10
· 1.975 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Okur Yazar Duygusal
Carol Gömülmeden'i inceledi.
400 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Carol Gömülmeden (Josh Malerman - İthaki Yayınları) Kitap Yorumu
Merhaba canlarım, nasılsınız? Ben oldukça iyiyim. Son zamanlarda pek aktif değildim kusuruma bakmayın. Favorilerim arasında olan Carol Gömülmeden bir gerilim romanı. Ki ben gerilim/korku türlerine bayılıyorum. Eh, doğal olarak da çok beğendim. Ama tabii ki sırf türü bu olduğu için değil. Usta yazarımızın her kitabı güzel, o da ayrı konu. Ben kitaba dış etkenlerden tamamen bağımsız bir şekilde aşık oldum. Hadi kitaba geçelim. Öncelikle ana karakterimiz Carol Evers. Ve Carol’ın bir hastalığı vardır. Şimdiye kadar en az 2, en fazla 4 gün süren; ölüme benzeyen bir bayılma. Neden mi ölüme benziyor? Çünkü nabzı ve nefesi o kadar yavaş ve az ki doktorlar onun öldüğünü zannediyor ve o zamanın teknolojisine göre de yaşadığını kanıtlayacak bir şey yok. Ta ki o tekrar uyanana kadar… Kısacası “Ölüm gibi bi' şey oldu ama ama ama, kimse ölmedi” Kitabımız Carol’ın bu hastalığını bilen üç kişiden biri olan John Bowie’nin cenazesinde başlıyor. Eve giderken kocasına birinin daha bilmesi gerektiğini söylüyor ancak kocası bu işe pek de istekli bakmıyor. Üç kişi demiştim ya; biri John, biri kocası, diğeri ise çoktan orayı terk etmiş olan eski sevgilisi. Yani şu anlık onun hastalandığında yaşadığını söyleyecek sadece kocası var. Sonra Carol hastalığını hizmetçisine söylemeye karar veriyor ve eve gelince onunla bir yürüyüşe çıkıyor. Ancak bakın şu işe eve döndükleri sırada daha hizmetçisine söyleyemeden hastalığı nüksediyor. Ve rahatsızlığında gerçek hayatta neleri duyabilecekse onları duyabilen Carol, kocasının kendisinden başka kimse bilmiyor sandığı için karısını ölü gösterip mirasına konacağını öğrenince olaylar karışıyor. Bu arada Carol’ın rahatsızlığında kapkaranlık bir yere doğru düştüğünü söylemiş miydim?
Carol Gömülmeden
6.6/10
· 562 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8