1000Kitap Logosu
Justin McCarthy
Justin McCarthy
Justin McCarthy

Justin McCarthy

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
30 Kişi
90
Okunma
12
Beğeni
563
Gösterim
Unvan
ABD'li Tarih Profesörü, Yazar
Doğum
Şikago, Illinois, ABD, 19 Ekim 1945
Yaşamı
Justin A. McCarthy (d. 19 Ekim 1945), Louisville Üniversitesi'nde ABD'li tarih profesörüdür. Uzmanlık alanları arasında Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar ve Orta Doğu tarihi bulunmaktadır. McCarthy, felsefe okuyarak başladığı meslek hayatında zamanla tarihe yönelmiş[3], 1967-1969 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nde de görev yapmıştır. Doktorasını 1978 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) tamamlamış, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi tarafından da fahri doktora ünvanına layık görülmüştür. Ayrıca McCarthy Türkiye Çalışmaları Enstitüsü'nün (Institute of Turkish Studies) yönetim kurulundadır. Yazdığı kitaplarda, yüz binlerce Ermeni'nin ve en az bir o kadar Müslüman Türk'ün öldüğünü kabul etmekle beraber Ermeni Soykırımı'nı reddeder.[8] ABD'deki en büyük Ermeni kuruluşu olan Amerika Ermeni Komitesi ANCA ise McCarthy'nin Türk Hükümeti tarafından desteklendiği konusunda iddiaları vardır. Bu iddialar, McCarthy'i üzmüş ve "Bana göre bunların en kötüsü ise en nefret ettiğim şey olan politize olmuş milliyetçi bir bilim adamı olmakla suçlanmak olmuştur. Neden bunları söylediğime dair doğru olmayan sebepler uyduruldu. Annemin Türk olduğu, karımın Türk olduğu, Türk Devleti tarafından büyük paralar aldığım gibi. Bunların hiçbirisi doğru değildir, ancak doğru olsalardı bile yazılarımı bir parça etkilemeyeceklerdi. Bir bilim adamının çalışmasına meydan okumanın yolu onun yazdıklarını okumak ve bilimsel bir çalışmayla karşılık vermektir, o bilim adamının kişiliğine saldırmak değildir." diyerek yanıt vermiştir
Asıl
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
vahşet! kıyım! soykırım!
Bolca hüzün, bolca keder ile karşınızdayım! Aslında insan düşünmeden edemiyor, milliyetçilik duygusu neler yaptırabiliyor öyle? Savaşlar, ihtilaleller, aydınlanmalar(?), bağımsızlık mücadeleleri! Iyi bunlar tamam da! Insan nasıl böyle vahşi olabilir ? Kitabın bir bölümünde bir tanık aktarıyor kısaca diyor ki "400 kadar çıplak ceset vardı muhtemelen açlıktan ve soğuktan ölmüşlerdi grupta sadece küçük bir çocuk kalmış bir kenarda ağlıyordu". Insanın vicdani neredeydi? Yine bir başka bölümde Edirne kuşatmasında çevrede çok gözlemci olduğu için (!) katliamlarin az olduğunu aktarıyor. Ardından da diyor ki burada Bulgarlar yerli Hıristiyanları zapt etmek zorunda kaldı çünkü asıl yagmayi onlar yaptı. Bir düşünün yıllarca birlikte yaşadığınız insanlar tarafından hirplalandiginizi. Ne yazık ki bu konuda duygusal davranmadan edemiyorum. Kitap hem kullanılan kaynaklar bakımından, hem çevirisi bakımından oldukça sürekleyici. Yazarı ve çevireni tebrik ediyorum. Herkese iyi okumalar.
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 66 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Börü
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
Beğendi
''Türklerin soykırım yapmadığını, asıl soykırıma uğrayanların Türkler olduğunu söyleyen J. McCarthy çalıştığı üniversiteden kovulmak istenmiştir.'' diyor Necdet Sevinç, ARŞİV BELGELERİYLE TEHCİR kitabında. Gerçekten de yazar, birkaç tarafsız batılı tarihçiden biridir. Kitap 19. yüzyıl boyunca Anadolu, Kırım, Balkanlar ve Kafkasya'da Türklerin, adeta soykırım gibi yaşadığı can kayıplarını anlatıyor. 19. yüzyılda Müslüman nüfusun (Osmanlı Devleti içindeki) dörtte biri hayatını kaybetmiştir. Kayıpların nedeni savaşlar, isyancıların ( yunan,bulgar, ermeni ) sivil halkı katletmesi, zorunlu göçün getirdiği hastalık, donarak ölme vs. Bütün bunlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. İyi okumalar
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 66 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
Mehmet DOĞAN
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı özel kılan nokta çoğunlukla görmezlikten gelinmiş bir konuya ışık tutması ve anlatığı konuları belgelerle kanıtlaması. Tarihler yazılırken ölen insanlar eğer batılı değilse çoğunlukla önemsenmemesi ve bundan bahsetmeye ihtiyaç duyulmaması karşısında yazar bu kitabında özellikle Kafkasya, Balkanlar Doğu ve Batı Anadolu 'da müslümanlara yapılan ölüm ve sürgünleri anlatıyor. En düşük rakamların bile 5 milyondan fazla olduğunu bu rakamların savaş sırasında ölenlerin dışındakileri kapsadığıni anlatıyor. Neden insanlar bir bölgede şu kadar Hıristiyan öldü diye sürekli konuyu gündemde tutuyorken (ki gündemden tutulup araştırılıp gerçekten anlatılmalı burada bir sorun yok) sorun aynı duyarlılığın müslümanlara da gösterilmemesi. Çünkü insan bir dine yada millete mensup olması gerekmiyor en önemli hakkı olan yaşam hakkına sahip olması için. Bence insanların insanca yaşayabilmesi için BÜTÜN İnsanlara aynı duyarlıkla yaklaşılması gerekir. Tarihe ilgisi olmayanların bile okuması gerektiğine inandığım bir kitap.
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 66 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gökhan Uzunoğlu
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
7 günde
·
7/10 puan
Bir nüfus bilimci olan Mc Carthy’nin bu çalışması, bir anlamda Ermenilere verilebilecek net cevapları da içeriyor. Kendi tarihçilerimizin bile böyle bir çalışmayı yapamamış olması biraz insanı üzse de, sürekli temcit pilavı gibi önümüze sürülen Sözde Ermeni Soykırımına verilecek cevaplar bakımından önemli bir eser. Yazarın tarafsızlığı ve savaş öncesi, savaş sonrası, tecrit sonrası oluşan nüfus rakamları her şeyi gözler önüne seriyor.
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 66 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4