Kai Brodersen

Kai Brodersen

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
84
Gösterim
Adı:
Kai Brodersen
Unvan:
Alman Tarihçi
Doğum:
Tübingen, Almanya, 6 Haziran 1958
İmperium sine fine dedi.
Sınırsız bir imparatorluk verdim.

*'Dedi', kelimesi Latince "Ben" anlamına gelip gizli özne olarak kullanılmıştır.
** Neden Latince bildiğimi ve araştırdığımı bende bilmiyorum.
"Bu Romalılar kafayı yemiş!" deyişini meşhur eden bir çizgi roman, elbette söz konusu Romalılar hakkında bilimsel bir araştırma yapma sebebi olamazdı.
Kai Brodersen
Sayfa 7 - Kitap Yayınevi
Buradaki kısaltmaları tamamlarsak, şu cümle ortaya çıkar: Domino Marti Andossus Obbelexxi filius votum solvit libens merito
"Efendimiz Mars'a, Andossus, Obelix'in oğlu, söz verdiği üzere adağı­nı, hak ettiği için seve seve yerine getirmiştir."
Kai Brodersen
Sayfa 16 - Kitap Yayınevi
Sezar'ın kitaplarında anlatılanlardan farklı olarak, Galyalıların anlattığı olaylar kronolojik bir sıra gözetilmeksizin, işlenilen konulara göre düzenlenmiştir. Bu kitaplarda Sezar'ın hasır altı ettiği ekonomik sorunlar yansıtılmaktadır (Asteriks ve Kazan'daki vergi tahsildarı gibi). Ayrıca inanç açısından da yeni bakış açıları getirilir (örneğin kehanet sanatı, yani gizemli işaretlerin anlamını çözme, Kahin macerasının konusuydu); iç savaş sı­rasında Sezar'ın Nil nehri üzerinde üç ay süren bir yolculuğa çıkmasının gizemi çözülür (Asteriks ve Kleopatra); askerliğe ve gemiciliğe dair bilinmeyen ayrıntılar açıklanır (Asteriks ve Galya Kalkanı); spor tarihindeki (Romalılarda) ilk doping olayı ortaya çıkarılır (Asteriks Olimpiyatlarda); dört kitap Kelt/Germen kökenli komşulara yapılan ziyaretleri anlatır (Asteriks İsviç­re'de, Belçika'da, Britanya'da, Asteriks ve Gotlar) ve bu sayede Sezar'ın aktardığı "yarı gerçekler" düzeltilir.
Kai Brodersen
Sayfa 19 - Kitap Yayınevi
54 yılının sonlarına doğru, sahil kesiminde yaşayan Galyalılar Britanya' da yerleşmiş Kelt akrabaları tarafından yardıma çağrılırlar. (Manş'ın her iki kıyısında yaşayan Keltler -cümle yapısındaki farklılıklar dışında- aynı dili konuşmaktaydılar, ortak bir geçmişe sahiptirler ve aynı zamanda da müşterek tarihi bir korkuları da vardır. Bu korkuya dair anıları Büyük İskender dönemine kadar uzanır. Şöyle ki, Büyük İskender MÖ 334 yılında İstros Irmağı'nı, yani Tuna'nın aşağı kısmını aştığında, Keltler ona saygı ve bağlılık duygularını sunmak üzere bir heyet gönderirler ve görüşme sırasında büyük Makedonyalıdan korkmadıklarını, tek korkularının gökyüzünün kafalarına düşmesi olduğunu söylerler. Bunun üzerine İskender'in, Keltler hakkında "palavracı" deyimini kullandığı rivayet edilir, ama sonuçta batıya doğ­ru ilerlemekten vazgeçip doğuya yürür ve ta Pers ülkesine kadar uzanarak o
yöreleri fetheder.)
Kai Brodersen
Sayfa 34 - Kitap Yayınevi
Büyük tarihçi Theodor Mommsen'e göre, tarih üzerine yapılan her türlü çalışmanın kaynağı aslında hayal gücüdür ve tarih yazarları "birer bilim adamından çok sanatçı sayılırlar."
Kai Brodersen
Sayfa 39 - Kitap Yayınevi
Romalıların uzak ülkelere gitmelerinin nedeni, ne merak, ne de bilim aşkıdır. Ama gene de, yabancı ülkeler hakkında elde edebilecekleri her türlü bilgiyi toplamaktan geri kalmazlar.
Kai Brodersen
Sayfa 45 - Kitap Yayınevi
Oburiks ve ben, yerinde duramayan, gözünü budaktan sakınmayan, macerayı seven, çabuk öfkelenen, kavgacı insanlarız. Bu özelliklerimizle, Galya'ya gelen yabancıların hakkımızda tüyleri ürpererek anlattıklarını simgeliyoruz: "Onlar savaşa tutkun, kolayca galeyana gelen ve hemen kavgaya girişen insanlardır".
Kai Brodersen
Sayfa 49 - Kitap Yayınevi
