Osmanlı`ya Veda

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
65 gösterim
Üç kıtada hüküm süren, birçok etnik unsurları bünyesinde barındıran bir cihan imparatorluğunun dağılmasından sonra neler oldu? Ortaya çıkan irili ufaklı devletler ve bu ülkelerde yaşayan halkların kaderi nasıl şekillendi? Elinizdeki kitapta, Ermeni meselesiyle ilgili görüşleri sebebiyle gündeme gelen ünlü tarihçi Justin McCarthy, bu gibi sorulara cevap arıyor. Türkiye'nin tarihten gelen ve günümüzde de etkilerini sürdüren hassas meseleleriyle ilgili alışıldık batılı tutumdan çok farklı bir yaklaşım sergileyen McCarthy, Türk-Yunan ve Ermeni ilişkilerinden azınlıklar meselesine, savaşların insani ve psikolojik sonuçlarından ekonomik verilere kadar, ideolojik tarafgirliklerden uzak bir şekilde yalnızca gerçeği arıyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Osmanlı Devleti, aslında hasta değildi. Önce ağır darbeler aldı ve yaralandı sonra da katledildi.

Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 18)Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 18)

Orta Doğu ve Balkan halkları, ne bir dünya savaşına sebep olmuşlar ne de Alman halkının yaptığı gibi, Hitler'i besleyip büyütecek bir ortam yaratmışlardı.

Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 14)Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 14)

...bir defada alınan bir ilacın hastayı hemen iyileştirmesi gibi, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ve mümkün olan her yolla Avrupa'yı taklit ederek ilerlemek, ıslahatın en iyi yolu olarak gözüküyordu. Fakat bu yöntem her yönüyle bir felaketin patlak vermesine neden olacaktı.

Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 43)Osmanlı`ya Veda, Justin McCarthy (Sayfa 43)