"Dayanıksız bir tekneye binip vatanının kıyılarını geride bırakarak engin denizlere açılmak, canını havanın esintilerine emanet edip, incecik bir tahta parçasına umudunu bağlayarak yaşam ve ölüm arasında çok dar bir sınır şeridi bulunan bilinmeyen diyarlara doğru yola çıkma yürekliliğini gösteren ilk insan, çok cesur biri olmalı".
Kai Brodersen
Sayfa 61 - Kitap Yayınevi
Demek ki, eskiçağ bilimcisi olarak bu çizgi romana ilgi duymaktan ve bir uzman yayınevi olarak da bu çizgi romana dair bir kitap yayımlamaktan ötürü utanç duymak gerekmez.
Kai Brodersen
Sayfa 9 - Kitap Yayınevi
245 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İlki 1968 yılında yayınlanan Asterix Çizgi Roman serisi, bu kitapta biraz daha farklı olarak –belirtildiği gibi çizgi roman değil- Tarih kitabı rolü olduğu rolü. Kitabımız “Asterix’in Dünyası & Sezar ve Kleopatra & Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler & Hatipler, Oyuncular ve Sporcular & Asterix ve Eskiçağ Tarihi Araştırmaları” olarak beş bölümden oluşuyor.
İlk bölüm yani “Asterix’in Dünyası” bölümü oldukça çekici geldi çünkü daha önsöz kısmında hoş başladık –ki bu serinin doğasında var sanırım- kitabın anlatımında da filmde duyduğumuz Klasik Sözlerin anlatımı ve nereden geldiklerine değiniliyor. Mesela ‘Bu Romalılar Kafayı Yemiş’ sözünün gelişi ve Latinceyle dalga geçilmesi olayı anlatılıyor. Galya’nın gerçekten bir Tarih kitabı varsa Sezar’ı bayağı yerden yere vurmuş desek yeridir. Tabi gerçekten var mı o yörenin tarihini bilmiyorum pek araştırasım da yoktu yalan olmasın o yüzden kitap üzerinden ilerlemek en iyisi.
İkinci bölüm de “Sezar ve Kleopatra” kısmında Asterix’in, Sezar ve Kleopatra ile yaşadıkları çizgi roman destekleri ile anlatılıyor. Yaşananlar oldukça hoş aslında, gerçekten filmde de çok güzel yansıtılmış. Kitabı bitirdikten sonra iftara kadar seyrederim gibime geliyor. :) Özellikle Sezar’ın yaptığı tüm işlerde yaşadığı ‘Üstünlük’ duygusundan söz ediliyor. Kleopatra için mükemmel (!) bir burun ve hayat hikâyesi kısmı vardı –ki bölüm bitti hayat hikâyesi bitmedi kadının- ancak aklıma en çok takılan erkek kardeşiyle evlenip evlenmediği? Yuh ama ya.
Üçüncü kısım yani “Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler” kısmında da, Asterix Dünyasında Korsanlar bölümünde dönemin tüm korsanları ve neler yaptıkları anlatılıyor. Korsanların oldukça iyi betimlendiğini de belirtmek gerek. Aynı zamanda bu bölümde Asterix ve Din bölümü mevcut. Konu din olunca haliyle meşhut Tutatis unutulmamış ancak geneli Roma üzerine yazılmış desek yalan olmaz. Burada eklemek istediğim bir yer de var müsaadenizle.
https://i.hizliresim.com/yq890y.png
Bir sonraki bölümüz “Hatipler, Oyuncular ve Sporcular” ve bildiğiniz üzere artık kitaplarımı oldukça yavaş okuyorum. Ramazan nedeniyle vakit geçmesi için yoksa akşam olmadan kitap bitiyor ben ortada kalıyorum. :) Bu bölümüzde mahkeme sanatı, hatiplik ve eğlenceli birkaç resim üzerinden geniş bir bilgi veriliyor aslında bizlere. Oldukça hoş bilgiler de mevcut tabi. Romalıların araba savaşları -yarışları- üzerine olan sevgisini ve Olimpiyat Oyunları için oldukça güzel anlatımlar ve minik görseller mevcut.
Asterix ve Eskiçağ Tarih Araştırmaları yani son bölümüze de geldik. Sezar'ın, Belçika ile yaptığı savaş ve yaşananlar oldukça garip. Kim demiş en güçlü Belçika diye? Gereksiz kalabalık fazla güç değilmiş bunu öğrendik. Kitabımız hoş bir finalle bitiyor. Galya Tarihi kitabı gerçekten var mı merak ediyorum. Bir de bilinçaltına yerleşen Galya, Roma’dan büyüktür anlayışını silmemiz gerekebilir ancak bu filmin güzel olmadığı anlamına tabi ki gelmiyor. Şimdiden mutlu sabahlar dilerim, bana pek öyle olmadı..

Yazarın biyografisi

Adı:
Kai Brodersen
Unvan:
Alman Tarihçi
Doğum:
Tübingen, Almanya, 6 Haziran 1958

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.